Какво е "ашоре"?

  • 3 326
  • 20
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 3 390
Госпожата от детската градина казала, че племенницата ми не харесала "ашоре"-то, което са й предложили днес за хапване?Може ли някой да ме светне какво е това? Embarassed Embarassed Embarassed

# 1
  • София
  • Мнения: 4 867
ашуре - сварено жито с канела и орехи. моите деца си умират за такова. както и аз.

# 2
  • Мнения: 3 216
Аз сьм забелязала,че в северна Бьлгария не е така известно както в останалата част на страната. Това е турски десерт. Основата му е сварено жито ,ако искаш слагаш канела, орехи ,сладолед и каквото още ти харесва.

# 3
# 4
  • Мнения: 3 447
ашуре - сварено жито с канела и орехи. моите деца си умират за такова. както и аз.
В детската градина обаче го правят с нишесте - поне по мое време беше така. Яркорозово нишесте с варено жито вътре, още ми е пред очите Sick

# 5
  • София
  • Мнения: 3 390
Много благодаря!Ще мога да спя спокойно  Hug

# 6
  • вече и в други градове
  • Мнения: 145

 ммммм - много е вкусно със сладолед eat eat

# 7
  • Мнения: 6 206
Или портокалови кори вътре.
Мъжът ми прави най-чудното ашуре евър.

# 8
  • Сливен
  • Мнения: 382
Ашурето е един от най-невероятните десерти, които съм яла, но ашуре направено по турска рецепта. Ей в тази тема бях пуснала рецепта за онова ашуре, за което като си спомня ми потичат лигите. После го направих и е наистина божествено!
Иначе като дете и аз не харесвах ашурето, което даваха по столовете. Правеха го с варено жито и нишесте. Не беше хубаво.

# 9
  • Мнения: 377
Освен свареното жито може да се добви и малко от сладката царевица, дори и сварен боб  и всякакви сушени плодове.
А гарниран с топка сладолед става фантазия.

# 10
  • Мнения: 264
Ашурето се прави от сварено жито, сварен боб,нарязана на малки парченца ябълка и канела> Много е вкусно!!!  Crazy

# 11
  • Мнения: 1 427
Боб ли? Shocked Не бях чувала да се слага боб в ашурето.Нито пък съм опитвала такова с боб.Бобът все съм си го представяла в солен вариант.

# 12
  • Сливен
  • Мнения: 382
Да, да и боб.
Там в рецептата, която съм дала има и боб и лешници и стафиди и фъстъци и нахут и портокалови корички и розова вода сякаш имаше (но аз не намерих да сложа). На времето в едно турско кафене в Пловдив сякаш слагаха и цели зърна грозде, но може и някаква специална, доста по-голяма, стафида да е била, която като е набъбнала да прилича на прясно грозде.
И не се слага нишесте. Става прозрачно, а се сгъстява от многото варене (май бяха 5 часа).
Всъщност е СЪВСЕМ различно от онази щуротия дето ни я предлагаха в столовете на времето.

# 13
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Когато учех в Пловдив, моята хазяйка правеше страхотно ашуре. И в никакъв случай не се слага нишесте. Житото докато се вари, достатъчно сгъстява течността.

# 14
  • Мнения: 8 917
Ашурето се прави от сварено жито, сварен боб,нарязана на малки парченца ябълка и канела> Много е вкусно!!!  Crazy
Странен вариант на ашуре Shocked newsm78

# 15
  • Мнения: 1 263
Може и някъде да изглежда добре, но от детските ми години го ненавиждам...изглежда гадно едно такова...тресе се като малеби и му слагат сироп отгоре...като на малеби, а и като капак имах един съучник с много пъпки, на който ми казваха "Ашурето"  Sick Брррр!.... а сега като си го прдставих и с боб.... просто....блях! Sick

# 16
  • Мнения: 966
ашуре - сварено жито с канела и орехи. моите деца си умират за такова. както и аз.
също слагат и сироп отгоре Grinning

# 17
  • в баира
  • Мнения: 861
Аз обожавам ашурето, когато има в него изобилие от стафиди и орехи.
Когато го сваря, го слагам в мокри купички, за да може после да се извади върху чинийка и да се залее със сироп.

# 18
  • Мнения: 88
Мдаааааааи както е така обърнато отгоре да му сложеш една топка ванилов сладолед,майко милаааа smile3521

# 19
  • София
  • Мнения: 38 489
Моята свекърва по Коледа прави две големи тенджери ашуре по арменска рецепта /с фъстъци, стафиди, бадеми/ и раздаваме. Ако наминете, може и на вас да дадем! newsm64

Последна редакция: вт, 10 окт 2006, 16:40 от Дилянка

# 20
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
На времето в едно турско кафене в Пловдив сякаш слагаха и цели зърна грозде, но може и някаква специална, доста по-голяма, стафида да е била, която като е набъбнала да прилича на прясно грозде.
Обикновени стафиди, накиснати за малко във вряла вода. А ако сложиш лимонови корички и нарязани зелени смокини от сладко... айде стига, че взех да слюноотделям... Само ще добавя, че на арменски такова ашуре се казва ануш абур или сладка супа.

Общи условия

Активация на акаунт