НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени I

  • 41 411
  • 468
  •   1
Отговори
# 360
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367


doniboni, това е старо - погледни заключителните разпоредби на КТ Peace

И е прието близо година преди евентуалното ни влизане в ЕС - т.е. съмнява ме връзката между двете Wink


Старо ? В смисъл, че е вярно, че бащата не може да преотстъпва 6-те си месеца които му се полагат на майката  Shocked

# 361
Момичета, мога ли да ви питам за съвет? Моят случай е следният: до 01.12.2006 съм на работа, бях на постоянен трудов договор, но по взаимно съгласие с работодателя напускам настоящата ми работа. Същевременно правим с половинката ми и опити за бебе.

Въпросът ми е следният: ако се регистрирам на борсата, докато си търся работа, и в същото време следващия месец (в случая към края на декември) се окажа бременна, какво става? Имам ли право на майчинство? Разбрах, че когато е по взаимно съгласие, на борсата мога да бъда 4 месеца, като всеки ми изплащат по 90лв и трудовият ми стаж тече. Би трябвало да си намеря работа в рамките на трези 4 месеца, но знам ли... От нещата, коитопрочетох тук, ми стана ясно, че за да имам правото на платено майчинство за 2 години, трябва да съм на постоянен трудов договор и съответно майчинството се изплаща въз основа на брутното възнаграждение (80%) от него за 6те месеца преди излизане в болнични за раждане. Но в моя случай, ако се окажа бременна следващия месец, ще бъда регистирирана на борсата, но няма да съм на псотоянен трудов договор, значи нямам право на майчински ?!

Последна редакция: пн, 13 ное 2006, 18:48 от Слънце и море

# 362
  • Мнения: 8 917


doniboni, това е старо - погледни заключителните разпоредби на КТ Peace

И е прието близо година преди евентуалното ни влизане в ЕС - т.е. съмнява ме връзката между двете Wink


Старо ? В смисъл, че е вярно, че бащата не може да преотстъпва 6-те си месеца които му се полагат на майката  Shocked
Да, преотстъпването е до 31.12.2006 Peace

Неплатен отпуск за отглеждане на дете

до 8-годишна възраст

 

(Ново загл. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.)

 

Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.



39. До 31 декември 2006 г. отпускът по чл. 167а, ал. 1 със съгласието на единия родител може да се ползва изцяло от другия родител.[/
b][/i]

# 363
  • Мнения: 8 917
Момичета, мога ли да ви питам за съвет? Моят случай е следният: до 01.12.2006 съм на работа, бях на постоянен трудов договор, но по взаимно съгласие с работодателя напускам настоящата ми работа. Същевременно правим с половинката ми и опити за бебе.

Въпросът ми е следният: ако се регистрирам на борсата, докато си търся работа, и в същото време следващия месец (в случая към края на декември) се окажа бременна, какво става? Имам ли право на майчинство? Разбрах, че когато е по взаимно съгласие, на борсата мога да бъда 4 месеца, като всеки ми изплащат по 90лв и трудовият ми стаж тече. Би трябвало да си намеря работа в рамките на трези 4 месеца, но знам ли... Та затова исках да се консултирам с вас в случая с майчинството. Благодаря ви предварително за помощта!

Изискването е да имаш 6 месеца осиг.стаж и за момента - да си към фирма. За 2007 идеята е да се изплащат обезщетенията директно на лицето. Peace

# 364
The Sun, благодаря за бързия отговор!
Борсата приема ли се за осигурителен стаж? Това за 2007 не мис тана много ясно - искаш да кажеш, че ако приемат тази идея, не е необходимо да съм към фирма, т.е. мога да работя на хонорар, да си плащам осигуровките всеки месец, и след като родя, да получавам 2 години майчинство на базата на самоосигуровките?

# 365
  • Мнения: 8 917
The Sun, благодаря за бързия отговор!
Борсата приема ли се за осигурителен стаж?
Да  - времето в което получваш обезщетение за безработица Peace

Осигурителен стаж

 

(Загл. изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.)

 

Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., бр. 1 от 2002 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., бр. 112 от 2004 г.) Осигурителният стаж се изчислява в часове, дни, месеци и години. За осигурителен стаж се зачита:

1. времето, през което лицата по чл. 4, ал. 1 т. 1-4 и ал. 2 са работили при пълното законоустановено за тях работно време, ако са внесени или дължими осигурителните вноски върху полученото възнаграждение, но не по-малко от минималния осигурителен доход по чл. 6, ал. 2, т. 3 за съответната професия; когато лицето е работило при непълно работно време, осигурителният стаж се зачита пропорционално на законоустановеното работно време;

2. времето, за което са внесени или дължими осигурителни вноски върху не по-малко от минималната работна заплата за страната, за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 5 и ал. 3, т. 5; когато възнаграждението на лицата по чл. 4, ал. 1, т. 5, върху което са внесени осигурителните вноски, е по-малко от минималната работна заплата за страната, осигурителният стаж се зачита пропорционално;

3. (изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 1 януари 2004 г.) времето, за което за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 и 8 са внесени или дължими осигурителни вноски върху не по-малко от минималния осигурителен доход по чл. 6, ал. 2, т. 3;

4. времето, за което са внесени дължимите осигурителни вноски от самоосигуряващите се лица.

(2) За осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, се зачита времето:

1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете;

2. на платените и неплатените отпуски за временна неработоспособност и за отпуск за бременност и раждане;

3. на неплатения отпуск до 30 работни дни през една календарна година;

4. през което лицето е получавало обезщетение за безработица.

(3) За осигурителен стаж се зачита и времето:

1. (изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г.) през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 не са работили поради незаконно недопускане или отстраняване от работа; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано; ако лицето е било осигурявано на друго основание, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък;

2. (изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г.) през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 са били без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи - от датата на уволнението до възстановяването им на работа; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя върху последното брутно възнаграждение, ако лицето не е било осигурявано; ако лицето е било осигурявано, осигурителните вноски се внасят върху разликата между последното брутно възнаграждение и осигурителния доход за периода, ако този доход е по-малък;

3. през което уволненият поради задържане от органите на властта е останал без работа в резултат на това, и не е бил привлечен като обвиняем, или е бил оправдан, или наказателното производство е било прекратено или наложеното наказание лишаване от свобода е признато по съответния ред за неоснователно наложено поради това, че не е извършил деянието или че извършеното деяние не съставлява престъпление; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на републиканския бюджет върху последното брутно възнаграждение;

4. през което трудоустроеното лице не работи, тъй като не му е предоставена подходяща работа от осигурителя съобразно предписанието на здравните органи; за този период се внасят осигурителни вноски за сметка на осигурителя върху полагащото се обезщетение;

5. през което лицето е получавало обезщетение за времето, през което е останало без работа по Кодекса на труда, Закона за държавния служител и Закона за висшето образование; за този период се внасят осигурителни вноски върху получаваното обезщетение; за работниците и служителите осигурителните вноски са в съотношението по чл. 6, ал. 3.

(4) Осигурителният стаж в случаите по ал. 3, т. 1-4 се зачита от категорията труд, по която лицето е работело преди незаконното недопускане или отстраняване от работа, уволнението, изтърпяването на наказанието лишаване от свобода и времето, през което трудоустроеният не работи, ако това е по-благоприятно за лицето.

(5) Осигурителните вноски по ал. 3 са в размерите за фонд "Пенсии" и за допълнително задължително пенсионно осигуряване.

(6) За осигурителен стаж при пенсиониране се зачита и времето, през което родител (осиновител) или съпруг (съпруга) са полагали грижи за инвалиди със загубена работоспособност над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ, поради което не са били осигурени или не са получавали пенсия. При пенсиониране за периода, който се зачита за осигурителен стаж, се внасят осигурителни вноски в размера за фонд "Пенсии" върху минималната работна заплата към датата на отпускането на пенсия, които са за сметка на държавния бюджет.

(7) За осигурителен стаж при пенсиониране се зачита периодът на наборна или мирновременна алтернативна служба и времето, през което неработеща майка е гледала дете до 3-годишна възраст. За тези периоди се внасят осигурителни вноски в размера за фонд "Пенсии" за сметка на републиканския бюджет върху минималната работна заплата към датата на отпускане на пенсията.

(Sunglasses Зачита се за осигурителен стаж при пенсиониране, ако това е по-благоприятно за лицата, в съотношение 4 години за 5 години от трета категория времето, през което лицата са работили по трудов договор при пълно работно време и:

1. по допълнителен или втори трудов договор с дневно работно време не по-малко от 3 часа;

2. са упражнявали трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества;

3. са упражнявали свободна професия и/или занаятчийска дейност.

(9) Осигурителен стаж по ал. 8 се зачита на държавните служители, когато са упражнявали някои от дейностите по същата алинея, при спазване разпоредбите на Закона за държавния служител.

(10) Осигурителният стаж по ал. 8 и 9 се зачита само за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68.

(11) (Нова - ДВ, бр. 119 от 2002 г.) Редът и начинът за изчисляване на осигурителния стаж се определят с наредба на Министерския съвет по предложение на Националния осигурителен институт.


 

# 366
The Sun, благодаря за бързия отговор!
Борсата приема ли се за осигурителен стаж?
Да Peace

Супер! Значи продължаваме с опитите за бебе Simple Smile, че почти се бях отказала  Embarassed Ако се регистрирам на борсата и в рамките на тези 4 месеца си намеря работа на постоянен тр.договор, няма д аима проблем да изляза в платено майчинство за 2 години, нали?

# 367
The Sun, прочетох каквото си ми пратила като закон, МНОГО, ама МНОГО ти благодаря!  Hug

# 368
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367


doniboni, това е старо - погледни заключителните разпоредби на КТ Peace

И е прието близо година преди евентуалното ни влизане в ЕС - т.е. съмнява ме връзката между двете Wink


Старо ? В смисъл, че е вярно, че бащата не може да преотстъпва 6-те си месеца които му се полагат на майката  Shocked
Да, преотстъпването е до 31.12.2006 Peace

Неплатен отпуск за отглеждане на дете

до 8-годишна възраст

 

(Ново загл. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.)

 

Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.



39. До 31 декември 2006 г. отпускът по чл. 167а, ал. 1 със съгласието на единия родител може да се ползва изцяло от другия родител.[/
b][/i]


The Sun, мерси    bouquet
Обаче съм направо изумена от тъпотията на тези в парламента, то бива, бива, ама т'ва вече ме разби тотално  Shocked  Close

# 369
  • Мнения: 8 917
The Sun, благодаря за бързия отговор!
Борсата приема ли се за осигурителен стаж?
Да Peace

Супер! Значи продължаваме с опитите за бебе Simple Smile, че почти се бях отказала  Embarassed Ако се регистрирам на борсата и в рамките на тези 4 месеца си намеря работа на постоянен тр.договор, няма д аима проблем да изляза в платено майчинство за 2 години, нали?

Все още това да се изплащат обезщетенията директно на лицето НЕ Е гласувано, но да - идеята е това. И все пак нека го видим в документ Peace

# 370
  • Русе
  • Мнения: 299
Искам да се сетя/помогнити ми/ от кога МРЗ стана от 150 на 160 лв.Благодаря

# 371
  • Мнения: 8 917
Искам да се сетя/помогнити ми/ от кога МРЗ стана от 150 на 160 лв.Благодаря
За 2006 е 160, за 2005 бе 150.

# 372
  • Мнения: 694
И аз имам един въпрос. Работодателя, не ми изплаща полагаемото ми се майчинство. Обадих се в НОЙ и от там ми казаха, че нямя как да си го изтегля сама, а и от април месец (от тогава се водя в болничен ) съм с неизвестен статут. Оказа се, че той не ми е заверил там болничните и сега твърди, че ги е загубил. Та въпроса ми е: могат ли да ми издадат копия от тези болнични и ако ги занеса аз ще мога ли да си взема парите, ако от 01.01 приемат майчинството да се превежда директно на майката?

# 373
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
И аз имам един въпрос. Работодателя, не ми изплаща полагаемото ми се майчинство. Обадих се в НОЙ и от там ми казаха, че нямя как да си го изтегля сама, а и от април месец (от тогава се водя в болничен ) съм с неизвестен статут. Оказа се, че той не ми е заверил там болничните и сега твърди, че ги е загубил. Та въпроса ми е: могат ли да ми издадат копия от тези болнични и ако ги занеса аз ще мога ли да си взема парите, ако от 01.01 приемат майчинството да се превежда директно на майката?

За самото майчинство / след изтичане на болничните за бременност и раждане / не се издава болничен, а се подписва декларация от майката, която се пази в досието й при работодателя - по-нагоре в темата има образец на такава декларация.
Ако са ти изгубили боничните листове лекарят, който ти ги е издал може да ти направи дубликат  Peace.

# 374
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Мими можеш да се обадиш в НОИ на тел. 926 17 54 и да питаш дали със стара дата могат да изплатят обезщетенията и майчинството. По принцип изплащането на обезщетенията става след превеждане на дължимите осигуровки. Преди беше беше за всички дължими осигуровки + тези на собствениците, а сега май гледат само тези за ЗО. Още не се знае каква ще е процедурата за изплащането им след 01.01.2007 г.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт