НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени I

  • 41 342
  • 468
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 2 657
Здравейте момичета...уж чета,чета а пак се оплетох...Въпроса ми е следният.Осигурена съм взимам 160лв.майчинство и имам дъщеричка на година и два месеца,която след седмица е записана на ясла.Това че ще бъде на ясла означава ли че губя майчинството или се обърках съвсем...Посъветвайте ме къде да чета ако е така...  bouquet

Това за първи път го 4увам Shocked

Малкия ходи на ясла,но аз всеоще съм си по май4инство и не ми се е загубило Peace

# 451
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Уведомиха ме от местоработата,че от следващата година няма да си получавам майчинството при тях.А откъде?Може би ще го превеждат заедно с детските?

# 452
  • Мнения: 3 042
Здравейте!

Моля помогнете ми с инфо Praynig

От другия месец излизам в платен отпуск-3 месеца,защото платеното май4инство ми изтича.Та въпросът ми е-Тези три месеца платена отпуска,приспадат ли ми се от неплатеното май4инство?Защото така ми казаха от фирмата.

Не!

След изтичане на майчинството имаш право да ползваш  натрупаният през 2-те години платен отпуск. Ако имаш и неизползван платен отпуск от периода преди да излезеш по майчинство може и него да ползваш.
Неплатеният отпуск няма нищо общо с платеният годишен отпуск. Според чл.167а имаш право на 6м неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 г. Тези 6м може да ги ползваш изцяло или на части до навършване на 8г възраст на детето. Ако  искаш може и да не ги ползваш изобщо. Такива 6м се полагат и на съпругът ти. Ако нямате сключен граждански брак имаш право на 12м неплатен отпуск.

# 453
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Здравейте момичета...уж чета,чета а пак се оплетох...Въпроса ми е следният.Осигурена съм взимам 160лв.майчинство и имам дъщеричка на година и два месеца,която след седмица е записана на ясла.Това че ще бъде на ясла означава ли че губя майчинството или се обърках съвсем...Посъветвайте ме къде да чета ако е така...  bouquet

Това за първи път го 4увам Shocked

Малкия ходи на ясла,но аз всеоще съм си по май4инство и не ми се е загубило Peace

Момичета има промяна в КСО от м. 08.2006, според която при пускане на детето в детско заведение майката губи право на отпуск и обезщетение за майчинство. Тя е длъжна да уведоми работодателя си, че предпиема такова действие, за да спре той да тегли от НОИ и да й изплаща обезщетение.

# 454
  • Мнения: 2 657
Руби и аз знам,4е е така.Но реших да попитам,след като ми казаха така във фирмата Peace

[Момичета има промяна в КСО от м. 08.2006, според която при пускане на детето в детско заведение майката губи право на отпуск и обезщетение за майчинство. Тя е длъжна да уведоми работодателя си, че предпиема такова действие, за да спре той да тегли от НОИ и да й изплаща обезщетение.

Мойте работодатели знаят за тези ми действия,но никой нищо не ми е казал за въпросната промяна,което пък ме навежда на мисълта,4е и те не са запознати CrazyДетето ми ходи ве4е трети месец на ясла,а аз продължавам да си взимам платеното май4инство Laughing
Какво ще ре4е това''губи право на отпуск''-за отпуска за платеното май4инство ли става въпрос?

п.п.нещо немога да схвана точно-но при пускане на детто на ясла и неплатеното май4инство ли се губи?

# 455
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Руби и аз знам,4е е така.Но реших да попитам,след като ми казаха така във фирмата Peace

[Момичета има промяна в КСО от м. 08.2006, според която при пускане на детето в детско заведение майката губи право на отпуск и обезщетение за майчинство. Тя е длъжна да уведоми работодателя си, че предпиема такова действие, за да спре той да тегли от НОИ и да й изплаща обезщетение.

Мойте работодатели знаят за тези ми действия,но никой нищо не ми е казал за въпросната промяна,което пък ме навежда на мисълта,4е и те не са запознати CrazyДетето ми ходи ве4е трети месец на ясла,а аз продължавам да си взимам платеното май4инство Laughing
Какво ще ре4е това''губи право на отпуск''-за отпуска за платеното май4инство ли става въпрос?

п.п.нещо немога да схвана точно-но при пускане на детто на ясла и неплатеното май4инство ли се губи?


Майчинството е отпуск за отглеждане на дете до навършване на две годишна възраст, а заплащаната сума за този период - обезщетение за отглеждане на дете до навършване на две годишна възраст.
Тези по-горе се полагат на майката , ако си стои в къщи и си гледа детето - иначе - няма право на тях.
Неплатеният отпуск за дете до навършване на 8 години от детето се полага на всеки от родителите - по 6 месеца, като той може да се ползва на цяло или на части.

# 456
  • Мнения: 2 657
Руби и аз знам,4е е така.Но реших да попитам,след като ми казаха така във фирмата Peace

[Момичета има промяна в КСО от м. 08.2006, според която при пускане на детето в детско заведение майката губи право на отпуск и обезщетение за майчинство. Тя е длъжна да уведоми работодателя си, че предпиема такова действие, за да спре той да тегли от НОИ и да й изплаща обезщетение.



Мойте работодатели знаят за тези ми действия,но никой нищо не ми е казал за въпросната промяна,което пък ме навежда на мисълта,4е и те не са запознати CrazyДетето ми ходи ве4е трети месец на ясла,а аз продължавам да си взимам платеното май4инство Laughing
Какво ще ре4е това''губи право на отпуск''-за отпуска за платеното май4инство ли става въпрос?

п.п.нещо немога да схвана точно-но при пускане на детто на ясла и неплатеното май4инство ли се губи?


Майчинството е отпуск за отглеждане на дете до навършване на две годишна възраст, а заплащаната сума за този период - обезщетение за отглеждане на дете до навършване на две годишна възраст.
Тези по-горе се полагат на майката , ако си стои в къщи и си гледа детето - иначе - няма право на тях.
Неплатеният отпуск за дете до навършване на 8 години от детето се полага на всеки от родителите - по 6 месеца, като той може да се ползва на цяло или на части.


Аха,сега ве4е ми се изясни  bouquet

# 457
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Здравейте!
Аз ще попитам още веднъж,та ако някой знае да сподели:
Уведомиха ме от местоработата,че от следващата година няма да си получавам майчинството при тях.А откъде?Може би ще го превеждат заедно с детските?

# 458
След като договора ти е на 400 лв, то като ползваш болничен / официално ако ползваш/, то ще получаваш /отново официално/ 80% от 400 лв, което е 320 лв. При положение, че се вземе превид периода в който 4 месеца ще си на 400 лв и 2 месеца на 320, то за болничният поради бременност и раждане ще се вземе 90% от 2240, разделено на бр.работни дни в периода -а ко са например 125, то ще е 2240/125*90% = 16,13 - т.е. за всеки реботен ден, в който ти ще си в болнични поради бременности раждане ще получаваш 16,13 лв - при 20 раб дни средно на месеца се получава сума от близо 320 лв Peace

Blagpdaria za tozi iz4erpatelen otgovor,az malko ne sum obiasnila sityaciata kakto triabva,dogovora mi e na 400 vl.no sum rabotila samo polovin mesec i sum izliazla v bolni4en,predhodnite meseci ne sum rabotila,zatova tova koeto 6te polu4a kato bolni4en e 160lv.,ako sum razbrala pravilno,bolni4nia za rajdane 6te go iz4isliat kato vzemat 90% ot 3,5 meseca po 160 lv za6toto ne sum rabotila prez tiah,+90%ot 200lv za polovinata mesec prez koito sa me osigyriavali na 400,+ 90% ot dvata meseca po 160 prez koito sum bila bolni4en,ako gre6a molia pi6ete mi

# 459
  • Мнения: 8 917
Здравейте!
Аз ще попитам още веднъж,та ако някой знае да сподели:
Уведомиха ме от местоработата,че от следващата година няма да си получавам майчинството при тях.А откъде?Може би ще го превеждат заедно с детските?


Идеята е да се превежда от НОИ директно на лицето  Peace

# 460
  • Мнения: 8 917
След като договора ти е на 400 лв, то като ползваш болничен / официално ако ползваш/, то ще получаваш /отново официално/ 80% от 400 лв, което е 320 лв. При положение, че се вземе превид периода в който 4 месеца ще си на 400 лв и 2 месеца на 320, то за болничният поради бременност и раждане ще се вземе 90% от 2240, разделено на бр.работни дни в периода -а ко са например 125, то ще е 2240/125*90% = 16,13 - т.е. за всеки реботен ден, в който ти ще си в болнични поради бременности раждане ще получаваш 16,13 лв - при 20 раб дни средно на месеца се получава сума от близо 320 лв Peace

Blagpdaria za tozi iz4erpatelen otgovor,az malko ne sum obiasnila sityaciata kakto triabva,dogovora mi e na 400 vl.no sum rabotila samo polovin mesec i sum izliazla v bolni4en,predhodnite meseci ne sum rabotila,zatova tova koeto 6te polu4a kato bolni4en e 160lv.,ako sum razbrala pravilno,bolni4nia za rajdane 6te go iz4isliat kato vzemat 90% ot 3,5 meseca po 160 lv za6toto ne sum rabotila prez tiah,+90%ot 200lv za polovinata mesec prez koito sa me osigyriavali na 400,+ 90% ot dvata meseca po 160 prez koito sum bila bolni4en,ako gre6a molia pi6ete mi

А имаш ли осигурителен стаж досега освен тия 3 месеца?
При положение, че имаш, то ситуацията ще е приблизително следната:
Ок, назначили са те на работа на 400 лв, от които си била само половин месец и си излязла в болнични. При положение, че предните месеци не си работила, то ще се вземе като база МРЗ за обезщетението ти за болнични поради бременност и раждане - т.е. 160*6/125 /80% = 6,14, като пак казвам т- 125 дни ги вземам само за пример Peace За средно 20 работни дни в месеца и както казваш си била 2 месеца след това в болнични поради бременост и раждане си получавала обезщетение около 120-130 лв. Така за 6 месеца имаш 160+160+160+200+60+130+130 = 1000/125 = 8*90% = 7,2, което моеж да е по.малко от МРЗ, така, че най-вероятно обезщетението ти поради бременност и раждане ще е минималното - т.е. МРЗ, която за 2006 е 160, за 2007 се очаква да е 170 или 180....Извинявам се за грубото смятане, но ако дадеш по-точно инфо ще ти го изчисля и по-точно Peace

# 461
  • София
  • Мнения: 3 249
Майчинството е отпуск за отглеждане на дете до навършване на две годишна възраст, а заплащаната сума за този период - обезщетение за отглеждане на дете до навършване на две годишна възраст.
Тези по-горе се полагат на майката , ако си стои в къщи и си гледа детето - иначе - няма право на тях.
Неплатеният отпуск за дете до навършване на 8 години от детето се полага на всеки от родителите - по 6 месеца, като той може да се ползва на цяло или на части.

Това означава ли, че ако дадеш детето си на градина (ясля), автоматично губиш майчинството си като пари и като отпуск и трябва да се върнеш още същия ден на работа?  newsm78

# 462
след нова година ако си самоосигуряващ се възможно ли е да излезеш в майчинство

# 463
  • Мнения: 8 917
Майчинството е отпуск за отглеждане на дете до навършване на две годишна възраст, а заплащаната сума за този период - обезщетение за отглеждане на дете до навършване на две годишна възраст.
Тези по-горе се полагат на майката , ако си стои в къщи и си гледа детето - иначе - няма право на тях.
Неплатеният отпуск за дете до навършване на 8 години от детето се полага на всеки от родителите - по 6 месеца, като той може да се ползва на цяло или на части.

Това означава ли, че ако дадеш детето си на градина (ясля), автоматично губиш майчинството си като пари и като отпуск и трябва да се върнеш още същия ден на работа?  newsm78

Incandescent го обясни много добре - губиш оправото на обезщетение, не правото на отпуск. Ако тръгнеш на работа ще имаш право на 50% от обезщетението, независимо от това дали детето ти е на ясла/градина или не Peace

# 464
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
след нова година ако си самоосигуряващ се възможно ли е да излезеш в майчинство

Да - ако се осигуряваш за фонд Общо заболяване и майчинство и имаш поне 6 месеца трудов стаж.

Общи условия

Активация на акаунт