“Не може да е гладно. То току-що яде!”

  • 21 794
  • 21
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
“Не може да е гладно. То току-що яде!”

©2000 Diane Wiessinger, MS, IBCLC

Колко пъти ядохте или пихте нещо днес? Почивка за кафе? Глътка вода? Дъвка? Закуска? Нещо за дъвчене пред телевизора? Повечето възрастни имат порив да ядат на всеки 90 минути, когато са будни!

Защо ядете или пиете? От глад? От жажда? За успокоение? Поради социални причини? Просто така?

Опитвате ли се да качите килограми? Ако трябваше да удвоите теглото си за 6 месеца, как щяхте да го направите? Щяхте ли да пиете вода? Да дъвчете дъвка без захар между яденетата? Да ядете големи порции на големи интервали? Или щяхте да ядете много, много начесто, през деня и през нощта?

Когато става дума за храна, бебетата също са хора. Те са хора плюс, защото се опитват да удвоят теглото си за половин година, със стомах, който в началото е не по-голям от топка за голф. Разбира се, те ядат и ядат и ядат, особено в първите седмици. Ако новороденото ви наддава около 200-250 гр на седмица, се справя добре. Ако не, специалист по кърменето може да ви помогне да намерите начини да му помогнете да суче по-ефективно. Помнете, ако млякото не влиза в него често, килограмите няма да се увеличат бързо. Ето някои основни правила:
 
Бибероните-залъгалки са като дъвка без захар за бебетата – имитация на това, от което бебето действително се нуждае. Вие вече имате два броя от истинските неща!

Мислете първо за кърмене винаги, щом бебето ви изглежда неспокойно – дори току-що да е яло. То винаги може да ви откаже. Ако някой винаги анализираше причините ни, преди да ни разреши да ядем, щяхме да полудеем! Ние не искаме да изискваме да ядем, и същото е с бебетата. Какво бихте си помислили за домакиня, която ви е отказала кашкавалени хапки, казвайки “Не може да си гладна, ти току-що яде”? Защо да отказвате храна на бързо растящото си бебе? Свободното и често кърмене всъщност е по-лесно, отколкото да отделите време за голямо ядене на дълги интервали от време. Гърдите ви няма да се препълват некомфортно и неговото стомахче вероятно ще е по-щастливо също.

Оставете бебето си да привърши с първата гърда, отколкото автоматично да му подавате другата след определено време. Всяка гърда предлага сменящо се “първо-второ-трето” меню. Бихте ли искали да получите още супа пред себе си точно когато сте се приготвили за десерта? Ако Страна 1 не е била достатъчна, то може да суче от Страна 2, и може би пак обратно. Ако Страна 1 е била всичко, което е искало, добре.
 
Оставете бебето си, а не часовника да ви каже кога се е наяло. Представете си вечеря, на която сервитьорът нахлува и ви казва, че времето ви е изтекло!
 
Нощем е особено ценно време за кърмене. Не бъдете толкова нетърпеливи бебето ви да спи през цялата нощ. Дръжте го удобно под ръка нощем – във вашето легло е най-просто – и знайте, че му помагате да изгради този мозък и костите.
 
Ако бебето ви изглежда, че суче постоянно и не наддава добре, получете помощ от някой, който разбира кърменето. Няколко прости промени обикновено са всичко, което е нужно, за да влезете в крак. И когато всичко е наред отново, можете да забравите за “хранене”, и просто да се наслаждавате на кърменето. Оставете бебето да ви води по пътя и килограмите сами ще се погрижат за себе си.

# 1
  • assenovgrad
  • Мнения: 253
Boo, безкрайно се радвам, че имаш време да превеждаш за нас такива статии.  #Milti
Винаги съм казвала, че щом аз не огладнявам на 3 или 4 часа, значи не е нормално и бебето ми да се храни по час. Thinking  Така  се "оправдавам" и за честото кърмене пред мои приятелки. А ето, че не съм сама в тези си деяния...

# 2
  • Мнения: 2 784
Страхотна статия.Показах я на бабите,които все ми мърморят:"Пак ли я кърмиш?Нали преди малко яде"и"Ще я свикнеш да се успокоява с гърдата.Има биберон за тази цел"
Мерси!!!

# 3
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Бу Неуморната!
направо ти се възхищавам на ентусиазма...!
много готина статия!!!!

въобще...всичко, което превеждаш е много интересно....!

# 4
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Много готина статия!

# 5
  • Мнения: 4 915
Благодаря!  newsm74   Heart Eyes

# 6
  • Мнения: 81
newsm74 Наистина полезно...Особено за обьркани майчета Rolling Eyes

# 7
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
За нас това с поискването не важи- ако я чакам да си поиска ще умре от глад-  като минат два- три часа и яде..На баба си се е метнала- на свеки:))

# 8
  • Мнения: 4 629
Алекс си хапва, когато е гладен. За сега няма режим и не бързам да му създавам. А за нощното хранена съм много "ЗА". Мисля си колко ли е гадно за бебетата, които плачат от глад, а родителите им предлагат водичка и им пълнят коремчетата  Thinking. Бебетата наистина трябва да се хранят толкова често, колкото искат

# 9
  • Мнения: 4 187
Браво Буу!!!! На прав път съм значи Laughing

# 10
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
Благодаря, boo!Статията е страхотна

# 11
  • София
  • Мнения: 2 623
Боо разкошна статия. Това с двете гърди не го знаех и сравнението със супата беше страхотно - ще го имам предвид защото до сега правех тази грешка с идеята, че след като е ял от едната гърда тя вече пуска по-малко мляко и затова го местя на другата , която е пълна до пръсване.
Мнооого ти благодаря !!!
С най-добри поцелания
Юлето

# 12
  • Мнения: 232
страхотна статия

# 13
  • Мнения: 35 872
чудесна статия, ще я "бутна" по-напред!

# 14
  • Мнения: 190
Съжалявам, но аз не мога да се съглася напълно с тази статия. Първо не всяко неспокойстие на бебето означава глад, преди него има смяна на памперс, жажда, жега, студ и още някои притеснения, преди да се стигне до глад. Плюс това едно бебе трябва да има един режим на хранене и почивка за да може да усвоява храната, която е поело.Постоянното пъхане на гърдата не е решение, защото в повечето случаи след известно време те започват да я ползват като залъгалка за заспиване, поне това са моите преки наблюдения /аз наблюдавам много деца, повярвайте ми/. По въпроса за нощното кърмене също не съм много съгласна, да има логика, но само в първите един, най-много два месеца, след това организмът на детето има нужда от поне 8 часова почивка през нощта от храна, през това време може да му се дава вода. Това все пак са моите наблюдения и личното ми мнение, като не ангажирам никого с това, все пак всеки гледа детето си спрямо своите виждания и разбирания, нали така?

Общи условия

Активация на акаунт