За говоренето на бебетата

  • 3 257
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Абсолютно клише е PeaceМоето дете е на 2г.1м. и все още НЕ говори.Никога не е бил на тишина, постоянно се говори около него.Разбира абсолютно всичко, но от сутрин до ечер повтаря само "То-то-то-то".Понякога откачам, но 90% го прави от инат, така му е по-лесно.Но не се връзвам на такива неща, проходи доста късно и като реши да говори ще го направи.

# 31
  • Мнения: 4 915
Дъщеря ми проговори на годинка и 9 месеца - тоест, свърза за пръв път тогава подлог и сказуемо.
Постепенно почна все повече да прави изречения. Сега е голяма бърборана, устата й не млъква, с баща й дори се изморяваме понякога да й отговаряме.

Аз не съм много приказлива. Не съм я учила умишлено да повтаря и да имитира думички. Смятам, че си зависи от самото дете дали ще е бърборан или дали ще е по-мълчаливо.

От друга страна, с баща й наистина й говорим и обясняваме, водим разговори, говорим с правилните думички, а не с бебешки такива.

Преди дни четох в една книга, че родители, които много приказват на децата си и си правят труда да им обясняват защо, как, кое и т.н., стимулират мисленето, фантазията и интелекта им. Би трябвало да има логика в това - нали ние тепърва обясняваме и запознаваме детето със света около него.

Но в частност за самото проговаряне не знам. Може и да има взаимовръзка, но зависи и от темперамента и характера на детето. Все пак малко стимулиране - имам предвид "разговаряне" и обясняване на заобикалящата го среда, би било полезно.

# 32
  • Мнения: 2 897
Лично аз не познавам майка,която да не е говорила на бебето си,но не мисля също,че това е определящият фактор за ранното проговаряне Naughty
Децата са различни,проговарят по различно време,има такива,които до две -три годинки не обелват и дума,а да ги видиш после... Grinning
Моят син непрекъснато бърбори(което не е гаранция,че рано ще проговори),но не всичко е подражание на нещо,което ние сме го учили.В къщи всички му говорим,а свекърва ми пък има богат арсенал от песнички и все му пее,иначе музика не му пускаме толкова често.Обаче съм забелязала,че е доста музикален,от известно време се опитва и той да пее,хваща ритъма и танцува

# 33
  • Мнения: 459
Зависи колко е голямо детето и дали имаш желание, защото както са казали хората "на сила хубост не става". Незнам колкото и да говориш на едно новородено, то няма да те разбере, това което ще разбере е да познава гласа на мама или тати, да се успокоява и т.н. Например на едно 6 мес бебе /все пак зависи от бебето/ на което тепърва му е интересно да се оглежда наоколко, да пипа различни предмети, едва ли ще му е интересно някой непрекъснато да му бъбри и то да слуша, но когато наближи годинка вече почва да се интересува и от думички, названия на предмети и много други неща свързани с речта. Така мисля аз по моите наблюдения върху мойта маймунка, никога не съм я учила да казва "Ало", но когато чуе думата телефон и почва да повтаря "ало, ало" и др. примери мога да дам. А майка ми все казва, видя ли детето има нужда да му говориш, но някак си не ми идва да водя монолог, въпреки че знам че острещната страна напълно ме разбира.

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 561
От както сме се прибрали от болницата постоянно му говоря, но това е по-скоро защото съм сама с него по цял ден и няма с кой друг  Mr. Green

Сега вече му говоря, за да го накарам да ми гука и да ми се усмихва- направо се разтапям  Heart Eyes

# 35
  • тук-там
  • Мнения: 5 695
Много и говоря - рано проговори! Обаче не смятам, че е правило. По-скоро е ген. Вечер четем приказки и пеем песни, по-скоро тя го прави вместо мен. Комуникативно си ми е детето. Обаче ... на братовчед ми детето все още не говори, а е супер интелигентно дете. Просто все още не е прескочило бариерата. Аз за това - кога проговаря, прохожда, започва да се храни само и т.н. грам не се втелясвам. Няма непроговорило дете, излишно е да се вглеждаме в сладурите.

# 36
  • София
  • Мнения: 35 945
Това си е и до характера.
Аз съм проговорила късно - и никога не съм била от приказливите - говоря много малко.
Моето дете проговори много рано - и сега говори много , дори прекалено много...толкова че на моменти /по-няколко пъти на ден/ моля да спре и да помълчи. Wink

# 37
  • Мнения: 568
Ne tolkova da govorish mnogo, a da proiznasjash jasno dumite kakto ako govorish s chujdenec.
I da kazvash prosti jasni izrechenija, naprimer: Vasko jade kasha. Tova e topka.
Nasheto po-goljamo dete progovori rano i pravilno po tozi nachin.
A sega s malkija zmei i na men mnogo ne mi se govori zashtoto obiknoveno sum umorena.




# 38
  • Мнения: 1 032
И според мен е важно не колко, а как се говори на детето. Аз предпочитам да обяснявам- например "Хайде да обуем пантофките" и съответно взимам пантофките. Сега само като кажа, че трябва да ги обуем сама идва и ми ги носи. Просто когато вършим нещо заедно с нея, аз обяснявам какво правя и защо го правя. Все още не е проговорила, има няколко любими думички, които повтаря. Но определено разбира какво й се говори и реагира адекватно. На този етап за мен това е по- важно.

# 39
  • Мнения: 2 271
Аз си говоря много по принцип.Всичко,което правя обяснявам.Дъщеря ми също се опитва.Казва около 20 думички вече.Но аз на нейната възраст  съм говорила доста повече.Явно си е до дете!

# 40
  • Мнения: 8 917
Говорено е много на Гери, а тя изведнъж се отпусна да говори като бе на годинка и половина и не млъква Mr. Green

# 41
  • Мнения: 1 427
Говоря й много.Но пък не съм се замисляла дали има някаква връзка с проговарянето.Просто непрекъснато й приказвам, все нещо й обяснявам-било какво правя в момента,или какво ще правим.Сега вече й задавам и въпроси , на които тя успява някак да отговори на що-годе разбираем език. На този етап говори много но не вярвам да има връзка.

# 42
  • Мнения: 380
От както сме се прибрали от болницата постоянно му говоря, но това е по-скоро защото съм сама с него по цял ден и няма с кой друг  Mr. Green

Сега вече му говоря, за да го накарам да ми гука и да ми се усмихва- направо се разтапям  Heart Eyes
И аз така  Grinning. Не го правя във връзка с ранно проговаряне, защото всяко дете си е индивидуално. Приятно ми е да му говоря и да следя реакциите.
Искам да свикне с интонацията на гласа ми и с езика по нататък, защото за съжаление българският ще му е пасивен език и ще се говори само в къщи и като си ходим при близките.
Детенцето ти ще проговори когато му дойде времето. Няма смисъл да му говориш насила, а го прави ако ти идва отвътре Peace.
Успех Hug

Общи условия

Активация на акаунт