Проблем с домашна котка

  • 17 658
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 53
Хора, помагайте!
Историята е следната - подариха ни котка. Едни хора, които заминават в чужбина и нямат намерение да се връщат. Мъжко коте, на година, с уж изградени навици и прочее. Обаче тоя котешки тиквеник нещо издивя и взе да препикава къщата. До момента много са го глезили във всяко отношение - и като хранене (давали са му даже сладко, представете си ), и въобще. Колкото и идиотски да звучи, това коте дори не може да си отваря притворени врати ! Въобще шматка и половина !!! Аз го уча на дисциплина и може на пук да ми прави, знаеш ли го, котешки му акъл...
Веднъж направи беля в къщи и аз го ошамарих (леко, разбира се, това е малко животно все пак). След това в знак на протест ми напика кецовете. От тогава периодично пикае из къщи, незцависимо, чи ВИНАГИ има достъп до тоалетната си.
Имал ли е някой този проблем ??? И как го е решил ?
Спасявайте ме, че лошо става !!!!!

Последна редакция: вт, 24 окт 2006, 15:57 от Krum

# 1
  • Мнения: 7 474
Ако е мъжки , може да си маркира територията newsm78, а как смърди после ooooh!
Лошото при котките , е че свикват с къщата , а не с хората и може би ще ти трябва повече време и търпение.  Дано се включи някой препатил да ти помогне със съвет.

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
На година - маркира територия. Кастрация.

# 3
  • Мнения: 2 550
Време е да му резнете...някои органи   Simple Smile
Кастрация - каза Бу.

# 4
  • Мнения: 2 792
 Кастрацията наистина решава проблема, Понго (котарака ми), маркираше къде що му падне, след тази интервенция престана.

# 5
  • Мнения: 53
Не ща да кастрирам хайвана, жал ми е.

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Не ща да кастрирам хайвана, жал ми е.
Тогава бърши локвички Grinning

# 7
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Мдааам нищо чудно, котките правят на пък при това нарочно и по много Whistling като посвикне с теб ще спер да препикава. Обачееее моля те не бий котката така ще стане по-лошо, може дори да избяга Naughty с любов, внимание и топлина ще свикне с теб и ще те обича като истински стопанин Flutter

# 8
  • Мнения: 2 792
Не ща да кастрирам хайвана, жал ми е.

  Жал не жал, друг вариант няма, знам че мъжете сте чуствителни на тази тема, ама това е положението  Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 2 821
Кастрацията наистина решава проблема

така е, макар че животното е младо да се раздели с възможностите си  Mr. Green
има вариант с натъркване на муцуната в напиканото...уж за назидание
другия вариант е да го подариш ти на някоя бабка на село...ще му е рай..стига да не е породист, че са много изнежени...
успех Krum

# 10
  • Мнения: 53
Не е породист, никак даже. Ама на село няма да преживее. Той е тотална шматка, вервайте ми !
Съдете сами - предишните му стопани са живеели на първия етаж. Та, стои си тоя тиквеник у тях си, през балкона влиза улична котка, нахълтва вътре, прави му едни бързи шамари и си излиза победоносно, а той зяпа мухите. Какво да говорим повече ...

А за локвичките и кастрирането ... Де да знам, то не е до чувствителни на тая тема мъже, просто си ми е жал за хайвана, а и госпожата ми не иска такива радикални мерки да се вземат. И преди съм гледал котки, и си ги пердашех като сгазят лука (много леко и с мярка, разбира се), ама такова чудо не е било !

Последна редакция: ср, 25 окт 2006, 09:47 от Krum

# 11
  • София
  • Мнения: 1 244
Аз имам котарак, вече кастриран  Mr. Green

Не припикава за отмъщение, а просто защото си маркира територията човека. Единственият вариант е кастрация. Ако решиш от жал да не го кастрираш, с дисциплина ще успееш да разредиш припикаването, но не и даго спреш напълно.

Имате късмет, ако не си и защитава (освен припикава) територията, като моя, който нападаше чуждите хора да ги пъди ...  Crazy

# 12
  • Мнения: 53
Какви чужди хора, той от други котки се страхува, а и бой е ял на собствената си територия , както писах по-горе  Grinning  Загубено животно, казвам ти !

# 13
  • Мнения: 2 821
един съвет относно шамаросването....шляпвай го с вестник...не боли, а се стряскат от шума и после като замахнеш само и дръпват чертата Laughing

той и нашия беше от загубените...разбирам да какво говориш  Joy

# 14
  • Мнения: 6 417
Аз пък имах сиамец и никакви територии не си маркираше newsm78

# 15
  • Мнения: 4 202
Имал ли е някой този проблем ??? И как го е решил ?

Хора с такива проблеми бол, но честно казано за решение не съм чувала.
Майка ми и баща ми имат същите проблем с "бившата" ми котка.
Те също не искаха, а вече май е късно за кастрация, но след като твоя котак е на година, мисля, че точно сега му е времето за тази операция, действай, не знам дали е решение на проблема, но все пак доста ще облекчи положението.

# 16
  • Мнения: 53
Ще видим ... Но определено предпочитам да го дам на някого тоя котарак, или да го занеся на село, отколкото да го кастрирам. Много радикално ми се вижда.

Между другото -  страхотна жаба  Grinning  Домашна ли е ?

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Та, стои си тоя тиквеник у тях си, през балкона влиза улична котка, нахълтва вътре, прави му едни бързи шамари и си излиза победоносно, а той зяпа мухите. Какво да говорим повече ...
Joy  Joy

Круме, то си личи, че я обичаш животинката, така че се запасявай с железни нерви и много парцали и дерзай!  Simple Smile

между другото, ако не мислиш да го пускаш по госпожици, за него е по-добре да е кастриран, да не се мъчи гОркия (това ти го казвам, не щот съм толкова сигурна в твърдението, а да не ти е гузна съвестта)

# 18
  • Мнения: 293
като не искаш да кастрираш - пръскане с вода, например с домакинска пръскалка, при всяка беля. От пляскане не разбират, т.е. - директно отмъщават Simple Smile
А да водиш психологическа война с котка - както казва чичко Пратчет - все едно да се състезаваш със стоножка по гъзоритане
той го казва, не аз, но потвърждавам  Mr. Green

И феромонен спрей - такова чудо не съм купувала, ма знам, че вече има - да е привлечен от неговото си място.

# 19
  • Мнения: 4 202
Между другото -  страхотна жаба  Grinning  Домашна ли е ?

Не е домашна, цяло семейство жаби ни правиха компания през лятната почивка, тези от снимката бяха бебета, не по-големи от 2-3 см, толкова бяха сладки, че ми се искаше поне една да стане домашна. Но жабите, също като малките котенца, когато пораснат някак си загубват голяма част от очатрованието си  Mr. Green

# 20
  • Мнения: 4 546
Според мен му липсват стопаните или къщата и прави напук. или просто за нещо друго прави напук . решение и аз не знам. ако искаш пробвай с няколко капки белина, изсипана в съндъчето 2-3 дни.
един съвет относно шамаросването....шляпвай го с вестник...не боли, а се стряскат от шума и после като замахнеш само и дръпват чертата Laughing
абсолютно подкрепям!

# 21
  • Мнения: 1 798
От какво ще ти е жал да кастрираш животното, нито ще го боли, нито ще има психически разстройства...

# 22
  • Мнения: 2 237
А според мен животинката е сменила средата си и е стресирана.Друг е въпроса че гледа по-бързо да свикне и препикава територия.Аз съм имала такъв проблем,не съм кастрирала,само бършех локвички .Сега обаче съм на друг акъл и веднага бих кастрирала животното ! Naughty  Ще свикне и с вас,иска време и търпение.А стане ли това,ще видиш с колко обич и ласки ще ви дарява ! Ех,как ти завиждам бе човече ! Моята мечта е котка в къщи,толкова много,много ги обичам....
Ама май съм единствената в нашето фемили... Sad

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Но жабите, също като малките котенца, когато пораснат някак си загубват голяма част от очатрованието си  Mr. Green

еми, като не си ги цАлувала, тъй ще е  Mr. Green

# 24
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
  Маркира си животинчето, бе! Става мъж. Обаче, ако не мислиш да го пускаш на женски - кастрирай го, защото ще имате проблеми - разболяват им се бъбреците от повишените хормони или нещо такова. Поне го води да му слагат инжекция против разгонване периодично, защото ще опишка орталъка. Казвам го от личен опит, пък и се мъчи животинчето. Бъди солидарен!

# 25
  • Мнения: 203
Не му е позната къщата - затова. Дори и нашата котка, която е женска пикаеше първите дни в целия апартамент - доктор ми каза,  че е така, защото обстановката е непозната. Може би след време ще се оправи.

# 26
  • Мнения: 62
Съгласна съм с мнението, че маркира територията, мъжките така правят, а кастриране няма да помогне. Ако го кастрираш ще стане мързелив и много дебел, няма да е игрив, не го кастрирай, той е много малък още. Сложи му в тоалетната малко хартийки да му е по-забавно. И успех.

# 27
  • Мнения: 53
Благодаря на всички за споделения опит! Ще пробваме това-онова.
Все пак не спирайте да давате още предложения де  Simple Smile

# 28
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 224
като човек, който гледа котки от 20 години-КАСТРАЦИЯ и нищо друго! ще спестиш на животното и на себе си мнооого неприятности, повярвай ми. аз имам женска, на 13 години, от таблетките за разгонване,с които я тъпкахме й причинихме два тумора, големи, колкото юмрук. оперирахме я втори път... ужасно! Cry

# 29
  • София
  • Мнения: 1 951
Нарочно го прави на произволни места.Аз имам женска котка ,нямам подобни проблеми.Може наистина да е от стреса вследствие на смяната на къщата и на стопанина .

# 30
  • Мнения: 5 682
Съгласна съм с мнението, че маркира територията, мъжките така правят, а кастриране няма да помогне. Ако го кастрираш ще стане мързелив и много дебел, няма да е игрив, не го кастрирай, той е много малък още. Сложи му в тоалетната малко хартийки да му е по-забавно. И успех.
Peace
 FlutterИмам котка от 13 години, беше на 2 месеца като дойде у дома и така си препикаваше /е може и по-голям да е бил/. Е малко след това престана. Явно още не е свикнал. Може да му натриеш носа в напиканото и после да го оставиш затворен там където трябва да си върши работата. Моят котарак не е кастриран, но и не са разгонва. Наблизо /в смисъл на етажа/ няма други котки и явно като не ги надушва и няма от как да се разгони. По друг начин не си го обяснявам. newsm78 PartyУспех с ученето Peace

# 31
  • Мнения: 1 065
Ние също имахме проблеми с мъжки котарак около година.Бяхме стигнали до там ,че приятелите ни се отказаха да ни идват на гости.Все на някой нещо беше опикано-я обувки,я яке,я чанта или раница.Кастрирахме го и препикаването престана

# 32
  • София
  • Мнения: 2 958
Съгласна съм с мнението, че маркира територията, мъжките така правят, а кастриране няма да помогне. Ако го кастрираш ще стане мързелив и много дебел, няма да е игрив, не го кастрирай, той е много малък още. Сложи му в тоалетната малко хартийки да му е по-забавно. И успех.
Ивинявай, че ти опонирам, но всичко което си написал/а са пълниглупости!

# 33
  • Мнения: 271
Нашият мъжки котьо никога не е припикавал, въпреки че сме сменяли мястото на котешката тоалетна, понякога е нямал достъп и дори сме сменяли жилището. Така припикаваше, когато имаше бъбречни проблеми. Лекар каза, че мъжките ДОМАШНИ котки имат нужда от кастация за да се предотвратят проблемите с бъбреците. Кастрирахме го и го излекувахме. Сега не е мързелив, но стана по-дебел.

# 34
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Можеш ли да се снабдиш с вещ / най-добре дреха, одеялце / ,която да е била в другата къща. Направи му креватче с тази вещ  / и в кашон става/. На котарака му трябва време да свикне с обстановката. Гали го по-често. Ако направи беля му навирай нослето, където я е направил и го игнорирай за ивестно време. Не почиствай с препарати, в които има белина или амоняк. Ако ходи до тоалетната, както трябва, му давай нещо вкусно за награда. Но-най-важното е време.

# 35
  • София
  • Мнения: 896
И аз да кажа Grinning
Имам мъжки котарак от 8 години. Според мен животното в момента е в стрес от промяната на жилището и хората около него. Като начало се въоръжи с търпение и не го наказвай.
За кастрирането - подкрепям, по здравословни причини. Ако няма да му осигуряваш дами, по-добре го кастрирай. Страдат от бъбреци и понякога е фатално. На приятелката ми котарака почина от това.  Sad
Нашия е кастриран. Laughing

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 3 553

И феромонен спрей - такова чудо не съм купувала, ма знам, че вече има - да е привлечен от неговото си място.

Брат ми купи такъв спрей, пръска на маркираното място, но казва че след като се измирише отново си ходи на маркираната територия. Спрейчето е скъпичко и малко като грамаж, но може да опиташ.

# 37
  • Мнения: 53
Kalinka, ти ми подсказа нещо, което е толкова гениално просто, че не мога да се начудя как не сме се сетили до сега!  Ами да, не трябва да се ползва амоняк, защото на амоняк си мирише котешкото напикано! И като му мирише на хайвана на амоняк, той си мисли, че това е тоалетна !!!!!!!  И колкото повече слагаме от тия препарати,по-лошо става!!!

А иначе от вещ от старата къща няма нужда, на нас котето ни го дадоха с неговото си панерче, постелка, гребени, четки, играчки, нокторезачки , пилички и прочее инвентар -  две големи торби. 

# 38
  • Мнения: 9 093
Ако е на повече от годинка, кастрирането ще ви реши проблемите и сега, и вбъдеще.
По-добре е за котака, няма да се разгонва, да се мъчи и да препикава.
Всички ветеринари го препоръчват, освен ако няма да го ползвате за разплод.
Ще ви струва към 20 лв. процедурата, бързо става.
И не го бийте.

# 39
  • Мнения: 53
Стига с това кастриране бе, хора, искам първо нещо не толкова радикално да опитаме! Пак ви казвам, аз съм гледал котки като ерген, никога не са създавали проблеми от такова естество! Пикаеха си където трябва, и здравословни проблеми не са имали!

# 40
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
аз съм гледал котки като ерген
Котки или котараци? Разликата е осезателна  Whistling

Освен това, ние ти казваме кое е най-добро за животното... оттук нанататък, ако позволиш една перифраза на твърде популярна форумска приказка...

"Ти си най-добрият стопанин за твоят котарак и най-добре знаеш кое е добро за негоJoy

# 41
  • Мнения: 53
Верно, че трябваше да уточня  Simple Smile    Котараци съм гледал.

# 42
  • Мнения: 1 753
И аз съм гледала котараци, които не съм кастрирала. Но още от малки ги научих къде се пика и кой е господаря  Laughing
Иначе - правилно са те посъветвали - удряй котарака с вестник, защото ако го удряш с ръка котарака ще се назлоби към теб и на инат ще пикае още повече. А с вестника - котарака си мисли че вестника е лош, вестника шуми като го удряш, пък е и по-голям и създава повече респект  Laughing
За котешката тоалетна... Моите котараци никога неса пикали в котешка тоалетна с пясък, защото тези тоалетни се вмирисваха на първото изхождане. Аз съм използвала най-обикновен леген - вътре с накъсани парченца вестник и няколко капки белина (поне докато свикнат). Не знам от миризмата ли, от какво, но котараците много пикаят върху тази белина - нещо явно ги привлича.

Това е което мога да те посъветвам. Ако нищо не подейства - не му се ядосвай на котарака, то това което прави - такава си му е природата.

# 43
  • Мнения: 62
Съгласна съм с мнението, че маркира територията, мъжките така правят, а кастриране няма да помогне. Ако го кастрираш ще стане мързелив и много дебел, няма да е игрив, не го кастрирай, той е много малък още. Сложи му в тоалетната малко хартийки да му е по-забавно. И успех.
Извинявай, че ти опонирам, но всичко което си написал/а са пълниглупости!
Извинен/а си, какво от написаното е глупост, аргументи моля.

# 44
  • Мнения: 62
И аз съм гледала котараци, които не съм кастрирала. Но още от малки ги научих къде се пика и кой е господаря  Laughing
Иначе - правилно са те посъветвали - удряй котарака с вестник, защото ако го удряш с ръка котарака ще се назлоби към теб и на инат ще пикае още повече. А с вестника - котарака си мисли че вестника е лош, вестника шуми като го удряш, пък е и по-голям и създава повече респект  Laughing
За котешката тоалетна... Моите котараци никога неса пикали в котешка тоалетна с пясък, защото тези тоалетни се вмирисваха на първото изхождане. Аз съм използвала най-обикновен леген - вътре с накъсани парченца вестник и няколко капки белина (поне докато свикнат). Не знам от миризмата ли, от какво, но котараците много пикаят върху тази белина - нещо явно ги привлича.

Това е което мога да те посъветвам. Ако нищо не подейства - не му се ядосвай на котарака, то това което прави - такава си му е природата.
Да, наистина и аз съм забелязал, че котките много обичат белина, интересно защо? Аз, когато използвам препарат за почистване с белина моята голяма котка (имам и малко коте)постоянно се търка там където съм измила с този препарат.

# 45
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Окси, не е напълно  вярно това , което си написала. Има котараци и котараци. По отношение на играта и мързеливостта: стопанинът трябва да редовно да играе с котарака, иначе това се загубва в характера му. Аз го виждам по моят. Нямам много време да се занимавам с игра и той става по-мързелив. Ако , обаче, играя с него, веднага се променя и иска още. Важното е и да има достъп до играчки: топчета, хартиийки, кутийки.

Не е и малък, ако Крум реши да го кастрира. Аз съм за кастрацията в ранна възраст / около 3 месеца/, защото веднъж разгонили се, котараците се запознават с миризмата и по-късно дори кастрирани, се влиаят от миризмата, която може да идва от некастрирани мъжки. Моят си има моменти, когато полудява, след като някой си е маркирал територията в градината ми.  

# 46
  • Мнения: 2 274
Аз пък имах сиамец и никакви територии не си маркираше newsm78
 Свеки имаше сиамец! Веднъж един приятел дойде на гости и има неблагоразумието да си остави коженото яке на дивана, след 5 мин. вече беше препикано  Mr. Green! На свеки и беше жал да го кастрира котака и периодично си забърсваше локвите  ooooh!!
   Нашичкият си го взехме от улицата на 2 месеца и когато се разгони не ни правеше такива мизерии / явно щото си познаваше къщата и стопанката  Mr. Green /, но все пак го кастрирахме, за да не вземе да свърши някоя мизерия и после да се караме с хазяите! Честно казано мъж ми го преживя по-тежко от котака  Joy!
   За кастрацията - ветеринарят ни беше казал, че е хубаво като направи година, но преди да е започнал да се разгонва!

# 47
  • Мнения: 53
Хора, работата с котешкия ни добитък май се замири, да не казвам голяма дума! Като помощно средство ползвахме препоръчания вестник, и един спрей, който се продава като средство против острене на нокти. Пък и хайванът явно усети, че тече обсъждане на бъдещето му и реши да си седне на егоцентричния задник.
 
Благодаря на всички за моралната подкрепа и съветите  Simple Smile

# 48
  • Мнения: 2 274
.... и реши да си седне на егоцентричния задник.
  newsm62
 Браво! Дано да не е само временно затишие  fingerscrossed!

Общи условия

Активация на акаунт