Резултата ми от БХС, амниоцентеза, моля отг&#

  • 3 031
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Желаейки да бъда съвременна и "подсигурена" си направих БХС, като очаквах да е аналог на американския triple test. Получи се силно повишен риск за даун 1:91, препоръчаха ми амниоцентеза. Преди теста бях лежала за задържане с кървене в болница и ми слагаха Прегнил. Кръвната проба дадох 2 седмици след последната инджекция.
Уведомих за това лекарката в генетичния кабинет.Никой тогава не ме попита с какво са ме лекували в болницата, взеха ми крив, платих си и тръгнах. Чак след злощастния резултат от теста, когато се разплаках по време на "генетичната консултация", същата лекарка "светна" да ме попита дали случайно не са ми слагали хормона. Оказа се, че това е идентичен на изследвания хормон HCG, но никой не можа да обясни дали това е причина за резултатите, колко време е действието на лекарството и т.н.
Никой не си направи труда да провери /има цяла клиника по фармакология към същата болница/.
Както и да е- действаха по протокол и си изпяха песничката за амниоцентезата. дадоха ми образец на информирано съгласие- да си го чета и да решавам сама.
Не мога да Ви опиша какво преживях. Започнах да звъня в лабораторията в София, където се обработва кръвта и се прави теста. Говорих с всичките си познати гинеколози. Никой не даваше гаранция, че след кървенето ще устискам подобна процедура- разписваш се на документа и сама си носиш риска.
След 3 седмици изчакване по съвет на личния гинеколог /за да отмине евентуалния привнесен ефект от Прегнила/ се озовах в София, на 14 етаж в Майчин дом. Бях се уговорила с една от доцентките там, след десетки молби и обаждания, да повторят теста. В Пловдив отказаха, защото не е "по протол"...
Направиха ми ехографски преглед /т.нар. морфология на плода/ и техният най-добър ехографист не видя нищо обезспокоително. После видя и теста. На едната страна на епикризата ми написа, че плода е нормално оформен и иска втори БХС скрининг, а на обратната- че е видяла теста, втори БХС е излишен и препоръчва амниоцентеза. Отказаха да ми вземат кръв. Платих си за втора /пак по същата "плоча"/ генетична консултация.
Обясних, че съм имала кървене, а напоследък от притеснение получавам и контакции. Въпреки това ми записаха час за амниоцентеза /без да кажа или да подпиша каквото и да било/ за следващата седмица. Увериха ме, че ще ме наблюдават и ако имам тревожни симптоми, никой няма да ме постави на риск....въпреки, че ме записаха за манипулация в същия ден, в който трябваше да постъпя?!?!
Прибрах се у дома. Уредих - с нови молби и вече на лекарства за контракциите- да ми вземат кръв за втори път на място, както и да я приемат за изследване в София. Вторият тест се оказа напълно в нормалните рамки 1:281, нивото на набедения хормон беше спаднало 2 пъти.
...За 4 седмици след всичко, което изчетох и чух, мога да кажа само: момичета, внимавайте с тези процедури, у нас те се правят по "поевтинен" начин- напр. изследват се 2 вместо 3 хормона и т.н.- и още са в "експерименталния" си етап!!! Освен това рискът с "лош" резултат детето действително да е болно /говоря ако се базирате само на БХС/ е равен на този от аборт или усложнения при амниоцентезата /1:200/.
Помислете добре, преди да се подложите на пренетална диагностика, особено ако преди това сте приемали хормони!

# 16
  • Мнения: 174
На мен БХС ми показа 1:203 доста повишен риск за моите 21 год. и ми препоръчаха амниоцентезата..направиха ми я в Света София но не Савова а д-р Колева,мина много бързо и безболезнено...самата процедура трае около 5 мин. .....след това ще ти сложат системка и ако се чувстваш добре ( естествено минават да те проверяват ) те изписват.
Най- гадния момент е чакането на резултатите мен ми ги забавиха с една седмица и се бях побъркала..съответно резултатите показа че всичко е наред и че ще си имаме момченце ( както и се надявах )...а сега ми остана малко до срещата с бебо..
Успех  bouquet

# 17
  • Мнения: 13 805
Аз съм от провинцията.
Понеже съм с рискова бременност също ми беше препоръчана амнеоцентеза . Поема се от здравна каса и ми я правиха в МД София, купихме си само иглата от съседната аптека. Името на д-ра които ми вземаше пробите беше Манчев, не си спомням на кой етаж беше. Беше много внимателен особено като се знаеше че съм в рискова бременност. Трябва да подчертая че инжекциите които ми правиха в последствие тъй като си отлежах трите дена в болницата бяха по болезнени от самата манипулация.
мили мами не се страхувайте от амниоцентезата, какви ли не неща чета по постингите тук , дори днес една мама беше писала че риска при амниоцентезата бил 1:10 !!!!. Само който е минал през нея знае че страхът е докато не минеш процедурата. После, след получаване на резултатите нищо не може да се сравни с спокойствието че всичко е наред ....

# 18
  • Мнения: 55
Благодаря на всички, не знаете колко много ми помагате.
Бях се настроила за анмиоцентезата в петък, но докторката само погледна резултатите ми от БХС и каза да отида другата седмица и да си нося нощница и чехли, за да ме приеме в болницата. Каза  че ако всичко е ОК ще остана само за ден.
Силно се надявам и се моля самата амниоцентеза и резултатите от нея да са ОК
P.S. На 26 години съм.

Целувки!

Общи условия

Активация на акаунт