НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени II

  • 58 629
  • 819
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 9 050
Моля да ми поясните, ако вече се знае - от 13 септември ми изтече болничния и съм в майчинство. Значи, пускам молба, декларация и т.н. за остатъка от около 2 месеца за болнични /315 минус 135 дни/ и какво става - 1.едновременно с това съм в майчинство и получавам двете суми - за болничен и майчинство или 2. излизам в болнични, прекратява се майчинството и след това излизам пак в майчинсво с наново писане на молба и т.н. след изтичанего на разликата от 315 минус 135 дни

Ааа, не. Не сте едновременно и в двата отпуска. Докато ползвате новия размер на отпуска за бременност и раждане вие нямате право да ползвате отпуск за отглеждане на дете до 2 години. Следователно нямате право и на обезщетението, че не го ползвате.
Вие сте си в болничен. За да не пускате обаче наново молба след това, можете да направите следното: когато си подавате молбата за новия размер на отпуска за бременност и раждане, към нея прилагате и една друга молба. В нея молите да ви бъде прекратен отпуска по чл.164, поради ползване на отпуск по чл.163. Молите също така, след изтичането на отпуска по чл.163, този по чл.164 да бъде възобновен. Така, когато ви изтекат 315-те дни, автоматично ще излезете отново в отпуск за отглеждане на дете до 2 години.

# 751
  • Мнения: 9 050
[center]В утрото на Новата година,
с блясъка на идващите дни,
нека радостта не ви отминава,
с щастие и обич ви дарява
!  
[/center] [/b]
Весела и щастлива 2007 година на вас и на малките ви слънца!Така сега на въпросите: Simple Smile
1.Аз съм излязла в болнични за отглеждане на  дете на 04.04.2006(това са ми 45-те дни преди раждане)Та въпроса ми колко дни ми остават да ползвам след 01.01.07(като част от Август и целия Септември съм си ползвала полагаемия платен годишен отпуск)?
2.Как следва да ми се изчислят тези полагаеми дни по новите наредби?Ще ми се вземе дохода 6 месеца назад,считано от 01.01.07 (т.е. ще ми се вземе дохода за юли,август,септември,октомври,ноември и декември 2006) или..... как newsm78?
Благодаря ви предварително за отговорите,защото знам че вие ще подредите кашата в главата ми  bouquet

1. Остават ви още 43 дни. ( Това, че сте ползвала платен отпуск няма никакво значение ).
2. Ще се смятат както ви е по-изгодно. Може да ви се изплатят в размера, в който ви се е заплащало по времето на 135-те дни, или да се преизчисли нов осигурителен доход на база юли -декември 2006. Което е по-изгодно за вас - това.

# 752
  • Мнения: 942
[center]В утрото на Новата година,
с блясъка на идващите дни,
нека радостта не ви отминава,
с щастие и обич ви дарява
!  
[/center] [/b]
Весела и щастлива 2007 година на вас и на малките ви слънца!Така сега на въпросите: Simple Smile
1.Аз съм излязла в болнични за отглеждане на  дете на 04.04.2006(това са ми 45-те дни преди раждане)Та въпроса ми колко дни ми остават да ползвам след 01.01.07(като част от Август и целия Септември съм си ползвала полагаемия платен годишен отпуск)?
2.Как следва да ми се изчислят тези полагаеми дни по новите наредби?Ще ми се вземе дохода 6 месеца назад,считано от 01.01.07 (т.е. ще ми се вземе дохода за юли,август,септември,октомври,ноември и декември 2006) или..... как newsm78?
Благодаря ви предварително за отговорите,защото знам че вие ще подредите кашата в главата ми  bouquet

1. Остават ви още 43 дни. ( Това, че сте ползвала платен отпуск няма никакво значение ).
2. Ще се смятат както ви е по-изгодно. Може да ви се изплатят в размера, в който ви се е заплащало по времето на 135-те дни, или да се преизчисли нов осигурителен доход на база юли -декември 2006. Което е по-изгодно за вас - това.
А работодателя как ще разбере по кой начин да ми ги изчислява и плаща?Аз трябва ли някъде я в молба я в декларация да упоменавам как да ми се изчисли?

# 753
  • Мнения: 124
Здравейте!Братовчетка ми има детенце,което навърши 1 година на 10.12.06.,въпросът ми е следния:тя ще има ли право на възможността да даде детенцето на гледачка(на която държавата да плаща минималната заплата) или това се отнася само за децата,чиито майки ще ползват болничен 315 дни.Предварително благодаря.

# 754
Здравейте!
Преди всичко БЛАГОДАРЯ ви за готовността да отговаряте на всичките ни въпроси! Много сте ценни тъй като нещата като че ли са малко объркани и работодателите все още на са съвсем наясно какво трябва да се прави.
Аз четох, четох и пак не съм  сигурна дали точно съм разбрала Embarassed.
Мисля утре да отида да си подам молбата, но преди това бих искала да се уверя че съм разбрала правилно как се изчисляват дните.
Моите 135 дни изтекоха на 07.12 и си подадох молба за отпуск по майчинство. Останалите 180 дни изтичат на 04.06.07(по моите сметки). Но тъй като губя дните от 08.12 до 31.12.06 ми остават 156 дни считано от 01.01.07
Тъй като подавам молбата на 04.01 - значи ще моля за 153 дни отпуск за бременност, раждане и отглеждане на дете. Така ли излиза? Плаща се от деня на завеждане на молбата до изтичане на 315 те дни считано от първия ден на болничния?
И броим всички дни-вкл. официални празници и т.н. нали?

Предварително благодаря!!!   bouquet

# 755
  • Мнения: 83
Здравейте!
Аз съм съвсем нова във този форум и може би не правя нещата както трябва,но се надявам да ми простите!
Имам един въпрос: тъй като имам проблемна бременност и лекарката ми препоръча да не ходя на работа. Така аз 6 месеца преди да излеза в отпуск по майчинство ще съм в болничен. В този случай аз какви пари ще взимам тези 9 месеца, след като последните 6 месеца са болнични и аз реално нямам брутна заплата?

# 756
  • Мнения: 119
Хиляди благодарности на ZinaSt,значи правилно съм разбрала смисъла, но не съм убедена, че ако представя тези молби във фирмата правилно ще ме разберат. Все пак ще опитам

# 757
  • Мнения: 205
Здравейте и честита Нова година.
Четох, четох,  нашето счети е много  #Cussing out..... специална /убеждаваше ме, че не ме хващат новите промени, все едно, че от джоба си ги плаща/ . Моля за извинение, ако сте го разисквали, но имам следният въпрос.
Почти цялата бременност бях в болчичен, а  болничният ми за раждане /45 дни преди термина/ е издаден с дата 26.03.2006 г. По мои изчисления съгласно новите промени имам право на още 35 дни  newsm78 така ли е? И второ след като съм била в болничен 45 дни преди термина то върху каква база ще ми се смятат тези оставащи дни? Дано да сте ме разбрали.
ПРедварително Ви благодаря! Много сте мили. 

# 758
  • Мнения: 4 181
Здравейте!Братовчетка ми има детенце,което навърши 1 година на 10.12.06.,въпросът ми е следния:тя ще има ли право на възможността да даде детенцето на гледачка(на която държавата да плаща минималната заплата) или това се отнася само за децата,чиито майки ще ползват болничен 315 дни.Предварително благодаря.
ще има право Peace
но програмата още не е заработила, следи в този подфорум.
Ще пуснем тема, когато тръгне програмата Peace

# 759
  • Мнения: 124
Вие сте съкровища!Още един път благодаря за отговорите!

# 760
  • Мнения: 147
здравейте и предварително благодаря на всички мами, които винаги се отзовават да помагат
въпросът ми е следния:
регистрирана съм като земеделски производител и вчера отивам да си плащам социалните и дзпо осигуровки, а от нои ми отговарят, че след като съм в майчинство трябва да си плащам само здравните. Това вярно ли е, защото за 2005 ме караха въпреки, че бях в майчинство да си ги плащам всичките, че дори и един път здравни като земеделски и един път здравни за това, че съм в майчинство. Ако това е вярно има ли някакъв начин да си върна тези осигуровки, които се оказва, че съм надвнесла

# 761
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте!
Преди всичко БЛАГОДАРЯ ви за готовността да отговаряте на всичките ни въпроси! Много сте ценни тъй като нещата като че ли са малко объркани и работодателите все още на са съвсем наясно какво трябва да се прави.
Аз четох, четох и пак не съм  сигурна дали точно съм разбрала Embarassed.
Мисля утре да отида да си подам молбата, но преди това бих искала да се уверя че съм разбрала правилно как се изчисляват дните.
Моите 135 дни изтекоха на 07.12 и си подадох молба за отпуск по майчинство. Останалите 180 дни изтичат на 04.06.07(по моите сметки). Но тъй като губя дните от 08.12 до 31.12.06 ми остават 156 дни считано от 01.01.07
Тъй като подавам молбата на 04.01 - значи ще моля за 153 дни отпуск за бременност, раждане и отглеждане на дете. Така ли излиза? Плаща се от деня на завеждане на молбата до изтичане на 315 те дни считано от първия ден на болничния?
И броим всички дни-вкл. официални празници и т.н. нали?

Предварително благодаря!!!   bouquet


За отпуска за бременност и раждане /болничен/ се броят календарните дни, а се плащат само работните.
Ако се разбереш с работодателя да си пуснеш молбата с дата от 03.01.2007 може да ти се плати и целия месец януари. 315 дни се броят от първия ден на болничния за 45 дни преди предполагаемия термин.

# 762
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте и честита Нова година.
Четох, четох,  нашето счети е много  #Cussing out..... специална /убеждаваше ме, че не ме хващат новите промени, все едно, че от джоба си ги плаща/ . Моля за извинение, ако сте го разисквали, но имам следният въпрос.
Почти цялата бременност бях в болчичен, а  болничният ми за раждане /45 дни преди термина/ е издаден с дата 26.03.2006 г. По мои изчисления съгласно новите промени имам право на още 35 дни  newsm78 така ли е? И второ след като съм била в болничен 45 дни преди термина то върху каква база ще ми се смятат тези оставащи дни? Дано да сте ме разбрали.
ПРедварително Ви благодаря! Много сте мили. 

Аз ги изброих 34 дни. Гледа се датата от която започва да тече болничния,а не датата му на издаване.

За базата за изчисляване на обезщетението Зина е отговорила на друга майка
[center]В утрото на Новата година,
с блясъка на идващите дни,
нека радостта не ви отминава,
с щастие и обич ви дарява![/center] [/b]
Весела и щастлива 2007 година на вас и на малките ви слънца!Така сега на въпросите: Simple Smile
1.Аз съм излязла в болнични за отглеждане на  дете на 04.04.2006(това са ми 45-те дни преди раждане)Та въпроса ми колко дни ми остават да ползвам след 01.01.07(като част от Август и целия Септември съм си ползвала полагаемия платен годишен отпуск)?
2.Как следва да ми се изчислят тези полагаеми дни по новите наредби?Ще ми се вземе дохода 6 месеца назад,считано от 01.01.07 (т.е. ще ми се вземе дохода за юли,август,септември,октомври,ноември и декември 2006) или..... как newsm78?
Благодаря ви предварително за отговорите,защото знам че вие ще подредите кашата в главата ми  bouquet

1. Остават ви още 43 дни. ( Това, че сте ползвала платен отпуск няма никакво значение ).
2. Ще се смятат както ви е по-изгодно. Може да ви се изплатят в размера, в който ви се е заплащало по времето на 135-те дни, или да се преизчисли нов осигурителен доход на база юли -декември 2006. Което е по-изгодно за вас - това.

# 763
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
здравейте и предварително благодаря на всички мами, които винаги се отзовават да помагат
въпросът ми е следния:
регистрирана съм като земеделски производител и вчера отивам да си плащам социалните и дзпо осигуровки, а от нои ми отговарят, че след като съм в майчинство трябва да си плащам само здравните. Това вярно ли е, защото за 2005 ме караха въпреки, че бях в майчинство да си ги плащам всичките, че дори и един път здравни като земеделски и един път здравни за това, че съм в майчинство. Ако това е вярно има ли някакъв начин да си върна тези осигуровки, които се оказва, че съм надвнесла

Не би трябвало да внасяш осигуровки когато си по майчинство, но и не трябва да упражняваш дейност. При фирмите се назначава пълномощник или прокурист и не се дължат осигуровки на собственика.
Не съм наясно земеделските производители дали имат осигурителни книжки, но при заверката на книжката за съответната година би трябвало да върнат надвнесените осигурителни вноски.

# 764
  • У дома :)
  • Мнения: 110
добро утро на всички мами и малките ви съкровища!
имам следния въпрос-имам една приятелка ,която през цялата бременност е в болнични,поради рискова бременност.вече излезе в болнични поради бременност и раждане,мисля ,че на 29.12.2006 г.,та въпросът ми е следният-на каква база ще се изчислява обезщетението,след като е била в болнични последните 6 месеца.благодаря предварително за отговора!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт