АБКМ - тъжен съм от коментарите

  • 5 126
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
Здравей! И моето бебе има АКПМ (АКБМ), Райна е на 5месеца и половина и разбрахме за алергията когато тя беше на 2,5 м. Ходим само при доц.Ковачева-честно казано първия път ми се видя много ...злобна...но след това я харесахме. Чувала съм само добри отзиви за нея - много добър специалист е. Аз я захраних още на 4,5 месеца. Честно казано не съм чула за по-трудно захранване, просто трябва да се внимава какво яде. Нощното кърмене го махнах също още на 4,5 месеца, т.е. сега първото и ядене е в 7,00, а последното в 21, 00, и бебка се чувства много добре-иначе наистина стомахчето се натоварва-и по книгите пише, и др майки казват, че е добре стомахчето да почива 9-10 часа. Иначе още има много силни колики, плаче много жално-сигурно и от пюретата и кашата, можех да изчакам още малко, но, пак щеше да я боли-дори и след месец. Много е хубаво да я кърмиш и много трябва да внимаваш какво ядеш (изкуственото мляко е много скъпо)! Аз я кърмя вече само вечер, и то не изцяло-3 месеца съм на диета и кърмата ми почти спря... Sad
Каши има и на ХУМАНА- с ябълка, много хубава и на НЕСТЛЕ-ориз и рожкови.
Има много да се говори за тази алергия..ако искаш ми пиши на майла!
Не се притеснявай, има много такива деца, можем взаимно да си помагаме Simple Smile

# 16
А за орехите и яйцата не съм съгласна-особено орехите са алергенна храна и за големите! Аз лично не съм рискувала с нищо освен 1 авокадо. Лишенията са много трудни, но си мисли че не за цял живот, а и се свиква (дори има много полезни и малко калорични неща за ядене-все едно постиш, но с малко месо Grinning)

# 17
  • Мнения: 2 274
   Не изчетох всичко, но е..си глупостите, дето ти е наговорила тая! Големият ми син беше с АБКМ! Кърмих го до 10 месец и моята педиатърка ми се кара, защо съм го отбила толкова рано! Хубаво било да го кърмя максимално дълго!
   Захранването е късно и много внимателно! Месо ядеше само пилешко! Всички пюрета си ги приготвях в къщи, защото в готовите слагат масло, млечни протеини и глутен!!!
  Освен към млякото прояви алергия и към месото - телешко, овче и козе!
  За наше щастие алергията премина като стана на 2 години!
  Стискам ви палци всичко да премине и малката мишка скоро да започне да си хапва от всичко!  Peace
 

# 18
  • Мнения: 532
Доста майки кърмят успешно повече от две години и спазват диетата - в началото стриктно, после си хапват всичко умерено, като изключват храна, само ако тя влияе много зле.

Ранното захранване не е за деца с алергични реакции.

Кърми се дълго, захранва се късно, бавно и хипоалергенно. Кърмата съдържа ензими и имунни защити, които подпомагат много храносмилането, приемането на твърди храни и изграждането на храносмилателната и имунната система на детето.

Обикновено майките са на строгата диета няколко месеца и след това бавно наблюдавайки детето започват да ядат различни храни от забранения списък и така детето чрез кърмата започва да изготвя толеранс към тях.

На пазара днес има безмлечни продукти, на които можеш да се довериш и са специално за деца с алергии. Производителите имат отделни производствени линии.

Жълтъкът НЕ Е АЛЕРГЕН. Белтъкът Е.

Но всяко бебе реагира различно.

Майката трябва да има добри познания като обща теория, да се е запознала с други подобни случай и тяхното развитие, за да изготви максимално добър план за себе си и детето и да наблюдава непрекъснато.

От опит съм разбрала, че от абсолютизиране няма смисъл.

Между другото на някои безмлечни каши на Нестле отстрани на кутията пише, че може да има следи от млечен протеин и да не се използват при АБКМ.

Последна редакция: нд, 03 дек 2006, 20:15 от sneji_73

# 19
  • Мнения: 3 271
За орехите и аз да добавя, че са много силен алерген. Повече от 1 не мисля, че е добра идея. Яйцата и особено жълтъка би трябвало 1-2 на ден да е ОК, но все пак опитай внимателно с едно и виж реакцията на мъничето.
Успех!

# 20
  • София
  • Мнения: 4 381
Доц. Маринова? Беше възмутена, че сме отишли при нея и не искаме от специалното мляко. Направо ни попита тогава защо сме отишли при нея. Както и да е.
При нас нещата станаха много сложни - в яслата не приготвят отделна храна за момата, нито пък сестрата се съобразява поне едното ядене да бъде безмлечно. Пък и девойката вече повече разбира и обожава кашкавал. Много ми е трудно да удържа на молбите и ревовете за едно парченце. Надявам се да успее да го израсте. За сега има малко подобрение.

# 21
  • Мнения: 532
Аз я захраних още на 4,5 месеца. Честно казано не съм чула за по-трудно захранване ... Нощното кърмене го махнах също още на 4,5 месеца, т.е. сега първото и ядене е в 7,00, а последното в 21, 00.......е добре стомахчето да почива 9-10 часа. Иначе още има много силни колики, плаче много жално-сигурно и от пюретата и кашата ... Много е хубаво да я кърмиш и много трябва да внимаваш какво ядеш (изкуственото мляко е много скъпо)! Аз я кърмя вече само вечер, и то не изцяло-3 месеца съм на диета и кърмата ми почти спря... Sad

Доста грешки:

1. Много ранно захранване за алергично дете - алергичните деца трябва да бъдат изключително кърмени минимум до 6 месеца.

2. Премахване на нощното хранене - нощното хранене е много важно и за бебето и за лактацията, заради високите нива на пролактин и окситоцин. Много по-добре за бебетата е да поемат малки порции лесно смилаема храна /от кърмата по-добро няма/ по начесто, отколкото стомахчетата им да бъдат натоварени с трудносмилаема за тях храна в порции, които някъде пише, че са за тях, но децата са индивидуални, докато за едно дете 160 гр. твърда храна е добре, за друго тази порция ще му спука стомахчето - каква ползва, че после оставяме пауза от цели 9-10 часа. Че те големи хора стават през нощта да си хапнат .... Натоварването на чувствителната храносмилателна система на бебе с алергии с твърди храни води и до много колики поради невъзможност от адекватно храносмилане.

3. НЕкърмене на поискване, а само вечер и кърмата намаля и спря, заради диетата - кърмата не е спряла заради диетата, а поради силно намаления брой кърмения, ранното захранване, липса на стимулация на гърдите. В по-преден постинг вече писах, че има доста майки с бебе АБКМ, които кърмят вече над две години и са спазвали тежката диета и постепенно са въвели някои неща, а други избягват поради проблеми.

Извинявам се на мама-Нана, че използвах нейния постинг, нищо лично, просто има доста масови заблуди за някои неща, които продължават да съществуват дори с помощта на лекарите, а даже и специалистите, както виждаме от началото на тази тема.

Но затова си го има и това местенце, където можем да се информираме и взаимно да се понаучим и помогнем.

 Heart Eyes Heart Eyes

# 22
  • Мнения: 5 401
Така и така темичката ми пак излезе на фронта, макар че ми се загубиха част от постингите  #Cussing out , да взема да попитам:

Как се справихте с яслите / детските градини? Кога се върнахте на работа?   bouquet

# 23
  • Мнения: 1 896
Ние няма да ходим на ясла, но доколкото знам в кварталната ясла отделят храна без мляко на алергичните деца.
В детската кухня се опитаха да ми поискат нещо допълнително (неофициално) за услугата и затова спряхме да вземаме храна от там. Не че е голяма загуба, защото Жоро и без това не ги харесваше особено. Изкарахме на готови пюрета, домашни манджи и частично "на ресторант" (щото майка ми е управител на хотел и цяло лято бяхме на морето при нея - там винаги имаше какво да яде алергичното дете.)

# 24
  • Мнения: 2 807
Здравей!  Hug

Нямам много време да пиша, затова ще съм кратка...
 
При алергични или предразположени към алергии дечица най-доброто, което майката може да направи е да кърми възможно най-дълго, като разбира се спазва диета...
 
Към написаното от Millena и sneji_73 мога само да добавя, че можеш да похапваш мляко, но то да е овче, козе, биволско - за съжаление прясно такова още не съм открила (по магазините), има само кисело.
Козе или овче сирене и кашкавал също продават.

Успех! Hug

# 25
  • Мнения: 532
С млечните продукти от други животни също трябва да се внимава - комплексът от алергени е сравнително сходен и може да се получи много лошо кръстосване. Да се пробва с по много малко и да се следи за реакция.

Не случайно в диетата пише - избягване на млечни от всякакъв вид животно. За сериозни случаи срокът на диетата е поне 6 месеца, за по-леки поне месец.

За яслите/детските градини - има много такива нормални, където при разговор с директорката и детската учителка се ангажират да изключват проблемните храни и да ги заменят с нещо друго. Има и такива, където отказват. Във Варна специално има саниториална ясла/детска градина, където готвят отделно за деца с алергии.

# 26
  • Мнения: 636
Кърми възможно най-дълго. Ние така си решихме проблема, който се прояви в първия месец още доста силно изразено. Аз спазвах строга диета, която наруших при навършване на една годинка. Маги захраних със същите неща, с които захраних и себе си след месец. Сега папкаме всичко забранено, с изключение на цитруси.
За лекарите - обиколихме ги всичките, някои по няколко пъти. Тази при която си ходела и другата в същото заведение категорично не съм ги слушала. Има една в МЦ Здраве - нея също. В квартала също ходих при алерголог - не... Това, което ми помогна, е този форум и форум Алергии. Наистина. Без тях нямаше да се справя.   bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 27
  • Мнения: 2 142
Понеже, отдавна не бях чела в кърмаческия или по-точно четях за мъничко и малко избирателно, поради липса на време съм изпуснала темата на pearly, макар че ме засяга пряко. Както преди време писах и моята малка Миа е с АБКМ. Лекарите, от педиятъра, до специялистите всички бяха единодушни, а и алергията и се прояви с абсолютно всички сиптоми. Днес Миа навършва 6м, и е само на кърма, досега не е опитвала нищо друго. Аз съм на строга диета, но кърмата ми понамалява само, когато съм преуморена или непрегната, защото имам и други проблеми, пък и работата... както и да е , това е друга тема.
Миа е от контингента на Др Ковачева, но тя е на абсолютно същото мнение, като Др Маринова. Ходим при нея от 3м и от тогава тя все едно си бае "да почвам захранването; много е важно за детето...; готовите хипоалергенни храни са прекрасни и имат всички необходими вещества за правилното израстване на децата..." и т.н и т.н. Бля-бля-бля! Тя си говори аз си карам, както си знам  Laughing Последният път даже, каза, че направо съм закъсняла със захранването и направо се чуди от какво наддава това бебе, пък и "живак" (по нейните думи) Та така аз се съобразявам с докторката, доколкото на мен ми е изгодно слушам я за диетата, за включването на храните. Сега съм решила да започна да захранвам Миа, но много бавно и внимателно. А, що се отнася, за готовите продукти, ще взимам някои, но взимам екологични зеленчуци и ще я храня с тях. Миналият път си помислих дали, докторите не са на процент от Фризо???!!! newsm78 Искрено се надявам, да не е така, но нямаше начин да не ми мине такава мисъл.  Embarassed Всичко на Фризо беше прехвалено и добро за бебето ми, че даже и "защо да се мъча да я кърмя или да се цедя на обяд в добавка към пюрето, като можело да си купя еднакутия Фризопеп и да си добавям, по 4м.л към пюрето?!" Пък и сега, като съм се забавила толкова, да бързам да наваксам. Следващият път, вече да имаме 3различни хранения от кърма, при 5 за деня!  Mr. Green Всеки път, казвам, че детето е на поискване и само, когато съм извън къщи го хранят с биберон с изцедена кърма, но имаме и нощни кърмения , та храненията са далеч повече от 5, а за количеството кърма въобще не зная, колко изпива.  Laughing Mr. Green Пък и вода не пие... Joy Улях се в писане, но ми беше да приятно да споделя и моите неволи. Важно е, че сега всичко върви добре, даже сложихме днес на Миа 3 хепатитна ваксина, а от другият месец, ще почнем и другите.
pearly, всичко, ще бъде наред, мила!  Hug  bouquet

Последна редакция: сб, 16 дек 2006, 00:48 от michel

# 28
  • Мнения: 5 401
michel, ами като че ли наистина са на процент от Фризо, даже някой ми каза или писа, че щерката на доц. Маринова е работила там. Случайни неща няма на този свят!!!  Sick
Радвам се, че Миа е добре и се надявам все някога да си набележим ден да се видим. Все пак само една градина разстояние ни дели!   bouquet  Hug

Аз лично се отказвам да посещавам повече специалисти. Образовам се сама колкото мога. Вътрешното ми чувство определено не е, че вредя на детето си, а точно обратното. Като дойде момента за захранване, ще го обсъдя с педката, която е защитник на кърменето.



Общи условия

Активация на акаунт