Изхвърляте ли останалата в шишето кърма?

  • 5 653
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 857
Здравейте, туко що прочетох в една листовка за подкрепа на кърменето на Avent ,че когато изцедената кърма с която се храни бебето остане в шишето остатъка трябва да се изхвърля ,а не да се пази за следващото хранене, вие правите ли го?
Аз храня бебето си само от изцедена кърма,не я слагам на гърдата, но имам доста кърма и когато напълня шишенцето и тя никога не го изяжда цялото, а остатъка оставам за следващото хранене. Грешно ли е и може ли да и навреди?

# 1
  • Мнения: 1 321
Ами аз по принцип съм давала само веднъж от шише, но някъде бях чела че това което остане задължително се хвърля.Не го оставяй за следващия път.Просто и слагай толкова колкото смяташ че може да изяде.
По добре да добавиш още  мляко ако не и стига отколкото да го оставяш за следващ път. Hug  bouquet

# 2
  • Мнения: 278
Аз пък някой път й го давам на следващото хранене. И аз давам само от шише кърмата, не иска да суче. Даже напоследък го смесвам с това, което ще й дам ако не ми стига кърмата. Защо да навреди? То си е нейно, а и не е връща обратно в шишето... Грехота ми е да хвърлям, при положение, че някой път оставя по 50 гр.

# 3
  • Мнения: 1 194
Не, не го хвърлям, но моят син е доста по-голям. Аз работя, цедя се на работата и се боря за всяка капка кърма, така че остане ли в шишето баба му му го дава  на следващото хранене. В сайта на Ла лече четох, че прясната кърма може да се затопля два пъти, размразената -не. Като остане в края на деня , разбира се , го изхвърлям, не оставям до другия ден.

# 4
  • София
  • Мнения: 555
Аз съм чела, че може да се предлага на следващото хранене като междувременно стои в хладилник. Не се препоръчва дълго да се съхранява, защото когато бебето пие от шишето, в него попада слюнка и млякото е идеялна среда за размножаване на разни бактерийки от нея.
А защо не кърмиш от гърда, сподели какъв е проблемът, може да намериш помощ. И аз цедях в началото, но е много по-лесно да хапва направо то теб Simple Smile
Веничка, пробвала ли си със силиконов накрайник да кърмиш, една моя приятелка така научи бебето си да суче.

# 5
  • Мнения: 5 178
И аз знам, че може да се претопля 2 пъти, като между храненията се съхранява в хладилник..
Аз вечер цедя и през деня дохранвам с изцеденото, разделям я на порции за 2 дохранвания.. не сме имали проблеми вече 2м

# 6
  • София
  • Мнения: 10 825
Задължително се изхвърля. Когато бебето пие от шишето вътре попада слюнка, която спомага за по-бързото разваляне на млякото. Същото важе и за АМ. А така и за пюретата ( като започнете захранването) - никога храни бебето директно от бурканчето, защото така ще попадне слюнка вътре и бързо ще се развият бактерии. Отсипвай нужното количество в отделна купичка, а остатъка съхранявай в хладилник.
Освено това претоплюни мляко и пюре също не се съхраняват, т.е. топли винаги нужното количество мляко или пюре.
И последно веднъж размразена кърма не се слага отново да се замръзява

# 7
  • София
  • Мнения: 1 750
И според мен трябва да се изхвърля количеството останало в шишето. Ако не искаш да хвърляш просто слагай в шишето по-малко, а останалото съхранявай в хладилник. До колкото знам в хладилник кърмата може да стои 12 часа, а във фризер 3 месеца.

# 8
  • Мнения: 689
Задължително се изхвърля. Когато бебето пие от шишето вътре попада слюнка, която спомага за по-бързото разваляне на млякото. Същото важе и за АМ.
Peace

# 9
  • Мнения: 59
И аз давах кърма само от шише,но никога не изхвърлях,всяка капка ми беше много ценна,като знам с какъв труд съм я изцедила.Ако ти остава замразия.

# 10
  • Мнения: 313
Аз не давам от шише, но знам че отаналото количество кърма трябва да се изхвъля, защото попадат слюнки в него и така много бързо се развиват бактерии, които могат да причинят проблеми на коремчето.

# 11
  • Мнения: 1 174
В никакъв случай не трябва да даваш повторно мляко от едно и също шише!По-добре си направи няколко дозички от изцеждане и си ги остави в стерилни съдове.В някоя от рекламните брошури със съвети за кърмене и пр.,пишеше и за съхранението на кърмата:
     - 8 часа на стайна температура
     - 24ч. в хладилник
     - 3 месеца във фризер
и така правя аз.А за да спестя парички от "съдове", купувам стерилни бурканчета за урина от аптеката Wink

# 12
  • Мнения: 2 019
трябва да се изхвърля

# 13
  • Мнения: 326
задължително се изхвърля

# 14
  • София
  • Мнения: 2 162
НЕ, НЕ Е задължително да се изхвърля! Особено, ако става въпрос за прясно изцедено мляко.
Истината е, че още не е правено подробно изследване, за да се определи дали е абсолютно безопасно да се дава на бебе кърма, която е останала от предишно хранене или мляко, което е било затопляно вече, но не е било използвано. Обаче повечето експерти по лактация, вкл. ЛЛЛ, смятат, че мляко, което не е  изпито на едно хранене може да бъде предложено още веднъж преди да трябва да се изхвърли.
Освен това не трябва да се забравя, че човешкото мляко има антибактериални и антимикробни свойства, които му помагат да се разваля по- бавно в сравнение с другите храни, така че не трябва да бъде сравнявано с АМ или пюретата.

Ето тукможе да прочетеш една статия за съхранение на кърмата, в която се говори и за това.

# 15
  • Мнения: 56
момичета бебока е на 14 дни трябва да се изцеждам какво количество кърма да му давам на едно хранене и на колко часа когато суче, от гърда явно преяжда и повръща помогнете   

# 16
  • София
  • Мнения: 2 162
Кеми, аз не бих ти препоръчала да минаваш на варианта с цедене и хранене от шише, ако нямаш наложителна причина- например връщаш се на работа. Храненето от гърда предпазва от преяждане, защото бебето само знае колко иска да яде. Мит е, че като му даваш от шише си сигурна, че няма да остане гладно или че няма да преяде. Ако не си сигурна как точно да продължите с кърменето и имаш някакви притеснения, че не се справяш добре- спокойно пусни нова темичка и обясни какъв ви е точно проблема. Peace

Иначе на конкретния ти въпрос...От педи знам следната формула за определяне на количеството мляко (отнася се и за АМ): килограмите на бебето х 160-200мг разделено на броя хранения за денонощие. Всяко бебе обаче си е различно и някои изяждат повече, други по- малко. На принципа на пробата и грешката ще разбереш колко точно изяжда бебето ти, така че да намалиш разхищението на изцедена кърма. Най- добре да даваш, когато бебето провявява признаци на глад- лапа си ръчичките, върти си главичката, плачът означава- "много съм гладен/а вече". Другият вариант е да му даваш на 3 часа.
Белези на огладняването
От колко изцедена кърма се нуждае бебето ми

И да не забравя...Честито бебче!  bouquet

# 17
  • Мнения: 56
благодаря lilfi,проблема е че бебока-пепо повръща по не по два пъти след всяко хранене след като се е уригнал в най добрия случай е много лаком и преяжда той не ми пуска гърдата ако аз не го спра и почти непрекъснато лапа ръчички незная какво да правя той повръща а аз плача казаха че имало такива деца

# 18
  • Мнения: 3 591
Ох, стига с тея погрешни съхранения на кърмата. Има много писано - четете!

В хладилник кърмата може да стои 8 дни!
На стайна температура 8 часа. /от 6 до 12 часа в зависимост от това колко е топло/
Във фризера - зависи от фризера минимум 6 месеца /ако е с дълбоко забразяване - 12 /

Не е проблем да дадеш недопитото, ако ползваш прясно изцедена кърма в рамките на 1-3 часа.
Ако ползваш размразена кърма обаче не става. Също и прясна кърма на 3-4 дни.

# 19
  • Мнения: 884
И аз си имам мнение по въпроса,но май на добре да  ви го спестя като чета как всеки си има собствена идея по темата и да препоръчам на майката да вземе съвет от ЛЕКАР ,че тук отговор явно няма да намери !!!  Peace

# 20
  • Мнения: 1 737
лекарите в България засега много упорито работят срещу успешното кърмене, така, че аз лично не бих се доверила на такъв.

Аз никога не съм изхвърляла остатъка от кърмата, кърмила съм с шише 9 месеца.
Не смятам, че може да се сравнява кърма с АМ или др. детски храни, в които няма антибактериални елементи, както в кърмата.
Ако много се притесняваш, може да превариш остатъка в микровълнова за всеки случай, като тогава ще останат само хранителните и свойства и след това да я добавиш към следващото хранене.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 162
може да превариш остатъка в микровълнова за всеки случай

Аз пък знам, че в никакъв случай не трябва да се преварява/затопля в микровълнова печка, а това да става постепенно на котлон и то без да се стига до точката на кипене. newsm78

# 22
  • Мнения: 1 737

Аз пък знам, че в никакъв случай не трябва да се преварява/затопля в микровълнова печка, а това да става постепенно на котлон и то без да се стига до точката на кипене. newsm78

В микровълнова не се затоплят детски храни, защото тя подгрява до вряло неравномерно храната и ако не се разбърка добре, може да изгори детето. Знаейки това, човек може да я ползва и предпазливо.

Когато се свари кърмата се разрушават имунофакторите и, но хранителната и стойност продължава да превъзхожда многократно АМ.

# 23
  • Мнения: 390
Никога не хвърлям кърма-кът ми е,дохранвам,а остава и да хвърлям  #CrazyОсвен това се мъча с цедене само вече 3 месеца,не знам още колко...та остава и да хвърля това което е добито с толкова мъки до сега.

# 24
  • Мнения: 994
И според мен трябва да се изхвърля количеството останало в шишето. Ако не искаш да хвърляш просто слагай в шишето по-малко, а останалото съхранявай в хладилник. До колкото знам в хладилник кърмата може да стои 12 часа, а във фризер 3 месеца.

в хладилник при Т 4 градуса може да се съхранява до 8 дена.
в камера в хладилник 2 седмици
в отделна камера към хладилник 3-4 месеца
а във дълбоко замръзващ фризер над 6 месеца.

# 25
  • Мнения: 994
може да превариш остатъка в микровълнова за всеки случай

Аз пък знам, че в никакъв случай не трябва да се преварява/затопля в микровълнова печка, а това да става постепенно на котлон и то без да се стига до точката на кипене. newsm78

не може да се затопля на катлон студена или замразена кърма - само с поставяне в съд с топла вода!

# 26
  • София
  • Мнения: 2 162
Да, на котлон, на водна баня. Нямах предвид директно на котлона, защото се развиват високи температури.

# 27
  • Мнения: 2 159
не съм хвърляла когато съм я хранила от шише и е оставало.
прибирала съм я в хладилника за следващото хапване
нищо не и е ставало на беба

# 28
  • Мнения: 59
Кърма никога не хвърлях,на следващото ядене си я изяждаше,то като знам всяка капка с какъв труд съм в изцедила Rolling Eyes

# 29
  • Мнения: 994
Да, на котлон, на водна баня. Нямах предвид директно на котлона, защото се развиват високи температури.
аз разбрах какво имаш предвид още в предния ти пост, но пак казвам, че не се препоръчва и водната баня - никакъв котлон.
топли се в съд с топла вода от чешмата - даже не бива да е вряла.

# 30
  • Мнения: 1 382
Понякога да, понякога не, зависи колко е стояла Simple Smile

# 31
  • София
  • Мнения: 2 162
Да, на котлон, на водна баня. Нямах предвид директно на котлона, защото се развиват високи температури.
аз разбрах какво имаш предвид още в предния ти пост, но пак казвам, че не се препоръчва и водната баня - никакъв котлон.
топли се в съд с топла вода от чешмата - даже не бива да е вряла.


Съветът на AQ беше да преварява в микровълнова печка. Затова говоря за ПРЕВАРЯВАНЕ. Затоплянето трябва да става постепенно. Може на водна баня с топла вода от чешмата. Но може и на котлона: слага се в судена вода и се внимава да не заври водата. А може и с ел. нагревателите за шишета на Авент.

# 32
  • Мнения: 1 737


Съветът на AQ беше да преварява в микровълнова печка. Затова говоря за ПРЕВАРЯВАНЕ. Затоплянето трябва да става постепенно. Може на водна баня с топла вода от чешмата. Но може и на котлона: слага се в судена вода и се внимава да не заври водата. А може и с ел. нагревателите за шишета на Авент.

Да, съвета ми е в случай, че майката се притеснява от бактерии - като свари кърмата може да е спокойна за това и кърмата да остане не по-малко хранителна. Както писах, по този начин ще се унищожат имунофакторите и, за деца хранени изцяло от шише това не е добре, но тук става дума за малки количества останала кърма от предното хранене, и за 25 дневно бебе.

# 33
  • София
  • Мнения: 2 162
AQ , само да добавя, че разбрах, аргумента ти за микровълновата и определено има логика и не би трябвало да има значение къде се преварява.  Peace

# 34
  • Мнения: 942
Не съм хвърляла кърма,ама и ние много много не сме се хранили със шише.Само при екстремни случаи когато ми се налагало да изляза без Ники.Не е проблем да дадеш остатъкаот кърмата, ако епрясно изцедена  в рамките на 3-4 часа.Ноако е замразена....аз не бих я дала Peace

# 35
  • София
  • Мнения: 376
Аз я изхвърлям. Когата й се наложи да яде с шише, се вади замразена кърма и се изяжда колкото малката иска. Останалото не може отново да се замрази, а следващо хранен с шише не е ясно кога пак ща има... за това - в кофата!  Laughing Тя яде с шише само когато не съм наблизо.

Общи условия

Активация на акаунт