Постите идват със страшна сила + рецепти за пости!

  • 49 035
  • 306
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 3 647
Пак спорите!Недейте,бе,момичета!Смисъл няма!Който иска-пости,който не иска-не!Всеки ,който пости,си има своите причини и убеждения-един пости по религиозни причини,друг за пречистване на организма,трети-за отслабване,макар,че тук е спорен въпроса!Но важното е,че всеки се чувства доволен от това,че има воля,което е важна психологическа сила!Така че-да си постят постещите и да си хапват непостещите!
Аз спазвам коледните и великденските пости от години,с изключение на времето,по което бях бременна и кърмех,разбира се!Религиозна съм,но не до крайност,постите ме карат да се чувствам добре-пречистена,по-здрава,по-волева и извисена духовно!От чисто физиологична гледна точка-не случайно постите са по това време на годината-когато организма има нужда от  пречистване и съживяване!А ако се притеснявате-има сумати хубави витамини и хранителни добавки,с които да си набавим полезни  вещества!За витамините специално-най-добре плодове и зеленчуци в суров вид и големи количества!Ядки,варива-те пък колко са полезни!Изобщо-постите могат да се превърнат в едно голямо удоволствие,ако човек има желание!Има толкова растителни сирена и кашкавали вече на пазара,рибните деликатеси/в дните,в които са позволени!/ са разкош за стомаха и храна за мозъка,сещам се и за меда и орехите също!
Извинете ме,ако съм многословна,никого в нищо не искам да убеждавам,просто споделям своето виждане за нещата!
На постещите като мен-лек пост!

А днес аз ще сготвя едни постни спагети:

Спагетите се сваряват в подсолена вода с 2-3 суп.лъж.зехтин.Отцеждат се.
В тенджерка се задушават в зехтин лук и гъби,нарязани морковчета,грах,чушки и всякакви зеленчуци,с каквито разполагате,добавя се доматено пюре,няколко маслини за прекрасен вкус,ври около 15 мин.,докато се посгъсти и се овкусява със сол и босилек.
Поднесените в чиния спагети,залети със соса, се поръсват с настърган растителен кашкавал или тофу!

напълно подкрепям всичко казано от теб
исках в анкетата си да включа всички хора и постещите и непостещите
аз лично съм вегетарианец и съм се специализирала в готвенето на постни  гозбички
мислех че поне в тази тема няма да има джангър-> но уви не се получи
......
  bouquet успех на постещите
независимо от причините накарали ги да постят

# 106
# 107
  • Мнения: 5 500
Нещо като паеля
Продукти:
2 скилидки чесън
2 глави червен лук
6,7 с. л. зехтин
2 зелени пиперки на ивички
200 гр. едро нарязани гъби
200 гр. броколи
150 гр. грах
1 щипка шафран разтворена в 5,6 с. л. бяло вино / като нямах шафран, слагах куркума, ефекта е почти същия
1/2 ч. л. червен пипер
200 гр. ориз
1 л зеленчуков бульон
1/2 ч. л. розмарин

В зехтина се задушават чесъна и лука, прибавят се гъбите и ориза, червения пипер, шафрана, бульона и розмарина. Ври на тих огън и малко преди готовност се добавят пиперките, граха и броколите.
******************************
Супа зеленчукова
Продуктите са на око:
лук, чесън, стрък целина, глава целина, тиква, карфиол, моркови, тиквички, картофи, парче зеле ситно настъргано, мащерка, босилек, чубрица, морска сол, мускатово орехче, магданоз, 2 с. л. лим. сок и около 1 1/2 вода.

Водата се кипва и се прибавят всички продукти с изкл. на лим. сок. Вари се докато тиквата стане кашеста и се получи гъст бульон. Накря се прибавя и лим. сок. Част от супата може да се пюрира.
*******************************
Задушено
Продукти:
1/2 кг картофи
3 моркова големи
2,3 с. л. зехтин
1 глава лук
1 стрък целина
4,5 броколчета
2 тиквички /аз използвам замразени, ако нямате не е проблем
1 чаша сварен боб
1 чаша грах
1/4 ч. л. салвия, шалвей или градински чай, едно и също е.
1/4 ч. л. риган
1 зеленчуково кубче
морска сол и 1,2 чаши вода

Картофите и морковите се нарязват на кубчета и резенчета и се сваряват на пара. В тиган се поставя зехтина и се добавят картофите, морковите, лука, броколите, граха, боба, зел. кубче, солта, подправките и водата и се кипват. Врат пет минути, прибавят се тиквичките и се оставят на по-ниска температура още десетина минути. Накрая се прибавя целината.
******************************
Супа от карфиол
Продукти:
2,3 с. л. зехтин
1 глава лук
2,3 скилидки пресован чесън
1/2 пакет карфиол /сега използвам замразен
2 стръка целина или 1 ч. л. сушена
морска сол /аз такава използвам като готвя
1/2 ч. л. къри
1/2 ч. л. мащерка
1 ч. л. босилек
1 ч. л. градински чай шалвей или риган
чер пипер
вода и мускатово орехче

Леко се задушават лука и чесъна, бързо се прибавят карфиола и подправките. Прибавя се водата и кубчето, кипва се и се намаля котлона и се оставя да ври на умерена температура до сваряване на карфиола. Пюрира се част от супата, като се оставят няколко розички карфиол. Прибавя се целината нарязана на едро и мускатовото орехче.
***************************
Картофи с грах
Лук
Зехтин
Сол
Червен пипер сладък
Картофи
Моркови
Скилидка чесън
Грах
Вода
Магданоз или копър
Задушава се в зехтина и малко вода лука, добавят се морковите, картофите и червения пипер, задушава се още малко, добавя се водата. Вари се до полусваряване на картофите и се добавя граха. Всъщност в зависимост дали граха е от консерва или замразен се преценява времето, защото от консервата е сварен и не му е необходимо много време. Добавя се магданоз или копър.
************************
Картофена супа
Вода, зехтин, картофи, кафяв ориз, грах, морков, чесън, пиперче, тиквичка, карфиол, риган, босилек, мащерка и розмарин.
Това ми е любимата супа. От подправките по щипка, защото са много силни.
**********************
Грах с ориз
Ползвам кафяв ориз, доста по-полезен е, но има голяма хамалогия. Почиствам го от зелените зрънца и други боклучета и го мия. Разстилам го на масата върху кърпа да съхне и го меля на дребно с блендера. Доста трудно се сварява ако се сложи цял, не е лошо, но го правя от гледна точка на времето. Иначе се вари колкото житото, около час и половина.
Задушавам в зехтин лук, добавям ориза и морков, заливам с вода, малко преди да е готов добавям граха, после копър или магданоз.
************************
По същия начин приготвям спанак с ориз, като с лука задушавам и спанака, може и коприва с ориз или праз със ориз и после слагам ориза.
***********************
Картофи с коприва или спанак
Задушавам лук, морков, добавям спанака или копривата, след това картофите, заливам с вода, после магданоз или копър.
***********************
Картофи с тиквички
По горния начин, но тиквичките накрая, мн бързо се разварямат за това.
**********************
Лозови сърми
Задушаваш в зехтин лук, добавяш ориза и копър и завиваш в лозови листа.
**********************
Зелен боб
Задушаваш зеления боб с малко вода, като се изпари добавяш зехтин, сол, лук, морков, червен пипер и чесън, задушаваш още малко да се поемат миризмите и заливаш с вода, после копър.
******************
Прясно зеле
Задушавам го първо с малко вода, като омекне добавям зехтин, морков, сол и червен пипер и ако е нужна вода наливам, после магданоз.
******************
Сладкиш Търновска царица
1 бурканче сладко от сини сливи / големината на лютеница
2 ч. л. хлебна сода
4 ч. ч. брашно
400 мл хладка вода
1 ч. ч. кристална захар
4 ч. л. какао
1 ч. л. канела
1 ванилия
200 мл олио
200 гр. счукани орехи
Продуктите се смесват в горепосочения ред. Сместа престоява 20 минути и тогава се изсипва в тавичка намазана с олио и брашно и се пече. На колко не знам, пека пак на око горе-долу умерена, на около 180*С.

# 108
  • Мнения: 3 647
Ето и от мен няколко рецепти  Wink
   
Гъби в оризов пръстен
 
400 гр  гъби
50 мл  олио
1/2 вр.  магданоз пресен
200 гр  ориз
150 гр  домати
2 ск.  чесън стар
   
1.Нарежете гъбите на филийки и ги задушете до омекване
2.Прибавете ситно нарязания чесън, посолете и сложете черен пипер на вкус
3.Запържете отделно ориза и го залейте с 3 чаши вряла вода
4.Посолете на вкус и сварете на слаб огьн
5.В голяма чиния оформете от ориза пръстен, украсен с магданоз и в средата му изсипете гъбите
6.Около ориза сипете доматен сос.

Peace това стана превъзходно
мерси
  bouquet

# 109
# 110
# 111
  • Мнения: 206
Благодаря на всички , които ползват Вегетариански рецепти 1 и Вегетариански рецепти 2  - рецепти от соя
Надявам се ,че сме били полезни.
Желая успех на този форум .Нека  ни помага да се ориентираме в огромното море от кулинарни изкушения.
Добър апетит на всички! Но...без трупане на килограми!

Последна редакция: нд, 25 фев 2007, 00:02 от L е о

# 112
# 113
  • Мнения: 3 647
идей за декораций
за след постите
 Twisted Evil
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=167161.0;topicseen

# 114
  • Мнения: 431
Крем-супа от броколи
    * една голяма глава прясно броколи или два пакета замразено
    * половин стрък праз, ако няма - малка връзка пресен лук. Стар - не. Не е добре със стар лук!
    * половин пакетче краве масло и около една кафена чашка зехтин
    * 1 ч.ч. нишесте (но не десертно Simple Smile )
    * няколко зрънца черен пипер
    * сол
    * 1/2 ч.л. натриев глутамат (може да се замени със супена лъжица Вегета)
    * кофичка кисело мляко


Нарязаният на ситно праз се задушава в по-голяма тенджера кравето масло и зехтина. След като омекне достатъчно, се прибавя и натриевият глутамат, разбърква се, долива се вода, в която, след като заври, се добавя половината броколи и черният пипер. Броколито се вари не повече от две-три минути, след това тенджерата се дърпа от огъня и съдържанието й се пасира. Връща се обратно на котлона, след като заври отново се слага другата половина броколи и се добавя сол на вкус.  Междувременно в купа е размито нишестето заедно с част от бульона и разбитото на айран кисело мляко. Това се изсипва в супата, изчаква се да заври и да почне да се сгъстява. След като сме преценили, че е достигната необходимата гъстота, супата се счита за готова.


Вегетарианска "дроб сърма"
250 гр. грах
50 гр. ориз
2 моркова
3-4 картофа
1/2 кутийка царевица
1-2 глави лук
5-6 средно големи гъби
100 гр. кашкавал
75 гр. масло
50 мл. олио
3 яйца
1 к.ч. прясно мляко
2-3 с.л. брашно
300 гр. кисело мляко
джоджен

Сваряваме картофите в леко подсолена вода, след което ги нарязваме на кубчета.
Отделно в леко подсолена вода сваряваме нарязаните за кубчета моркови и царевичката (могат да се ползват замразени зеленчуци).
В част от олиото с малко вода задушаваме до омекване нарязания на дребно лук и гъбите. Задушаваме ориза.
Смесваме картофите, морковите, царевицата, и ориза. Прибавяме изцедения грах, задушен предварително с 50 гр. от маслото и малко вода. Прибавяме двете твърдо сварени и нарязани на кубчета яйца, половината от настъргания кашкавал, сол, черен пипер и нарязан на ситно джоджен. Разбъркваме добре и оставяме сместа да почине малко. С черпак от нея оформяме купчинки върху намаслена тава.
Накрая поливаме със сос Бешамел, приготвен от 25 гр. масло, брашното, млякото и едно яйце. Поръсваме с втората половина от настърган кашкавал и печем до порозовяване.


Зелен фасул с картофи

зелен фасул - стерилизиран или пресен. Аз готвя за 2ма и на мен около 1 буркан ми е достатъчен. Може и с пресен, но той трябва предварително да се свари.
4 картофа
2-3 домата /или доматено пюре/
1 глава лук
3 скил. чесън
сол,олио
подправки
пресен копър

Ако фасулът ти не е стерилизиран, го вариш предварително в подсолена вода, докато омекне леко и после го нарязваш. Отделно се запържва лукът и чесънът с доматите. След това се добавят нарязаните на кубчета картофи и зеленият фасул. /Понякога добавям и 1 нарязан морков/. Всичко се посолява, прибавят се подправките по желание и се оставя 5мин да се задуши на умерен огън. Аз лично слагам малко черен пипер и кориандър. После изсипвам в намазнена тавичка, наливам малко вода /колкото да се покрие сместа/ и пека на умерена фурна, докато течността се изпари. Малко преди да е готово, поръсвам с копър.
Ако се прави като яхния, тогава прибавям 2с.л. брашно към мазнината, в която запържвам зеленчуците и след като добавя подправките, направо там в тенджерата си доливам вода / около 2-3 ч.ч./ и варя на котлона, докато се сгъсти. И съвсем накрая поръсвам с пресен копър.

# 115
  • Мнения: 1 403
От коя дата трябва да по4на да поста, за да хвана последната седмица  Wink Много ми се искаше и пак съм ги изтървала тия пости  Cry Та поне последната седмица да по4на  Praynig

# 116
  • Мнения: 3 647
От коя дата трябва да по4на да поста, за да хвана последната седмица  Wink Много ми се искаше и пак съм ги изтървала тия пости  Cry Та поне последната седмица да по4на  Praynig
ами и от сегаможеш да почнеш
само една седмица от постите е минала
  bouquet

# 117
  • Мнения: 3 550
Дими, можеш ли да напишеш постното тесто за пица с точните пропорции. А става ли и за мекици?

И още един въпрос. Някой правил ли е онзи постен Crazy chocolate cake? Имаше линк към него по-горе. Прочетох цялата тема за него, но не можах да разбера дали фурната трябва да се загрее предварително. И къде слагате тавата? На дъното на печката или на решетката по-горе? Опасявам се, че нашата е много силна отдолу и ще загори.

# 118
  • Мнения: 6 461
Дими, можеш ли да напишеш постното тесто за пица с точните пропорции. А става ли и за мекици?
Пицата дали постна или не ,винги я приготвям на око.За това не съм описала пропорции.
Слагам в една тавичка около половин пакет брашно.
Разтварям маята във водичка .В чаша за вода например около 200 мл.
Слагам мъничко сол.
(Ако не е постна пицата  например правя айран и в него разтварям маята,дори в тестото прибавям 1 яйце).
Започвам да меся докато тестото стане пухкаво .Всъщност колкото брашно поеме.

# 119
  • Мнения: 3 647
Дими, можеш ли да напишеш постното тесто за пица с точните пропорции. А става ли и за мекици?
Пицата дали постна или не ,винги я приготвям на око.За това не съм описала пропорции.
Слагам в една тавичка около половин пакет брашно.
Разтварям маята във водичка .В чаша за вода например около 200 мл.
Слагам мъничко сол.
(Ако не е постна пицата  например правя айран и в него разтварям маята,дори в тестото прибавям 1 яйце).
Започвам да меся докато тестото стане пухкаво .Всъщност колкото брашно поеме.

и аз го правя на око ->явно е вече професионално изкривяване

Общи условия

Активация на акаунт