ВЕЛИКДЕНСКИ ПОСТИ

  • 1 953
  • 26
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 3 453
Има ли желаещи?Аз започнах от днес и дори не съм пушила.Дано издържа.Не съм се зарекла...за да не съгреша.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 797
Не е ли рано за тях?

# 2
  • Мнения: 28
Да се запиша и аз в темета. Също ще започна от днес, на не се заричам. Успех на всички, който са с нас.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 797
Потърсих в нета някакъв църковен календар и доколкото разбрах постите започват от другия понеделник - 19,02  Peace

# 4
  • Мнения: 3 453
От днес са проверих в църковния календар.Моя не е от нета,а от църквата и са от днес.

# 5
  • Мнения: 11 003

От днес започват месните пости, а другата седмица се спират и млечните.
Успех и воля на всички постещи  Peace Hug

# 6
  • Мнения: 12 726
Не започват ли постите след две седмици?  newsm78
Една приятелка понеже ще се омъжва на 24.02 и й казаха, че това е последната събота преди постите и след това не можел да се сключва църковен брак. Уф, малко неясно го обясних, дано сте ме разбрали.

# 7
  • Мнения: 3 453

От днес започват месните пости, а другата седмица се спират и млечните.
Успех и воля на всички постещи  Peace Hug
Peace Peace Peace  bouquet

# 8
  • София
  • Мнения: 218
Здравейте и от мен.Аз съм върла привърженичка на постите.От миналата година спазвам Великденските,Богородичните и Коледните пости и да ви кажа се чувствам много по-добре от преди.Започнаха да ми се случват много хубави неща както в емоционален,така и в професионален план.За мен постенето е едно духовно пречистване и опрощаване на натрупаните грехове,защото такива всеки има.Аз спазвам строгите пости.От днес се заговява месото,а другата седмица е сирни заговезни и от другия понеделник се спират всички други животински продукти.Аз храненето го спазвам съвсем стриктно,но от другите прегрешения не мога да се лиша:като тютюнопушене и плътски удоволствия Joy Joy Joyи въпреки всичко има ефект.При започването на едни пости човек се чувства емоционално и психически по-добре,чувства се жив и изпълнен с енергия,няма го този отвратителен ефект както при повечето диети(отпадналост и непоносимо чувство на глад)така че препоръчвам на всеки,който има възможност и който се чувства отговорен към себе си и към Бог да се опита да спазва постите,дори и само изключвайки месото от своето меню.Успех на всички решили да предприемат това прекрасно пречистване на дух и тяло Hug

# 9
  • Мнения: 5 317
И аз ще ги спазвам.

# 10
  • Мнения: 814
Права е mimitka, от днес не се приемат месни храни, но са разрешени риба, сирене, яйца и масло до Сирни заговезни, т. е до 18.02. или така наречената прошка, поклади и т. н., когато на празничната трапеза се сервира за последен път до Великден баница, варени яйца, бяла халва и се иска прошка от по-възрастните. В първите три  дни след Сирни заговезни църквата е отредила да не се яде нищо и дори вода да не се пие-както душата, така и тялото се пречистват. Аз не съм го спазвала, малко пресилено ми се струва да се издържи  и без вода, но от леля ми съм чувала, че нейното поколение дори като деца са го спазвали. Понеделникът след Сирни заговезни наричат  Песи/Чист понеделник, следват Черен вторник, Луда сряда и Въртоглав четвъртък.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 840
И аз постя от днес.
От другия понеделник мисля да огранича храната драстично, освен че ще съм спряла всички храни с животински произход.
Изобщо, ще постя не с цел отслабване, а с цел ограничаване, изграждане на волята и приучване към търпение, самоограничаване и смирение.
Истински съм постила само веднъж в живота си и след като се пречистих, ми се случиха чудеса. Praynig Hug Simple Smile

# 12
  • Мнения: 305
здравейте момичета   bouquet, и аз мисля да постя тази година. По план през март правя плодолечение, но може да го отложа след Великден - така съвсем ще ми се пречисти организма. Усмивки и успех на всички.

# 13
  • Мнения: 1 029
Чудесен начин за прочистване на организма.  Peace
Миналите Коледни и Великденски пости ги пропуснах заради бременността, следващите Коледни заради кърменето, а сега нямам основателна причина да не ги спазвам, ама знам ли дали ще издържа...  newsm78
Лошото е, че започнах диета, в която мога да ям само зеленчуци (без картофи и моркови), месо и яйца и ще трябва да остана само на салатки  Shocked
Успех на всички, които са решили да постят!!!

# 14
  • Мнения: 4 170
И аз се включвам.Всяка година ги спазвам.Определено има резултат.Успех на всички. Peace

# 15
  • Мнения: 1 959
Здравйте момичета и аз искам да се включа към вашата група,обаче аз досега никога не съм постила и ако има някой който може да ми разясни какво,колко и кога се яде ще се радвам много. Peace

# 16
  • Мнения: 3 550
http://www.pravoslavieto.com/docs/post/postite_v_BPC.htm
Тук можеш да прочетеш повече.

Леки и душеспасителни пости ви желая, момичета!

# 17
  • Мнения: 2 237
Добре че ме подсетихте ! Пропуснах Коледните,но сега и аз ще постя.Само дето не знаех че са от днес и изядох една принцеса с кайма  Embarassed  Надявам се да ми е простено.Успех на всички постещи !  bouquet

# 18
  • Банкя
  • Мнения: 823
Ако може и аз да се включа към темата, вярно малко със закъснение...  Grinning

От няколко години постя редовно, миналата годината изкарах всички пости, включително за Петровден и Богородичните. След това не ходя да се пречиствам в църква, но определено чувствам организма си пречистен. А и ако се старая и ограничавам, свалям по някое килце...

Имам намерение и сега да постя, но не съм сигурна, дали не е противопоказно. Ще се консултирам и с лекар, но тъй като прочетох, че някои от вас не са постили по време на бременността, реших да попитам, какво ще ме посъветвате. Да постя ли, като съм бременна във втория месец?  33uu

Предварително благодаря! Simple Smile

# 19
  • Мнения: 10 686
Здравейте, момичета!
Аз също имам намерение да постя от понеделник. За първи път ще ми е и много се надявам да успея.
Мен лично ме притеснява не толкова въпроса с храната, колкото другите, по-важни неща, които включва християнският пост - смирението, кротостта, превъзмогването на суетата и на гордостта. Тях не зная как и дали ще успея да преодолея...
Желая успех на всички  Peace

# 20
  • София
  • Мнения: 89
А някоя от вас мисли ли да тримири? Аз всяка година го правя но винаги поемам вода. Никога не съм го правила изцяло. А вие?

# 21
  • Мнения: 1 263
 Здравейте!Вчера из целия форум съм търсила подобна темичка,но не можах да открия.За щастие преди малко попаднах на вашата тема.И аз тази година съм решила да постя,само млякото не смятам да изключвам,защото в момента кърмя.
 Нуждаех се от информация коя седмица се спират отделните храни,а вие сте я дали вече,за което много ви благодаря  Hug
 Доколкото знам постите продължават 40 дни.Моят мъж е християнин и миналата година се влкючи в Великденските пости през последната седмица,а пък аз си хапвах от всичко.Забелязах,че тук в Гърция почити всички постят и масово по барчетата не пият и не ядат продукти съдържащи мляко в този период.Хвана ме срам,защото и аз съм християнка ,затова тази година взех твърдо решение да постя.
Поздравление на симпатичната авторка за идеята да отвори такава тема  Peace
Успех на всички!

Последна редакция: пн, 19 фев 2007, 09:08 от bori7

# 22
  • Мнения: 40
Да ви кажа ли за миналогодишните ми великденски пости?
спазвах ги много строго и и точно на връх Великден забременях с второто си дете.Подкрепям с две ръце тези който ще постят.
А иначе след постите бях качила 4 кила и намразих лютеницата.

# 23
  • Мнения: 990
И аз се присъединявам към вас! И заради пречистването (духовно и физическо) и заради отслабването  Peace Да видим какъв ще е резултата и за едното и за другото! През изминалата седмица хапвах месце, защото имахме семейни празници, но от този понеделник се включвам и ще спазвам стриктно поста! Е, вода няма как да не пия, много обичам Laughing, а за плътските удоволствия... хммм зависи... ще се опитам да устоя и да отказвам на половинката......... ако ме разбере! Rolling Eyes

# 24
Съвестта ме гризе много.Чак жив не ме оставя.Знам де знам.Ще се помъча тоя път...да бе да ша се мъча.Казват,че 40 дни преди велик ден не трябва да ядеш месо, да употребяваш алкохол и никакъв,ама никакъв секс!Много сложна и дългосрочна програма не смятате ли?Не че е лошо да се отървеш малко от земните блага и да разтвориш твоята душа за духовната храна,както обичаш да отваряш уста за пържолка ма... шанс както се казва, даже мал-ък шанс.Винаги съм се чудел на хората,които успяват да се подложат на това умопомрачително мъчение и да устоят на съблазънта,която лъха от всичко и те мами да и се поддадеш както те мами разцъфнала роза през май.Обаче ти трее да устоиш и да си викаш, че така ша се доближиш повече до Шефа и евентуално ша си спечелиш малко благоразположение и съвсем евентуално някоя твоя малка молба би могла да бъде чута.Това последното си го измислям, ма ми се ще да е така иначе незнам...Немога да разбера какъв е смисъла да си нарушаваш хранителния и запойния режим...Абе ок аиде това някак си се преживява ама 40 дни без...не искам да си го помислям даже.Аиде без салама на закуска става, без водката вечер...ша се споразумеем някак си,но бате без секса ставаш кретен,който вместо да разсъждава нормално почва да откача тотално, а мисълта за него те завладява както Наполеон завладява Европа и ставаш марионетка на собствените си хормони...Бай дъ уей сега ми хрумна нещо ма незнам дали се брои.Даааа 100% от вас са си го помислили още преди да стигнат до тука в тоя текст.Ами ръчичката ще кажете вие?
Е сега ми хрумна и на мене...Ма май няма да стане хора,защото и това се води грях.Излиза че през тия 40 дни и нощи сме обречени на аскетизъм и лудост в името на това да се причаслиш към праведните мирями и да ...незнам... Лично аз не смятам да се лишавам от нищо...Желая успех на тези,които обаче са решили ще се видим на финала с вас стига да сте с всичкия си аиде весело!
 hahaha

# 25
  • Мнения: 99
МОМИЧЕТА АЗ ДО СЕГА СЪМ УСПЯВАЛА В ТЕЗИ НАЧИНАНИЯ, НАДЯВАМ СЕ И СЕГА ДА Е ТАКА. МОЛЯ ПО-ЗАПОЗНАТИТЕ ДА КАЖАТ ХАЙВЕРА МАЙ НЕ Е ПОСТЕН, НАЛИ, АКО Е ТАКА ОЩЕ ОТ НАЧАЛОТА НА ПОСТА СЪГРЕШИХ Embarassed, НО ЩЕ СЕ ПОПРАВЯ И НА КРАЯ ЩЕ СЕ БРОИМ КОЛКО СМЕ ИЗДЪРЖАЛИ НАЛИ Grinning

# 26
ПРИВЕТ НА ВСИЧКИ.
НЯКОЙ МОЖЕ ЛИ ДА МИ КАЖЕ ОТ ТОЗИ ПОНЕДЕЛНИК-02.04 КАКВО НЕ СЕ ЯДЕ. ИЛИ ПО-СКОРО КАКВО СЕ ЯДЕ.ЗНАМ ЧЕ МНОГО КЪСНО СЕ ВКЛЮЧВАМ,НО ЩЕ МИ Е ЗА ПЪРВИ ПЪТ.

Общи условия

Активация на акаунт