фотошоп за абсолютно начинаещи

  • 14 448
  • 111
  •   1
Отговори
  • Мнения: 275
Здравейте всички любители на фотошопа. Разгледах всичко, което сте направили и се възхитих от красотите.Да бъда честна подразнихте ми любознателността и реших да опитам, имам една програма за фотошоп adobe photoshop cs2, инсталирана ми  е когато си купих компютъра. и реших да се поровя, посетих uroci.net, но и там като че ли е за по-напреднали.Аз дори не разбрах от къде да си извадя нов лист (дето се казва).
Та молбата ми е ако може малко уроци(може и тук във форума )поне за начало.Т.е. първи крачки(пък то със щракане после дано се упътя)
Предварително благодаря.

# 1
  • Мнения: 2 957
haley започни от първата тема за Фотошоп.Темите ги има ето тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=168621.0
Момичетата бяха стигнали някъде до 6-тата тема,когато проявих интерес.Прочетох темите като започнах от първата,някои уроци си ги записвах и така се научих.Никога преди това не бях отваряла Фотошоп.

# 2
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
haley наистина в началото на фотошопските теми има доста линкове с информация но никоя от мамите/както и аз  Laughing / няма да има против да помага с каквото може и знае ако се включиш при нас  Peace

# 3
  • Мнения: 1 884
Като за начало виж тук:
Написано е на разбираем и достъпен език, като начало ще ти свърши чудесна работа. Има уроци и за по-напреднали за след това.
http://photoshop-bg.com/index.php?nav=home&cat=1&scat=8
Освен това, ако имаш въпроси, си добре дошла във фотошопската тема, няма от какво да се притесняваш, можеш да питаш спокойно за всичко което те интересува.

# 4
  • Мнения: 2 271
haley започни от първата тема за Фотошоп.Темите ги има ето тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=168621.0
Момичетата бяха стигнали някъде до 6-тата тема,когато проявих интерес.Прочетох темите като започнах от първата,някои уроци си ги записвах и така се научих.Никога преди това не бях отваряла Фотошоп.
И аз така се научих.И аз като теб не можех да си отворя нов документ тогава.

# 5
  • Мнения: 275
Благодаря на всички ви момичета. Колко ме зарадвахте с желанието и отзивчивостта си.  bouquet
Аз наистина съм пълен лаик в цялата работа, а и с английския хич ме няма, но ентусиазъм и амбиция не ми липсват.Просто искам да се науча.
Може да ви задавам и супер глупави въпроси, но простете.Приемам забележки и подхождам с чувство з ахумор.
Много интересни и красиви неща правите с този фотошоп, дълго време мислих дали да се зхвана и как да ви питам , но ето направих го.Днес нямах много време да се чопля, но щом ми остане малко-започвам.
Още веднъж благодаря  bouquet
Много успокоително и насърчително действат добрите думи, радвам се , че не ме скастрихте, и не ми убихте желанието, а напротив ме насърчихте и подкрепихте.
 newsm51 newsm51 newsm51

# 6
  • видин
  • Мнения: 358
haley
и аз се включвам към обучаващите се Simple Smile

# 7
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
момичета четете,учете се и питайте без притесение  Laughing

# 8
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
И аз се записвам, няма за кога да чакам. Ще се уча ooooh!

# 9
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
И аз се записвам, няма за кога да чакам. Ще се уча ooooh!
Не се записвай ами почвай да четеш Hug И после на отчет във Фотошопската тема  Mr. Green

# 10
  • Мнения: 1 485
 Честита Баба Марта на всички мами,дечица,татковци,баби,дядовци....!
Бъдете живи,здрави и винаги усмихнати!
Присъединявам се към начинаещите и аз се уча.
haley,и аз питам по напредналите и до сега за всичко което съм попитала са ми помогнали.
Благодаря им!  bouquet Не се притеснявай,питай.

# 11
  • Мнения: 166
и аз съм начинаеща,по-скоро незнаеща даже

# 12
  • Мнения: 275
Е радвам се , че и други са се включили, дружно да се учим, пук дано се наредим на отчет във фотошопската тема. Никога не е късно да се учи човек пък и за резил да стане  Laughing
Благодаря за топлото посрещане в темата, приветствам и другите новобранци с добре дошли.
А сега да се залавяме за работа. newsm10

# 13
  • Мнения: 6 167
Здравейте всички любители на фотошопа. Разгледах всичко, което сте направили и се възхитих от красотите.Да бъда честна подразнихте ми любознателността и реших да опитам, имам една програма за фотошоп adobe photoshop cs2, инсталирана ми  е когато си купих компютъра. и реших да се поровя, посетих uroci.net, но и там като че ли е за по-напреднали.Аз дори не разбрах от къде да си извадя нов лист (дето се казва).
Та молбата ми е ако може малко уроци(може и тук във форума )поне за начало.Т.е. първи крачки(пък то със щракане после дано се упътя)
Предварително благодаря.


не виждам смисъла от такава тема Stop
фотошоп има вече 20ина теми и съм сигурна, че ако прочетете всички ще напреднете, както и първите участници в нея.
аз лично чета темите за фотошоп и научих доста. но се иска четене, а не писане  Laughing
да не говорим, че в темите има събрана толкова информация от момичетата, че хората сигурно пари биха давали за нея  - от уроци, до четки.
допълнително съм си купила една много хубава книжка Photoshop for Dummies, където стила е достъпен и лесно се напредва.

изказвам лично мнение, разбира се.  може и да не съм права.

# 14
  • Мнения: 1 906
И аз се записвам, няма за кога да чакам. Ще се уча ooooh!

И аз! И аз! Laughing

# 15
  • Мнения: 4 116
Момичета, запалихте ме по фотошопа...
Искам да попитам има ли начин да се смаляват или увеличават елементите, които се използват за рамки. Има доста такива готови. И рамките за снимки, повечето като ги копирам върху снимката и стават едни малки, може би защото снимките ми са по 5МВ... предварително ли трябва да ги смалявам, няма ли друг начин за напасване  newsm78

# 16
  • Мнения: 2 271
Ted_cat можеш да намалиш елемента,но да го увеличиш не.Пикселизира се и се губи от качеството.Иначе тези действия се правят с Edit>Free Tansform Хващаш табличката за едно от ъгълчетата със задържане левия бутон на мишката и едновременно с това държиш и бутона контрол.
А за да не са ти толкова големи снимките си правиш нов документ File>New File с размери 10/15 или 9/13,300 DPIqTransparenт,RGB color
после отваряш и желаната от теб снимка и я преместваш с мув тула(инструмента стрелка,най-отгоре на табличката ,в дясно)И отново правиш процедурата по смаляване описана по-горе.
Готовият фаил записваш от File>Save As в JPEG или  PNG(поддържа прозрачен слой и не сплесква качеството)

# 17
  • Мнения: 4 116
Petia, благодаря много за отговора!  bouquet Вече ще пиша в темата за Фотошопа и като имам въпросчета там ще си ги задавам.

# 18
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Момичета, по-добре ще е да задавате въпросите си във фотошопската тема. Наистина станаха безброй темите да фотошоп, ретуш, конкурси  и какво ли ще не. Аз лично едва успявам да ги прегледам. А както виждам и почти никой от по-напредналите не чете тук, така че няма как да се учите. Фиор и Тед вече пишат там и надявам се са доволни от отговорите и отношението. Така че, най-добре ще е да последвате примера им. Hug

# 19
  • Мнения: 1 455
Уху браво Grinning
И аз да се запиша,че мерак имам,но нищичко не ми е ясно Crazy Инсталираха ми 8 ма версия,обаче нямам мишка,а ми казаха,че без мишка няма да стане,та ми обещаха една безжична да пробвам с нея Wink
Поздрави на всички  bouquet

# 20
  • София
  • Мнения: 6 743

допълнително съм си купила една много хубава книжка Photoshop for Dummies, където стила е достъпен и лесно се напредва.
Лени  Hug Покажи нещичко твое  Praynig
Мога ли да те замоля да снимаш обложката на книжката и да ми покажеш  Praynig   bouquet

# 21
  • Мнения: 772

допълнително съм си купила една много хубава книжка Photoshop for Dummies, където стила е достъпен и лесно се напредва.
Лени  Hug Покажи нещичко твое  Praynig
Мога ли да те замоля да снимаш обложката на книжката и да ми покажеш  Praynig   bouquet


# 22
  • Мнения: 6 461
Като начало започнах с това. bowuu
Избрах рамка за снимка...и така Peace

Последна редакция: нд, 04 мар 2007, 12:35 от Дими

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
haley наистина в началото на фотошопските теми има доста линкове с информация но никоя от мамите/както и аз  Laughing / няма да има против да помага с каквото може и знае ако се включиш при нас  Peace
Здравей, Деситка! Тайничко чета темите на Фотошоп и се мъча в къщи над това и онова. Искам да те попитам нещо, тъй като все още сама  не мога да го направя, а и незнам как.Моля те  да ми отговориш, как да очертая детенцето и след това да го пастирам върху някакъв фон/както на аватара ти/. Правя това с ласото и мишката, но не се получава точно по очертанията. Мерси предварително за отговора  bouquet

# 24
  • Мнения: 4 546
от къде може да се дръпне фотошоп?

# 25
  • Мнения: 1 884
haley наистина в началото на фотошопските теми има доста линкове с информация но никоя от мамите/както и аз  Laughing / няма да има против да помага с каквото може и знае ако се включиш при нас  Peace
Здравей, Деситка! Тайничко чета темите на Фотошоп и се мъча в къщи над това и онова. Искам да те попитам нещо, тъй като все още сама  не мога да го направя, а и незнам как.Моля те  да ми отговориш, как да очертая детенцето и след това да го пастирам върху някакъв фон/както на аватара ти/. Правя това с ласото и мишката, но не се получава точно по очертанията. Мерси предварително за отговора  bouquet
Не съм Деси, но бих ти обяснила, ето виж тук нагледно как се работи с Pen Tool, това е много прецизен инструмент за селектиране и рязане.

http://photoshop-bg.com/index.php?nav=read_tut&id=1155

# 26
  • Мнения: 4 406

допълнително съм си купила една много хубава книжка Photoshop for Dummies, където стила е достъпен и лесно се напредва.
Лени  Hug Покажи нещичко твое  Praynig
Мога ли да те замоля да снимаш обложката на книжката и да ми покажеш  Praynig   bouquet



и аз почнах с тази книга, много лесно се работи с нея

# 27
  • СОФИЯ
  • Мнения: 4 144
Haley, тъй като и аз съм се запалила с този фотошоп а нивото ми е нулево / като теб преди няколко месеца/ бих желала да ми кажеш ама честно дали е трудно и сега на какво ниво си ? newsm78

# 28
  • Мнения: 275
Haley, тъй като и аз съм се запалила с този фотошоп а нивото ми е нулево / като теб преди няколко месеца/ бих желала да ми кажеш ама честно дали е трудно и сега на какво ниво си ? newsm78

На мен ми се видя много трудно.Аз и английски не разбирам и тия хелпове, които са в програмата нищо не ми помогнаха.
На никакво ниво съм, защото се отвориха други ангажименти, но още не съм се  отказала.
Тази книжка, която сте снимали (обложката)на английски ли е или на български са обясненията.
Ще купувам някакво ръководство -няма начин, но нещо не мога и   до там да стигна.
 А и програмата , която имам май не е нещо в ред.Излиза ми следното съобщение, което не ми е ясно
The adobe updater could not be started .Please reinstal the applicationand components.
Ако някой каже какво да правя с това съобщение, ще съм много благодарна.
Но си мисля, че трябва да викна някой майстор да ми дръпне свестна програма , да ми я инсталира както трябва за да не ме хвърлят в ужас подобни прозорчета.
Та това са моите неволи по ученето ми с фотошоп.
А и другото май са две отделни неща -това за снимките и другото за твои собствени драсканици.
Защото аз имам две програми каточе ли -едната е Adobe Photoshop cs2, a drugata    Adobe Image Ready  cs2.
От всичко казано да обобщя-не съм се отказала, но ми трябва малко време (сега децата бяха болни, имах и един друг ангажимент ), ще купя подходящ учебник и ще се науча.
Пак ще пиша до къде съм го докарала.
 А ти Шуши не се отказвай-давай напред.

# 29
  • Мнения: 6 472
haley, не са две отделни неща. Ретуша на снимките и собствените драсканици си се обработват във Фотошоп. Adobe Image Ready е програма, с която може да отваряш различни файлове и да правиш елементарни корекции по тях като преоразмеряване и кроп. Върви в комплект с фотошопа, но не притежава нещо, което фотошоп да го няма.

Като книга за фотошоп бих ви препоръчала тези на издателство Софпрес. В нета има прекрасни уроци, така че който няма възможност да отдели 20 лв за книжка може да чете там. На мен ми бяха необходими около два месеца, за да мога да работя на задоволително ниво с програмата, а аз започнах от по - трудната част -  ретуширането на снимки.

# 30
  • Мнения: 6 993
А сега ако на мен някой ми каже защо всичко ми излиза в сиво и като се опитам да сменя цвета, то просто става друг нюанс на сиво... Shocked

# 31
  • София
  • Мнения: 2 374
А сега ако на мен някой ми каже защо всичко ми излиза в сиво и като се опитам да сменя цвета, то просто става друг нюанс на сиво... Shocked
Дай малко по-конкретно.
Тоест ,например отваряш във фотошопа снимка, фон или елемент и ти излизат сиви ли?

# 32
  • Мнения: 6 472
Ами сега ако ми кажеш кое точно ти излиза сиво грешка няма да имаш, екрана ли, менютата ли, снимките ли newsm78 Ако са изображенията: отиваш на image - mode - RGB, защото в момента най- вероятно си в grayscale.

# 33
  • Мнения: 6 993
Всичко, което отварям наново, специално бекграунд ми трябваше цветен Wink Но е от грейскейла  Mr. Green Лулу, мерси, аз се усетих ,че някъде е цъкнато грейскейл, ама не можах да го открия от къде да го сменя Joy

# 34
  • Мнения: 275
haley, не са две отделни неща. Ретуша на снимките и собствените драсканици си се обработват във Фотошоп. Adobe Image Ready е програма, с която може да отваряш различни файлове и да правиш елементарни корекции по тях като преоразмеряване и кроп. Върви в комплект с фотошопа, но не притежава нещо, което фотошоп да го няма.

Като книга за фотошоп бих ви препоръчала тези на издателство Софпрес. В нета има прекрасни уроци, така че който няма възможност да отдели 20 лв за книжка може да чете там. На мен ми бяха необходими около два месеца, за да мога да работя на задоволително ниво с програмата, а аз започнах от по - трудната част -  ретуширането на снимки.
Много ти благодаря, миличка , че ми обясни .А сега кажете ми и другия надпис, който ми излиза как се превежда и какво трябва да означава.
А за уроците в нета съм съгласна -има много, но за хептен нищо незнаещи и сега започващи май уроци няма.
Аз и по-нагоре казах-аз не знаех от къде да си извадя нов лист-с кореспонденция на лични едно момиче ми каза. и си отворих и си пощраках това онова , но не е достатъчно.
А и не е удобно за всяко нещо да пиша лични и да ецам-трябва си книжка ,която да започва от  А , Б  . Не съм се отказала , ще се  уча, но си иска време свободно, а с домакински задължения и ангажименти не остава много , но ....аз съм безработна и все полека ще го науча-още повече , че искам да го знам за разтоварване и разнообразие , а не ,че от това ми зависи нещо в живота.
Но както е казал Мечо Пух-колкото повече , толкова повече-колкото повече човек знае-толкова по-добре, дори за личната му удовлетвореност от себе си.
 

# 35
  • СОФИЯ
  • Мнения: 4 144
haley благодаря ти за пожеланието и подкрепата ! Май ,май сме от един дол дренки  Joy И аз една думичка английска незнам  newsm78 Май това ни е проблема  Naughty Е важното е че имаме желание а пък другото както  дойде - не се ядосвай  smile3525

# 36
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Момичета, разгледахте ли някои от тези книги
http://georgievi.atspace.com/namerih/obu4enie.html

# 37
  • Мнения: 4 546
ох, аз не мога да го инсталирам тоз фотошоп Sad

# 38
  • Мнения: 1 941
Айде бе мацки, няма ли да пуснете нещо???!!!

# 39
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
ох, аз не мога да го инсталирам тоз фотошоп Sad
Какво точно не се получава?

# 40
  • Мнения: 4 546
ох, аз не мога да го инсталирам тоз фотошоп Sad
Какво точно не се получава?
ами иска ми парола, въвеждам я, но не я приема . вече 3та версия пробвам да свалям  Tired

# 41
  • София
  • Мнения: 2 374
herelina, ето едно много готино сайтче за търсене на пароли и кракове. Напиши на search за каквото търсиш и коя версия е и ти показва в кои сайтове има парола или крак за него.

http://crackspider.net/search.shtml?page=1&q=logo%20manager

А от сайта от микки  с книги и аз ще се възползвам Simple Smile

# 42
  • Мнения: 764
Здравейте!
Аз  съм  дъщерята  на  pipilota  viktualia!
Аз  искам  да  се  науча!Но  нямам  програма  и  ако  можете  да  ми  помогнете  да  я  инсталирам!Можете  да  я  вземете  от  различни  сайтове!Не  се  притеснявайте,че  съм  й  дъщеря.Голяма  съм  хакерка!

Благодаря  предварително!  bouquet

# 43
  • Мнения: 668
herelina, ето едно много готино сайтче за търсене на пароли и кракове. Напиши на search за каквото търсиш и коя версия е и ти показва в кои сайтове има парола или крак за него.

http://crackspider.net/search.shtml?page=1&q=logo%20manager

А от сайта от микки  с книги и аз ще се възползвам Simple Smile

Моята антивирусна програма този сайт го отчита като вирус... Shocked

# 44
  • София
  • Мнения: 2 374
Има и много други сайтове за серийни номера, но този показва в кои от тях има това,което търсиш. Тогава в гугъл напиши serial number и ще ти покаже много сайтове за серийни номера.

# 45
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Пипилотке, кое не ти е ясно по инсталацията? Свалили я от някъде, коя версия, дай линк и тук на мамите, че като резнаха торентите не ми се рови другаде. Прощавай за любопитството, но на колко си години? Давай, ще помагаме Hug

# 46
  • Мнения: 764
Долу-горе  ми  е  ясно  за  инсталацията,но  не  мога  да  си  намеря  програма!Ето  тукама  не  го  намирам!Вие  от  къде  си  свалихте  програмите?Иначе  съм  на  9г.И  пак  казвам  аз  съм  голямо  хакерче!

# 47
  • Мнения: 275
ПИПИЛОТКЕ, това ,че си голямо хакерче като заплаха ли да го приемаме .Какво искаш да ни кажес с това.. Heart Eyes

# 48
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Пипилотке, линка който си дала е просто лого на датата.  Mr. Green

# 49
  • Мнения: 764
ПИПИЛОТКЕ, това ,че си голямо хакерче като заплаха ли да го приемаме .Какво искаш да ни кажес с това.. Heart Eyes

Имам  предвит  да  не  ми  обяснявате  бебешки(може  би  не  ползвам  точната  дума)а  да  ми  обясните  по  трудно!Имам  предвит,че  ще  разбера б ако  ми  обясните  по-трудно!

Пипилотке, линка който си дала е просто лого на датата.  Mr. Green

Да!Това  значи,че  от  тоя  сайт  съм  се  опитвала  да  си  взема  програмата  за  фотошоп!

# 50
  • Мнения: X
И аз се числя към абсолютно начинаещите. Работя си спокойно в Corel Photo Paint X3, но Photoshop ми е тъмна Индия... Наскоро с много мъка успях да се науча как се заличават петна и пъпки от лицето по възможно най- лесния начин Thinking

# 51
  • София
  • Мнения: 2 161
Привет момичета  bouquet И аз се включвам към начинаещите с два въпроса :
1. Как да си направя собствени рамки (с различни цветенца и елементи )
2. Свалила съм си рамки които са в . jpg формат , как да ги направя . png ?

Търсих в сайтовете за уроци, но нищо не намерих  newsm78

# 52
  • София
  • Мнения: 2 374
Привет момичета  bouquet И аз се включвам към начинаещите с два въпроса :
1. Как да си направя собствени рамки (с различни цветенца и елементи )
2. Свалила съм си рамки които са в . jpg формат , как да ги направя . png ?

Търсих в сайтовете за уроци, но нищо не намерих  newsm78

1. Отваряш Фотошопа. От менюто му избираш File-New.  Отваря се прозорец,

на който трябва да напишеш как да се казва (например Velikden) , каква да са размерите на рамката/колажа - височина (Height), ширина (Width), резолюция (200 или 300, но по-добре 200). За височина или ширина - 9/13, 10,15, 13/18 - каквито са размерите на снимките във фото, ако някога решиш да вадиш снимките с рамки във фото. На Width и Height -  pixels смени на cm. Натискаш ОК. Отваря се един бял лист, това е "работното ти поле" - основата, върху която ще направиш рамката.
Избираш фон и го отваряш във ФШ. Хващаш го с мишката и го пускаш върху "работното ти поле".
После избираш елементи, отваряш ги във ФШ , хващаш ги с мишката и ги пускаш върху фона.
Избираш снимка и .....
ОБАЧЕ - всички тези неща представляват слоеве (Layers) - един е отдолу, друг върху него и т.н.
Ако някое цветенце например е под снимката и искаш да отиде върху снимката - отдясно имаш списък със слоевете (най-долу е фона, после са елементи, снимка...).Трябва да намериш слоя със цветето и с мишката го преместваш върху слоя със снимката.
Ето какво представлява списъка със слоеве:

И урок за слоевете - http://photoshop-bg.com/index.php?nav=read_tut&id=1360
Само дето на теб списъка със слоевете ще изглежда така (няма да е Лист, Кръг, Звезда - те са допълнително преименувани за улеснение):
Layer 4
Layer 3
Layer 2
Layer 1
Background


Ако искаш някой елемент да има сянка или да е вдлъбнат-пак на този списък със слоевете, намираш слоя на елемента и натискаш с десен бутон върху слоя. Излиза меню, от което избираш Blending options. Показва се прозорец, на който отлявата страна са изброени ефектите. Пред всеки ефект има празно квадратче. Избери ефект и чекни квадратчето пред него. Ето имената на ефектите и какво представляват:



Важни уроци:

Инструментите на ФШ - http://photoshop-bg.com/index.php?nav=read_tut&id=296
http://photoshop-bg.com/index.php?nav=read_tut&id=1310 - какво значи всеки един от бутоните

За изрязване:
http://photoshop-bg.com/index.php?nav=read_tut&id=1366
http://uroci.net/index.php?option=com_content&task=view& … 573&Itemid=92

http://photoshop-bg.com/index.php?nav=read_tut&id=1422
http://photoshop-bg.com/index.php?nav=read_tut&id=1155

2. От jpg в png (в png формат - това са готови изрязани елементи)
Трябва да изрежеш елемента и тогава от File избираш Save as , излиза прозорец, на който пишеш как да се казва новия файл и там може да смениш jpg в png. Ето по-подробно:

Първо отваряш картинката във ФШ. От менюто горе на Фотошопа избираш Layers - Layer from background.
Изрязване - с помощта на някое от тези ласота
очертаваш елемента. После от менюто избираш Select - Inverse (за да може да се селектира всичко освен елемента) и натискаш Delete. Така изтри всичко, само елементът остана.
Тогава от File избираш Save as , излиза прозорец, на който пишеш как да се казва новия файл и там може да смениш jpg в png.

Ако искаш да намалиш или увеличиш някой елемент или снимка
- от Edit избираш Free Transform. Елементът става като очертан с квадрат. Смишката хващаш един ъгъл на това очертание и намаляш или разтягаш елемента, но за да намаляш или увеличаваш пропорционално трябва да държиш Shift клавиша натиснат.

Завъртане на елемент - от Edit избираш Free Transform. Елементъt става като очертан с квадрат. С мишката хващаш един ъгъл на това очертание и завърташ накъдето и колкото искаш.

Ако искаш да обърнеш огледално някой елемент - натисни  веднъж с мишката слоя с този елемент, после от менюто на ФШ избери Edit-Transform-Flip Horizontal (за хоризонтално огледален образ) или Flip Vertical  (за вертикално огледален образ)

И си записвайте файловете с рамките:
- записвайте ги и като снимки в jpg формат - File- Save as
- и в psd формат File - Save , в който си седят всички слоеве и може да правите промени, докато ако е записан само в jpg формат, то не може да правите промени.

Ако има нещо неясно питай  Grinning
И не се отказвайте, не е трудно, като направиш едно нещо 2-3 пъти става лесно  Grinning

Последна редакция: чт, 12 апр 2007, 14:33 от Vesika

# 53
  • София
  • Мнения: 2 161
Vesika,  Едно голямо БЛАГОДАРЯ , за подробното и нагледно обяснение newsm51.
Започвам.... Peace

# 54
  • София
  • Мнения: 2 161
Е добре ,че се амбицирах, ама нещо не се справям. Embarassed
 Това са част от рамките , които съм си свалила в jpg формат.
       

Така, изрязвам рамката първо от външната страна , после от вътрешната, след това  Select-->Inverse-->Delete. Около рамката и в нея остава черно , запазвам я като png  и тук идва проблема. Когато  сложа рамката върху снимка не става , по средата я няма снимката стои си черно. Аз я слагам така : оправям размерите на рамката и снимката, след това отивам на рамката : Select all-->Edit copy, после върху снимката Edit  paste.  И не става.

Ако може някой да ми обясни къде ми е грешката  newsm78

# 55
  • Мнения: 275
Горещо те приветствам,  MadGirl.Аз пуснах темата и умирам от срам, че не намирам време да седна да се уча.
Не съм се отказала, амбиция имам ,нокато те гледам как си напреднала май трябва да се захващам.Трудно ми се вижда, пустия английски не го разбирам, много термини ,които употребявате на компютърен език и те не са ми ясни и това ме сковава от страх.Ще взема да започна, ще срещна някъде такава трудност и ще откача и ще се откажа.Може би това все още ме спира.
Иначе отварям програмата, и като видя колко са прозорци, менюта и т.н. хващам се за главата и затварям
.Просто по-скоро трябва да си купя книга(учебник).
Още веднъж поздрави , че дори до тук си го докарала.  bouquet

# 56
  • София
  • Мнения: 2 161
Мерси haley  bouquet   В интерес на истината това ,че знам английски не ми помага особенно,аз като незнам как да направя това което искам, иначе за термините...ами знам това - онова за компютрите и компютърния език Blush
А, Фотошопа си го качих преди 2-3 седмици, ей така от любопитство и като се запалих....вечер стоя до1-2ч. да го разучавам.Има много хубави  уроци : www.photoshop-bg.com, www.uroci.net, www.photoshop.startirai.com  и от там се уча. Още повече като вляза във форума и видя  другите какви красоти са направили , още повече се амбицирам Close. А, и много ми харесва да си разкрасявам снимките : Сменям си цвета на очите, избелвам си зъбите, оправям си кожата и т.н. Mr. Green
Сега съм ги захапала  тия пусти рамки и няма да се откажа, давай и ти не се отказвай. Никой не се е родил научен. Просто трябва повечко време  Hug    newsm10

# 57
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
Е добре ,че се амбицирах, ама нещо не се справям. Embarassed
 Това са част от рамките , които съм си свалила в jpg формат.
       

Така, изрязвам рамката първо от външната страна , после от вътрешната, след това  Select-->Inverse-->Delete. Около рамката и в нея остава черно , запазвам я като png  и тук идва проблема. Когато  сложа рамката върху снимка не става , по средата я няма снимката стои си черно. Аз я слагам така : оправям размерите на рамката и снимката, след това отивам на рамката : Select all-->Edit copy, после върху снимката Edit  paste.  И не става.

Ако може някой да ми обясни къде ми е грешката  newsm78

Миличка, отиди на гумите и вземи третата - Маджик. С нея като чукнеш върху бялото поле всичко, което е бяло ще ти стане прозрачно. И после по твоя си начин ще си сложиш рамчица.
Аз също съм начинаеща, но взех да напредвам малко, по малко. От 5-6 месеца ме боли главата с тоя ФШ, обаче няма да се предам. С вас съм  Peace
Ако има нещо още питай.

# 58
  • София
  • Мнения: 2 161
mle4ko , Благодаря Hug Така стана вече.  bouquet

Тук : http://forum.materinstvo.ru/index.php?showtopic=38244     има  един много хубав урок , ама е на руски и аз не успявам да го разбера  целия. Тук таме  вдявам ама  някои неща наистина не ги разбирам. newsm78
 
Някой може ли да го преведе. Praynig
За начинаещите е много полезен Blush

# 59
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
и аз да се запиша,но аз не можах да го инсталирам чакам довечера като дойде съпружеското тяло да я свърши и тая работа.И на мен мие много интересно как стават тези красоти които ги правят другите майки newsm78

# 60
  • София
  • Мнения: 2 374
Това за гумата е интересно, аз още не съм ползвала гума  Embarassed
MadGirl, там има няколко урока, кой точно от тях?

# 61
  • София
  • Мнения: 2 161
В линка  който съм дала урокът е за слагане на снимка в рамка и  как сами да си направим рамка (така поне разбрах) . Да, може би са два урока, в този случай.  Peace

Та ако някой се наеме да го преведе : smile3523......ще е супер  Hands Clap

# 62
  • Мнения: 8 769
Записвам се и аз в темата, защото не съм сигурна,че трябва да попитам в някоя от "професионалните" фотошопски теми. Аз съм от начинаещите, личи си.
Тъй като гореупоменатите теми са адкси много, а и не знам как точно да потърся, ако може да ме ориентирате: къде да намеря урок, който да показва не как да си направя фон от съществуваща снимка (искам да го тупна в друга снимка-това последното го разбрах и го пробвах дажем, но нещо фона не ми се получи, явно има чалъм). Мерси предварително!  bouquet

# 63
  • Мнения: 4 116
С какво изрязваш обектите, които местиш на другия фон? С кой инструмент. По принцип най- качествено става с пен туула. Бях чела някъде урок за това, където нагледно се показваше как става номера, но не си спомням къде беше тоз урок. Ако искаш постни тук снимките или в темата за ретуша и някой желещи ще направят колажа.

# 64
  • Мнения: 8 769
Ted_cat, благодаря, но ми се иска сама да го направя, след като прочета как става. Бих искала даже цялата снимка да насложа зад обектите на първата снимка, но нещо не ми се получава. Пробвах с различни tools, но някак си нещо ми убягва, та затовяа ми се ще да прочета.

# 65
  • София
  • Мнения: 2 161
Доня Туфиня : Нещо такова ли имаш в предвид : 
 
http://photoshop-bg.com/index.php?nav=read_tut&id=1386 ?

Ако не е това, разгледай сайта има много добри уроци  Peace

# 66
  • Мнения: 8 769
MadGirl, нещо такова, да. Сега ще пусна линк към снимката,която направих, където обаче вместо да сменям фон, отрязах обектите от първата снимка и ги льопнах върху тази, която искам да е фон, но резултатът не ми харесва.  Confused
Ще разгледам урока. Регистрирах се в посочения сайт, само че още съм объркана къде какво да търся, иначе ми харесва още от времето, когато беше young designers  Grinning

Ето и линк към снимките. Първата е обработената, а втората е оригиналната.

Последна редакция: нд, 15 апр 2007, 12:33 от Доня Туфиня

# 67
  • Мнения: 4 116
Така си го и представях - искаш да сложиш едни обекти на друг фон, а не да слевеш фонове... Щом искаш сама да го направиш - изрязвай обектите с Pen tool - точка по точка - с него става най- прецизно. И някакво разсейване на пикселите май се даваше, но не съм чак такъв спец  Mr. Green  Попитай за по- сигурно във фотошопската тема  Wink

# 68
  • Мнения: 4 406
Доня Туфиня , добре си се справила. за да не е толкова рязка границата между хората и фона, преди да почнеш да маркираш, задай Feather 3-4( намира се на хоризонталната лента горе), така ще се получи по- естествено,плавно ръбче. освен това фигурите са друга тоналност- докато си в layer на фигурите, отиди в Image-> Adjustment-> color balance ( brightness/ contrast), с местене на плъзгачите ще нагодиш цвета на фигурите към фона

# 69
  • Мнения: 8 769
Ted_cat и boomerang, благодаря ви много, след малко ще се пробвам с така дадените съвети!  Hug

# 70
  • София
  • Мнения: 2 161
Момичета , ето един бърз урок за начинаещи.....ама може ли някой да го преведе, аз съм зле с руския  Embarassed

Как делать рамочки в Фотошоп? Открываю новый лист. Выбираю 2 нужных цвета в квадратиках. Затем захожу в заливку, только заливаю не ведром, а второй функцией, которая там есть. Правой кнопкой щелкнуть на ведре. Потом наверху на панели инструментов появляется цветное окно. Справа от него стрелочка, нажмите на него и вытащите все , что там есть из возможностей. Выбираю любую и заливаю. Потом снова выделяю область поменьше и снова заливаю. Только точку начала заливки беру с другого конца выделенного объекта. Сплошные выделения и заливки, треугольники рисую с помощью лассо.

# 71
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
Момичета , ето един бърз урок за начинаещи.....ама може ли някой да го преведе, аз съм зле с руския  Embarassed

Как делать рамочки в Фотошоп? Открываю новый лист. Выбираю 2 нужных цвета в квадратиках. Затем захожу в заливку, только заливаю не ведром, а второй функцией, которая там есть. Правой кнопкой щелкнуть на ведре. Потом наверху на панели инструментов появляется цветное окно. Справа от него стрелочка, нажмите на него и вытащите все , что там есть из возможностей. Выбираю любую и заливаю. Потом снова выделяю область поменьше и снова заливаю. Только точку начала заливки беру с другого конца выделенного объекта. Сплошные выделения и заливки, треугольники рисую с помощью лассо.
Eееее, не мога съвсем да го преведа, но ти ми кажи какво точно искаш да се научиш и ако мога ще ти кажа аз как го правя.

# 72
  • София
  • Мнения: 2 161
Ами по принцип искам да се науча да си правя рамки сама.  Ровя се из разни руски сайтове, ама като не разбирам.... newsm78
Искам да си правя  шарени рамки с цветенца, животни и т.н.
Ехх, ако можеш да ми помогнеш  Blush


Доня Туфиня , Много добре е станала снимката   bouquet

Последна редакция: вт, 17 апр 2007, 23:12 от MadGirl

# 73
  • София
  • Мнения: 2 374
Ами по принцип искам да се науча да си правя рамки сама.  Ровя се из разни руски сайтове, ама като не разбирам.... newsm78
Искам да си правя  шарени рамки с цветенца, животни и т.н.
Ехх, ако можеш да ми помогнеш  Blush
MadGirl, на предната страница съм ти дала подробно обяснение как да си направиш.
Само, че тегли елементи, които са в png формат, тоест изрязани и готови за употреба, а като напреднеш, сама ще си изрязваш елементи.

# 74
  • София
  • Мнения: 2 161
Мерси smile3525  Ама тук се запънах :" Избираш фон и го отваряш във ФШ. Хващаш го с мишката и го пускаш върху "работното ти поле".
После избираш елементи, отваряш ги във ФШ , хващаш ги с мишката и ги пускаш върху фона."
    --   Как го "хващам" и "пускам"  newsm78

А  сега един абсолютно начинаещ въпрос :

1.Как да си сваля елементи ---> ( Save picture As?) Така ли? 
2. Къде да ги Save ?
3. Как да си инсталирам  Textures/ Backgrounds . Четки знам  ама това... newsm78

Отиде ми съня  Banghead

Последна редакция: ср, 18 апр 2007, 00:55 от MadGirl

# 75
  • Мнения: 6 461
Ето и линк към снимките. Първата е обработената, а втората е оригиналната.
Снимката е станала страхотно.
Поздравления.

# 76
  • София
  • Мнения: 2 374
" Избираш фон и го отваряш във ФШ. Хващаш го с мишката и го пускаш върху "работното ти поле".
После избираш елементи, отваряш ги във ФШ , хващаш ги с мишката и ги пускаш върху фона."    --   Как го "хващам" и "пускам"  newsm78
В другата тема си пуснала няколко колажа, предполагам по същие начин както си сложила снимките в рамките.
От менюто на фотошопа избираш Open и излиза прозорец, на който трябва да намериш фона или елемента, който искаш да отвориш. Избираш го с мишката и натискаш Open.
"хващаш ги с мишката и ги пускаш върху фона." - ами с мишката натискаш върху картинката с фона и без да спираш да натискаш месттиш мишката върху "работното поле". По същия начин е и с елементите.
1. Как да си сваля елементи ---> ( Save picture As?) Така ли?  - Точно така.
2. Къде да ги Save ? -  Където искаш. Направи си папка и там слагай всичко.
Аз съм си направила няколко папки: една за фоновете, друга за цветчета, трета за животни и т.н.
3. Обязнение на Luluto от другата тема: отваряш си малкото квадратче във фотошоп, отиваш на edit  - define pattern. След това си правиш празен слой, избираш кофата, в настройки задаваш patttern, избираш си туко що запаметения фон и изливаш.

# 77
  • Мнения: 8 769
Дими и MadGirl, благодаря ви, но искам по-добре да се получи.
Опитах да изрязвам с Pen Tool-а, самото изрязване стана наистина доста по-прецизно, обаче след това на колажа се получи някаква сянка, нещо като размазано...защо така, не знам  Cry Сега не съм у дома, за да сложа другата обработена снимка в линк, за да я видите.

# 78
  • София
  • Мнения: 2 161
Аз пак имам едно въпросче : От къде да си сваля Tutorials  and Patterns?  И как да си  инсталирам  Tutorials във Фотошопа, така , че да си ги отварям директно от там? Patterns  uspqh  ама Tutorials  и Plugins няма  newsm78

Последна редакция: сб, 21 апр 2007, 15:13 от MadGirl

# 79
  • на село
  • Мнения: 3 938
Аз пак имам едно въпросче : От къде да си сваля Tutorials  and Patterns?  И как да си  инсталирам  Tutorials във Фотошопа, така , че да си ги отварям директно от там? Patterns  uspqh  ама Tutorials  и Plugins няма  newsm78

Tutorials-  са уроци как да си направиш разни елементи, корекции и т.н., не се инсталират във ФШ
plug ins - се инсталират в C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS2\Plug-Ins, а
някои са си отделни програми, разбира се при инсталацията им.

# 80
  • София
  • Мнения: 2 161
НелиСА   smile3525

Момичета къде се намира : Blending Options???

Последна редакция: нд, 22 апр 2007, 01:07 от MadGirl

# 81
  • Мнения: 4 116
В менюто Lyers, има едно f в кръгче, там са Bleding Options. Само че работят само когато си в слой. Директно върху снимка не.

# 82
  • гр. Козлодуй
  • Мнения: 203
Здрасти Simple Smile. И аз ще се запиша в тази тема Simple Smile.

# 83
  • София
  • Мнения: 2 161
Имам една голяма молба : Момичета, може ли някой нагледно  (с картинки ) да ми покаже стъпка по стъпка Как се правят рамки. Например от този тип :        
     


п.с: Vesika, Благодаря ти , още веднъж за твоето обяснение обаче аз съм stupid, не се справям и това е  Embarassed    #Cussing out

# 84
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
MadGirl, така като гледам първите три са правени с маски. Виж във фотошопската тема урока на Нелиса за тях, на първа страница в линковете някъде го има. Аз лично ето този харесвам повече, но е на руски. Последната е много лесна. Ще ти го обясня без картинка, че нямам време сега. Ако не става ще пусна и със снимки по-късно.
Избираш си произволна картинка, да е с големи размери и добро качество. С елипсата маркираш мястото където ще е снимката. Даваш дел, после от Блендинг Уопшънс избираш Строук с какъвто цвят решиш. И за финал копираш някакви цветенца или каквото решиш там където прецениш.

# 85
  • София
  • Мнения: 2 161
.......................... И за финал копираш някакви цветенца или каквото решиш там където прецениш.
Е, тук не ми е много ясно....Как слагам отделните елементи (цветенца и т.н) върху самата рамка? Нали като отворя готовия елемент той е на отделен Layer. как да го закарам и наместя където искам??/

Сигурно ми е много глупав въпроса ама Embarassed

# 86
  • София
  • Мнения: 2 374
Е, тук не ми е много ясно....Как слагам отделните елементи (цветенца и т.н) върху самата рамка? Нали като отворя готовия елемент той е на отделен Layer. как да го закарам и наместя където искам??/
Местиш го с мишката, но за да местиш него, а не някой друг, трябва преди това да си натиснала веднъж с мишката върху layer-a с елемента, който искаш да местиш.
Цитат от 3-та страница: "Layers - слоеве - един е отдолу, друг върху него и т.н.
Ако някое цветенце например е под снимката и искаш да отиде върху снимката - отдясно имаш списък със слоевете (най-долу е фона, после са елементи, снимка...).Отстрани , където е списъка със слоевете, трябва да намериш слоя със цветето и с мишката го преместваш върху слоя със снимката."

# 87
  • София
  • Мнения: 2 161
Момичета , Благодаря ви за търпението  и обясненията на глупавите ми въпросиEmbarassed


Помооооощ : преди 3 дена си инсталирах  страхотни четки. Днес си отварям ФШ и ....НЯМА ГИ Shocked
Сега пак наново ли?? #Crazy ДА не би да трябва да ги Save нещо  newsm78

Последна редакция: вт, 01 май 2007, 23:46 от MadGirl

# 88
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
А преди имаше ли ги? В смисъл досега си ги ползвала, а днес ги няма? И покажи нещо което си направила, моля те

# 89
  • София
  • Мнения: 2 161
Инасталирах ги и ги ползвах същия ден. До вчера не си бях отваряла ФШ, след като ги инсталирах.....но защо ги няма  newsm78

Аз в момента не мога да се похваля с нищо, освен с колаж, т.е. използвам готова рамка и си слагам снимки. Но си свалих страхотни четки и искам да  направя нещо.....

# 90
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Пробвай да избереш Load от менюто на четките

# 91
  • София
  • Мнения: 2 161
Пробвах, аз така ги инсталирах : Edit-->Preset Manager-->Brushes-->Load-->Done

И сега са си пак в папката в която си ги свалих, а не са във ФШ..... #Crazy

# 92
  • София
  • Мнения: 2 161
Ето ги и моите първи произведения....Знам ,че е супер елементарно , но за мен си е постижение  newsm44 ..... Embarassed

   


Харесват ми рамките които правят момичетата от Фотошопската тема. Някак си са един стил. Peace

Последна редакция: чт, 03 май 2007, 00:45 от MadGirl

# 93
  • Мнения: 4 116
Madgirl, заповядай направо във фотошопската тема. Всички почваме от някъде да се учим. Аз самата преди 2 месеца започнах да чета там и да си задавам въпросите към по- знаещите. А стиловете не са еднакви, просто на повечето ни харесват пъстрите и весели рамки, и може би затова така изглежда.... пък и от едни и същи места теглим елементи...

# 94
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
MadGirl, добре си се справила! Само защо е такъв размера? Ако ще ги изваждаш на хартия ще остане бяло поле. И аз те каня във фотошопската тема, там ще получиш повече критики, но и повече съвети. Пък и посещаемоста е по-голяма и вероятността да ти отговорят на даден въпрос е по-голяма.

# 95
  • София
  • Мнения: 2 161
Ted_cat ,  микки     Благодаря за поканата   newsm51

Досега влизах там само да разглеждам, а сега срам не срам отивам да си задавам глупавите въпроси при по - знаещите
Най - много да ме   #Splat

Размера си го измислям Blush. Какъв трябва да е за да стават за фото???

# 96
  • Мнения: 4 116
За фото стандартни размери са 10/15, 13/18, 20/30 ... Аз лично като правя рамката си отварям нов документ, 10/14,5 см,  200 пиксела.

# 97
  • София
  • Мнения: 2 161
Ами понеже аз сега правя рамка и  я слагам върху снимка, имали начин да се прави обратното т.е. върху снимка да се прави рамка?

И как да си отделя един елемент ,който искам да използвам, изрязва ли се? Ами ако е така , никога немога да го изрежа точно (използвам ласо )  newsm78

# 98
  • Мнения: X
Аз изрязвам с ласото или  CTRL + Х влизам в меню за елементи с повече детайли (коса), пен туула ми е много пипкав Crossing Arms

# 99
  • Мнения: 1 884
zizi top
Аз изрязвам с ласото или  CTRL + Х влизам в меню за елементи с повече детайли (коса), пен туула ми е много пипкав Crossing Arms
  Joy
Вярно че е пипкав, обаче затова е и по-прецизен, докато ласото не е. Ако искаш да изрежеш прецизно елемент го използвай него, вместо ласото.
Ами понеже аз сега правя рамка и  я слагам върху снимка, имали начин да се прави обратното т.е. върху снимка да се прави рамка?

И как да си отделя един елемент ,който искам да използвам, изрязва ли се? Ами ако е така , никога немога да го изрежа точно (използвам ласо )  newsm78

Има начин, като започнеш да си правиш сама рамките,  Grinning не се тревожи нищо не става от веднъж, ще се научиш, заповядайте в другата тема, там със сигурност ще получите изчерпателни отговори на въпросите си, никого не сме върнали, защото е питал.

# 100
  • Мнения: 4 116
За изрязване на елемент понякога по- бързо ставаа с Меджик туула, обаче само ако фона наоколо е по- еднороден и не се слива със самия елемент. или махам каквото може с меджик тула и после с гъбата каквото е останало.

# 101
  • Мнения: X
Пробвах с пен туула - нещо не ми става както трябва. Искам да замъгля фона (селектирам обекта с ласото, селект - инвърс; блър - гаусиан блър и си става) - с пен туула ми се появява маска отгоре и не мога да направя нищо newsm78

# 102
  • Мнения: 1 884
След като се появи маската, даваш с второто копче Make Selection, селектира ти се обекта, цъкваш на долния лейър, където е картинката, отиваш на Edit-> Copy Merged, правиш си нов слой и даваш Paste. Много е лесно просто трябва да понаучиш малко основните техники за работа и след време сама ще се досещаш по какъв начин да си работиш или да правиш нещо сама. Маската след тези стъпки можеш да я изтриеш.  Mr. Green

# 103
# 104
  • София
  • Мнения: 2 374
IvelinaKancheva, с помоща на 2 action-a - първо прилагаш 25Matrix  и после B&Big Picture actions, ето ги:
http://www.panosfx.com/index.php?option=com_content&task=vie … 110&Itemid=27
http://www.panosfx.com/index.php?option=com_content&task=vie … 102&Itemid=27
Изтегляш го и го разархивираш.
После като отвориш Фотошопа отляво имаш едни прозорчета, намери къде пише actions, натисни върху actions 1 път и след това на същи ред, където е тази дума има едно малко кръгче със стрелкичка. Натизни го и ти се отваря меню, от което избери Load action.
Трябват ти 25 еднакви снимки - тоест или да са хоризонтални или вертикални.

# 105
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Още една тема за фотошоп. Чудесно!

# 106
  • Мнения: 2 616
Много благодаря   smile3525

# 107
  • София
  • Мнения: 983
Ще следя темата, че и аз сега се запознавам с него  Simple Smile

# 108
  • Мнения: 1 668
и аэ се эаписвами ще следя с интерес Peace

# 109
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
И да се записвате, оттук едва ли ще научите нещо. Бягайте във фотошоп 28 тема, на първа страница уроци колкото искате /мамешките вижте първо/. Четете, работите, показвате и питате.  Hug

# 110
  • Мнения: 1 668
Ето нещо от мен, парвата ми рамка Simple Smile досега все готови съм правила  но сега си свалих елементи и направих това Hug много  горда със себе си Simple Smile

# 111
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
djesmin, заповядай в другата тема за фотошоп -
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=193379.0
И там можеш да пуснеш първата си рамка!

Общи условия

Активация на акаунт