защо носите мартеници :)

  • 1 702
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 229
Цитат
И да не си помислите, че сте се спасили !
Понеже между слепите дето празнуват езически обичаи И ВАС няма разлика !
Та ако вие сте спасени то колко повече е спасен сатана, който също знае словото Господно !
Mr. Green

Muahahahahahh Joy Joy Joy

# 16
  • Мнения: 2 759
             Щото ми е забавно и весело. Иначе да, не е правилно, но аз не влагам неправилен смъсъл в това - не се стремя да умилостивявам боговете или други такива... Просто си падам по шареното и обичам да връзвам и да ме връзват (с разни неща)...

# 17
  • София
  • Мнения: 67
Баба Марта бързала мартеници вързала да сме румени засмени....

# 18
  • Мнения: 6 167
харесва ми традицията Crazy
харесва ми този символ на здравето, на настъпващата пролет. на хубавите неща, които предстоят.
по това време се събличам от зимните си настроения,  светът ми става по-цветен, по-светъл и ярък.
и мартеничката е символ именно на този първи момент, в който почвам да се усмихвам повече, да мечтая повече ..
и понеже живея в живописен квартал ( село де), та,  тук е супер да си нося мартеничка -  нарцисите цъфнали, дърветата в двора правят пъпки, разни люлякови почват да се появяват, птички пеят и ме будят сутрин...
как да не си закачиш един Пижо и една Пенда.  Mr. Green

# 19
Просто като вид "украшение" - здравето, късметът и благоденствието има Кой да ми ги даде  Mr. Green
Лично за мен преплетеното бяло и червено са и много добра илюстрация за жертвата на Исус Христос - чрез Неговата кръв греховете ми са изкупени и простени и съм по-бял и от сняг пред Него!

# 20
  • Мнения: 3 334
За здраве, за късмет,
за това и вързвам на детето, дори да са езически обичай си е наш,
български.

подкрепям  Peace

# 21
  • Мнения: 502
За здраве и защото е традиция.

# 22
  • София
  • Мнения: 13 206
чета една дискусия по въпроса за мартениците ето тук :
http://forums.pravoslavie.bg/viewtopic.php?p=3082#3082.
http://pravoslavie.bg/content/view/1973/198/

и това ме замисли, защо всъщност носим мартеници, верно? Rolling Eyes

споделете и вие

Аман от простотии бе!!! #Cussing out #Cussing out #Cussing out

Ти що не споделиш мнение!!!

# 23
  • София
  • Мнения: 13 206
Лично за мен преплетеното бяло и червено са и много добра илюстрация за жертвата на Исус Христос - чрез Неговата кръв греховете ми са изкупени и простени и съм по-бял и от сняг пред Него!

 Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Странна трактовка... ама щом така ти харесва...

# 24
  • MUC
  • Мнения: 297
Обичам да нося мартеници!

Първо, обичам празниците по принцип и само си търся повод да се чувствам празнично.  Laughing

Второ, мартениците в моето съзнание са пожелание за здраве, късмет и благоденствие през годината, създават ми едно весело, радостно усещане за благопожелания, отправени от всеки към всички... нещо като обща молитва за здраве и късмет...

Сложа ли си мартеница, вече започвам да си представям нацъфтели дървета, зелени поляни, чуруликащи птици и цъфнали люляци... Символ на пролет, на събуждане са за мен, на радост от предстоящото съживяване на природата.

А и всяка мартеница е красива сама за себе си, има толкова много видове и форми, обичам да стоя пред сергия с мартеници и да им се радвам.  Simple Smile

А тук мартениците са част от връзката ми с България. Всички носим, колкото и странно да ни гледат немците понякога. И когато организираме нещо за Трети март, правим собственоръчно мартеници в големи количества и раздаваме на българите тук. Хората много се радват, страхотно е!  Heart Eyes

Пак се олях...  Blush

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Как защо!? Луд на шарено се радва,та и аз така.
Сериозно - харесвам традицията, харесва ми, че е уникален обичай и наистина създава цветно настроение.


П.П. По повод цитираните дискусии - то пък щото всички християнски празници са измислени след Христа и нямат ама нищо общо с разни езически обичаи.

# 26
  • Мнения: 61
чета една дискусия по въпроса за мартениците ето тук :
http://forums.pravoslavie.bg/viewtopic.php?p=3082#3082.
http://pravoslavie.bg/content/view/1973/198/

и това ме замисли, защо всъщност носим мартеници, верно? Rolling Eyes

споделете и вие

Аман от простотии бе!!! #Cussing out #Cussing out #Cussing out

Ти що не споделиш мнение!!!

 #Crazy kakvo stana be chovek??? kato ne ti se govoti za tova - minavaj natatak. losho njama.

ne spodeliam, shtoto nikoj ne me pita. Grinning nosia martenici, zashtoto me radvat i me karat da mislia za prolet,, da se oglejdam za shtarkeli i za zeleno... takiva neshta.

izvinjavajte za majmunicata Embarassed

Последна редакция: пт, 02 мар 2007, 21:08 от saluti

# 27
  • Мнения: 617
Обичам мартеничките, ама се чудя защо тази година имаше много малко сергии с мартеници в Бургас. Други години не можещ да слезеш от автобуса от сергии, а сега се чудех от къде да купя мартенички.

# 28
  • Мнения: 343
Да направим Баба Марта християнка, а не да се оставим тя да направи нас езичници.
 newsm78
 Joy
И двете статии са просто "гениални". Добре се посмях.
Не стига, че огромен процент от т.нар. християнски празници и обичаи са с езически произход и са се практикували много преди възникването на християнството, а сега,  в началото на 21-ви век, и на баба Марта решиха да посегнат.  #Crazy Аз по принцип съм толерантен човек, ама това вече е прекалено.
Обожавам мартениците - не заради суеверието, а заради положителния емоционален заряд, който носят.

# 29
  • UK
  • Мнения: 3 959
Не обичам да нося мартеници, нося ден, два, но толкова... Днес си я свалих, няма да я слагам повече. Слагам заради традицията.

Общи условия

Активация на акаунт