Нездравословната храна в детските ясли, градини...!

  • 22 495
  • 256
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 556
Мен ме притеснява най-вече факта, че пият гадни разтворими сокчета тип Степ и това минава за натурален сок  Sick

# 31
  • Мнения: 5 713
да не би като деца да сме пили флуорно мляко? поредната изгъзицам, от която някой ще изкара печалба

Аз си спомням таблетките флуор, които ни даваха в началното училище.
Да, но ни ги даваха за ваканцията и аз лично не ги пиех.  Wink

# 32
  • София
  • Мнения: 4 867
на нас ни ги давах в голямото междучасие - бяха много вкусни. Отделно си спомням, че ни отброяваха таблетки за ваканциите.

# 33
  • Мнения: 14 654
на нас ни ги давах в голямото междучасие - бяха много вкусни. Отделно си спомням, че ни отброяваха таблетки за ваканциите.
също ни даваха и йодени таблетки, против гуша, но не е задължително да се изпият, докато ако са в млякото- няма как

# 34
  • Мнения: 1 761
Ок, съгласна съм, че е финансов  Thinking Значи трябва да си извоюваме още средства за храната, нали така  Peace Което си е направо грозно, защото раждаме децата си в тази държава и тя е длъжна да отдели тези средства и направи най-доброто за децата си!!!


Изолде,искрено се надявам някой да ти отпусне пари специално за твоито дете да яде здравословна храна.Но много се съмнявам.
Тук децата на обяд ядат по една филия намазана с масло, при това майката трябва да я намаже предварително и да я опакова готова.Ако забрави детето ще е гладно.
Ако тук някой даде на детето ми доматена супа за обяд,меденка или кремче ще съм му безкрайно благодарна.
П.С.Детската градина струва 1200 евро на месец.И това е без никакви допълнителни екстри.

# 35
  • Мнения: 5 577
А КОЯ ХРАНА ТОЧНО Е ЗДРАВОСЛОВНА?

За мен това са супите, сготвени в къщи, без бульони и крем супи. От пресни зеленцучи, и много зелении.
И плодовете, както и кис. мляко. Сирене, кашкавал, чисто месо, ориз.
Без много олио и сол, и мазно.

Поне според мен е така, и аз се старая да храня здравословно детето. Нас с баща му не, но детето винаги, на 2 и половина е и все още предпочитам да му се готви отделно.

# 36
  • Мнения: 3 506
Тук децата на обяд ядат по една филия намазана с масло, при това майката трябва да я намаже предварително и да я опакова готова.Ако забрави детето ще е гладно.

Говорим за съвсем различно нещо. Ако аз имам избор да приготвям храна на детето и през деня да му се дава тази храна - с най-голямо удоволствие. Аз обаче нямам този избор - не мога сутринта да оставя една кутия специално за моето дете. А след като някой решава вместо мен какво да яде детето ми, редно е този избор да е здравословен.

пп А таксите пък е съвсем смешно да се сравняват просто така, като числа.

# 37
  • Мнения: 294
Според мен темата е доста"спорна" от гледна точна на това, че почти всяка майка има различно разбиране за това какво е "Здравословно хранене". Също така е различно мнението и на институциите, които определят какво ще бъде храненето на децата в ДГ и в яслите. Втори проблем: ФИНАНСОВИЯ - т.е. бюджета, който може да се отдели за храненето на децата, а той е меко казано МИЗЕРЕН! От тук на татък, според мен каквато и петиция да подпишем меко казано ще бъде трудно да се промени храненето на децата в ДГ и яслите в България, без това да рефлектира върху таксата за ДГ и яслите.
Единствения път към някаква промяна за храненето в детските заведения е преговори на високо ниво - общини, министерства и т.н. с не правителствени организации, сдружение "Настоящи и бъдещи майики" и т.н. Моето мнение обаче е, че без увеличаване на таксите в ДГ и яслите няма да има промени в храненето на децата. За да се купуват продукти с добро качество трябва финансиране, а държавата не може да фиансира повече детските заведения. Аз съм съгласна да бъде вдигната таксата, но не всички ще бъдат на моето мнение.

# 38
  • Мнения: 2 534

Единствения път към някаква промяна за храненето в детските заведения е преговори на високо ниво - общини, министерства и т.н. с не правителствени организации, сдружение "Настоящи и бъдещи майики" и т.н.
М-да , говирили сме по този въпрос с диетолози и алерголози
Хората са на мнение , че всичко , което е с мярка - не вреди
Маргарин - тънък пласт - няма проблем , но да се редува с масло
Течен шоколад - няма проблем - стига да не е основна храна (десерт) , а като десерт
 

От всичко , с мярка , така разсъждават ... говрила съм с тях

Сори , но дори и "светилата" няма да ви подкрепят в това начинание , на какво ще се позовете , на статии в чуждата преса ...
Трудно стават тези неща , повярвайте ми ...
Друг е въпросът , че 99% от родителите не се притесняват от това с какво се храни поколението им

# 39
  • Мнения: 5 713
Друг е въпросът , че 99% от родителите не се притесняват от това с какво се храни поколението им
Е да, де. Така че, май, на който не му харесва, да се спасява поединично.

# 40
  • Мнения: 5 500
...здравословното хранене не излиза по-скъпо от нездравословното- сигурна съм!
Права си! Ама на какъв език да го обясниш?

Проведох разговор с директора и мед. персонал. Ефекта беше равен на нула, защото те са независими, т.е. от тях нищо не зависи  hahaha простете за шегата! Изпълняват нареждания от човек, който отговаря за детското хранене към Общината, чийто технолози сътворяват менюто всяка седмица!
Това за кой град
Защото в София менюто се подбира от персонала на градината , за всяка то е различно
Яслите не ги коментирай в тази тема , защото те са към Здравното и получават добро финансиране , за да съставят здравословно меню ...

Ок, ясли няма да коментирам! За Варна става дума! А тук менюто е еднакво за абсолютно всички ДГ в града!!!

Надявам се, че бързо и резултатно може да се уреди да се изнася менюто за седмицата в понеделник, а за понеделника в петък.
Така макар и с много неудобства на някои деца могат да бъдат спестени сутришната закуска и следобедното хранене в градината.
В нашата градина когато детето каже,че е закусило не закусва.
А не би следвало и да е проблем детето да получава не намазана филия /без маргарина/, ако родителите го заявят /въпреки че за някои деца ще е трудно/
Аз лично предпочитам да спестя чашата мляко на детето си. Днес видях микробуса на Дея до градината и изтръпнах, защото бях чела, че те зареждат с флуорираното мляко.

Проблема не е финансов за мен. Чаят е по-евтин и по-полезен от псевдо сок или мляко било и без флуор. Малко се знае и малко се иска по отношение на храната. Но "даваме сок  и мляко с флуор" звучи по-засукано от "децата пият билков чай".
Освен това ако не може да се купят ябълки или други свежи плодове, защо се замазва положението със съмнителен компот. Да си кажат, че няма пари и да е ясно, че трябва да се търсят, а родителите да осигуряват на децата витамините.
редовно се събират пари за балатъуми, огради и други работи, а за храна всеки би дал с по-голяма готовност.
В нашата градина го изнасят ден за ден, днес не можах, но утре ще искам да ми го дадат за цялата седмица, да видя кога ще пропускаме  Mr. Green
Реших да процедираме така, закуска в къщи: плодове, овесени ядки с орехи и мед и тогава на градина! Няма проблем!
Да, Дея зарежда и в нашата флуорираното мляко! Аз защо ли все си мислех, че ще трябва да уведомят родителите за тези добавки в храната на децата!? В крайна сметка детето си е мое и аз трябва да реша да взема ли такива добавки или не! Не желая някой друг да мисли вместо мен, моля!!!
На път съм да постигна споразумение да нося плодове, които да ядат преди обяда  Flutter


Мен ме мъчи същата мисъл.
Скоро имаше тържество. Майките сами искаха да има нещо за почерпка на децата.  Имаше гръцки, български всякакви други сладки. Добре че не се наложи да обяснявам и детето ми само се съгласи да не яде. Чудя се ако си напрявя труда да говоря с поне 50 души, колко от тях ще ме подкрепят... Храната в градината е същата каквато повечето деца похапват от малки и в къщи. Не смея да твърдя от бедност, незнение или безхаберие е така, но е тъжен факт, който в случая не помага.

Скоро и ние имахме тържество! Майка накрая черпи с шоколадови бонбони!
Най-вероятно, колкото и в тази тема подкрепят здравословното хранене!
За последното си права! Къде съм тръгнала и аз против системата, хората искат да бъдат като стадо! Чудесно, ама аз не ща! Както е казала Вера в последния постинг: ще се спасяваме по единично! Не желая да съм маса, никога няма да бъда, и детето ми да яде боклуци, само да не е отделено от другите  Naughty


И така ...
Говорила съм с диетолози и алерголози и ...
те са на мнение , че проблема не е в менюто , а в качеството на продуктите , от които се приготвя  Peace
Защото СНБМ разполага с рецептурниците за детските ясли (София) и ДГ (хранене 3-7 год - за цялата страна) и смея да твърдя , че след основното им прочитане , просто нямам забележки
Аз пък имам! И то като погледно дневното меню сутринта, веднага ми изплуват забележките  Mr. Green Особено и след като самия персонал знае и казва, знаем, че е нездравословно, ама какво можем да направим! А?


Не мисля, че има начин да се преборите срещу маргарина в градините при положение, че РИОКОЗ – ПЛОВДИВ го препоръчва http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=170993.0 .
Има тема за здравословното хранене в градините ето я http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=136556.0 . А Сдружение "Настоящи и бъдещи майки" http://www.bg-mamma.com/index.php?board=55.0 работи по въпроса и участва в инициативна група заедно с общината (София), поинтересувайте се до къде са стигнали нещата и ако имате време и желание се включете и им помогнете.

Като цяло аз харесвам храната на децата в градината и не бих се подписвала в подписка.
Тези РИОКОЗ могат да се гръмнат  #2gunfire Не желая някакви си личности да вземат решение за здравето на моите деца!
Значи за Варна да информирам Сдружение на Варненските майки  Mr. Green
Като цяло аз не я харесвам, но всеки има парво на мнение!


Аз също харесвам храната в нашата градина, дават масло, а не маргарин. Странното е, че досега не съм видяла в менюто мляко  Shocked, камо ли флуорирано. Сутрин пият чай, следобяд от вр. на вр. боза, в повечето случаи сок. 
Сигурна ли си, че е масло? Защото и на нашето меню пише масло, но като питах ми потвърдиха, че е маргарин  Mr. Green Просто е изключено да не дават мляко, не си обърнала внимание! Постави си за цел да следиш стриктно менюто абсолютно всеки ден! Сок? Какъв? Може ли да се заинтересуваш? Аз утре ще го направя! Ако е разтворим от пакетче  #2gunfire #2gunfire #2gunfire

Не бих определила храната в яслата и детската градина чак като нездравословна. Нещо не ми е ясна темата и мисля, че това е мит. А КОЯ ХРАНА ТОЧНО Е ЗДРАВОСЛОВНА?
Ще поясня: 1. БЕЗ МАРГАРИН; 2. БЕЗ БОЗА; 3. БЕЗ МАЙОНЕЗА; 4. БЕЗ ФЛУОРИРАНО МЛЯКО; 5. БЕЗ ТЕСТЕНИ И СЛАДКИ ХРАНИ
Това е темата!
Бих приела с малки изключения всичко останало за здравословно  Grinning


1. И аз не знам да дават флуорирано мляко.
2. Боза на обяд - никога.
3. И аз НЕ искам маргарин в менюто. Затова бих се подписала.
4. Майонеза също не знам да дават на децата.
Шани, можеш ли да попиташ, дали евентуално не е флуорирано?

Аз пък съм доволна от менюто в нашата градина! И не смятам, че трябва да се поставят всички градини под един знаменател, храната навсякъде е различна.
Аз също. Не им дават маргарин, нито пък майонеза. Целогодишно ядат пресни плодове и зеленчуци, според сезона. Млякото- прясно и кисело- също не липсва от менюто.
Блазе ви  Mr. Green Peace

# 41
  • Мнения: 2 534
Не бих определила храната в яслата и детската градина чак като нездравословна. Нещо не ми е ясна темата и мисля, че това е мит. А КОЯ ХРАНА ТОЧНО Е ЗДРАВОСЛОВНА?
Кой определя коя храна е здравословна ?!
Екип от десетки специалисти , дори ... психолози са съставили новите рецептурници
Ако детето ви алергично към определени храни , какво правите  newsm78
Пускате ли го да посещава детска ясла или градина
И как става това ..., срещу определения набор от медицински документи документи , между които и този , дали детето има алергии , било към храни или друго

Обикновено децата , които наистина имат проблеми с приема на определени храни не посещават детски заведения , за съжаление
Всеки има различни разбирания по повод здравословното хранене
Ако имате идеи , моля , но не с петиции , а с идеи ... моля ви , ще дойде времето и те ще се реализират

# 42
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Права си че ще дойде време и ще стане. Но ако детето ми тогава води своето дете на градина....
Не ме успокояваш никак Simple Smile
Навремето са имунизирали децата в яслата без да уведомят родителите. Поколение-две по-късно им дават разни боклуци без родителите да знаят. Но повечето родители искат решение за техните деца, а не в светлото бъдеще.

Мрагаринът не е здравословен. Няма да го повтярям като латерна. Правилно е както пише маргарин така и поне да пише флуорирано мляко. Не се говори за алергии а за затлачване на организма с отрови.
И ми е смешно психолог да определя менюто по отношение на здравословността...Извини ме, но е така.

# 43
  • Мнения: 2 534
писна ми - малко грешиш.
Става дума за това, че напр. ДГ на района на Община Младост са с еднакви менюта всеки ден. Зарядката със стоки също е 1:1 за всички ДГ в района.
Явно се зареждат от една и съща кухня , а не готвят на място
Има списък с фирмите , одобрен от СГО (сигурно и СХЕИ) , които могат да доставят хр.стоки за ДЗ , оттам нататък вече зависи от домакинката и т.н
Моята мисъл напоследък клони към това да се контролират фирмите доставчици и по-точно стоката , която предлагат , `щото всъщност това е проблема (според мен) ... пример - не каймата , а качеството й , не дали е тестено , а дали е пържено ... не дали ще е сладко , а колко и какво ще е ...

По повод меда , която една майка по-горе е споменала , знаете ли че има регистрирано сдружение , което се бори против това да се дава мед на децата
Всичко зависи от гледната точка , едни против шоколада или меда , други против млякото ...

# 44
  • Мнения: 5 500
Незнам защо постоянно се пише против млякото с флоур. Нямам идея по какъв друг начин би си набавил организма този микроелемент, но предполагам, че ако има предозиране то той се изхвърля с урината /не съм специалист, дори не съм чела нищо по темата, просто изразявам мнение!/ Peace
аз например не искам детето ми да поема флуор, добавен изкуствено в млякото!
да не би като деца да сме пили флуорно мляко? поредната изгъзицам, от която някой ще изкара печалба
а дали този флуор се усвоява е отделен въпрос
и за да се отдели с урината- преминава през бъбреците, което не е особено полезно
Ще се повторя пак, ама не искам някой друг да взема решения вместо мен! Аз решавам дали да пие флуор или не!!!

Тогава какво за естествено приемане на флуор? Нали е полезно за зъбите?
Нищо! Колкото полезно, триста пъти по-вредно! Ааааа, за здрави зъби - сусам!

Мен ме притеснява най-вече факта, че пият гадни разтворими сокчета тип Степ и това минава за натурален сок  Sick
Ще питам дали е така! Ако е, на моето само вода!!! Егати, не съм го пратила на ДГ да се трови!

Изолде,искрено се надявам някой да ти отпусне пари специално за твоито дете да яде здравословна храна.Но много се съмнявам.
Тук децата на обяд ядат по една филия намазана с масло, при това майката трябва да я намаже предварително и да я опакова готова.Ако забрави детето ще е гладно.
Ако тук някой даде на детето ми доматена супа за обяд,меденка или кремче ще съм му безкрайно благодарна.
Хахахаха, пари никой няма да ми отпусне! Не говорех само за моето дете, а за всички, за това пуснах тема! Ако е само за моето, ще си го водя след закуска и ще уведомя какво да не му дават!
Имах една позната, която се радваше ако детето й изяде 1 шок. бонбон! Аз не бих  Sick
С удоволствие бих приготвяла храна за ДГ на детето ми! Обаче ХЕИ-то не дават  Mr. Green


М-да , говирили сме по този въпрос с диетолози и алерголози
Хората са на мнение , че всичко , което е с мярка - не вреди
Маргарин - тънък пласт - няма проблем , но да се редува с масло
Течен шоколад - няма проблем - стига да не е основна храна (десерт) , а като десерт
 

От всичко , с мярка , така разсъждават ... говрила съм с тях

Сори , но дори и "светилата" няма да ви подкрепят в това начинание , на какво ще се позовете , на статии в чуждата преса ...
Трудно стават тези неща , повярвайте ми ...
Друг е въпросът , че 99% от родителите не се притесняват от това с какво се храни поколението им
Жалко, много жалко и срамота, голяма срамота!!!

Друг е въпросът , че 99% от родителите не се притесняват от това с какво се храни поколението им
Е да, де. Така че, май, на който не му харесва, да се спасява поединично.
Да, за процента си много права!
А, Вери, аз точно така ще направя  Peace но понеже съм автор на темата се постарах от уважение да отговоря на всички!
Благодаря да тези, които са писали!
Мъжа ми се оказа прав  Peace
Лека нощ   bouquet!

Общи условия

Активация на акаунт