Подариха ми икона,какво да направя

  • 20 012
  • 40
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 512
Хубаво е лично да я осветиш, молитвата се чете на теб , ане на познатата ти

# 31
  • Мнения: 3 674
И, че иконата се слага в стаята,  която се обитава най-много.

 Peace
...... и моята е в...хола.....но не е на изток .Не се  вживявам аз в  такива детайли...важното е 4е Бог е в сърцето ми Peace

# 32
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Това което аз знам е ,че иконата трябва да се занесе в църквата от главата на семейството ,а след това пак той да я прибере.Като между взимането  на иконата от църквата  и прибирането у дома не трябва да има отбивки никъде. Т.е. от църквата- в къщи.И, че иконата се слага в стаята,  която се обитава най-много.
някой те е подвел...такъв ред няма  Naughty
Няма значение кой ще я занесе в храма,молитвата е за стопаните !
Иконостаса-кандилото трябва да е на източната страна,но иконата ,ако мястото непозволява в домът ви,може и да е там,където ви е удобно!

# 33
  • Мнения: 1 866
Ще ти кажа аз как реших въпроса. На сватбата ни много хора ни подариха икони. Преди това също съм получавала икони. И така събрах около десетина. Не знаех какво да ги правя, защото в крайна сметка в къщи не е параклис и освен това не ми идва отвътре да сложа икона в къщи, за да я ползвам по предназначение. Та събрах ги всичките накуп и отделих 5 от тях, които имат най-голяма артистична стойност и най-много ми харесват. Сложих ги в хола, на една странична малка стена пръснати (стената не е източна). Жилището ми е в модерен стил, но се получи интересен контраст с тази подредба. Имам още една, която е при майка ми и която харсевам много (видях я в един музей) и родителите ми я бяха поръчали да ми я нарисуват специално за мен. И нея ще си прибера. Някои от тези икони са осветени, други не, но аз гледам на тях повече като произведения на изкуството. Родителите ми обаче имат икони и те специално спазват каноните, трябва да питам майка ми какво точно се прави, но и аз знам, че се освещава и се слага на източна стена. И в спалнята може. Иконите които ми останаха, ги подарих на една малка селска църква, която има нужда от такива.

# 34
  • София
  • Мнения: 5 285
В интересн на истината като прочетох тази странна тема, осъзнах, че и ние имаме подарена икона. Понеже не сме вярващи, не ни е окачена никъде, не съм питала дали е осветена, но я пазим като подарък и спомен от събитието, на което ни я подариха. Никога не съм се замисляла толкова дълбоко за подобни неща  Embarassed

# 35
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
На мен ми бяха казали, че икони се слагат в спалнята, където си най-беззащитен и най имаш нужда от закрила. Не знам дали е така, но моите са в хола и са на източната стена, в спалнята нямаше как да ги сложа, там имам гоблени.
Сложи си иконите на мястото, за което чувстваш че най им пасва да са там и това ще е правилното решение.

# 36
  • Мнения: 335
Ако си имаш икона и я свързваш с вярата си, а не (само) с изобразителното изкуство, е нормално да те интересува как е "редно" според тази вяра да постъпиш с иконата.

Ти всъщност кръстена ли си?
Ако си кръстена, спомни си, накъде беше обърната ти самата, когато се заклеваше във вярата си. И после - накъде се обърна, когато се отричаше от дявола. Отецът трябва да ти е обяснил, защо го правиш.
За църковния ритуал тези неща имат значение.

Когато на мен са ми подарявали икона, са ми казвали, че вече са я осветили.
А за стената - наистина звучи объркващо за някои, защото не знаят какво да разбират под това "Сложи иконата на източна стена" - стената ли да е от източната страна на сградата или иконата да гледа на изток, когато я закачиш на стената...

ПП. Ако не е тайна, на кой светец е иконата?

# 37
  • Бургаски вечери...
  • Мнения: 52
За сватбата ни подариха разкошна икона на Йерусалимска Богородица. Осветихме я в църква и я поставихме на източната стена в хола ни (все още бяхме на квартира). Когато взехме свое жилище, преди ремонта му,избрахме специално място за нея. Отново на източна стена, но в антрето. Сложихме и специално осветление над нея (като при картините).Още при влизане от входната врата приковава погледа. Имаме и друга по-малка иконана св. Николай Чудотворец, подарена на сина ни от неговото кръщене . Тя е закачена в хола ни на изток на един от трегерите - стои съвсем дискретно.     

# 38
  • Мнения: 1 065
Здравейте,благодаря ви. От вас научих много неща ,за които до сега не се бях дори и замисляла.
Как се развиха нещата при мен?Обадих се и си взех иконата да си я нося сама за освещаване.Някой беше писал ,че трябва да бъде занесена от мъжа в къщата ,а съпруга ми е много зает през деня,но знам ,че ако му кажа ,че трябва да се направи ,ще направи каквото искам ,но да не го натоварвам излишно, ако може и аз да свърша това.Вече сме избрали място ,което мисля ,че е добро-в кухнята ,на източна стена над едни метални етажерки с готварските ми  книги ,непрочетените вестници и списания и няколко саксии с цветя.Още не сме я закачили,чакаме след освещаването. Там изглежда добре ,но е малко на височко ,на над човешки ръст е ,а не като в храмовете на височината на очите.Всички в семейството сме кръстени ,ние с мъжът ми като много малки и нямаме спомени,а децата ни ги е кръщавала свекървата без мое знание при едно гостуване в техния град ,защото аз изках те да направят своя съзнателен избор, когато пораснат кога и къде да се кръстят .Ядосах и се малко ,защото това са моите деца,а тя ме постави направо пред свършен факт ,но може пък да е за хубаво
Иконата е на богородица,за мен тя е символ на майката-закрилница и пазителка на семейните ценности ,затова още повече си я харесвам.Пък и ми е подарък от хубави хора ,за още  по-хубав повод.Ако някой знае и спазва още нещо ,моля кажете

# 39
  • София
  • Мнения: 289
[Ядосах и се малко ,защото това са моите деца,а тя ме постави направо пред свършен факт ,но може пък да е за хубаво


Бъди сигурна, че е за хубаво. Чувала съм, че след като бъде кръстен човек вече си има и ангел-пазител.  Peace
Аз в къщи имам много икони, но само една закачена на стената и то не на източна. /нямам подходящо място/. Не смятам, обаче, че мястото е определящо, а вярата в нея.

Нека иконата на Богородица Ви пази и закриля.

# 40
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
[Ядосах и се малко ,защото това са моите деца,а тя ме постави направо пред свършен факт ,но може пък да е за хубаво


Бъди сигурна, че е за хубаво. Чувала съм, че след като бъде кръстен човек вече си има и ангел-пазител.  Peace
Аз в къщи имам много икони, но само една закачена на стената и то не на източна. /нямам подходящо място/. Не смятам, обаче, че мястото е определящо, а вярата в нея.

Нека иконата на Богородица Ви пази и закриля.


Аз знам, че детето се кръщава на 40-я му ден, защото тогава от висшите сили му се определя и му се дава ангел-хранител, който се грижи за душата му и го закриля от всякакво зло. На мен това ми звучи добре.

Общи условия

Активация на акаунт