Един ябълков сладкиш!

  • 29 153
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 6 472
Дами, с този сладкиш ме черпи една колежка преди два дни и направо се размазах от кеф. Изядох 2 парчета и сигурно щях да продължа, но ми стана неудобно Embarassed

За ябълковата плънка:

1/2 кг кисели ябълки
2-3 с.л масло
Сока на 1 малък лимон
80гр филирани бадеми
2 с.л. захар.

Ябълките се обелват и нарязват на малки парченца. Върху тях се изтисква сока на 1 лимон и се слагат на тих огън да поомекнат. Свалят се от котлона, оставят се да изстинат и към тях се добавя разтопеното масло, захарта и бадемите.

За тестото:

100 гр масло
100 гр захар (или вече на вкус)
3 яйца
5-6 с.л овесени ядки (леко понакиснати)
брашно
1 пакетче бакпулвер
1 пакетче ванилия и 2-3 капки лимонова есенция.
фанта портокал (или някаква друга подходяща газирана напитка) 2-3 с.л

Захарта и маслото се разбиват хубаво с миксер. Едно по едно, при  непрекъснато бъркане се добавят яйцата. После анилията, бакпулвера, овесените ядки и най- накрая брашно, така че да се получи гъстичко кексово тесто. За да придобие нужната консистенция се разрежда с фантата.

Тавата се маже обилно с масло. Изсипва се 2/3 от тестото. Останалата 1/3 се омешва с ябълковата смес и внимателно се разпределя с лъжица в тавата. Пече се в предварително загрята фурна на 180 градуса.

Аз все още не съм го правила, но довечера ще го спретна и ще премеря точно колко брашно е отишло, защото колежката каза, че го е слагала на очо!

# 1
  • Мнения: 180
извинявам се за глупавия въпрос , но какво е това филирани бадеми?  Embarassed

# 2
  • Мнения: 6 472
Едни такива обелени и нарязани на тънички люспички.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 880
а къде се продават?

# 4
В Билла на щанда за кремове, ванилии и разни украси за сладкиши. Видях ги и на пазара на Ситняково, там са на килограм. Може да има и на други места.

# 5
Цитат на: Rus0koska
извинявам се за глупавия въпрос , но какво е това филирани бадеми?  Embarassed
- това представляват

# 6
  • Мнения: 823
Люлю, ще пробвам сладкиша в неделя. Ще имаме гости и дано да успея да го направя както трябва. От известно време насам какъвто и кекс да се опитам да забъркам, все става един такъв тъничък, сплескан...  Embarassed А няма как да пропускам нещо, защото без рецепта нищо не готвя. Дано този път се справя. Звучи ми много вкусно  Grinning

# 7
  • Мнения: 180
мерси много за изчерпателната информация и на Хонда за фото-материала Wink

# 8
  • Мнения: 373
Веднага искам да похваля luluto-дама с вкус Grinning . Сладкишът е чудесен!

# 9
  • Мнения: 863
ммммм,сладкишчето стана много добро
Браво #Milti  #Milti  #Milti

# 10
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Ако имате сурови бадеми без черупките, можете да ги накиснете в гореща вода за няколко часа и да ги обелите и разделите на половинки.

# 11
  • Мнения: 61
Само за 20 минути.
Продукти : 3 ябълки, 3 яйца, чаша захар, чаша брашно, ванилия, малко сода и капка оцет, масло 125 гр.
Приготвяне : ябълките се обелват и нарязват на кубчета, яйцата , захарта, брашното, ванилията и содата изгасена с оцета се разбиват с вилица до получаването на еднородна смес. Прибавят се ябълките.
В тавичка се разтопява маслото и се изсипва сместта.
Пече се 20 мин.
Бързо, лесно, вкусно.
Опитайте  Wink

# 12
  • София
  • Мнения: 3 328
Ето една лесна и вкусна рецепта и от мен:

Продукти:
4 яйца
1 и 1/2 ч. ч. брашно
1/3 ч. ч. олио
1 бакпулвер
2-3 пак. ванилия
канела на вкус
1/2 пак. маргарин или масло
1 пакет обикновени бисквити, но от по-тънките /на "Победа/
3-4 ябълки

Приготвяне:
На дъното на правоъгълна тавичка се стопява маслото /маргаринът/ и върху него се нареждат бисквитите, които се покриват с нарязаните на тънки резенчета ябълки. Поръсват се с канелата и тавичката се слага за малко в предварително загрятата фурна /докато ябълките започнат да ухаят приятно на печени/. После тавичката се изважда и върху нея се изсипва приготвеното междувременно от останалите продукти кейково тесто. Тавичката се връща във фурната, която е на 180-200 градуса по Целзий, и сладкишът се пече около 30-40 минути /проверява се с клечка дали е опечен/. След опичането тавичката се изважда от фурната и се оставя да изстине, след което се нарязва приблизително по линиите на бисквитите /по спомени Simple Smile /.
Наздраве!

# 13
Karimma, този сладкиш ми изглежда лесен и вкусен. Само ще гледам да не се "набутам" с кръгли бисквити, че после бая зор ще ми дойде да възстановя спомена за линиите Wink  Laughing  Laughing  Crazy

# 14
Karimma, стъкнах го. Вкусен е, ама си позволих малко "корекция" в рецептата (сложих и една ч.ч захар, че нищо сладичко иначе не видях Embarassed ). ИНаче ела да ме видиш с разграфяването.....сега като погледнах тавата и 2/3 липсваше вече от съдържанието (боже що го няма мъжо ами се мъча сама Crazy  Laughing )

# 15
  • София
  • Мнения: 3 328
Цитат на: Honda
Karimma, стъкнах го. Вкусен е, ама си позволих малко "корекция" в рецептата (сложих и една ч.ч захар, че нищо сладичко иначе не видях Embarassed ). ИНаче ела да ме видиш с разграфяването.....сега като погледнах тавата и 2/3 липсваше вече от съдържанието (боже що го няма мъжо ами се мъча сама Crazy  Laughing )

Казано е: бързата работа - срам за майстора Embarassed Много съм бързала вчера, докато писах рецептата, и естествено пропуснах ЗАХАРТА - точно както ти си сложила - 1 ч. ч. в кейковото тесто. А за помощта...ами...ти сега тренирай за издържливост, пък като дойде мъжът ти, ще има да се чуди на резултатите Laughing

# 16
  • Мнения: 6 243
Каримма, тая рецепта звучи добре! Както и ябълки доста са се навъдили у нас, ще я пробвам.

И аз да споделя челен опит. Повечето от вас сигурно имат по тефтерите рецепта за ябълков сладкиш, който се прави от настъргани ябълки, разбъркани с някакво пандишпаново тесто (захар, брашно, мляко, набухвател, може и орехи и канела) - от тия, дето се пекат, изсипани в тавичка и после се ръсят с пудра захар. Оказа се, че тези сладкиши стават също толкова добре вместо с ябълки, с тиква. Струва си да пробвате.

# 17
Цитат на: sladka hapka
...Оказа се, че тези сладкиши стават също толкова добре вместо с ябълки, с тиква. Струва си да пробвате.
Че даже и с моркови става Grinning

# 18
  • Мнения: 180
Цитат на: sladka hapka
Каримма, тая рецепта звучи добре! Както и ябълки доста са се навъдили у нас, ще я пробвам.

И аз да споделя челен опит. Повечето от вас сигурно имат по тефтерите рецепта за ябълков сладкиш, който се прави от настъргани ябълки, разбъркани с някакво пандишпаново тесто (захар, брашно, мляко, набухвател, може и орехи и канела) - от тия, дето се пекат, изсипани в тавичка и после се ръсят с пудра захар. Оказа се, че тези сладкиши стават също толкова добре вместо с ябълки, с тиква. Струва си да пробвате.



Може ли да дадеш рецепта, че аз идея си нямам как се прави това тесто  Embarassed

# 19
  • Мнения: 6 243
Цитат на: Rus0koska
Може ли да дадеш рецепта, че аз идея си нямам как се прави това тесто  Embarassed

Ето я:
2 ч.ч. настъргани обелени ябълки (както се оказва, савало и с тиква и моркови Wink )
1 ч. ч. (200 г.) захар
3/4 ч.ч. олио
начукани орехи - около 1/2 - 1 ч. ч.
3 -4 с.л. кисело мляко
1 яйце
канела на вкус (аз слагам 1 пакетче)
2 ч.ч. брашно
1 ч.л. сода бикарбонат - гаси се в киселото мляко. (аз предпочитам да слагам 1 бакпулвер)
Пече се в 200 г С фурна, намазана тавичка
Това е. Рецептата е на жената, която гледа сина ми като бебе - аз я водя Ябълковия сладкиш на леля Стефка. Икономичен и бърз е, но е е нещо, с което да шашнеш шефовете на мъжа си. По скоро "айде набързо нещо, че на малките пак им се яде сладко Grinning "

# 20
  • Мнения: 1 187
Цитат на: Karimma
Ето една лесна и вкусна рецепта и от мен:

Продукти:
4 яйца
1 и 1/2 ч. ч. брашно
1/3 ч. ч. олио
1 бакпулвер
2-3 пак. ванилия
канела на вкус
1/2 пак. маргарин или масло
1 пакет обикновени бисквити, но от по-тънките /на "Победа/
3-4 ябълки


Много е вкусен, правя го много често и свършва много бързо eat

# 21
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Ще опитам и аз нещо ябълково, че имам 16 кг домашни хабълки.

# 22
  • Мнения: 180
Цитат на: sladka hapka
Цитат на: Rus0koska
Може ли да дадеш рецепта, че аз идея си нямам как се прави това тесто  Embarassed

Ето я:
2 ч.ч. настъргани обелени ябълки (както се оказва, савало и с тиква и моркови Wink )
1 ч. ч. (200 г.) захар
3/4 ч.ч. олио
начукани орехи - около 1/2 - 1 ч. ч.
3 -4 с.л. кисело мляко
1 яйце
канела на вкус (аз слагам 1 пакетче)
2 ч.ч. брашно
1 ч.л. сода бикарбонат - гаси се в киселото мляко. (аз предпочитам да слагам 1 бакпулвер)
Пече се в 200 г С фурна, намазана тавичка
Това е. Рецептата е на жената, която гледа сина ми като бебе - аз я водя Ябълковия сладкиш на леля Стефка. Икономичен и бърз е, но е е нещо, с което да шашнеш шефовете на мъжа си. По скоро "айде набързо нещо, че на малките пак им се яде сладко Grinning "




Wink Мнооооого благодаря. Тъкмо на мъжлето съдружника и жена му ще идват ще ги шашкам с кулинарни умения  Stuck Out Tongue  Златна си Wink

# 23
  • Мнения: 6 243
Русокоске, щом ще се бориш с толова много ябълки, довечера ще ти напиша още една рецепта, която е пак за ябълков сладкиш, но с маслено тесто - прилича на пай, но в БГ вариант. Аз много я харесвам. Но не е така "пенсионерска" - има по-скъпи продукти - масло, яйца Grinning

# 24
  • Мнения: 180
давай готова съм  #Milti

# 25
  • Мнения: 6 243
Нямах нет в къщи, но ето я най-сетне рецептата за
ЯБЪЛКОВ СЛАДКИШ С РЕНДОСАНО ТЕСТО
250 г. масло (маргарин)
100 . пудра захар
1 яйце
1 ванилия
1 бакпулвер
брашно за умерено твърдо тесто

за плънката
1 кг. ябълки
3 с.л. захар
1/2 ч.ч. орехи - начукани или смлени
1 ч. л. канела

Маслото се разбива с пудрата захар до побеляване. Прибавят се яйцето, ванилията и брашното. Меси се тесто - умерено твърдо и се разделя на 2 части, които се оставят да престоят в хладилника 1 час.

През това време се почистват ябълките, нарязват се на кубчета или тънки филийки и се варят на слаб огън с малко вода и 3 с.л. захар. Като се охладят, се добавят орехите и канелата.

В намазана и наръсена с брашно тавичка (не много голяма), се разстила едната половина от брашното. Аз тож правя гато за пай - повдигам и по стените на формата. Отгоре се насипва ябълковата смес. Върху ябълките се настъргва на едро ренте втората половина от тестото.

Пече се в загрята фурна 30 - 40 мин. или до порозовяване. Като изстине, се ръси с пудра захар.

# 26
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Сладка хапка, този сладкиш със стърганото тесто ми е любим от детските години. Мерси за рецептата.

# 27
  • Мнения: 180
Цитат на: sladka hapka
Русокоске, щом ще се бориш с толова много ябълки, довечера ще ти напиша още една рецепта, която е пак за ябълков сладкиш, но с маслено тесто - прилича на пай, но в БГ вариант. Аз много я харесвам. Но не е така "пенсионерска" - има по-скъпи продукти - масло, яйца Grinning



  mrstraetz  Невероятен стана сладкиша и троха не остана от него. много ти благодаря.Сега щше пробвам с рендосаното тесто

# 28
  • Мнения: 6 243
Радвам се!
Аз пак да кажа, че точно тази рецепта, но с тиква, впечатли семейството и даже коментираха, че така била по-сполучлива.

Давай рендосаната и пиши харесала ли ти е. Аз ползвам тортена форма, а не тава за нея, за да стане по-висока.

# 29
Цитат на: sladka hapka
Радвам се!
Аз пак да кажа, че точно тази рецепта, но с тиква, впечатли семейството и даже коментираха, че така била по-сполучлива.

Давай рендосаната и пиши харесала ли ти е. Аз ползвам тортена форма, а не тава за нея, за да стане по-висока.


А тиквата сурова ли е?

А как ти звучи варианта тиква+ябълки?

# 30
  • Мнения: 6 243
Тиквата си беше съвсем сурова, настъргана на най-едрото ренде. Остана ми от тиквеника.

Комбинацията между двуту ми звучи съвсем нормално. Като правя тиквеник или щрудел и не ми стига ябълката или тиквата, така правя, за да си докарам дозата. Според кое е повече, изделието се определя като "тиквеник" или "щрудел". Мисля да пробвам варианта на Хонда с морковите тия дни. Ако някой ме изпревари, да пише Sign Exclamation

Общи условия

Активация на акаунт