Semana Santa....ИСПАНИЯ

  • 16 340
  • 287
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 818
И така...Хулиганче...тайната на добрия козунак е в продулжителното месене....Попадна ми друга рецепта,която изглежда интересна.

Традиционен козунак
Източник : BG Mamma

1.   6 яйца
2.   250мл. Мляко
3    300г. Захар
4.   1 ч.л сол
5.   200 г. масло или 150 г. св. Мас
6.   4 пакетчета ванилия
7.   есенция лимон
8.   кубче мая
9.   около 1 кг. брашно
Приготовление
Подмесва се маята – маята се натрушава в затоплена купа, добавя се 1 ч.л захар, 2-3 супени лъжици брашно и малко мляко(затоплено). Разбурква се да се получи каша с гъстотата на боза. Покрива се и се оставя да шупне.
Разтваря се захарта в гореща вода, така че да не остане и кристалче.
Затоплям мазнината, аз лично смесвам масло,св. мас и олио (горе доло  1:1)- 200г.
Разбиват се яйцата и към тях се добавя захарния сироп. Сместта се затопля.
В тава се пресява брашното и се прави кладенче.
Изсипва се затоплената яйчета смес и се започва бъркането, добавя се маята и по малко от млякото,солта,ароматизаторите. Когато започне да лепне тестото започвам да меся на плот и да добавям мазнината.
Когато се омеси тестото се оставя да почине (около 30-40 мин), ако в стаята е по хладно му трябва повече време. Хубаво е тестот да е покрито или с влажна кърпа или с найлон.
Следва биенето на тестото в плота. Казват да е около 100 пъти и аз така направих.  Следва нова почивка пак около 20 мин.
Накрая остава оформянето според вкуса на всеки! Следва ново втасване. Преди печене се намазва със жълтък разбъркан с малко вода и мазнина и се наръсва със захар.
У дома се обичат кизунаци без нищо.
Пекат се в предварително леко загрята фурна около 100 0. При слагането на козунака във фурната се пече на 180 - 2000.Във фурната слагам купичка с вода, за да не зисъхва козунака.Когато козунака се зачерви отгоре го покривам със фолио.

снимките и рецептата са от ТУК

# 76
  • Мнения: 235
Момичета, весело изкарване на празника! Пожелавам ви много, много здраве, много късмет и океан от любов!

# 77
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Здравейте момичета  - весели празници и от нас със Цвети , нейният татко е в Мадрид и мислите ни все към вас летят . gabi_s чудесен цитат , нещо такова непрекъснато ми разказва и майка - топли спомени от детството - добре е и ние да ги оставим у децата . Почерпете се с нашите козунаци и яйчица  и бъдете щастливи javascript: ClipBoard('http://www.snimka.bg/album.php?album_id=121568');

# 78
  • Мнения: 389
Желая Ви прятни емоции около празника   bouquet.

Аз си допивам кафето и се захващам  cook easter.Избрала съм си рецептата за Традиционен козунак, ще сложа сега яйцата да се варят.Ще приготвя агнешки котлети на фурна, а за гарнитура ориз с пилешки късчета и джоджен ( добре, че ме "светна" братовчедка ми вчера по скайпа  Hug).
Отиваааам  bye

# 79
  • Мнения: 176
Eх, ама сръчни домакини в тая Испания бе  Mr. Green
Тани и аз допивам кафето и се захващам с козунаците, дано да станат сполучливи като първия път, че ще имаме гости довечера и да се изфукам пред тях Mr. Green Яйцата ги боядисах в четвъртък още, че иначе днеска с всичко щях да приключа като труп ooooh!. Ще правя и аз агнешко на фурна с ориз и агнешки дреболии-това последното никога не съм го правила, така че приемам съвети всякакви Laughing, най-вече колко ориз се слага  Rolling Eyes
Весело изкарване на празника!  bouquet

# 80
  • Мнения: 389
Рали, ами зависи колко ориз искаш да направиш и колко ти е голяма тавата. Аз слагам 2 ч.ч ориз.Пържеш дреболиите с лук, можеш да сложиш доматен сос, после ориза и ако обичате джоджен и чубрица, става мнооого вкусно  eat

# 81
  • Мнения: 1 818
Момичета,приятно готвене,боядисване и весел Празник!

Рали,аз агнешкото го пека отделно в голям гювеч във фурната с малко бира и подправки,а ориза го пека отделно с дреболийките  и подправки-джоджен,дивисил,магданоз,чубрица,пресен лук и чесън...



...а това излезе от козунаците...тази газова фурна ме измъчи...http://wwwww.snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=2583657

# 82
  • Мнения: 176


Рали,аз агнешкото го пека отделно в голям гювеч във фурната с малко бира и подправки,а ориза го пека отделно с дреболийките  и подправки-джоджен,дивисил,магданоз,чубрица,пресен лук и чесън...


Даа и аз отделно ще ги правя, май не съм пояснила добре Rolling EyesОбщо взето днес фурната +е е на пълен капацитет, а като се сетя после какво миене на тави, чинии и т.н. ще има ooooh!

# 83
  • ES
  • Мнения: 2 172
Аз вчера месих козунаци, аз меся мъжа  ми мрънка, че само съм си губела времето и силите, че по-евтино и бързо щяло е да си ги купим готови. Е, пак не станаха на конци, но са хубави. Малко ги попрепекох, че ме беше страх да не останат тиклави вътре.

Сега ще боядисваме яйца, още не е завряла водата и гледам има 4 напукани, и това само от реда, които мога да видя, кой знае долу колко има вече. И там ще мрънка мъжо, че готови ги продават. Ама какво е великден да не си направиш почерпката сам!

А агнешкото за утре. Голяма скъпотия тyй агнешко - 14 евро килото на чулетас от бутчето. Ама като ще е празник, празник ще е. Мисля да го направя с много пресен лук и пресни  картофки, че мъжо спанак не обича, то с лапад се прави.

Хайде на работа

# 84
  • Мнения: 811
geri,наистина е скъпо.Но ние си имаме тук един евтин магазин за всякакво месо и си го взехме по 7,50 килото.Но само големи разфасовки бяха,дадохме 25 еввро.Така ще имаме за пове4е  Mr. Green.
Но днес ще готвя заек по една форумска рецепта.Обещаваща е  Peace.

Много сте Уфетни,както казваше баба  Grinning.Браво за козунаците и яйцата на вси4ки.

Снимайте си яй4ицата да си се фукаме  newsm44  easter

# 85
  • Мнения: 389
Яйцата ми са готови   chef.От 25 - само едно се пукна  Mr. Green.Ще ги снимам по-късно, че сега правя ориза, после ще правя агнешкото, а се замислих и за едни чесънови хлебчета, които бях виждала във форума  newsm78.Аз не готвя, не готвя, но пък като се хвана  ooooh!,...като е  - да е  Joy.Козунака втасва втори път, за серията Бой се включи съпружеското тяло.Голямо блъскане ( 100 пъти ) и hahaha смях падна.След това ще следва серията Сплитане на едната част, а другата ще е на кифлички.Дано да не прецакам печенето  Praynig

# 86
  • Мнения: 811
Тани,и на мен само едно ми се пукна  newsm44 от 24,оба4е  Wink.Това за мен си е истинско постижение.Тази година из4етох много литература по въпроса  smile3529 и затова сигурно  newsm62. Но боята не беше от най добрите  Sad и не станаха ярки цветовете.Миналата година свекърва ми я донесе ,като дойде за раждането на Криси.И каква беше изненадата ми днес,когато отворих кутийката да вадя боите....ами 4ервената липсва  Sad.Явно миналата година сме сложили две  за по силен цвят.Та мъжа ми се изтър4а да вземе от боите за сладки.добре,4е ги има  Mr. Green та спасихме положението.  Mr. Green
 А вие знаете ли го това...когато се запо4ва боядисването си топваш пръста в 4ервената боя и намазваш детето/децата по 4елото,като се прави кръст.За здраве се прави.Майка винаги ни е мазала и тримата с брат ми и сестра ми.Сега и аз го приложих,за пръв път  Grinning.

Ина4е ,както ви казах,днес готвих заек по една форумска рецепти4ка.Стана страхотна вкусотия.
 Но още не съм решила как да пека агнешките мръвки,та се ровя да 4ета.Има доста добри идеи,4овек да се 4уди коя да подхване  Mr. Green.

# 87
  • Spain
  • Мнения: 3 750
ПРИВЕТ моми4ета .. при нас един дъжд се изваля в4ера ..цял ден ..малакта мрънка , у дома не и се седи .. вси4ки сме отег4ени и след малко ще излизаме на разходка . Габи-С мерси за рецептата , но аз тази година приклз4их с козунаците още в 4етвъртък .. да ти кажа първона4ално бях разо4арована .. но ка то изтина и поизсъхна леко стана един пухкава и много приятен .  сега разбирам къде ми е грешката - ами не ги оставям да втасат дълго ..та затова не ми излизат добре . разбрах го - понеже оставих 4аст от тестото за сутринта (в петък ) да направя кифли4ки - беше се вдигнало 2-но и станаха едни превъзходни кифли4ки . другата джажда е като се вдигне тестото , да се направят кифли4ките (например )  и после да се остави да втаса още веднъж . аз  ги "месих" в машината за хляб - неотменна помощни4ка - аз на компа ,тя меси Simple Smile - има си само  програма за тесто със втасване - хем си е на топло тестото ..4иста работа - сега има от малките ма6ини в Лидл или Плюс (не помня ).за мен тази машина е много полезна - хем бъроз става , хем не се цапам ...обикновено само тестата си приготвям там оба4е ..малко пъти съм пекла в нея Simple Smile
 аз тазгоди6ните си яйца няма да показвам - не можах да ги опазя от Гери пък и ги правихме двете (интересно му е на детето да пипа и аз не я спирам ,закакво да и се карам за глупости) .. та яицата станаха  Rolling Eyes Crazy грозни4ки ..ама с лУбов Simple Smile .
Агнешко не готвя - мъжа ми не го харесва - та така ..отиваме на разходка .. ГЕри много харесва един комерсиален център "thader"  - там има фонтани , катеру6ки , детски занимавки и все иска да ходи в " тиендата с пахаро-то" (защото има и ал кампо и емблемата му я е запомнила Simple Smile ).. та така  на разходка по комерсиалните центрове и да напазаруваме .... и Икеа е там на близо (оби4ам сладоледа в Икеа Simple Smile )

# 88
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Alest, това за червената боя го знам малко по-различно. Явно всеки край си има традиция, тя защото България много голяма  hahaha. Та по бургаско като започнат да боядисват яйцата, първото се боядисва едно в червено и с него се докосва челото на детенцето / децата. И това се прави за здраве (поне това е еднакво Laughing Mr. Green).  Peace

# 89
  • Мнения: 811
Да Весе,първото е 4ервено и се оставя за къщата.Ами зна4и горе долу е така...пак се мацотят децата  Grinning.

Хулиган4е,и тук вали от два дена ве4е и не ни свърта на едно място.Тъкмо си викам днес по едно време  Изгря слънце,да излизаме и то след 5 мин пак се развали  #Cussing out.Да не казвам,4е и дрехите на простора не съхнат изобщо.Мразя лошото време  #Cussing out.А като имате предвид,4е във Валенсия вали само няколко дни в годината... Grinning
Много се смея на лафовете на Гери,давай пове4е  Wink.И щом тази година си имала помощница за яйцата,не може да не са станали хубави  Heart Eyes  Wink

Общи условия

Активация на акаунт