В навечерието на ВеликДен

  • 1 423
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 771
ВеликДен един от големите християнски празници.

Как  празнувате Този Ден и за вас по специален ли е от всеки друг такъв?
 
А Възкресението за вас има ли сила и значение?


Аз съм ходила на Пасха - ден в който евреите честват излизането им от египетско робство. Всяка храна която слагат на трапезата символизира определен момент свързан с това което Бог е направил за тях тогава.


# 1
  • Мнения: 4 514
За мен най-хубавият момент винаги е бил боядисването на яйцата! Очаквам го с нетърпение и тази година, синът ми е по-големичък вече (мин. година беше бебе) и се надявам да разбере нещо и да се радва. Църквата обаче ме притеснява, заради тълпите хора, особено в полунощ, че и доста подпийнали има... Затова ходя на следващия ден.
Иначе има значение, да. Не съм силно религиозна, но съм вярваща (макар и не традиционно). За мен е важно да знам, че някога е живял много добър и мъдър човек, който все още ни дава пример. Но не вярвам, че е умрял заради моите грехове (или на когото и да било друг...).

# 2
  • мъничко градче
  • Мнения: 213
Харесвам всичко в този светъл празник, и аз и момиченцето ми - то от сега се готви за боядисване на яйцата.Харесва ми вечерта с огънчето и премушкването под масата в черквата и всичко около празника , и най вече че ще имаме гости, става приказка и съм доволна и не ми е толкова монотонно като всек ден.После ще се борим с килцата след празника.

# 3
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Ами специален е - с боядисването на яйцата и козунаците, и с цялото това настроение във въздуха. Но възкресението нещо не го схващам като идея. И църквата не ми е много по сърце. То при мен всички празници минават през личните ми схващания за Бог и вяра, де...  Blush

# 4
  • Мнения: 349
ВеликДен един от големите християнски празници.

Как  празнувате Този Ден и за вас по специален ли е от всеки друг такъв?
 
А Възкресението за вас има ли сила и значение?


goldenova,

харесва ми твоят подход на темата за този ВеликДен.
За мен това е Празник, предшестван от съзнателно и стриктно (доколкото бих могла) спазване на Великденските пости. Опитвам се да пречистя тялото, но най-вече душата и мислите си.
Сега,  по време на Страстната неделя - най-дългата седмица  с най-строгия пост- съм смирена, може би философски настроена и в очакване първо на тягостния Великия петък, а след това и на Възкресението.
Обичам подготовката - пъстротата на писаните яйца, уханието на топъл козунак. Вълнуващо е очакваното и всеобщо възклицание за Христовото възкресение, радва ме трепкащата светлинка от свещичката на великденския огън, носен към дома с толкова много надежди...

# 5
  • Мнения: 1 771
Мисля си как може един Баща да даде Сина Си за да бъдат спасени от робство, от проклетия, от болест, от грях . . . и от какво ли още не други хора и без да имат заслуга за това.

Мисля си колко на мен самата ми е трудно да простя на човек, който обърна живота ми и този на семейството ми на опаки, А Бог даде Единствения си Син за нас.

В тези дни си мисля не толкова за храната, колкото за това какво правя което е угоди на моя Бог в Който вярвам и в Когото се надявам.

Мисля си как понякога правим неща срещу Бога, а и понякога и срещу неговите хора. Чудя се какво мисли за това и как гледа на това . . . мъчно ли Му е, страда ли. . . като Баща, който гледа как синовете му и дъщерите му не го почитат и един друг се обиждат и дори избиват.

Мисля си колко ли струва човека в Неговите очи. И си мисля, че е безценен за да даде най скъпото си.

За мен Великден е преди всичко Любов.
Това е Любовта на баща Който обича и чака своето дете.
За мен е и Надежда.

Един колега вчера донесе една брошура и бях много озадачена като прочетох, че еди кои си (една организация, но няма да споменавам име и не е нужно). . .  канят хората на тържество, за да празнуват годишнина смъртта на Исус Христос   Shocked?!

И в този ред на мисли аз не празнувам смърт, а възкръсването на Моя Господ и Спасител.
Един Който бе бит заради мен, бе разпънат заради мен и умря заради мен и на Третия ден Възкръсна.
В Този вярвам и почитам Като мой Господ. 
 

 

# 6
  • Мнения: 1 069
Откакто преди 6 години приех Исус за мой Господ и Спасител, Рождество и Великден придобиха ново значение за мен. Започнах да ги празнувам наистина, а не само да се подчинявам на традициите и да празнувам, защото другите го правят, и то само с ядене и пиене. Разпъването и Възкресението на Исус са неописуемо вълнуващи за мен, зная че Исус го направи специално за мен и сърцето ми прелива от благодарност и любов. Има една разкошна песен, в която се пее:
Аз никога не ще разбера
цената на моята свобода.
Винаги, когато я пея неудържими сълзи обливат лицето ми, толкова точно е казано! Нямам повече думи, ще Му се покланям и ще Го хваля само! Hug

# 7
  • Мнения: 1 771
Има една разкошна песен, в която се пее:
Аз никога не ще разбера
цената на моята свобода.
Винаги, когато я пея неудържими сълзи обливат лицето ми, толкова точно е казано! Нямам повече думи, ще Му се покланям и ще Го хваля само! Hug

valieta, в изпълнението на кого е цитираната от теб песен?

# 8
  • Мнения: 1 069
Има една разкошна песен, в която се пее:
Аз никога не ще разбера
цената на моята свобода.
Винаги, когато я пея неудържими сълзи обливат лицето ми, толкова точно е казано! Нямам повече думи, ще Му се покланям и ще Го хваля само! Hug

valieta, в изпълнението на кого е цитираната от теб песен?


Можеш да я чуеш тук

# 9
  • Мнения: 1 771
  bouquet, много то благодаря и наистина е хубава . . . много, но

Христос Възкрасна!!!и за мен

# 10
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Шарени яйца- за мен това е Великден.

# 11
  • Мнения: 6 993
Шарени яйца- за мен това е Великден.
и агнето от баба...
Аз по-скоро се подчинявам на традицията, от колкото да вярвам. Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 1 069
  bouquet, много то благодаря и наистина е хубава . . . много, но

Христос Възкрасна!!!и за мен
Наистина Възкръсна! Той  е жив и днес!

# 13
  • Мнения: 3 674
Хубава тема Hug
 Тази традиция е  наи-силния религиозен  праздник по целия свят.После следва Коледа.
И в този ден много страни празднуват Христовото возкресение...по много разли4ен на4ин. У нас в България традицията е да се боядисват яйца и да се месят козунаци.В други страни се ядат 6околадови зай4ета...
Бих искала да споделя как проти4а праздника при нас в Норвегия...При нас  се купуват картонени яйца  които се пълнат с много 6околадови и сладки изделия.Яйцата се крият из цялата къ6та  и ве4ерта децата тръгват да ги търсят...и като ги намерят си ги хапват .И тук боядисаме яйца...но по съвсем разли4ен на4ин.
Суровите яйца се пробиват от двете страни...."издухват "се за да останат кухи.Децата насядали по масата рисуват яйцата с бои4ки  или фолмастери....после нарисуаните яйца се пазят като сувенир.Цялата къ6та е украсена  в жълто.Жълти цветя...жълти све6ти...жълти малки пиленца. Много е хубаво.
Въпреки  големите разли4ия в  праздхуане на праздника ...наи-важното споерд мен  е 4е хората по4итат великото събитие Възкресението....и носят Бог в сърцето си.

 Христос воскресе Praynig

# 14
  Валиета  bouquetмного, много  благодаря за песента:love:

  А по темата, да , и аз като вас го празнувам.И честно казано козунаците и яйцата са последното, което би ме развълнувало на този ден.
В подписа ми има линк към един (все още недовършен-това е репетиция) мюзикъл за Великден "СЛЕПЕЦ", който правихме миналата година.Поздравявам ви с него Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт