Как правите печено агнешко?

  • 87 610
  • 84
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 117
Я, темата много наедряла и остаряла  Laughing

Ние имаме пещ на село и затова винаги печем там. Пеща се опалва добре около 19-20 часа и след това като се сложат тавите вътре се затваря добре и се отваря на Великден към 9-10 часа.
Месото се изпича страхотно, отгоре има хрупкава коричка. Бульонът в който е агънцето след това става прекрасна супичка.

Защо ме върна в детските ми спомени?????????Така месото е истинско, най-истинското месо,което някога съм яла.....

На село пък заряваха агнешкото в огромна тава с капак под земята. Ето това се казва пещ и вкусотия после  Peace



ех, мечти, мечти... и на мен от тогава са ми най-вкусните спомени... аз като дете не обичах агнешко, но и един обикновен бял ориз на пещ е невероятна работа!

аз се интересувам от калоферчето  Grinning им али друго име и ако да какво е, за да го търся. Отдавна слушам за него.


Пепчо, аз не бях го виждала това калоферче, но си купихме тази зима една стара селска къща, и в двора намерих тази трева... Потвърдено е от три независими източника, че е калоферче.  Много малко инфо намерих в нета, сега съм сложила в една саксия на балкона, да видя дали ще се хване лесно. Иначе в двора се размножава като бурен, като го гледам - прилича на хризантемите - с подземни корени. Ето ти снимка:

# 61
  • Мнения: 6 017
Ето това сготвих в крайна сметка..... Получи се страхотно  Crazy Сложих каквото ми хрумнеше, но стана вкусно в крайна сметка  Peace
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=217339.new#new

# 62
  • Мнения: 952
Lois - благородно ти завиждам за къщата с калоферчето  Wink.
Това наистина е невероятна подправка. А агнешкото става прекрасно с нея. Преди много години ни бяха подарили и го въдихме на село в близост до споменатата миналата година пещ  Laughing. Обаче се изгуби с времето, а така ми се иска пак да си намеря.
Ако не знаеш страхотен лек е при колит, гастрит и други такива стомашни болки.  Peace
Относно агнешкото - тази година отново на пещ. Чакам с нетърпение празника, че така за мен става най-вкусно. Все пак ще почерпя опит от вашите рецепти, да променим нещичко в рецептата.  Wink

# 63
  • Мнения: 1 117
Ralfieta , бих ти дала с удоволствие да си го завъдиш пак, стига да не сме го убили с препарата срещу глухарчета онзи ден  Rolling Eyes

# 64
  • София
  • Мнения: 607
Аз всяка година го правя като pep-4o - със спанак, но не в тава, а в глинен гювеч. Пече се поне 3-4 часа и става божествено.  Hug

# 65
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Вчера осмукахме кокалците на половин агънце барабар с дробсармичката  Mr. Green Нашата фамилна рецепта е следната:
Зареждам две електрически тенджери, в които нареждам месото така, че да е покрито дъното плътно. Ръся със сол, червен и малко черен пипер, обръщам и повтарям процедурата. Намазвам съвсем леко отгоре с масълце, наливам почти чаена чаша вода /вино на агнешко слагам само като правя кеат кебап/, захлупвам и пека около час и половина, като поне 2-3 пъти обръщам. По този начин месото става сочно и с тънка коричка отгоре.
За дробсармата: сварявам целия набор без черния дроб. Вадя от тенджерата /бульона не го използвам/ и нарязвам на дребно. Добавям една ч. ч. ориз, връзка зелен лук, магданоз, гюзум, черен пипер и поливам в съотношение 1:4 с гъбен бульон, в който съм сложила за аромат масълце, но не повече от 40-50 грама. Всичко това обърквам добре в тавата, покривам с булото на агънцето и пека на средна фурна. Вчера, понеже забелязах, че булото доста си е пуснало мазнинка, го махнах преди да е готова дробсармата.
Та това ядохме вчера, да ни прости Господ, ама като имахме скъпи гости отдалеч, какво да се прави, няма с коприва да ги гощаваме  Laughing

# 66
  • Мнения: 337
Аз агнешкото го режа на порций.В един съд си правя смес от олио.червен и черен пипер,сол и чубрица.Всяко парче месо овалвам хубаво в сместта и нареждам в тавичка.Наливам малко вода и ракия(може и бяло вино или бира)и пека под фолио.Накрая махам фолиото и оставям да се запече.За гарнитура зелена салата или картофена салата.

И аз така го правя , а отделно в една тавичка правя и дроб сърма.

# 67
  • София
  • Мнения: 614
Когато пека агнешко на фурна, не слагам никакви подправки и добавки /предпочитам натуралния вкус и аромат на месото/, освен че го намазвам с дижонска горчица Peace Ако е на порции, предварително ги запържвам леко в краве масло. Но винаги сервирам със самардала - за мен това е незаменима подправка за агнешкото!

А пълненото агне на пещ е друга работа - там използвам куп треволяци и гъби за пълнежа   chef


# 68
  • Мнения: 5 001
В домашни усливия агнешко приготвям така:

Обикновенно купувам бут(защото има повечко месо по него,плешката се стопява и нищо не се разбира  Joy  hahaha  Joy  hahaha)
 Та месото го посолявам,натърквам с черен и червен пипер и го пльосвам в голяма тава.
Отделно съм сварила един агнешки комплект(без червата),нарязвам го наситно.
Запържвам ориз(да стане стъклен),прибавям дреболиите,зелен лук,джоджен,магданоз,сол.Обърквам хубаво и  разпръсвам около месото в тавата.Доливам от бульона(прецеден разбира се),покривам с фолио и забравям във фурната за 3 1/2 часа....
 Сервирам със зелена салата и "мамбото" се почва...

------------------------------

На полеви условия (еееех,какъв кеф) го правя "Агне по хайдушки"....всичко се пълни в кожата на агнето,зашива се и се заравя в трап със жар за около 1/2 ден (от сутринта до обяд)...После се насичат пресни дъбови или букови клонки,отгоре се постила и агнето се изважда от кожата в която се е пекло и после се сещате какво се прави...

# 69
  • Мнения: 57
Свекърва ми го приготвя така: Слага агнешкото в тава , поръсва със сол, 1-2 суп. лъж. ракия за да се махне лошата миризма, залива с вода, покрива с фолио( или някакъв капак) и пече на 1 за около 10-12ч. Става перфектно и месото направо се разкапва.

# 70
  • Мнения: 2 440
Първо използвам алкохол, обикновено уиски и то скоч,  за да премахна миризмата. Като потомка на балканджии трябва да ползвам ракия, но ми е жал.
После пека по френски маниер - през половин час обръщам месото, което предварително е полято със соев сос и бира. Пека 2-2.5 часа, накрая поръсвам с куркума, чесън на прах и кориандър. Сервирам с или с дробине или с печени пресни картофи.

# 71
  • Мнения: 952
Момичета много интересни идеи за подправки при приготвянето на агнешкото взех от тук.
Покрай Великден ме черпиха с агнешко правено върху бутилки и бе божествено. Чакам да се видим отново за да питам за рецептата, че ме досрамя да питам като го хапвахме.  Blush

Иначе нашето агънце напълнихме с ориз, гъби, моркови и подправки. Завихме го с булото и добавихме водата. След това го оставихме за една нощ в пещта. Беше много вкусно.
Успях да снимам само приготвеното за печене агне, агнешката супа и пещта(това май ще и е последното ползване, че се е понапукала). Догодина живот и здраве дано имаме нова.

         

# 72
  • Мнения: 4 358
Великден мина, обаче аз съм запасена с агнешко месце във фризера. На Великден бяхме на гости, но сега това месо мене си чака Mr. Green
Харесах рецептата на Пухчо за печено месо с кашичка от поправки и джоджен и рецептите на Пепчо.

Пепчо искам да те питам в рецептата за агнешкото със спанак дали може да се пропусне алкохола. Разбрах че той се слага за да убие миризмата на агнешкото, но на нас това не ни пречи. Обичаме агънце Peace

За сега съм се насочила към тези 2 рецепти -  Mr. Green аз сигурно съм единствената дето ще чете тази тема слез Великден hahaha

# 73
  • Мнения: 9 114
Бъни, може разбира се да пропуснеш алкохола. Но целта му не е само да премахне миризмата ( ние с щерката също ядем, а на мъжете квото и да сложа няма да ядат агнешко).

Алкохола разгражда мускулните влакна и основно за това се слага в маринатите за меса.
Ако не искаш алкохол, може да замениш с нискоградусов оцет, кисело мляко или прясно мляко.

# 74
  • Мнения: 4 358
Пепчо -   bouquet изядем ли телешкото с промишлено количество пресен чесън и лук, почвам агнешкото по избраните рецепти.
Хиляди похвали отнасям откакто ви познавам момичета кулинарки  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт