Захранването при изкуствено хранените бебета

  • 4 856
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 834
Хайде сега да видим кой как е захранил детето си? От кой месец какво давате? Вярно ли  е това че изкуствено хранените бебета се захранват с един месец по-рано от кърмачетата?

# 1
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Захраних от 3 месец със сок и полодово пюре.Заради коликите спрях да давам 10дни и започнах от 4-ия месец със зеленчуково.За мое учудваме като от раз изчезнаха коликите(може да им е дошло времето).Каши още не давам,защото беше хремав(не се разбра зъб ли ще е,какво).
От няколко дни отказва да яде пюрета,не знам защо?!Но мисля че педиатрите препоръчват захранване по едно и също време с кърмачетата,а майките само преценяват.Поне нашата педиатърка е така.

# 2
  • Мнения: 1 517
От 4 месеца със сок ябълка,круша и морков.5-ти месец със плодово пюре,после зеленчуково,местно и т.н.Жълтък все още не съм му дала,но в някои пюрета има,мисля че и в супата от кухнята има/не съм сигурна/.Ако бях слушала педиатърката трябваше от първия месец да започна захранването.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 190
Аз от 2,5 месеца започнах с плодови сокове, но после ги спрях. Имахме силни колики, с които междувпрочем още не сме се разделили напълно. А изцедените сокове, каквито давах, ги усилвали.
След 5 месец захраних със зеленчуково пюре, а след 6 - и с каша и плодови пюрета. Сокове не давам, защото мисля че по 1 бурканче пловодо пюре на ден е напълно достатъчно да достави витамини на бебка. А нали и коликите още ги борим Embarassed !
Четох тук, че захранване се препоръчва след 4 - 6 месец, като за изкуствено хранените бебета е по-ранния срок. Така сама се спрях на средния вариант - след 5 месец Grinning !

# 4
  • Мнения: 1 263
От 3м- сок-пресен (не от готовите). Но го спрях, защото нещо не бях много убедена, че е полезен Confused
Малко преди навършване на 5м- плодово пюре.
От 5м навършени - каша - безмлечна, кисел и опит за зеленчуково пюре, но си останах само с опита Sad
Преди 2 седмици прояде зеленчуково пюре, смесено с плодово, а от преди 1 седмица без плодовото => 6 1/2м. (за сметка на това отказа кашите и кисела... ама т'ва е друга тема)
А и месно пюре - за сега 2 пъти съм давала.
От 4 хранения на ден - 3 са мляко.

# 5
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Слаб опит за даване на сок в 3-тия месец, давах по 1-2 лъжички няколко дни и се отказах. След 4-ти месец плодово пюре по малко за вкус. На 5 включих зеленчуково. След 6-ти каша и от време на време мено. Сега след 8-ми вкарах и попара. В момента се храни 5 пъти на ден: мляко, попара, зеленчуково пюре, мляко+плодово (или каша), мляко. Май трябва д апорбвам дали ще хапва през 4 часа, че на последната консултация забихме 9300 Thinking
Забравих-вчера за първи път й дадох да опита намачкан банан-хапна го с голямо удоволствие Grinning

# 6
  • Мнения: 3 334
от 3-и месец със соковете,а от 4 плодови пюрета,след това зеленчукови и от 6м. месни.

# 7
  • Мнения: 193
Третият месец - сокове, четвъртия - плодово пюре и каша, петия - зеленчуково пюре, шестия - месно пюре и жълтък, абе нашата система

# 8
  • Мнения: 161
захранихме рано рано
40 ден- сок
50 плодово пюре
3 мес- зеленчуково пюре
4.мес- жъртък
4.5- каша
5 месно пюре
6 попара със сирене
май сме най-рано захранилите от всички бебоци, но слушах само 1 педиатър който наблюдана малкия.

# 9
  • Мнения: 3 663
трети месец - пюре смесено с мляко
засега е само това
другите работи след месец два

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 552
На 5 навършени захраних с каша. На 6 - зеленчукови пюрета. 2-3 дни преди навършване на 7-ия пробвахме първото ни плодово пюре. А от днес и попара, защото ми отказва второто мляко. Иска да яде с лъжица. Сокове не пием.

# 11
  • Мнения: 1 884
На три месеца и половина започнахме с плодови сокчета - ябълка, круша и после сок от моркови. След това към началото на четвъртия месец го записах на детскакухна и започнахме със зеленчуковите пюрета.
p.s.Чувала съм, че сока от грозде не се препоръчва за бебета които са имали или имат още колики, защото ги възбуждали.

# 12
  • Мнения: 834
Борис засега е опитвал само плодови пюрета- сливи, явълка, круша. От другият месец започваме със сварен картоф. Искам да ви попитам какви плодови пюрета давате на вашите бебета, защото аз сега ги въртя тези плодове, но те всички са разхлабващи. Какво друго може да опита?

# 13
От 4 месец с оризова каша
от 5 - зеленчуково и плодово пюре
от 6 - сокчета и сиренце
от 7 ще вкарам и месце и попарка

# 14
  • Мнения: 3 153
От 3-ия месец със сокчета, 4-ти месец с плодови пюрета, сега сме на фаза захранване със зеленчукови!

# 15
  • Мнения: X
От 2,5м. сок, от 3,5 плодово пюре, но това беше по необходимост, защото нищо не я засищаше, а се прехранваше. Ако види някой да яде нещо и точи едни лиги, протяга ръце към яденето, реве...абе хапва си / дано е все така/. От 4м.  зеленчукови пюрета.

# 16
  • Мнения: 433
От края на втория месец започнах със сокче от ябълка, морков, круша, в третия - плодово пюре и сега започвам със зеленчуковите  пюрета.

# 17
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
На 4 месеца и няколко дни запо4нах със сок4е, сега захранвам с каша цареви4на и оризова. Като навърши 5 месеца ще запо4на със зелен4уковите пюрета.

# 18
  • Мнения: 144
Цитат на: reni
Хайде сега да видим кой как е захранил детето си? От кой месец какво давате? Вярно ли  е това че изкуствено хранените бебета се захранват с един месец по-рано от кърмачетата?


А така и на мен това ми е въпросът защото започнахме сок на 40дни по препоръка на педиатърката и така и се усилиха коликите,че пищеше неистово милата.Спрях сока и всичко се оправи.Други мами ме съветват да започнем пак след навършен трети месец и мисля така да направя.

# 19
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Започнах от 40-я ден сок от ябълка обаче му се усилиха коликите и го спрях. Като навърши два месеца пак започнах и постепенно добавих морков. Допреди няколко дни давах по равни части морков и ябълка два пъти на ден по около 20 - 40 гр. (пиша го така понеже правех по 40 гр. а той плюеше и се хилеше та колко е изал той си знае). Сега ги спрях понеже просто не ги иска - върти глава, плюе и се хили. Мисля да пробвам с плодови пюрета на мястото на соковете да видим как ще е.

Между другото нещо важно:
Днес ходихме в консултацията на преглед понеже е хремав нещо и нашата лекарка я нямаше та бяхме при друга. Е тази другата каза че плодовите сокове и плодовите пюрета НЕ СА ЗАХРАНВАНЕ. За захранване се счита храна която замества млякото като основно ядене. Та понеже на мен ми каза да сменя соковете с пюрета, т.е да ги давам между храненията, това не било захранване.
Това нещо си спомням смътно че съм го чела и в Спок, но понеже не го намерих в книгата пак да го прочета си мислех че съм се заблудила. Може пък и да са прави.

# 20
  • Мнения: 5 713
Цитат на: reni
Хайде сега да видим кой как е захранил детето си? От кой месец какво давате? Вярно ли  е това че изкуствено хранените бебета се захранват с един месец по-рано от кърмачетата?

Както писах и в анкетата по-горе захраних на 5 навършени месеца с оризова безмлечна каша, защото детето започна да проявява интерес към нашата храна и лъжицата. 3 седмици карахме на чисти каши- ориз, елда, царевица. После към тях прибавих плодовите пюрета. На 6месеца и 1 седмица включих зеленчуковите/ засега картоф, тиква, морков, червено цвекло /. Жълтък, попара, масло, месо, сирене по-натам. Не знам дали бебета на ад. мляко трябва по-рано да се захранват. Аз ако виждах че не е готова за твърда храна, щях да изчакам и до 6 навършени месеца.

# 21
  • Мнения: 6 315
Започнах да давам сокове около 40-тия ден на бебето, защото имаше запек и соковете му оправиха стомаха. Слава Богу!

Зеленчуково пюре давам от 4-месечна възраст, месо, жълтък и попара - от 7 месечна възраст.

# 22
  • Мнения: 421
При нас беше следната схема на включване на нови неща:
2м.-сок
3м.-плодово пюре
4м.-зеленчуково и кисел
5м.-през ден месно+четвърт жълтък седмично
6м.-попара и половин жълтък седмично
7м.-супа
8м.-кис.мляко и бисквити
9м.-настърган плод
10м.-храна от кухнята.

# 23
  • Мнения: 3 146
Цитат на: Luiza
При нас беше следната схема на включване на нови неща:
2м.-сок
3м.-плодово пюре
4м.-зеленчуково и кисел
5м.-през ден месно+четвърт жълтък седмично
6м.-попара и половин жълтък седмично
7м.-супа
8м.-кис.мляко и бисквити
9м.-настърган плод
10м.-храна от кухнята.


И ние сме от тази школа!

# 24
  • Мнения: 550

По съвет на педиатърката и ние започнахме рано със сока, още като навърши беба един месец. Първо изстисквах пресен сок от ябълки, круши и моркови /дом. произдводство,после купешки/, след това някъде към средата на втория месец взех да давам от готовите сокове на "HIPP", а от края на трети месец започнах да давам и плодово пюре. Всичко това по съвет на личния лекар. Всичко върви добре, не мога да кажа, че коликите или запека са се увеличили или, че са намалели. Някаква разлика не забелязах, с изключение на това, че откакто давам пюрето, рязко намали приема на мляко. Но не виждам да слабее, а все повече ми тежи. Като отида на консултация след 10 дни ще разбера. Но нашата лекарка каза, че няма един модел за хранене, всичко е индивидуално според развитието и растежа на всяко бебе. По-рано дават сокове и пюрета на бебета, които качват повече килограми и сантиметри. Естествено, че ако бебо наддава по мъничко, няма да препоръчат да се дава сок или пюре от рано. Поне аз така разбрах. Ние наддавахме и наддаваме доста и може би затова, дори при последната консултация каза, че като навършим сега 4м. ще ми каже как да давам и по колко желтък. А "Вигантол" давам по 6 капки от третия месец. Пламена тежи 6,200кг. на 3м. Вие по колко давате?

# 25
  • Мнения: 3 146
много ми се вижда този вигантол

# 26
  • Мнения: 2 040
Ние също сме от ранно захранените.

42 ден - сок (ябълка + морков)
4 месец - зеленч. пюрета
4,2 месеца (тази седмица, по точно от вчера) - жълтък
Утре - масълце мисля, но има много време до утре
от 5 месец (другата събота) - попара и кисел -така каза лекарката!


За Вигантола: само по 1 капка дневно. Вчера казах на лекарката, че понякога така си стиска устенцата, че капнат 2 капки и тя ми каза да гледам какво давам и да е само 1 капка.

# 27
  • Мнения: 143
и на мен 6 капки вигантол ми се виждат много-аз давам по една сутрин

# 28
  • София
  • Мнения: 79
Аз давам по 2 капки сутрин на гладно Вигантол, 6 ми се струват много, но ако ти е казано по-толкова от лекар значи е необходимо! Thinking

# 29
  • Мнения: 4 593
простете за глупавият въпрос ама за какво се дава вигантол не съм го чувала?

# 30
  • София
  • Мнения: 94
Вигантол се дава за профилактика на рахит при кърмачета (нарушения в отлагането на калциеви соли в костите, причинено от липса или неодимък на витамин D); профилактика на предполагаем риск от заболяване, причинено от недостатъчност на витамин D  - това го пише на листовката на Вигантола.
За дозировка е написано - за профилактика на рахит, кърмачетата получават дневно 1-2 капки, като трябва да са навършили поне две седмици / нормално родени кърмачета - около 500 единици на ден; при по-особени случай, напр. преждевременно родени - 1000 единици на ден/.

lili77, като ти гледам лентичката, твоето бебче е само на три седмици и сигурно на следващата консултация педиатъра ще ти обясни за вигантола.

# 31
  • Мнения: 903
От края на втория месец започнах със сокче от ябълка, морков, круша, в третия - плодово пюре. На мен ми се вижда рано, но педито така препоръча и все ми се иска да и се доверя newsm78. Толкова се пише за това захранване, че незнам на кого да вярвам и както и да постъпя ще мисля, че греша

# 32
  • България-София
  • Мнения: 573
На 5.5м - оризова и царевична каша.
на 6 - плодови и зеленчукови пюрета
 на 7 - месото и жълтъка
на 9 - кисело мляко, риба
над година - прясно мляко
Никакви сокове до към 7 месец

# 33
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
На:
2-месеца-сок/ябълка/
3-месеца-плодово пюре
4-месеца-зеленчуково пюре
5-месеца-каша
6-месеца-месно пюре
7-месеца-попара
11-месеца-кисело мляко

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
15 дни - сок
25 дни - пл. пюре
1.5 м. - каша
2 м - крем нишесте, кисел...
2.5 м - зел. пюре
3 м - кисело мляко
3.5 м - жълтък
4 м - пилешки бульон
4.5 м (днес) - пилешко месо

# 35
  • Мнения: 781
15 дни - сок
25 дни - пл. пюре
1.5 м. - каша
2 м - крем нишесте, кисел...
2.5 м - зел. пюре
3 м - кисело мляко
3.5 м - жълтък
4 м - пилешки бульон
4.5 м (днес) - пилешко месо
Хвърли атомна бомба Simple Smile

# 36
  • Мнения: 903
15 дни - сок
25 дни - пл. пюре
1.5 м. - каша
2 м - крем нишесте, кисел...
2.5 м - зел. пюре
3 м - кисело мляко
3.5 м - жълтък
4 м - пилешки бульон
4.5 м (днес) - пилешко месо
Това не  е ли много рано  newsm78 Нямаше ли колики детето при толкова ранно захранване.

# 37
  • Мнения: 5 713
15 дни - сок
25 дни - пл. пюре
1.5 м. - каша
2 м - крем нишесте, кисел...
2.5 м - зел. пюре
3 м - кисело мляко
3.5 м - жълтък
4 м - пилешки бульон
4.5 м (днес) - пилешко месо
Че кой е този педиатър!!!

# 38
  • София
  • Мнения: 6 999
15 дни - сок
25 дни - пл. пюре
1.5 м. - каша
2 м - крем нишесте, кисел...
2.5 м - зел. пюре
3 м - кисело мляко
3.5 м - жълтък
4 м - пилешки бульон
4.5 м (днес) - пилешко месо

По тази схема ме е захранвала и майка ми явно. Надавам се твоята дъщеря да не се сдобие с моите последици.  Praynig

Аз захраних Дариа така:

4,5 м. - зел. пюре - Резултат - непоносимост към мляко и спрях
6 м. - зел. пюре отново
7 м. - безглутенови каши
8 м.- жълтък
9 м. - глутенови каши
10м. - попара
11 м. - месо /зешко, пилешко, пуешко, телешко/
1г. и 3-4м. - кис. мляко

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Хвърли атомна бомба Simple Smile
Wink

Това не е ли много рано newsm78 Нямаше ли колики детето при толкова ранно захранване.
Не повече колики от всяко друго дете, даже май малко по-малко.

# 40
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Аз захраних на 5 м. с оризова каша.

Juana, идва Коледа, затова предлагам за детенце следното коледно меню:
кисело зеле с домашен суджук  Wink

# 41
  • Мнения: 781
Juana казах аз ама ти....  hahaha

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
kikа, заповядай -  Popcorn Stuck Out Tongue

froska, тц, по-скоро сърна с картофи, за десерт - баклава  Sunglasses

# 43
  • Варна
  • Мнения: 4 969
От 3 месеца със сокове и плодови пюрета,4 месеца зеленчукови пюрета,5 месеца-местни и попара.На 6 месеца се записахме на кухня Peace

# 44
  • Мнения: 306
от 2-ри месец сок от моркови,ябълки,круши от 3-ти зеленчуково пюре включително и печени  и избелени чушки в него, сок от череша и диня 4-ти плодово пюре пасирани сурови банан ,ябълка нектари на,5-ти жълтък и месни пюрета

# 45
  • Мнения: 1 092
от 2-ри месец сок от моркови,ябълки,круши от 3-ти зеленчуково пюре включително и печени  и избелени чушки в него, сок от череша и диня 4-ти плодово пюре пасирани сурови банан ,ябълка нектари на,5-ти жълтък и месни пюрета
Това някакъв майтап ли е newsm78

# 46
  • Мнения: 5 713
от 2-ри месец сок от моркови,ябълки,круши от 3-ти зеленчуково пюре включително и печени  и избелени чушки в него, сок от череша и диня 4-ти плодово пюре пасирани сурови банан ,ябълка нектари на,5-ти жълтък и месни пюрета
Това някакъв майтап ли е newsm78
Joy
Верно кат майтап звучи.

# 47
  • Мнения: 23
Чета по - назад за Вигантол-а. Тези 6 капки сигурно са по предписание? Иначе са страшно много. Давах по 2 капки на ден до скоро, но в разгара на лятото не давам. Нашата педиатърка препоръча през септември пак да започна. Но по време на цялата втора годинка мисля, че се дава едно шишенце.

# 48
  • Мнения: 492
Ние от една седмица се захранваме с плодови пюренца. Хапва по 1/3 още. Харесва ги. Засега давам ябълка, круша,банан.

# 49
  • Мнения: 1 155
вече захраних с пюре от картоф и почнахме пюрета с два зеленчука дъщеря ми е на 5 месеца.

# 50
  • Мнения: 43
Хей мамчета на 4ри и половина сме папкаме на обяд зеленчукови следобед АМсъс плодово пием и сокче между някое хранене.Дори едно две шишета с к.мляко.Смятам да му дам скоро и жълтък.В 5тия да започна готовите каши ,ана 6 месото .Какво ще кажете за тази схема?

И пишете нещо за глутена кога с него?

# 51
  • Мнения: 43

[/quote]
Хей мамчета на 4ри и половина сме папкаме на обяд зеленчукови следобед АМсъс плодово пием и сокче между някое хранене.Дори едно две шишета с к.мляко.Смятам да му дам скоро и жълтък.В 5тия да започна готовите каши ,ана 6 месото .Какво ще кажете за тази схема?

И пишете нещо за глутена кога с него?
И друго след захранването със месо ,детска кухня?

# 52
  • София
  • Мнения: 6 999
Хей мамчета на 4ри и половина сме папкаме на обяд зеленчукови следобед АМсъс плодово пием и сокче между някое хранене.Дори едно две шишета с к.мляко.Смятам да му дам скоро и жълтък.В 5тия да започна готовите каши ,ана 6 месото .Какво ще кажете за тази схема?

И пишете нещо за глутена кога с него?

Какво питаш за глутена - дай му пържоли направо  Shocked Shocked Shocked

Иначе - ето ти моята схема от преди:
4,5 м. - зел. пюре - Резултат - непоносимост към мляко и спрях
6 м. - зел. пюре отново
7 м. - безглутенови каши
8 м.- жълтък
9 м. - глутенови каши
10м. - попара
11 м. - месо /зешко, пилешко, пуешко, телешко/
1г. и 3-4м. - кис. мляко

Само че кисело мляко съм дала около година след теб....

Общи условия

Активация на акаунт