Мили родители, търсете правата на децата си! - тема 2

  • 54 090
  • 679
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 710
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=111895.0

Това е линк към старата тема. Отварям нова, че старата надмина 50 страници. Надявам се няма недоволни  Wink

# 1
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Цитат на:  
marychery
Момичета имам въпрос - днес беше РЕЛК комисията на Мария, тя е с астма и досега беше с 65% инвалидна степен. Днес си се явихме в уреченият час , но като разгледаха документите, докторките ни пратиха на обща комисия. Казаха че те могат да дадат това което се полага за астмата. Като придружаващи заболявания имаме атопичен детматит, дисфункционален пикочен мехур, и от няколко дена реактивен артрит. Накой явявал ли се е на такава комисия?
 

реактивния артрит не е трайно увреждане, за другите неща не зная нищо, но предполагам атопичния дерматит също. Реактивния артрит се лекува с антибиотици, дано ви се размине по-бързо (боледувала съм)

# 2
  • Мнения: 4 585
Предполагам, че на втората комисия ще има и други специалисти, не само за астма и ще ви притурят още някой процент. Ние така ходихме на 2 комисии - една в Русе и втората в Разград.

# 3
Много майки се оплакват от ТЛЛК ние трябва да минем пак декември.Чувам че има нови правила и нови проценти за болестите.
Казаха ми че например на дете с синдром на Даун са дали 20% и с аутизъм също 20% това е лудост #Cussing out #2gunfire вие чували ли сте нещо подобно.

# 4
  • Мнения: 5 531
Днес в белодробният ТЕЛК, имаше много деца,  и аз не забелязах да намалят % на някое дете, или пък да създават проблеми. Аз честно казано не се боря за по-висок %, просто не реагирах на време да им кажа  да ни дават % за астмата и да не се занимавам повече.А когато получих писмото, те изискваха и придружаващи заболявания,  ще видиме сега къде ще ни препратят и какво толкова ще ни дадат в повече Mr. Green

# 5
  • Мнения: 3 743
Днес си взехме решението от ТЕЛК-а, не са намалили процентите и пак са дали с чужда помощ, въпреки, че синът ми вече е голям и си мислех, че ще отпадне това.

# 6
  • Мнения: 2 425
Днес си взехме решението от ТЕЛК-а, не са намалили процентите и пак са дали с чужда помощ, въпреки, че синът ми вече е голям и си мислех, че ще отпадне това.

Блазя ти, на нас ни намалиха с 10 % и премахнаха ЧП. Това беше Х.2006. Сега може да са се оправили, защото тогава бях чула че на всеки намаляват и ето , че и на нас ни се случи Confused

# 7
  • Мнения: 313

 Shocked

Аз бих завидял на някой, на когото определят по-нисък процент...може пък аз да съм сбъркан нещо.

# 8
  • Мнения: 2 425

 Shocked

Аз бих завидял на някой, на когото определят по-нисък процент...може пък аз да съм сбъркан нещо.

При условие, че с това заболяване , с което е детето ми ( муковисцидоза ) няма оправяне, а влошаване за по-нататъка..., как искаш да мисля? Аз също щях да се радвам да ни свалят процентите, ако имаше някакво подобрение, но това не е така. Можеш да прочетеш за тази болест и да се увериш сам за какво става въпрос. Извинявам се, ама при някои случаи определят процентите неправилно. Ако прочетеш примерно това, ще си направиш извода, пък има и още какво да се чете... Права ли съм?...

Последна редакция: ср, 25 апр 2007, 07:45 от aynur

# 9
  • Мнения: 2 563

 Извинявам се, ама при някои случаи определят процентите неправилно.

А какво значи правилно?! Неминуемо се стига до сравняване на уврежданията и то само въз основа на диагноза, а не на индивидуални нужди. Много пъти съм го казвала - системата трябва да се смени, да се разделят хроничните заболявания от уврежданията, да се премахнат процентите и да се въведе оценка на уменията, независимо от диагнозата. Ужасно гадно е да гледаш хора да си мерят процентите и да се борят за по-висок процент, защото това значи повече пари...

# 10
  • Мнения: 2 425

А какво значи правилно?!

Неправилно, защото дете със същото заболяване, но в друго населено място е примерно с по-висок процент, а заболяването е едно и също, състоянието също. Не знам дали можах да го обясня, но...

# 11
  • Мнения: 2 242
В отговор и на deina32.
Моето дете е със СД. В момента е с 60% (минавали сме ТЕЛК във Варна преди повече от година). Като чета в нашата тема, на други деца (от София пак със СД) имат 91%, 100%... Не им завиждам. При СД има нюанси - някои деца имат кардиологични проблеми, други ендокринологични, трети офталмологични... различно е.
Е, това не значи, че навсякъде комисиите определят един и същ процент... Както казва мой познат живеещ в чужбина - " В България всеки пречи според възможностите си".

# 12
  • Мнения: 2 425
В отговор и на deina32.
Моето дете е със СД. В момента е с 60% (минавали сме ТЕЛК във Варна преди повече от година). Като чета в нашата тема, на други деца (от София пак със СД) имат 91%, 100%... Не им завиждам. При СД има нюанси - някои деца имат кардиологични проблеми, други ендокринологични, трети офталмологични... различно е.
Е, това не значи, че навсякъде комисиите определят един и същ процент... Както казва мой познат живеещ в чужбина - " В България всеки пречи според възможностите си".

Аз точно това исках да обясня Peace, но при нас е различно. Всички деца, които познавам са с еднакво състояние, нито по-зле, нито по-добре. Единствената разлика е в това, че сме на различни места. Как може на едно място да дават 100% с ЧП инвалидност, а на друго 80% без ЧП Close #2gunfire? Ей за това ме хваща яд #Cussing out. Значи чух и друго, че който бутни нещо (изобщо не отказвали), няма значение какво, на него му дават по-висок процент. Това нормално ли е? Close Ако го знех по-рано сигурно и аз щях да го направя Thinking, макар, че не трябва да си решаваме така проблемите #Cussing out

# 13
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
... Както казва мой познат живеещ в чужбина - " В България всеки пречи според възможностите си".
За съжаление е точно така. Naughty
 Знаете ли как не  искам нито 100% ,нито ч.п. Искам здраво дете.

Този спор е грозен.Всяко заболяване е различно и при различните деца протича по различен начин.

Последна редакция: чт, 26 апр 2007, 14:35 от мамаРаче

# 14
  • Мнения: 5 531
Аз  също мисля че няма смисъл от спорове. Всяка майка иска здраво дете а не % от ТЕЛК. 

Общи условия

Активация на акаунт