Моля дайте ми идеи за основни ястия с кус кус!

  • 7 820
  • 29
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 434
Моля ви помогнете ми да сготвя нещо хубаво за вечеря с кус кус!

# 1
  • Мнения: 8 951
Здравей!
Според мен, би могла да сготвиш с кус-кус всичко, което може да се сготви с макарони и спагети. Например с кайма, доматен сос и кашкавал на фурна. Или пък със спанак и топено сирене. Може дори с пилешко месо.  Това са моите рецепти за спагети и макарони като основни ястия. Зависи с какви продукти разполагаш и какво обичате.
Имам още една много вкусна с кус-кус точно, но тя ... бе и тя става за вечеря, кво?!  - кус-кус, запържен леко с червен пипер и с нарязани на дребно кубчета колбас и кашкавал.

Ако искаш по-подробна информация за рецептите, пак ще пиша!  Wink

# 2
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Задушавам свинско или телешко със лук. В тава слагам кус кус и вода в съотношение 1:3, зехтин и сол. Слагам във фурната, когато водата намалее на половина прибавям месото в тавата и допичам.
Става хубаво и с пилешко месо, по същия начин, но предварително варя пилето, а кус куса го слагам с пилешкия бульон.
Според мен кус куса по скоро се готви по рецептите за ориз, а не за макарони.

# 3
  • Мнения: 8 951
Това също ми хрумна като идея, но не съм го пробвала.
Мисля, че е наистина добра идея да се замени ориза с кус-кус.   bouquet
Обаче според мен кус-куса така или иначе си е макарони в друга форма...

# 4
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Кус куса се прави от 100% грис и вода.

# 5
  • Мнения: X
Можеш да направиш винен кебап върху кус-кус. Аз понякога го правя така вместо с ориз.

# 6
  • Мнения: 1 998
Предлагам ти нещо съвсем елементарно ,но много вкусно
Сваряваш кус-куса,нарязваш на ситно кисели краставички - може и  с пресни такива  ,слагаш  майонеза,малко чесън - сега има пресен- нарязваш го на много  ситно,малко копър - пресен или от пакетче и разбъркваш
  Елементарно му е приготвянето  му ,но е много вкусно

# 7
  • Мнения: 8 951
Кус куса се прави от 100% грис и вода.

Стига, бе!
Да не би аз да съм в заблуда нещо???  newsm78
Аз си мисля, че кус-кус е онова макаронено изделие под формата на малки топченца.
Може и аз да греша...  Sick

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 580
Баба ми за Великден беше направила гарнитурата на агнешкото с кус-кус.Беше много вкусно!
С две думи-всякакви зелении-пресен лук и чесън,много магданоз,спанак(може и джоджан,коприва ,каквото се сетиш) и това запечено в тавичка с мазнина,водичка и 2 шепи кус-кус (иначе го прави с ориз).На всички мноооого ни хареса.

# 9
  • Мнения: 27 524
Кус куса се прави от 100% грис и вода.
Стига, бе!
Да не би аз да съм в заблуда нещо???  newsm78
Аз си мисля, че кус-кус е онова макаронено изделие под формата на малки топченца.
Може и аз да греша...  Sick

В България кус-кус не се продава, ние така наричаме дребните топчести макаронки. Кус-кусът е арабско изделие, наистина се прави само то грис и вода, много по-дребен е и жълт. Вари се и се поднася с парчета месо, на скара обикновено. Варени най-различни зеленчуци на парчета и задължително сос.

# 10
  • Мнения: 8 951
Кус куса се прави от 100% грис и вода.
Стига, бе!
Да не би аз да съм в заблуда нещо???  newsm78
Аз си мисля, че кус-кус е онова макаронено изделие под формата на малки топченца.
Може и аз да греша...  Sick

В България кус-кус не се продава, ние така наричаме дребните топчести макаронки. Кус-кусът е арабско изделие, наистина се прави само то грис и вода, много по-дребен е и жълт. Вари се и се поднася с парчета месо, на скара обикновено. Варени най-различни зеленчуци на парчета и задължително сос.

Е, тогава явно наистина не съм права, за което моля да ме извините!  Praynig
Но предполагам, че авторката на темата има предвид кус-куса, който се продава у нас  newsm78

# 11
  • Мнения: 27 524
Ти пък, няма за какво да те извиняваме,  Hug откъде да знаеш? И аз преди да дойда тук не знаех.

# 12
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Кус куса на Мелиса, се продава в Бг и също се прави от 100% грис и вода.

# 13
  • Мнения: 8 951
Кус куса на Мелиса, се продава в Бг и също се прави от 100% грис и вода.

Както и да е.
Намирам спора за напълно ненужен.   smile3515
Ако на някой са му допаднали моите предложения - моля! Ако не - както и да е! 

# 14
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Намирам спора за напълно ненужен.
Ако на някой са му допаднали моите предложения - моля! Ако не - както и да е! 

Няма спор, поне от моя страна, споделих нещо интересно, което много хора не знаят Wink. Според мен готвенето е въпрос на фантазия, така че всяко предложение е приемливо Hug.

# 15
  • Мнения: 498
И аз приготвям кус-куса по-скоро като макарони,отколкото като ориз.Да,грис е....а това е пшеница,която аз лично свързвам с хляб,макарони,кус-кус и т.н.,но не и с ориз. PeaceСтана ми интересно обаче предложението за винен кебап върху кус-кус.Ще опитам. Wink

# 16
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Гърците правят едно много вкусно нещо, което наричат гювечи (но няма нищо общо с гювеч) - аз много го обичам и макар че се прави обикновено с паста орзо, си го правя с обикновен кус-кус:

около 600-700 гр телешко, нарязано на порции
1 п кус-кус
1 ч.ч. домати за готвене
лук
чесън
сол, черен пипер, канела

Запържва се месото с лука и чесъна, залива се с доматите, прибавят се подправките на вкус (умишлено не давам количества - но ако не сте свикнали, от канелата се слага малко, на върха на лъжичката, защото вкуса е силен и специфичен). Добавя се вода да го покрие хубаво и се вари докато уври месото. Тогава се прибавя кус-куса да се свари и той (може да се наложи да се прибави малко вода, докато уври хубаво и да не е прекалено гъсто) - опитва се как е на сол и е готово.

# 17
  • Мнения: 1 909
Тук във Франция е много популярно едно ястие с произход от Магреб, което си се казва "Кус кус", но наистина не става въпрос за макароните на топчета, ами за истински кус кус.

Прави се в специален съд кускусиера, което е нещо като тенджера за готвене на пара на няколко етажа.

Обяснявам малко наизуст, но мога да преведа и някоя истинска рецепта, ако някой го заинтересува:

Приготвят се зеленчуци на пара: тиквички, праз, ряпа, кервиз, и задължително - нахут!
Отделно се приготвя месото - агнешки котлетчета, малки кюфтенца, може да има и пиле, и едни леко лютиви наденички.
Накрая всичко се сервира в отделни съдове и всеки си слага от зеленчуците, месото и кускуса.
Слага се и една специална леко лютива подправка, Хариса.

Страшно вкусно е, и не е никак мазно или тежко!

# 18
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
http://www.monmaghreb.com/couscousfeves.htm ето едно адрес4е за това как се приготвя нашия кускус в оригинал, всеки си прави изменения, според вкуса и подправките могат да са разли4ни, пускала съм рецепта! аз го оби4ам с вси4ко и стафиди,лук, хоршов , тиква(тикви4ки),  зеле,  месо,  морков, картоф и леблебия! знам как се приготвя, защото ни го правят домашен и съм помагала, грисът тука е смид и не е съвсем едно и също с кускуса,подробности за интересуващите се!грисът става мек от набъбването, а кускусът  никога не поема  докрай водата, пак си стои малко твърд, делящ се! ох , дано разбрахте!

# 19
  • Мнения: 311
Една приятелка го прави така-вари и смесва с кисели краставички,кренвирши и майонеза.Вкусно става.

# 20
  • Мнения: 6 958
Предлагам ти нещо съвсем елементарно ,но много вкусно
Сваряваш кус-куса,нарязваш на ситно кисели краставички - може и  с пресни такива  ,слагаш  майонеза,малко чесън - сега има пресен- нарязваш го на много  ситно,малко копър - пресен или от пакетче и разбъркваш
  Елементарно му е приготвянето  му ,но е много вкусно

Това е добро  Peace

Правила съм кус кус смес по същия начин като за руска салата (разликата е че няма картофи)  Peace

# 21
  • Мнения: 1 909
Марси, благодаря за рецептата за кус-кус! Отдавна търся някоя оригинална
Аз не съм опитвала да правя засега, че отнема доста време, но пък като знам колко е вкусно, а и сега като имам такава истинска рецепта!  Hug Hug

А на какво казваш "хоршов"? newsm78

# 22
  • В кошера...
  • Мнения: 527
Аз днес направих традиционната българска мусака с кус кус на Миско, понеже нямах картофи. Страхотно се получи. Препоръчвам го във всякакви вариации.

# 23
  • Мнения: 434
Българския кус-кус е любим на децата.Става много бързо и лесно.Ето моята рецепта.
Слагам вода да заври с малко сол и олио(като за спагети)
Като заври слагам кус-куса и половин кубче кнор(не е полезно,но дава вкус)
Каро се свари кус-куса,изливам водата ,ако е останала и започвам гарнирането.
Най-вече с риба тон,царевица,грах(всичко от консерва);Много кашкавал-да се разтопи.
Може и като студена салата с резени домати,краставица и зеленийки.
Който желае и майонеза и кетчуп.
Да ви е сладко!
А оригиналния кус-кус е друго нещо.
При нас го готвят с агнешко месо,ряпа,тиквички,тиква,моркови,зеле,домати и много нахут.
Да си оближеш пръстите. Laughing

# 24
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
муцка къде си то4но, като гледам магребски кускус хапваш?
хоршов е едно бодливо храстовидно, на което се белят стеблата и кореновата 4ашка и се реже и слага в зелени яхнии, кускус!не знам как е на френски или латински! богато е на желязо!

# 25
  • Мнения: 434
Марси, Heart Eyesличи че си от нашия край-веднага ме разконспирира.В Мароко съм!  grinning039(съжалявам,че отговарям късно)
А за "хоршов"-това са стъблата на АРТИШУ.
Казват че е много вкусно,още не съм опитвала и готвила. Laughing

Последна редакция: ср, 02 май 2007, 16:59 от муцка

# 26
  • Мнения: 1 909
За пръв път чувам да се ядат стеблата на артишото! Да не би да става въпрос за цвета?

# 27
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
да ,ядат се и още как, но бодат и се белят ,а коренът се прави даже фарси с кайма и зелении, много е вкусно, аз го обирам от манджите и линда  ми е конкуренция, добре, 4е таткото е  на вие с зелениите! ама то и

# 28
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
.............
Каро се свари кус-куса,изливам водата ,ако е останала и започвам гарнирането.
Най-вече с риба тон,царевица,грах(всичко от консерва);Много кашкавал-да се разтопи.
Може и като студена салата с резени домати,краставица и зеленийки.
.............
Да си оближеш пръстите. Laughing
Абсолютно! И аз го приготвям така!

# 29
  • Мнения: 11 818
Кус-кус с леща (може да се добави и месо или кайма) - беше ми попадала някъде тази рецепта, но сега не мога да я намеря, но и без това импровизирах - с домати, лук, чесън, куркума, сложих и няколко маслини. Хареса се, опитай, ако искаш. Лещата може да е от червената, ще стане красиво.

Общи условия

Активация на акаунт