За ранното захранване!

  • 3 376
  • 52
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 55
Споко, аз съм...ЗА. Всъщност, така се сложиха нещата при нас от самосебе си, накак си... WinkСамо ще ти кажа, че аз съм давала сок от череши (за фреш говоря) на невръстната възраст от 2 м. ..пак си пораснахме, лошо няма. Heart Eyes

# 31
  • София
  • Мнения: 1 254
Споко, аз съм...ЗА. Всъщност, така се сложиха нещата при нас от самосебе си, накак си... WinkСамо ще ти кажа, че аз съм давала сок от череши (за фреш говоря) на невръстната възраст от 2 м. ..пак си пораснахме, лошо няма. Heart Eyes
Лошо няма. Пораснали сте си. Ама кофти е така някак си да действаш по метода проба-грешка щом става въпрос за здравето на детето ти.

# 32
  • София
  • Мнения: 1 043
Най- са ми забавни доводите: мен и брат ми са ни захранили рано и нищо ни няма, следователно ранното захранване е правилно.
Никога ли не сте чували за статистически данни и достоверност на статистическите резултати newsm78

# 33
  • Мнения: 3 718
adi11 , след като си се дипломирала с тема свързана с детското хранене ми е леко неудобно да ти давам акъл в тази област. Само мога да ти кажа от собствен опит и системни наблюдения какво мисля аз. Първо, смятам че готовото за захранване дете си показва готовността с явен интерес към храната на възрастните. При моят син това стана малко след пет и половина месеца. Захраних при навършени 6 защото изчаквах да му мине една лека хрема.
Второ, когато се цели заместване на хранене, неминуемо кърмата намалява и има сериозната опасност да изчезне. Аз лично давам различната храна около половин или един час след ядене и тя е по скоро в количества за опитване, а не за наяждане. Така или иначе Алекс си посуква и след това. Ако ти намалява кърмата, според мен, по-добре е да кърмиш на често за да стимулираш лактация, отколкото да даваш пюре или АМ.
Трето, струва ми се логично, че когато се дава само сок на едно незряло стомахче, то то получава основно киселината на плода. Когато обаче след време се даде целият плод с фибрите от месестата му част, то те вече се приемат много по добре от организма, не дразнят и не нанасят толкова вреди колкото сока от суров плод.
Тъй като ти явно имаш подходящото образование, аз ще ти бъда благодарна да ме обориш или да ми изтъкнеш някои от ползите на ранното захранване. Омръзна ми да слушам доводи от сорта "на Гошо му нема нищо, що и аз да не пробвам". Това говори за невежество, което струва ми се, при теб не съществува.

# 34
  • Мнения: 498
Мале мале пак стана кавга! Joy Joy Joy Стига бе хора не се озлобявайте!Жената храни рано другите хранят късно!Ама защо това трябва да ни озлобява,да се нападаме?Все пак форума е създаден за мнения,а не за налагане на мнения.Значи както много казват "Всеки сам си решава",но взима от тук някои неща обменя опит! Peace

# 35
  • София
  • Мнения: 1 254
Мале мале пак стана кавга! Joy Joy Joy Стига бе хора не се озлобявайте!Жената храни рано другите хранят късно!Ама защо това трябва да ни озлобява,да се нападаме?Все пак форума е създаден за мнения,а не за налагане на мнения.Значи както много казват "Всеки сам си решава",но взима от тук някои неща обменя опит! Peace
Не стана кавга.
Просто наистина е интересно какви са доводите ЗА ранно захранване.
Както за мен е логично и правилно да захраня късно, така за поддръжниците на ранното захранване е логично да захранят рано.
Аз знам защо съм захранила късно, знам защо е по-добре за бебето и за стомахчето му, но не знам защо други майки захранват рано. Имат ли логически доводи или просто им е мерак децата им да пораснат по-бързо и им е кеф да гледат как още малкото им бебе се храни с човешка храна. Искам да прочета какви са плюсовете от ранното захранване. Искам да разбера защо тези майки избират него, при положение, че имат достъп до информация и за двата вида захранване. Но доводи като "защото педи така каза" или "защото на Пешу му нема нищо, начи всичко си е ток и жица с тва захранване" не мога да ги приема. Както и доводи от сорта на "стомахчеот трябва да свиква от рано" също. Последното не е издържано от медицинска гледна точка и говори за невежество.
Никой не прави кавга, бих казала, че може да се получи интересна дискусия, ако има кой да бъде на страната на ранното захранване и да го защити.

# 36
  • Мнения: 344
аз също съм за ранното захранване.Напоследък майките са се вманиачили от това късно захранване.Нали на времето и нас са ни захранвали рано пък нищо ни няма.И аз и сестра ми сме захранени рано.Аз на мойта й дадох плодов сок на 2 месеца.Когато влезе в четвъртия месец се захранихме със зеленчуково пюре.Две седмици след това с месно.А когато влезе в 5 месец започнахме с кашите.Сега сме влезнали в 6 месец и през ден й давам половин твърдосварен жълтък. Simple SmileКато видят това майките които са за късното захранване ще започнат да ме критикуват. GrinningОтносно наддаването детето ми расте много по-бурно от тези които са само на мляко.Не казвам че е дебела а нормална.Имам една приятелка която захрани по-късно от мен.Нейната ще става на 9 месеца и е сама с 4 см.по-висока от моята и с 500гр. по-тежка.Казали са че бебето не наддава нормално.

# 37
  • Мнения: 1 341
аз също съм за ранното захранване.Напоследък майките са се вманиачили от това късно захранване.Нали на времето и нас са ни захранвали рано пък нищо ни няма.И аз и сестра ми сме захранени рано.Аз на мойта й дадох плодов сок на 2 месеца.Когато влезе в четвъртия месец се захранихме със зеленчуково пюре.Две седмици след това с месно.А когато влезе в 5 месец започнахме с кашите.Сега сме влезнали в 6 месец и през ден й давам половин твърдосварен жълтък. Simple SmileКато видят това майките които са за късното захранване ще започнат да ме критикуват. GrinningОтносно наддаването детето ми расте много по-бурно от тези които са само на мляко.Не казвам че е дебела а нормална.Имам една приятелка която захрани по-късно от мен.Нейната ще става на 9 месеца и е сама с 4 см.по-висока от моята и с 500гр. по-тежка.Казали са че бебето не наддава нормално.
Горките ни деца....  Rolling Eyes живи да ги ожалиш.Гладни,жадни,стомахчето им не свиква от рано с другите храни освен мляко....нямам думи просто.Сега пък и недоразвити ги изкарват  ooooh!

Хубаво си ЗА ранното захранване,но дай друг довод,освен това,че на теб и сестра ти ви няма нищо.Но виж на мен примерно ми има.....

# 38
  • Мнения: 3 760
аз също съм за ранното захранване.Напоследък майките са се вманиачили от това късно захранване.Нали на времето и нас са ни захранвали рано пък нищо ни няма.И аз и сестра ми сме захранени рано.Аз на мойта й дадох плодов сок на 2 месеца.Когато влезе в четвъртия месец се захранихме със зеленчуково пюре.Две седмици след това с месно.А когато влезе в 5 месец започнахме с кашите.Сега сме влезнали в 6 месец и през ден й давам половин твърдосварен жълтък. Simple SmileКато видят това майките които са за късното захранване ще започнат да ме критикуват. GrinningОтносно наддаването детето ми расте много по-бурно от тези които са само на мляко.Не казвам че е дебела а нормална.Имам една приятелка която захрани по-късно от мен.Нейната ще става на 9 месеца и е сама с 4 см.по-висока от моята и с 500гр. по-тежка.Казали са че бебето не наддава нормално.
Joy Joy Joy
Те и прасенцата във фермите наддават бързо и дръпват в растежа... Виждала ли си каква е разликата между бройлерите и полу дивите пилета по селата?
Хубаво си храниш детето по този начин, но можеш ли да обясниш защо го правиш? Защо си за?

# 39
  • Мнения: 3 718
Аз си чакам Ади11 да ми отговори, защото за разлика от всички дето имат роднини дето са захранини рано и им нема нищо, тя явно има подходящото образование да защити ранното захранване. Та Ади, моля те включи се пак  smile3521

# 40
  • София
  • Мнения: 1 254
Относно наддаването детето ми расте много по-бурно от тези които са само на мляко.Не казвам че е дебела а нормална.Имам една приятелка която захрани по-късно от мен.Нейната ще става на 9 месеца и е сама с 4 см.по-висока от моята и с 500гр. по-тежка.Казали са че бебето не наддава нормално.
Оххх... Да ти имам критерия. Аз започнах захранване на навършени 8 месеца, или както казваш ти като започна сина ми 9тия.
До тогава е бил само и единствено на кърма, даже без вода. Като си се хванала за наддаването, да те застрелям с малко килограми тогава.
Роди се 3,350. На 6 месеца беше 11 кг. На 5 (щото на толкова е твойто бебе) беше 10,200 кг. И така... На годинка беше 15 кг.
И тва, ти казвам на една гола кърма, без сокове-мокове, пюрета-мюрета, каши-маши, жълтъци и т.н...
И реплики от твоя страна "ми калорична ти е кърмата" не приемам. Или пък "ще му затлъстее сърцето" също. Щото докторите го водят за чудесен, млад, здрав, едър и силен мъж!
Исках с две думи да ти кажа, да не съдиш по наддаването за нищо.
И да се повторя от някой си друг пост, изречението "аз и сестра ми сме захранени рано и няма нищо" говори за невежество, защото това не са доводи в подкрепа на ранното захранване. Методът "проба-грешка" не е уместен когато става дума за здравето на децата ни.  Peace

# 41
  • Мнения: 208
 iv4e , първо благодаря ти за вниманието .Не си ме разбрала правилно , нямам нито медицинско образование , нито съм педиатър. Просто когато бях на 18 и завършвах ТОХ ми се падна тема за диплмна "Хранене на деца от о да 3 години". Имам 6 , защото се бях постарала да изчета всичо на Д-р Спок и наличчните кнеге по магазините , които съществуваха , както и да разговарям с около 20 майки, а не защото знам кое е правилно и кое не.
За 9 години нещата много са се променили и явно Спок-докторът по чеито съвети са отглеждани милиони бебета , вече не значи нищо .
 Ето и някои цитати от дипломната ми, които съм събрала от 10 кнгиги  по онова време / това не са мои приказки / :
"ЕСТЕСТВЕНО ХРАНЕНЕ
Непосредственно след раждането си, новороденото не се хране.След третият час,му се дават само течности,най-подходяща е подсладената/5% захар/ и преварена вода. Това го предпазва от така наречената жадна треска.
По своя химичен състав кърмата най-добре отговаря на хранителните нужди на кърмачето,с възрастта те се менят и съответно се променя и състава на кърмата.Колоастрата, която се отделя в първите дни след раждането, представлява гъста,лепкава,жълтеникава течност с голямо съдържание на белтъчени,минерални вещества,витамини иимунни тела,най-необходимите за растежа в първите дни.Голямото богатство на белтъчени в колоастрата е за сметка на албумини и глобулини, които са по-цени и по-лесно усвоими от новороденото.По този начин с минимални количества колоастра, новороденото се задоволява.До петия ден се отделя така нареченото преходно, а след това зряло мляко.В майченото мляко се съдържат редица хормони, които допринасят за нормалното развитие и разтеж на организмът.
Майченото мляко е особено необходимо първите 4-5 месеца дори до десетия месец, но това не означава, че детето може да се задоволи само с кърма.
Единственият недостатък за сега, на майченото мляко се счита ниското съдържание на желязо в него, което се отнася въобще за всички млека. Затова е нужно своевременно/4-5 месец/ захранване с богати на желязо зеленчукови, и по-късно зеленчукови-месни пюрета.
От началото на втория месец започват да се дават плодово-зеленчукови сокове на бебето, защото те са му източник минерални соли, витамини, водноразтворими захари, пектин и целуоза. Започва се с една чаена лъжичка плодов сок, нато количеството му постепенно се увеличава и достига в средата на втория месец, два ппъти по две чаени лъжички.
Соковете се дават повреме или след хранене, но никога преди това. За използване на плодов сок се използват домати, ябълки,моркови, череши, вишни, лимони. Сокът от грозде се  избягва през първите месеци, тъй като съдържа много глюкоза, която предизвиква диария.
Лимоновия сок се дава на кърмачето подссладен и разреден. В началото по 1-2 ч.лъжички и постепено количеството се увеличава.
Портокаловия сок се размесва с равно количество преварена вода, за да не му бъде много силен вкусът. Започва се с по 30 гр. от двете, после постепено се намаля водата и се увеличава
Естественото хранене е най-доброто и за майката и за новороденото.То помага на родилката да се възтанови по-бързо,когато бебето суче стените на матката енергично се свиват.всички опити да се намери пълноценен заместител на майченото мляко са останали безуспешни. То винаги е чисто и от него бебето не получава чревна инфекция.
 За количеството на кърмата има значение с какво се храни майката.Храните трябва да съдържат животински белтъчени -мляко,месо, яйца, сирене, кашкавал. Много зеленчуци иплодове. Трябва да се  избягват захарни изделия ,тестени храни, консервирани храни и солени храни. Майката трябва да приема много течности:супи, компоти, боза, нектари и поне по 500 гр. мляко на ден .Кърмата се увеличава и от орехи, бадеми и витамин Е.Ако майката поема малко калций, останалото количество бебето ще набави за сметка на нейните кости.
Периодът на новороденото продължава до края на първия месец.До раждането детето е получавало кислород и хранителни вещества от майчения организъм. След прерязването на пъпната връв у детето започват да функционират дихателната и храносмилателната система. Приспособяването към външната среда става трудно и бавно.
Периодът на кърмаческата възраст започва от началото на втория месец на до края на първата година. Той се разделя на четери подпериода :от 0 до 3 мес.,от 4 до 6 мес.,от 7 до 9 мес. и от 10 до 12 мес.През първото тримесечие детето се храни само с майчено мляко. През второто тримесечие се захранва с изкуствено приготвена храна. През четвъртото тримесичие се преустановявя напълно храненето с майчено мляко.
РЕЖИМ НА ХРАНЕНЕ НА КЪРМАЧЕТО ПРЕЗ ВТОРИЯ МЕСЕЦ
     6 ч -кърма                                  15 ч-кърма  
     9 ч кърма+10 мл.сок                18 ч-кърма+10 мл.сок  
     12 ч-кърма                                 21 ч-кърма                
РЕЖИМ НА ХРАНЕНЕ НА КЪРМАЧЕТО ПРЕЗ ТРЕТИЯ МЕСЕЦ
     6 ч кърма                                 15 ч-кърма
     9 ч кърма+20мл. сок              18 ч-кърма+20мл. сок
     12 ч-кърма                               21 ч-кърма
В четвъртият месец запова захранването на кърмачето.Захранване това е заменяне на някои от кърменията с по-общи и концентрирани храни макар, че съдържат и краве мляко, не трябва да се счита, че със захранването се преминава към смесено хранене. Захранването започва с готови плодови-зеленчукови пюрета, предназначени за деца над три месеца.Готовите детски храни имат предимство пред домашно приготвените. Те съдържат неубходимимото количество мляко, захар и сол и са обогатени с растителни мазнини, съдържащи ненаситени мастни киселени. Приготвят се от няколко вида продукти и са раздробени на дребни късчета в съответствие с възрастта на детето
От два до четери месечна възраст, средното количество приета храна за един ден е 1/6 от телесната му маса т.е. 170мл. на кг.телесна маса , но не повече от един литър.При 6-кратно хранене, порцията трябва да е около 160 мл.
През четвъртият месец, детето натдава 550-800 грама и порасва с 2 см. При захранването всякя нова храна се дава постепенно. Започва се с малки количества /1-2 ч. лъжички/ така, че в продялжение на на 7 до 10 дни да се замести едно млечно хранене с новата храна.
ХРАНЕНЕ НА КЪРМАЧЕТО ПРЕЗ ЧЕТВЪРТИЯТ МЕСЕЦ
6 ч-кърма                                               15 ч-кърма
9 ч-кърма+20мл. сок                            18 ч-кърма+20мл. сок
12 ч-кърма                                             21 че-кърма
От четвъртия до шестия месец, средното количество храна за кърмачето, трябва да възлиза на 1/8 от телесната маса, но да не надминава 1л.дневно. В този период детето се храни пет пъти дневно, средно по 200мл. на прием. Средната порция на храните за захранване трябва да бъде 150-200мл. в кърмаческа възраст.
При внасяне на по-концентрирани храни и по-трудно смилаеми пюрета, каши и други храни интервалът между храненията се увеличава. Затова след петия,шестия месец детето обикновено се храни през 3-4 часа 5 пъти дневно. На четери-кратно хранене през 4 часа може да се премине едва след десетия месец.
През петия месец детето натдава 500-700 гр. и порасва с 2 см. Още едно от кърмениятя се замества с млечно-плодови каши/кисели/ или с млечно-брашнени каши.Брашнените каши, пшенично-млечните и ябълково-млечните не трябва да се дават ежедневно.Това довежда до прехранване и до излишно напълняване.Млечният кисел има предимство пред кашите, защото са приготвени от плодове,които са богати на витамини и минерални соли. Най-добре е детето да се храни с млечен кисел и само два пъти седмично с каши.Кашите са много по-вкусни и се приемат с охота,но те са подходящи за деца с ниско тегло и за деца, които категорично отказват зеленчукови пюрета.
ХРАНЕНЕ НА КЪРМАЧЕ ПРЕЗ ПЕТИЯ МЕСЕЦ НА 6-КРАТЕН РЕЖИМ
6 ч-кърма
9 ч-кърма+30 гр. плодов сок/нектар/
12 ч.-зеленчуково пюре,1/4 сварен желтък/през ден/
15 ч.-кърма
18 ч-кърма+30 гр. сок
21 чеса-кърма
ХРАНЕНЕ НА КЪРМАЧЕ ПРЕЗ ПЕТИЯ МЕСЕЦ НА 5-КРАТЕН РЕЖИМ
6.30    ч-кърма
10 ч-кърма+30 гр. плодов сок
13.30    ч-зеленчуково пюре,1/4сварен жълтък/през ден/
17 ч-кисел/грис с мляко/+30 гр. плодов сок
20.30    ч. кърма
Шестият месец дневното количество храна на бебето се равнява на 1/7 от теглото му. През този месец то наддава 450-650 гр. и нарасва с 2 см.През последния месец на утробния живот в черния дроб на детето се отлага резервно количество желязо.След шестия месец след раждането този резерв се изчерпва. Организмът убеднява и откъм калциеви,фосфорни и др. Соли,в тази възраст белтъчените в майчената кърма са недостатъчни,както и нишестените храни.
Даването на всяка нова храна, започва първия ден с 3-4ч. лъжички, следващия ден повече,докато се достигне до цялата порция. Това трябва да се спазва стриктно, тъй като смилането на храната е сложен процес, при който под действието на специални ферменти, съдържащи се в стомашния и чревния смилателен сок става разпадането на сложни съединения на по-прости. Зеленчуковото пюре се замества три пъти седмично с местно-зеленчуково. Месото е богато на високо качествени мазнини и особено на желязо.
Захранването задължително става с лъжичка, а не с биберон, тъй като детето може да започне да отказва да суче.
ХРАНЕНЕ НА КЪРМАЧЕ ПРЕЗ ШЕСТИЯ МЕСЕЦ
6.30 ч-кърма
10 ч -кърма+30гр. плодов сок
13.30    ч-зеленчуково пюре и сварен жълтък/през ден/
17 ч -млечен кисел /грис/+30гр. плодов сок
20.30    ч-кърма
Зеленчуковото пюре трябва да се редува с месно-зеленчуково и да е разнообразно според сезона: домати, картофи, спанак, зеле, моркови, тиквички, коприва, грах, зелен фасул и др.
В началото на седмия месец още едно кърмене се замества с попара.Тя е много вкусна, хранителна и се прима с охота, но е по-трудно смилаема и затова е най-добре да се храни детето с нея около десет чеса, а следващата храна да бъде след 4 часа. В началото се претрива попарата през чисто сито, за да се раздробят ситно частичките на сухара и сиренето. През седмия месец в менюто на кърмачето се включва и супа от попарени зеленчуци или само месен бульон/без месо/ от телешко, пилешко и нетлъсто говеждо месо. Супите съдържат соли и екстрактни вещества, а бульонът съдържа и малко мазнини, поради което те са много полезни, но тяхната хранителна стойност е много ниска и затова се дават в малки количества и не като самостоятелна храна. Най-добре е супата/30мл./ да се дава, преди храненето с пюре.По-големи количества супа, ограничават приема на други храни.
Вместо плодов сок в тази възраст на детето може да му се дават направо сурови, ситно стрити плодове и зеленчуци.
От голямо значение за правилното храносмилане е още от седмия месец, детето да привикне към по-твърди храни-бисквити,коричка от хляб.
ХРАНЕНЕ НА КЪРМАЧЕ ПРЕЗ СЕДМИЯ МЕСЕЦ
6.30    ч -кърма
10 ч -попара+30гр.нектар/настъргани сурови плодове/
13.30    ч-пасирана зеленчукова супа/бульон от месо/ +зеленчуково пюре/през ден/+1/2 сварен желтък/през ден/
20.30 ч-кърма
В осмия месец към супата се прибавя смляно варено месо /телешко, пилешко/ или добре сварени и стрити вътрешности-мозък, черен дроб и др.Ако кърмачето
до тази възраст не е получавало месно-зеленчуково пюре, се започва с 1 чаена лъжичка варено смляно месо, което се прибавя към супата или пюрето и постепено се увеличава количеството му до 4 чаени лъжички.Най-добре е 3 пъти седмично месото да се прибавя към супата, а през останалите 3 дни -към пюрето.Така детето ще получава ежедневно месо.
Храненето на детето през осмия и деветия месец е по един и същ начин. В този период детето наддава с 950-1500 гр. и порасва с 4,5 см.
ХРАНЕНЕ НА ДЕТЕТО ПРЕЗ ОСМИЯ И ДЕВЕТИЯ МЕСЕЦ
6.30    ч-кърма
10 ч-попара от сухар,сирене,масло и захар
14 ч-супа с хляб+1/2желтък+стъргани плодове
18 ч-зеленчуково пюре/кисел, мляко с ориз/+стъргани плодове
21 ч -кърма"

# 42
  • Мнения: 208

 Мисля , че аз лично ще започна да захранвам нещо по средата. Пак казвам предишната ми пбликация е част от дипломната , а не мой избран вариант за хранене. Аз ако съм 100% сигурна как и кога  точно трябва да стане , нямаше да питам за съвет

# 43
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ако искаш коментар на написаното в дипломната ти работа в съответствие със съвременните схващания за нещата - съвсем накратко:
Най-добре е новороденото да се захрани на гърдата непосредствено след раждането, за предпочитане веднага след това или най-късно в първия час след раждането. Подсладена вода и въобще каквото и да е друго освен кърма се дава с изричното назначение на педиатър, ако има медицинска необходимост от това.
Майчиното мляко е важно за детето през целия период, в който продължава кърменето. Насърчава се кърменето да продължи минимум през първите 2 години от живота на детето, а след това - колкото дълго имат желание двете страни (това са официалните препоръки на СЗО и УНИЦЕФ).
Ниското съдържание на желязо в майчината кърма се компенсира с високата му биологична усвояемост - желязото от кърмата се усвоява между 60 и 80%, а това от другите източници - до 10%. Освен това основната част от необходимото за развитието на бебето през първите 6 месеца желязо се набавя не от външни източници, а от запасите, които е натрупало вътреутробно в последните месеци на бременността (оттам и проблемът с желязото за недоносените бебета и понякога за тези, чиито майки са имали изразена анемия по време на бременността).
За първите 6 месеца от живота на бебето кърмата доставя абсолютно всичко, което му е необходимо, включително необходимите течности. ако бебето се кърми на поискване, според неговото желание и винаги, когато даде признаци на глад, не е необходимо да се предлага допълнително вода или други течности.
Логичен въпрос - колко витамини, минерални соли, пектин и целулоза има в 10мл сок Thinking И как точно са преценени нуждите на детето от такива вещества Thinking (съвременните изследвания и простата логика от това, че човечеството е оцеляло без да бърка сокчета, показват, че детето няма нужда от допълнителен внос - соковете са включени, за да се компенсира хранителната недостатъчност на млечните смеси, а не на кърмата). В добавка - какво да кажем за плодовите киселини в сока, които дразнят лигавицата (независимо от препоръката сока да се приема по време на хранене, не преди това)? И от факта, че при повечето бебета коликите рязко се възобновяват, когато започне прием на сокове?
500мл мляко на ден в менюто на кърмачката е много и може да доведе до сенсибилизиране на бебето към белтъка на кравето мляко, който преминава в кърмата. За предпочитане е киселото мляко и млечните продукти, но отново в умерено количество. Калций се набавя и от немлечни източници Peace
В идеалния случай кърмене не се замества до края на първата година - важно е в този период всяко хранене да е млечно. Бебето се храни на поискване, а когато започне захранването с твърди храни (най-рано на 4 навършени месеца, а в идеалния случай - след като бебето покаже всички признаци за готовност, което обикновено става към средата на първата година) те се предлагат след кърмене (може веднага или 30мин - 1ч след кърмене) в количество, каквото бебето пожелае. Твърдите храни служат за опитване, привикване към нов вкус и консистенция и набавяне на допълнителни количества от определени вещества (напр. желязо), не толкова за наяждане, тъй като все още не се усвояват толкова добре от храносмилателната система на бебето. Млякото продължава да е основното в храната на детето и покрива нуждите му почти изцяло (а в немалко случаи - особено когато детето е болно - и напълно).
Ако ти се чете дъълъг ферман по въпроса, подкрепен с наличните изследвания, основания, пропорции на всякаквите нутриенти, микро- и макроелементи и т.н., може да четеш тук (около 60 страници е, предупреждавам):
http://www.who.int/child-adolescent-health/publications/NUTRITIO … ient_Adequacy.htm

# 44
  • Мнения: 3 718
Мерси Ади, реших, че си някакъв вид доктор, но нищо. Убедих се в остарялостта на принципа на ранното захранване и доводите са перфектно синтезирани от Хедра. Темата ми бише много интересна.

Общи условия

Активация на акаунт