Комплимент/антикомплимент - теория и практика

  • 2 262
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 431
По някога комплиментът zвучи като антикомплимент.
"Ах, с новият цвят косата ти иzглежда вълшебна" Значи ли това, че предишните 10 години преz които си се подвиzавал с "невълшебния" стар цвят косата ти иzглеждала zле? И дупе като на Джей Ло комплимент ли е? Laughing

Хаха, бях чела оплакването на някакъв мъж. Срещнал стара позната и й казал - "Ау, колко си отслабнала!". А тя му се намусила. Като се прибрал, жена му му обяснила, че жените тълкуват комплиментите и по този начин: "Ау, колко си отслабнала!" = "Ау, каква свиня беше преди!". Joy

# 16
  • Мнения: 7 111
Имаше време, когато във всеки комплимент търсех причината. Мнителна женска душичка си падам.  Grinning

# 17
  • Мнения: 5 622
Странно. Аз не бих приела сегашен комплимент, като знак, че преди съм била зле.(като примера по-горе"Ау, колко си отслабнала", едва ли не е = "Много дебела беше преди") Даже не би и ми хрумнало да си правя подобни изводи  Thinking

# 18
  • Мнения: 431
Странно. Аз не бих приела сегашен комплимент, като знак, че преди съм била зле.(като примера по-горе"Ау, колко си отслабнала", едва ли не е = "Много дебела беше преди") Даже не би и ми хрумнало да си правя подобни изводи  Thinking

Ами според мен този ефект се получава при жени с ниско самочувствие (цялостно) или с конкретен комплекс (в случая тегло).

# 19
  • Мнения: 804
Срещам стара колежка от института. Не се бяхме виждали от завършването. Радости, прегръдки, кафе, деца... На сбогуване тя казва: "Гледах те през цялото време - не си мръднала!"  Е най-много го мразя този шаблон, разменят си го хората и си мислят, че си правят комплименти. Носете си очилата бе хора, не е възможно на  23 съм била същият вампир, като сега! Laughing Laughing

# 20
  • Тайна, майна
  • Мнения: 235
По повод на антикомплиментите мамето разказва случка:
Срещат се стари познати, вече на възраст - към 60-те. Едната почва: Колко добре изглеждаш.... и поема дъх да продължи. Другата я възпира: Само не ми казвай, че не съм мръднала. Щото, ако и преди 15 години съм изглеждала така........ Shocked

И пак по същия повод: преди...амнайсет години, аз съм ученичка в гимназията. Тийнеджърка демек. Идват семейни приятели на нашите на гости и лелята се прехласва по мен: Ле-леееееее, как си се разхубавила - като черешка, напълняла си.

А пък комплиментите не си ги чакам - като ме питат какво правя, отговарям "Хубавея". Mr. Green

Явно сме писали едновременно.

# 21
  • Мнения: 804
Сега се сетих за най-хубавия и най-непринуден комплимент който съм получавала. Преди ...найсе години в проектантската имах един мноооого висок колега, като говоря с него врата ми се схващаше. Един път му казвам да седне, защото освен, че ме заболява врата и комплекс за малоценност ще получа от ръста си /аз съм висока около 160 см/ а той взе да се хили казва "Абе ти виждала ли си хубав, скъп парфюм в голяма бутилка". Шега шега, ама е приятно...

# 22
  • София
  • Мнения: 2 958
...... Ако получа комплимент от човек, който съм преценила че е лицемерен , естествено - бих го приела за подмазване.
 ...................................................................
...... Ако някой ми каже ,че се чувства зле да потвърдиш :"да , наистина изглеждаш уморен" е  по-скоро проява на съчувствие.

Да ,така е.
Ако знаеш ,че някой определено не ти е фен и с мазен поглед ти каже колко добре изглеждаш /а ти се чувстваш скапан и не във форма/ ,определено е подмазване /ако има за какво/ или някакъв вид завист/злобичка.... и аз не знам какво.Това е комплимента с обратния ефект. Wink
Ако някой ми е казал ,че се чувства изморен и изглежда така , ще го потвърдя и ще проявя съчувствие ,но съм имала случай , в който си се чувствам идеално ,а ми казват.."Колко уморено ти изглежда лицето...трябва повечко да си поспиваш.. " Shocked и то човек ,който въобще не знае в колко часа си лягам. И не ме познава достатъчно, не знае навиците ми и т.н.

......
Антикомплименти никога, това е невъзпитано.
Правили са ми антикомплименти - преценявам ги спрямо тона и цялостното отношение на човек, а има и много талпи, които не мислят, преди да говорят, и са убийствено искрени.

.....
Точно това мисля и аз.Ето това е проява на нетактичност, невъзпитание ...и т.н. :

......
А иначе като бях бременна много се вкисвах като ми кажеха някои "любезни" колежки: "Аааа, взела си си да наедряваш вече!"  #2gunfire
......

Да , това е много неприятно. Другият вариант е ухилена  физиономия, без грам мисъл ,импулсивно задава въпроса "Аххх ,ти пак ли си бременна?"  и преди да си отговорила - ..."Това е чудесно!"
Случай отпреди да забременея с второто си дете...

# 23
  • Мнения: 3 423
Антикомплименти не правя.
Премълчавам просто.

Като нещо или някой ми харесва, си казвам.
Ако някой на мен ми направи комплимент,
го поздравявам за оценката му.

# 24
  • Мнения: 648
   Винаги "отразявам" хубавото, новото, приятното и го правя от сърце! Не мога да си представя да направя антикомплимент, като знам как ще се почуства човека отсреща, струва ми се излишно.

Досадни са формални комплименти и анти такива, под формата на фалшива загриженост Stop

# 25
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Хм... вчера една приятелка пита "Какво ще кажете за новата ми рокля?"
Роклята беше хубава. Казвам й го, а тя - "Мхм!"
Викам, 'мерси' се казва, не 'мхм' Laughing

# 26
  • Мнения: 3 423
На мен пък Бу ми вика:
"И кво, просиш си комплимент ли?".
Пък аз й отговорих: "Не, имам си огледало."

# 27
  • Мнения: 648
На мен пък Бу ми вика:
"И кво, просиш си комплимент ли?".
Пък аз й отговорих: "Не, имам си огледало."


Е, покажи поне роклята де Flutter

# 28
  • Мнения: 2 353
  Не, че мразя да правя комплименти, просто рядко забелязвам промените в хората. Антикомплиментите са навици на акула, изобщо не ме кефят. Много ме дразни когато някой започне да ми обяснява колко съм отслабнала и да ме нарича "щиглец". Аз на никой не търся сметка ако е напълнял и не се чувствам длъжна да сигнализирам и да го карам да се чувства гадно.

Общи условия

Активация на акаунт