България и държавата в която сте?!

  • 6 930
  • 143
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 907
никога не са чували и аз вече казвам, че съм от Европа Confused
Един японец обаче ни изненада, като каза А, Стефка Костадинова, даже я познавал лично Wink
По този повод аз съм намислила да популяризирам България, тъй като пътуваме много, като намеря някаква книга за България на английски и да я оставям на всяко место където ходя /обикновенно на рецепциите има някаква литература за четене и съм виждала книги на какви ли не езици, само не и на бг./

Много хубава идея. Жалко че не съм се сетила и аз много съм пътувала - наистина няма по хотелските библиотеки нищо, че и в обикновените библиотеки. Дали няма специални материали, които да разпространяваме по библиотеки и пр. в роля на рекламни агенти  Crazy. За заплащането от туристическия бюджет няма да се пазаря  Mr. Green.

Всъщност не само туризмът печели от ИЗГРАЖДАНЕТО на бг имидж, но и бг продукти, ако искаме да ги продаваме, де.

PS: Просто не ми се вярва, че още се сещат за бг чадър - ми аз не го помня това време. Тук има и доста майки родени след това. Като се има в предвид колко е къса обществената памет как може да не сме изградили никакъв друг образ на БГ досега!!!

# 31
  • Мнения: 3 423
Това с клиповете е чудесно, обаче искам
да ви питам аз нещо. Някоя от вас да е
била на някакъв панаир в държавата,
където живее, и да е виждала как изглеждат
нашите щандове и какви хора представят
България? Аз съм ходила на Грюне Вохе, на
туристическо изложение в Берлин, на много панаири
на книгата във Франкфурт и Лайпциг, смея да ви
кажа, че българското присъствие е повече от странно.
Рядко може да види човек усмихнати лица.
Сякаш насила са пратени да ни представят.
Така и не знам какво търсят там доста от обслужващите
щандовете ни. Никаква гъвкавост, никаква любезност,
да не говорим за надъханост да се популяризира България.
А това все пак са официални места, където минават доста
хора с интерес към страната ни. И отминават. Както и интересът.
Никакво чувство за реклама, смачкан маркетинг, вяла комуникация.
Защо?! Винаги съм се питала.

Последна редакция: нд, 10 юни 2007, 18:34 от Liska

# 32
  • Мнения: 6 167
Ами сетила съм се това...
Искам да Ви попитам, с какво е известна нашата мила Родина, в държавата в която сте?
Ама искам да ми споделяте и положителните и отрицателните страни.
И моля, упоменавайте държавата в която сте.
Благодарско   bouquet

С нищо не е известна. Уточнявам, че не генерализирам.
За тях сме част от едно голямо празно бяло петно, наречено СССР. Някъде 'там'.
Сега смятат, че сме криминални типове, а по-широко скроените може и да зададат някой въпрос за миналото и/или настоящето на България. На мен да си призная ми е все тая кой какво мисли за БГ.
Достатъчно ми е, че тукашните ми близки и приятели все повече проявяват жив интерес.
С радост обяснявам за страната ми при сгоден случай, но не си правя труд да обяснявам неща, които са на ниво помощно училище. Например, че и ние сме открили финикийските знаци, че не пишем от дясно на ляво и че православните християни са също християни.



# 33
  • Мнения: 2 257
Тук (Щатите) по-зрялото поколение веднага прави връзка с комунизма и онлайн сайтовете за запознанства.
Масово се бърка от всички с Румъния най-вече или с руска република.
Ако искам да обясня от къде съм, споменавам, че БГ е близо до Гърция, защото така веднага усещат къде долу горе се намира страната.
По Фокс телевизията два пъти съм попадала на клипове за Бг, единият - мечка на синджир с циганин танцува в забутано селце, вторият - някакъв лудко на някаква ЖП гара се преоблякъл като Чарли Чаплин.
За разлика от Европа, където явно БГ е по-популярна, тук Стоичков и сиренето не са лампичката, която им светва, като чуят за БГ. Няма едни български рози, няма дявол. Изобщо не съм изненадана, от което. И не става въпрос за "тъпи американци" обаче. Само ми дожалява, че в БГ представите за самата нея са страшно заблудени и приповдигнати.

Спор няма - завела съм американския си съпруг в БГ и не е спрял да говори хубаво за страната, като тактично не споменава някакви си там битовизми и неуредици. Тъй че - номерът е тези в БГ, от които зависи доброто й име, да поработят над него и...много ми се иска някак си да се усетят и да престанат с тези клишета за сирене и млечни продукти, спортисти и Бог знае какво.

# 34
  • Мнения: X
Liska, точно това го видях в Дания - в центъра на Копенхаген лятото имаше реклами на възможностите за ски-спорт зимата
ами нашите си бяха само на една смачкана маса, с малко брошури, пият си кафето и толкова
шведите имаха изкуствена пързалка, където разни загорели момченца показваха какво могат
Австрия - голяма истинска пързалка за децата с шейни и ски (на 30 градуса жега)
другите не ги помня, но все бяха интересни
та дотук с рекламата ни

# 35
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Аз живея в северна Гърция, така че повечето хора имат сравнително достоверна представа за България. За съжаление, като цяло впечатлението не е добро. Преди няколко дни имаше предаване, в което гръцки журналисти със скрити камери отидоха в Сндански, купиха си фалшиви евро, намериха си наркотици, уредиха закупуването на жена за 1500 евро за една години ползване и си намериха човек, който срещу 10 000 евро е съгласен да убие човек по поръчка в Гърция. След това предаване е съвсем нормално хората, които нямат определена представа за Бг, да си изградят. Гледах го и ме досрамя Embarassed.

Някоя от вас да е
била на някакъв панаир в държавата,
където живее, и да е виждала как изглеждат
нашите щандове и какви хора представят
България?

Да, на панаира в Солун, преди няколко години на нашия щанд имаше изложен един жълт гумен костюм, явно някакво химическо защитно облекло с гумени ботуши. Така и не разбрахме какво точно е, защото на щанда ни нямаше никой. Поразходихме се и по-късно се върнахме, но уви- нямаше никой.

# 36
  • Мнения: 3 423
Да, пишете повече за изложенията и излаганията.
Защото и това е България навън! Много повече хора
имат възможността да бъдат спечелени за България
или отблъснати от нея точно на такива изложения.
Всяка една от нас е като птичката, дето пролет не прави.
Ето, аз познавам петима германци, примерно. Те харесват
България заради мене. Но пък покрай щандовете ни са се
извървели поне 500 германци, които никой не се постарал
да спечели. Очаквам още включвания. Дали пък не съм мнителна.

# 37
  • Мнения: 1 526
В Израел Бг е известна най- вече с кулинарните постижения.
90% знаят какво е шкембе, мусака, кИфтета, гИвеч (така ги изговарят) ,шопска, таратор, баница, сирене.
Преди говориха и за Стоичков, сега сиренето го изпревари  Laughing
Познават и курортите. Доскоро се ширеше мнението, че е много евтино, ама вече не...

Има доста емигранти от Русия и Украйна. Те пък помнят как са чакали и часове на опашки за нашенски консерви и цигари.

Преди години срещнах рускиня, която заяви , че нашата (обща) азбука я е писъл Ленин  Shocked! Разбира се я направих за смях, к` во преди Ленин не сме писали  Joy

# 38
  • Мнения: 4 700
Това с клиповете е чудесно, обаче искам
да ви питам аз нещо. Някоя от вас да е
била на някакъв панаир в държавата,
където живее, и да е виждала как изглеждат
нашите щандове и какви хора представят
България?

Аz съм ходила с мъжа ми на CMT  в Stuttgart. Ами какво да ви кажа, българския Щанд беШе в едно zабутано кътче, където бяха румънския и хърватския. НаШите две представителки си бяха седнали на масата отzад и си пииваха кафенцето, докато един германец обясняваШе неЩо от каталога на една баба. В това време мина една двойка и се спряха zа секунда, но предполагам Ще се сетите, че никой не им обърна внимание. Самата аz прекъснах мъжът и бабата, zа да помоля zа един каталог. Така определено не се рекламира и така не се печелят туристи, ама.......

# 39
  • Мнения: 907
Да, така е с изложенията, чувала съм и много ме е яд, много жалко  Cry. Аз самата съм била само на едно за играчки тук. Имаше 1-2 бг щанда с дървени играчки - поговорихме си, купихме влакче, доста евтинко беше, но хубаво. Хората бяха 2-3 мъже, но любезни.

# 40
  • Мнения: 13 512
Аз живея в северна Гърция, така че повечето хора имат сравнително достоверна представа за България. За съжаление, като цяло впечатлението не е добро. Преди няколко дни имаше предаване, в което гръцки журналисти със скрити камери отидоха в Сндански, купиха си фалшиви евро, намериха си наркотици, уредиха закупуването на жена за 1500 евро за една години ползване и си намериха човек, който срещу 10 000 евро е съгласен да убие човек по поръчка в Гърция. След това предаване е съвсем нормално хората, които нямат определена представа за Бг, да си изградят. Гледах го и ме досрамя Embarassed.
.......... и накрая стана ясно, че гръцките журналисти са му дали 200 евро, за да каже тези неща. Писаха го из вестниците този случай и май заведоха и дело за клевета.

# 41
  • Мнения: 2 093
Хората в Канада като цяло не знаят нищо за Бг, което не е учудващо имайки предвид кьде се намира и това че няма толкова много бьлгари на фона на почти 40 млн. население.
Само един пьт си спомням че един китаец ми каза че знае Стойчков, но той сьщо като мен беше от скоро в Канада, така че не го броя.
Интересното  е че тук хората са толкова учетиви, че никога няма да ти кажат ако са чували нещо отрицателно за Бьлгария. Дори, когато ме питат от кьде сьм ( разбира се пьрво предполагат че сьм рускиня) и им кажа, те ми отговарят с усмивка нещо от рода "how nice", от което ми става ясно че дори не са чували за тази страна.

# 42
  • Мнения: 7 091
Момичетата от Щатите са ги написали повечето неща, да не повтарям, но имам няколко неща, които не мога да не разкажа. Още съвсем в началото като дойдох тук с малкия ( мъжа ми беше вече 6 години тук преди мен) се записах на един Writers Workshop ( събираха се банда " писатели" аматьори, четат си нещата, обсъждат, критикуват и т.н. ) в една от големите книжарници. Там се запознах с хора, които меко казано ме стъписаха. Например имаше един мъж, преподавател по литература, който не беше чувал за България, но толкова много се интересуваше, че просто на мене часовете ми там минаваха в това да обяснявам каква е историята на България, вместо да правя това, за което съм отишла  Laughing Имаше една фотографка ( и много лоша писателка за съжаление Simple Smile ), която пък заедно с майка си не беше пропускала концерт на Мистерия на БГ гласове, имаше сигурно 20 диска с народна музика, които донесе да ми покаже и т.н. Имаше и една жена, на която съпругът и беше починал преди 1 година и спомена, че като са ходили да търсят урна за кремацията му попада на магазин ( не в ПА обаче, ама не си спомням къде), в който се продават български глинени съдове, та праха на мъжа и стоеше в български голям пръстен гювеч. Чак като го купила разбрала за какво е, но понеже много харесала шарките решили с дъщеря и, че ще му отива на характера и ще му е уютно там.

Иначе като цяло има много предубедени хора, но честно казано те не са от информираните. Попадала съм на такива, които откровено са се държали гадно след като са разбирали от къде съм, но и на такива, които макар нищо да не са знаели им е било интересно да научат. Разбира се да не пропускаме и тези, които са ме шашвали с нещата, които знаят за БГ.
 Peace

# 43
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Liska,
Права си за изложенията. Сестра ми ходи всяка година на това в Холандия, което е голямо събитие тук и ходят стотици хиляди. И понеже е в туристическият бранш, умира от яд какви хора стоят зад щандовете. Понякога дори и език не знаят. Да не говорим за украса или малките екстри, които са по щандовете.
Една от причините е какви хора се занимават с туристически бизнес в БЪлгария. И аз работих доста дълго и се нагледах на какво ли не. Много често се мисли: падат големи пари там, отварям фирма. Ама подобен бизнес и реклама се правят с качествени хора, които в България масово в туризма липсват.  

Последна редакция: нд, 10 юни 2007, 23:09 от Kalinka

# 44
  • Мнения: 1 436
В САЩ, когато не бъркат България с Боливия или Бавария, мислят че е бивша съветска република. Но не мисля, че тази заблуда е специфична за България - за повечето американци всичко зад желязната завеса = СССР. Не им е съвсем ясна разликата между 'под съветско влияние' и 'съветска република'. Повечето знаят, че пишем на кирилица, демек руската азбука  Rolling Eyes. Аз упорито си обяснявам, че руснаците пишат на нашата азбука, а не ние на тяхната  Laughing, но в Сан Франциско има доста руснаци и е нормално да свързват кирилицата с тях.

Тези, които са били в БГ обикновено се впечатляват от хубавите жени, природата и места като Копривщица и Етъра. И от храната - имам един приятел, който се шегува, че цветовете на знамето ни символизират шопската салата  Laughing.

Общи условия

Активация на акаунт