Как се научихте да готвите?

  • 5 492
  • 100
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 299
Абе чета тук, дори пробвах някои рецепти, но горчивата истина е, че нещо не ми се отдава Cry Само аз ли не мога да готвя? Само на мен ли все не се получава?  newsm78

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 1 434
Понаучих се с практика, с опити и много грешки...и досега редовно пресолявам например...Но пък повечето ястия стават чудни...Просто не се отказвай, ако те кефи- продължи, ако не - прави прости и лесни неща...Забелязала съм,, че ако не съм в настроение, не става хубава манджа  Mr. Green

# 2
  • Мнения: 526
Неволята учи.Когато около масата седят няколко човека и те гледат тъжно,а ти си сготвила ориз с месо (уж),който е всъщност нещо като кокали с пихтия Sick,следващия път се стараеш да е по-добре.Това беше в ранна младост Mr. Green
Сега готвя доста добре,ама някои неща просто ги издънвам понякога...Наскоро правих масленки,които след опичането ставаха за чупене на зъби-твърди на кокал!Така и не разбрах какво им сговнясах Sad
Та мисля че е нормално отвреме-навреме да има провали в кухнята.

# 3
  • Мнения: 2 936
просто ми се отдава  Flutter когато ми се дояде нещо специфично,започвам да го правя и така...но все пак стават фалове понякога  Mr. Green
а от рецептите тук във форума,които съм правила-само едни картофи огретен нещо ми се изплъзнаха,станаха много сухи  Laughing

и пак да напиша...LEO,страхотни рецепти даваш!!!!!!!   bouquet

# 4
  • Мнения: 1 797
Абе чета тук, дори пробвах някои рецепти, но горчивата истина е, че нещо не ми се отдава Cry Само аз ли не мога да готвя? Само на мен ли все не се получава?  newsm78



Не се отчайвай  Wink
Що продукти съм изхабила.
Първите си сладки направих в 5.клас. Не можеха да се гризнат - камък. Рецептата беше пудра захар, брашно и вода.
Всичко се научава с практиката.  Peace

# 5
  • Мнения: 1 299
Аз вече мислех курс да си намеря да запиша, че.... Embarassed

# 6
  • Мнения: 118
Много практика си трябва, пък и... Готвенето е свещенодействие, любов си трябва на манджата  Heart Eyes
И на мен понякога не ми се получават нещата... Наскоро правих едни картофени кюфтета, които се оказаха пържено картофено пюре  Sick
Нейсе, с много опити се нагаждаш към вкусовите предпочитания в семейството. Аз хем от 12-годишна готвя и пак имам издънки...
Хъм, един таратор за довечера сякаш, че много жега и хич не му се яде на льо Мъж...

# 7
  • Мнения: 11 747
Аз вече мислех курс да си намеря да запиша, че.... Embarassed
Не му мисли толкова!То колкото повече му трепериш,то толкова не става! ooooh!Всеки има провали,дори и най-добрите!Щом имаш желание - ще се научиш!

# 8
  • Мнения: 1 299
Аз вече мислех курс да си намеря да запиша, че.... Embarassed
Не му мисли толкова!То колкото повече му трепериш,то толкова не става! ooooh!Всеки има провали,дори и най-добрите!Щом имаш желание - ще се научиш!

Да, ама нещо не намирам такъв курс  Thinking

# 9
  • Мнения: 1 797
Не може да няма курсове по готварство.
И сигурно ще са много вкусни курсове. И на мен и се прииска  Laughing

# 10
  • Мнения: 7 106
Всеки е имал провали, едни по-малко, едни повече. Една моя приятелка още съвсем в началото на семейният им живот беше сготвила питка......от бобена яхния.Сестра и и давала наставления по телефона как да сготви боб на фурна, казала и жената, че се сгъстява с брашно, и моята дружка сипвала ли сипвала брашно. Като извадила манджата от фурната имила бобена питка за вечеря  hahaha. Сега пък готви разкошно, от нищо нещо прави.
Мен лично ме е учила неволята. Като си живеех с мама и тати, грижи за манджи не съм имала, не ме е интересувало. Като се задомих, трябваше да храня голям мъж, доста глезен от мама  Grinning. сега съм сложила и майка ми и свеки в малкия си джоб  Wink bowuu. Къде от книжки, къде от списанийца, къде импровизация. Човек се учи, докато е жив. Но трябва да има и желание.

# 11
  • София
  • Мнения: 462
Абе чета тук, дори пробвах някои рецепти, но горчивата истина е, че нещо не ми се отдава Cry Само аз ли не мога да готвя? Само на мен ли все не се получава?  newsm78


 
  И аз,и аз не мога bowuu
 Ако не е обяснено до най-малоумната подробност,нищо не ми се получава.
 Ама какви салати правя   chef

# 12
  • Мнения: 1 299
Ама какви салати правя   chef

Абе то и аз салати правя, ама то само на салати ли бе ooooh!

# 13
  • София
  • Мнения: 462

Абе то и аз салати правя, ама то само на салати ли бе ooooh!
 
 Тамън по-здравословно  Laughing
Опитвам се от време на време,като се вдъхновя...и само идвам да плакна очи и да слюноотделям в готварския Simple Smile

# 14
  • Мнения: 377
Аз в момента се уча. Преди 2-3 години ми дойде музата, до преди това правех пържени картофи и яйца, пица и спагети.  Wink
Като си харесам някой рецепта я пробвам, стават фалове от време на време, но в повечето случаи се получават нещата. С рецептите от форума проблеми не съм имала, а и хубавото е, че има коментари и допълнителни съвети.  Peace

# 15
  • Мнения: 27 524
Никак специално. Още се уча. Хващам една рецепта за ушите и стриктно изпълнявам. 99,9 процента се получава. Не мога на око обаче, винаги с рецепта и точни пропорции.  Simple Smile

# 16
  • под тепетата
  • Мнения: 9 292
С мерак! Комбинация от Зори, Блонди и малко ген от мама  Mr. Green Още преди да се оженя си харесвах готварски книги, на мама тефтера е преписан старателно и сега продължавам да търся и обогатявам менюто вкъщи. Събрала съм над 30 книги, а и като има бг-мама, няма недоволни у нас! 
 Братовчедка ми като млада булка старателно вари боб, а той така и не увря,щото били фъстъци  Joy
 

# 17
  • Мнения: 68
А, съвсем не си сама- аз не умея, просто не ми се отдава и това е. Опитвала съм преди, но все не са се получавали ястията. Откакто имаме жена, която готви, съвсем ми закърняха готварските умения.
За готвенето преди всичко трябва да имаш желание, иначе е голяма тегоба, според мен.

Но пък обичам да ям!  Flutter

# 18
  • Мнения: 634
Ми спазвай стриктно рецептите.
На мен не ми се получава, когато импровизирам, без да съм сигурна какво трябва да се получи.
И аз много пъти удрям на камък и ми става толкова тъжно Cry сякаш и най-лесното нещо не мога да направя Cry

# 19
  • София
  • Мнения: 10 825
Никак специално. Още се уча. Хващам една рецепта за ушите и стриктно изпълнявам. 99,9 процента се получава. Не мога на око обаче, винаги с рецепта и точни пропорции.  Simple Smile

И аз като Блонди!

# 20
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Много обичам да готвя.Първите си опити ги помня,но на каква възраст съм била не помня.Големи фалове съм имала в началото,но човек се учи.Сега,когато прочета една рецепта долу-горе ми е ясно какво се получава.Е,има и изключения,но затова пък много питам,докато ми се изясни и действам.Направо ме досърбяват ръцете,когато някоя рецепта ми допадне.

# 21
  • Мнения: 1 436
С много мерак и още повече грешки. И аз като Блонди и Ледената Кралица - ако имам точна рецепта, се справям съвсем прилично Peace. Обаче никак не ми се отдават рецепти, в които има брашно колкото поеме или една непълна лъжица нещо си. А колко парфета изядохме с лъжичка, докато налучкам колко точно се държи желатина на водна баня, за да стане 'като рядко лепило'  Blush.

# 22
  • Мнения: 3 861
Обичам да го правя!
Още като малка все се въртях в кухнята около баба ми и я гледах в ръцете какви ги върши. Все се опитвах и аз да бъркотя разни неща. Започнах в един момент сама да правя разни неща кога успешна, кога не, но с голям мерак и така лека полека си се научих. Нямам претенции да съм велика готвачка, но се справям добре. Винаги готвя на око. Точните пропорции ме отегчават. Много импровизирам в кухнята но най-важното е да се прави с много мерак. Тогава винаги става Peace

# 23
  • Мнения: 4 380
Всичко зависи от това, от какъв етап започваш да се учиш. Малко или много човек има някаква база наблюдения (опит в някои случаи) от детските си години. Наблюдавал е майка си, баба си как го правят и дори да не помни рецептите или етапите, има представа за елементарна кулинарна техника. Значи знае как да обработи или нареже продуктите, в някои случаи е чувал за някои тънкости. Примерно мама му е заръчала да довари боба и му е показала в кой точно момент трябва да сложи солта и как да провери момента.  Или пък майката се е вайкала по повод някой свой фал и е казвала какво е пропуснала. Така малко или много, всеки има някаква база от знания, която при всеки е различна. То зависи от това дали в семейството му се е готвело, доколко добри кулинари е имало в семейството, а също от това в каква степен са впрягали децата да помагат. Зависи също така и от любопитството и любознателността на детето. На мен ми беше адски приятно когато в училище всеки трябваше да занесе някакви сладки и как сладките на майка ми събираха погледите на всички. В изработката на красиви неща (сладки, тортички, боядисване на яйца и т.н.) аз намирах място за приложение на онзи творчески потенциал който принципно е заложен във всеки. С тази разлика вероятно, че по природа съм малко по-творчески и художествено надарена, а следователно малко по-креативна може би. И така, боядисването на яйцата беше детска игра, в която влагах творчество. По-късно, в юношеските години ми доставяше безумно удоволствие да украсявам тортички. От там любопитството към кулинарията и наред с криминални романчета четях и кулинарна литература. Толкова книги относно кулинарни техники съм изчела и толкова енциклопедии на плодове, зеленчуци и подправки съм изнакупила, колкото едва ли има в някой дом. Да уточня, че това става доста преди първите ми сериозни опити на практика. Майка ми може и още да не знае какво е аншоа, аспержи, селъри или резене, но аз знаех всичко за тези продукти много преди да ги бях видяла реално или вкусила.

Значи...на мен ми е много трудно да кажа, че във възрастта в която аз самата станах стопанка на дом, проимах съпруг до себе си, който трябваше да храня (пълен инвалид в кулинарно отношение), че в този момент е трябвало да се уча на някакви фундаментални неща. От там на сетне учих рецепти. Основните неща си бяха вече залегнали. Имало е много бедни моменти, в които трябваше да влагам цялата си креативна енергия да измислям нещо от нищо или от един и същ набор елементарни продукти да правя х- количество различни ястия. Гадничко, но и полезно, защото ти развива фантазията.

Между другото, сега правя не по-малко фалове отколкото на 20-годишна възраст когато се омъжих. Просто защото повече от всичко мразя еднообразието в храненето и съм в постоянно търсене на нещо ново и непознато за вкусовите рецептори. Аз нямам "фирмени" или "семейни" рецепти. Не са много нещата които готвя често. Моите в къщи са "дресирани" да не питат "какво е това" когато им се сервира. Просто най-често и аз не знам какво е това. Laughing Готвя по непознати рецепти и вкусваме всички като в ресторант- за пръв път е на всички. Ако има нещо не както трябва, има нещо на рецептата, вината рядко е в мен.

Последна редакция: чт, 21 юни 2007, 06:45 от xenia

# 24
Въпреки,че готвя на ден по два пъти.Едно и също нещо веднъж ми се получава веднъж не.Много е относително и мисля,че човек трябва да го има и малко като дарба.Рецепта за добро готвене мисля,че няма.Мисля също,че всеки се учи от грешките си с течение на времето.  chef

# 25
  • Мнения: 393
Аз от малка се въртях в кухнята и понеже леля ми, баща ми, майка ми са добри готвачи взех от всеки по нещо и мисля че сама добре се справям. Иначе наложи ми се да живея сама от 15 годишна и тогава започнах да се уча и на по - сложни кулинарни творения.Иначе по рецепти само не винаги ми се получават нещата знам ли всяко нещо си има тънкости, а в рецептите понякога се пропускат

# 26
  • Мнения: 29
скъпа един ден  със сълзи ще се смееш на спомените си от първите стъпки в готварството ,така както аз и околните се смеят на моите спомени
за първата "домашна"торта ,която се опитах да направя изхабих 30 бр.яйца и така не се и получи всичко отиде в кофата ,/може би защото беше за рожден ден на свекърва ми/
първата баница, която изпекох беше нещо подобно на препечени хвърчащи на всякъде кори  ,ноoooooo сега е нещо друго просто трябват много търпение от околните и мерак от теб ,а и тук има такива лесни и сполучливи рецепти дерзай имаш време

# 27
  • София
  • Мнения: 2 381
Още се уча. На 27 г. съм, 9 години живея сама, а от 4 - 5 г. - с приятеля ми и честно казано, чак от тази година започнах да готвя повече от 1 път на месец-месец и половина. Често се шегувам, че още съм на ниво - готвене по книга. От страх, да не пресоля манджите, почти винаги са ми безсолни.  Blush

# 28
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
Все още не съм се научила,но не се отказвам,пък и мъжо не е прентенциозен!

# 29
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
просто ми се отдава  Flutter когато ми се дояде нещо специфично,започвам да го правя и така...но все пак стават фалове понякога  Mr. Green
И аз съм така  Mr. Green При мене фаловете са само, когато правя нещо с желатин - е не става и не става  ooooh!

# 30
  • София
  • Мнения: 1 423
Аз все още се уча  Mr. Green Намирам разни рецепти и експериментирам. Получават се ястията, а ако допусна грешка, гледам после да не я повтарям.  Peace 

# 31
  • София
  • Мнения: 35 946
С въображение и упоритост.
Провалите само ме амбицираха. Grinning

# 32
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
С въображение и упоритост.
Провалите само ме амбицираха. Grinning
И при мен така!  Peace

# 33
  • Мнения: 1 313
Още се уча. Wink
Когато се изнесох от нас си записах някой по-лесни рецепти, които мама приготвя с обяснения като за бавноразвиващи се, защото не умеех дори да пържа яйца Blush
После се учех пак от нея или от форума - има много лесни рецепти, аз избирам предимно такива. Мисля, че причината бързо да почна да готвя е, че не обичам да се храня на ресторант. Много съм капризна и все се чудя как са приготвили нещата и дали не са сложили нещо, което не обичам. Затова се наложи сама да готвя - така слагам в яденето само каквото обичам.

# 34
  • Мнения: 3 830
Готвя по малко. Не мога всички традиционни ястия да приготвям, но се уча. Първите ми манджи ставаха най-вкусни, напоследък нещо не ги правя добре  newsm78
Първо майка ми казваше кое как се готви и аз го правех, но после започнах и да импровизирам и понякога стават много по-вкусни!   chef

# 35
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 292
Човек се учи, докато е жив.
Според мъжа ми готвя перфектно. Рядко имам провали, които всъщност само аз установявам, на вкус всичко е ОК.
Много неща не мога да правя, но не е късно да се науча  Simple Smile

# 36
  • Мнения: 732
Научих се, когато ме приеха студентка и майка ми нямаше как вече да ми готви  Joy

В началото започнах с по-лесни неща и така с проба-грешка и повече практика сега се справям доста добре.

Форума също много помага  Crazy

# 37
  • Мнения: 1 063
Неволята ме научи!
Баща ми много държеше майка да ме научи да готвя преди да изляза от къщи Laughing, а тя му отговаряше, че за всичко си има време и няма смисъл от малка да правя нещо, което после ще върша цял живот...
От начало бяха рецепти написани като за бавноразвиващи/също като Арлина/, едновременно имаше и консултации по телефона с мама, после останаха само книгите, списанията и т.н., а сега се хващам, че много често импровизирам...но има една подробност-имам голямо желание, правя го с удоволствие и много често, когато имам проблем или съм изтормозена от друга дейност се закотвям в кухнята и релаксирам...

# 38
  • Мнения: 1 299
Единствената причина, поради която реших да се науча да готвя, е че няма мама цял живот да прави това за мен. Приятелят ми също готви, но според мен той само така си мисли - прави елементарни неща ooooh! Тук във форума попаднах на интересни рецепти и реших да се пробвам...Е, вече не правя само салати, но и спагети и една торта  Tired Но виждам, че повечето още се учите Peace Значи не съм сама в начинанието ми (иначе приятелките ми готвят та се късат  Crazy)

# 39
  • Мнения: 1 063
Ако го хванеш момчето от сега да готви ще се родиш просто/разбира се ако не ти доставя удоволствие/,днес ще са елементарни, утре по-завъртяни и така... Mr. Green

# 40
  • Мнения: 1 299
Ами пробутвам му разни рецепти  Joy

# 41
  • Мнения: 1 063
А, продължавай тогава, ще се усети след пет-шест години, когато ще е късно  Mr. Green

# 42
  • Мнения: 1 299
А, продължавай тогава, ще се усети след пет-шест години, когато ще е късно  Mr. Green
Joy

# 43
  • Мнения: 11 607
Как се научих - от книга - Българска национална кухня ли беше newsm78или нещо такова...Май от Земиздат бе, една дебела, зелена книга е...Много хубави рецепти има.....сега се уча на това онова от форума,а за тестените неща - от майка ми...Тя е царица на брашното!

# 44
  • Мнения: 1 818
Цоцоланче,спомням си я тази книга дебелата....още я пази мама,вече е без корици.
Учих се да готвя като учих в Сливен средно образование.Бях на квартира,нямахме стол и нямаше как.От баба знам много неща,но за съжаление тя почина ,когато най-имах нужда от нея.Иначе почти всички супи , козунаци,пити,баници и тиквеници ги знам от свекърва ми.Страшна майсторка е!

# 45
  • Мнения: X
Тиках се около бабите (майка ми започна да готви след мен - като стана на около 30) - готвя прости неща и пека сладки от 6-7 годишна, а манжди, супи, кюфтета и всякакви "играчки" от 10-11 годишна.
Рядко готвя по рецепти, но преди няколко месеца се научих на прекасните питки на Карина     chef 
Трябва фантазия и смелост  Peace
Най важното е неуспешните опити мигновено да се унищожават, а поуката да се запомня Mr. Green

# 46
  • Мнения: 212
Аз в момента се уча, опитвам по-нестандартни неща, а не това, което се готви обикновено вкъщи. И аз обичам точните мерки и теглилки, а не едно към гьотура Simple Smile)).
Преди като търсих рецепта за ориз с маслини и гъби /сигурно не е много сложно, обаче аз съм си блондинка/, попаднах на това http://maestross.blogspot.com/2006/10/internet.html
Май някой трябва да направи подобен guide for dummies и ще има огромен успех на пазара Simple Smile))

# 47
  • София
  • Мнения: 7 097
Не съм се учила. Гледала съм майка ми и баща ми как готвят, а и много обичам да импровизирам.

# 48
  • Мнения: 4 406
според съпругът, още не съм се научила  Twisted Evil

# 49
  • Ах, морето
  • Мнения: 374
Ами и аз не знам как. Прави ми впечатление, че в последната година-две правя неща, които преди това ми се струваха доста сложни за изпълнение. Далеч съм още от кулинарното майсторство на други домакини, но пък в сравнение с някои мои познати съм направо виртуоз.  Embarassed Явно ми се отдава, за разлика от други неща - например шиене и плетене. Имам желание и непрекъснато експериментирам. И почти никога не изпълнявам рецептата 1 към 1, винаги променям нещо, така че да стане още по-сполучлива.

# 50
  • Мнения: 4 380
Цитат

 Joy Joy Аз мислех, че по-зле от моя мъж в кухнята няма. И на него съм му давала някои обяснения като на малко дете, но чак толкова.... hahaha

Това ме подсети за няколко правила в организацията на кухнята за да няма проблеми в реализацията на различни рецепти.

-Наличие на максимално количество разнообразни подправки, добре подредени и обозначени. Имам голям шкаф с подправки и никога не са ми достатъчно.
-Наличие на максимално количество сухи и бавноразвалящи се продукти или пък консерви като "неприкосновен запас", на които винаги да можеш да разчиташ.
-Наличие на оптимално количество дребна техника и инструменти.
-Наличие на разнообразни форми, тенджери и тигани.

Много е неприятно да готви човек в зле оборудвана кухня. Sick От това може цялото желание за готвене да се изпари.

# 51
  • Мнения: 11 747
Цитат

 Joy Joy Аз мислех, че по-зле от моя мъж в кухнята няма. И на него съм му давала някои обяснения като на малко дете, но чак толкова.... hahaha


Joy Joy Joy hahaha Mr. Green
Чак сега го виждам,ама това е много забавно! PeaceТя рецептата е смешно подробно указана,ама чата по-долу е върха!Е,след такива обяснения,ако някой не може да го сготви....да се откаже завинаги от кулинарията! ooooh!

# 52
  • Мнения: 2 609
Докато бях при мама правех само яйца и спагети. Embarassed Като се омъжих ща, не ща започнах с опитите. Като хванех някоя манджа и по 100 пъти се е случвало да звъня на мама или на приятелка , да питам кое, как .....Blush И така...с времето се понаучих... Wink

# 53
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 635
Като в тото-то - с малки суми, но редовно  Grinning
Майка ми държеше да ме омъжи научена, та започна да ме кара да готвя лесни ястия през лятната ваканция - пиле с ориз, пълнени чушки... и така неусетно се научих.
Имам и няколко запомнящи се провала - първата ми лазаня и кучето не искаше да я опита, а и досега изпитвам страхопочитание към всичко с мая  Laughing

# 54
  • Мнения: 526
От страх, да не пресоля манджите, почти винаги са ми безсолни.  Blush
О,това е бял кахър.По-лошия вариант е,когато цялото семейство се изреди да сложи сол на манджата,без да я опита.И това се е случвало в нашето скромно домакинство Laughing

# 55
  • Мнения: 1 379
Аз вече мислех курс да си намеря да запиша, че.... Embarassed
Аз нищо не можах да готвя.Първо се обаждах на майка ми и тя диктуваше рецепти по телефона.Миналото лято си купих 3 готварски книги от БГ и стриктно по рецептата.Колкото пише в книгата, толкова слагам. Сега не съм майстор готвач, но готвя вкусно.Щом приятеле ми яде Mr. Green Той иначе много капризен.

# 56
  • Мнения: 46 516
Абе чета тук, дори пробвах някои рецепти, но горчивата истина е, че нещо не ми се отдава Cry Само аз ли не мога да готвя? Само на мен ли все не се получава?  newsm78



Ако това ще те успокои, аз даже и не пробвам  Laughing
Мога да готвя няколко неща и когато ножът опре до кокъла ги правя  Laughing

# 57
  • София
  • Мнения: 4 294
Ами с желание  Laughing
Гледах майка ми като бях малка, после се отделих защото учих средното си образование в друг град- та ща не ща сама се справях, после дойдоха студентски години пак сама и така.
Обичам да готвя, да експериментирам, да забърквам различни "буламачи"  Wink и у дома мъжа ми се облизва  eat Като готвя все традиционни рецепти и се мине време и вземе та  каже "Скоро не си правила нещо по-така завъртяно"  Laughing

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 727
Постепенно се научих, предимно от баба ми през лятната ваканция. Когато излязох в майчинство, но още не бях родила, се развихрих в кухнята, цял ден готвих и все завъртяни работи. Най-много ме мъчеше един кекс...сигурно поне 10 съм изхвърлила, докато стане  Laughing Трябва да си упорита и както те посъветваха по-горе унищожавай провалите възможно най-бързо. Wink  На мен като ми се подиграват за някое ядене, ми става много гадно...не стига, че си се трепал да го сготвиш, ами накрая като не става за ядене и ти се подиграват отгоре на всичко, идва малко много... #2gunfire Убива ти мерака от всякъде...Затова опитвай, като не става го хвърляй и замаскирай положението с нещо готово от магазина или някоя по-лесна рецепта.

# 59
  • Мнения: 223
научиха ме и сега съм перфектна:) Peace

# 60
  • София
  • Мнения: 4 588
Ами в началото си харесвах някоя рецепта от книга, купувам продуктите и изпълнявам. Почти винаги се получаваше, но имаше и провали разбира се. Сега вече започнах и да импровизирам. Laughing

# 61
  • Мнения: 11 607
На определени хитринки се научавам от ... темите тук в готварският форум! За всички от готварският  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 62
  • Мнения: 231
Когато се ожених не можех едни яйца да направя,но с питане,ровене из готварски книги човек се научава,няма на къде Wink.Тогава изпълнявах всичко както е написано или са ми казали,ако имаше правописна грешка в книгата не знам Mr. Green.

# 63
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
От няма и къде.Не обичам да готвя и явно затова и на мен не винаги ми се получава.

# 64
  • Мнения: 1 299
Божеее, собствената си тема редовно чета като : Как се научихте да говорите ? hahaha

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 512
Научих се да готвя още в 6клас. Много обичам да готвя. То като му хванеш цаката почти всички манджи се правят по един и същ начин

# 66
  • Мнения: 1 546
КОгато започнахме да живеем заедно с моя мъж можех само яйца да пържа...с питане и опитване се научих да готвя.

# 67
  • Мнения: 711
От много малка обичам да се навъртам в кухнята. Баба ми като готвеше нещо и аз все "помагах". А като пораснах започнах да експериментирам. Каквото има в хладилника слагах в тигана и ако ми хареса резултата си пишех "рецептата" в една тетрадка.

# 68
  • Мнения: 460
ами на мен си ми доставя удоволствие да готвя! Hugе не всеки път съм във форма,ама и случаи когато залагам на полуфабрикати,просто защото и аз съм човек и имам нужда за почивка и себе си,но когато се развихря наистина съм добра Blush!
мисля ча това се наследява!мама е перфектна готвачка и аз като малка мн.обичах да и помогам,макар и само с измиване на някои продукти,или донасянето им до определено место!
после,лека полека без да се насилвам нещата дойдоха от самосебе си и започнах аз да готвя!
помня 1-вото си пиле с ориз! Hugмисля че бях в 3 или 4-ти клас.баба ми тогава ми помогна много с напътствията си,защото явно от тогава съм започнала да проявявам характер в кухнята и до ден днешен обичам като започна нещо да си правя си правя сама!
спомням си ,че във 2-ри клас направихме с една приятелка едни локумки,защото в уч-ще имаше тържество!ношета майки бяха 1-ва смяна и ние запретнахме ръкави!това бяха най-вкусните локумки момичета! Hug представете си деца във 2-ри клас как сме се справили newsm78 идея си нямам!останахме мн.горди от себе си,защото след края на тържеството нашите сладки бяха изядени от нашите съучиници!  chef
но истината е че когато се готви тр.да се слага и щипка любов!!

# 69
  • Мнения: 1 080
Постепенно и с мерак. В нашето семейство проблемът е, че моя мъж обича традиционната кухня, а пък аз съм фен на експериментите. Иначе ядем всичко  Mr. Green

# 70
  • Мнения: 9 903
в повечето случаи не ми се получава, ако много съм се старала и съм опитвала. Правя ли го леко, вършейки и нещо друго, без да пробвам на вкус, става вкусно.
Най-голям проблем ми  е било да уцеля солта - имам склонност да пресолявам. Но на завързани манджи изобщо не се хвърлям, а сладкиши сигурно никога няма да правя като хората - не се обичаме с тестото.......

# 71
  • Мнения: 4 770
 Ами аз не мога да меся, да правя засукани сладкиши или да готвя огромен брой неща, но това, което знам, съм го научила по неволя - защото живеех сама и нямаше как.  ooooh!  Ядях първо сухи храни, но като видях, че не ми се отразява добре   Sick   се хванах и научих доста.  Peace  Сега се радвам, че поне като за мен и за милото мога да готвя.  Grinning

# 72
  • Мнения: 534
Майка ми държеше да ме омъжи научена, та започна да ме кара да готвя лесни ястия през лятната ваканция - пиле с ориз, пълнени чушки... и така неусетно се научих.
А и завърших ТОХ  Wink
срамота да не мога да готвя,мъжа ми казва,че ми идвало отвътре  bowuu

# 73
  • Мнения: 1 299
Имам приятел завършил ТОХа - страхотно готви и сам измисля много интересни рецепти Peace

# 74
  • София
  • Мнения: 971
като обичам да ям, къде ще отида  Blush

# 75
  • Мнения: 393
В началото и на мен не ми се получаваше всичко, но с годините практика... даже и не опитвам понякога как е на вкус, толкова съм свикнала с пропорциите Laughing
Чета готварски книги и опитвам, като не стане -пак  Hug

# 76
  • Мнения: 1 877
Доста късно се научих да готвя,но вече се справям с повечето манджи и никога не готвя с точни пропорции,ами "на око"....то пък и едно готвене у нас.Много-много не сме по манджите и я караме на сухоежбина

# 77
  • Мнения: 6 164
В момента се уча, но дотук каквото и да направя, наистина успявам. Мисля, че е защото се старая наистина много и го правя с огромно желание. Това е най-важното.

# 78
  • София
  • Мнения: 1 642
Ами мен неволята ме научи да готвя, пък после взе, че ми хареса и сега това ми е любимото домашно занимание. Първоначално питах майка ми по телефона как се готви това или онова, после четях списания и експериментирах. Накрая направих пожар в кухнята и оттогава преодолях всички страхове и започнах да се забавлявам около печката.

# 79
  • Мнения: 1 426
По метода на пробите и грешките се научих... Все пак от 20 години почти всеки ден готвя... това са горе-долу 7000 пъти досега, че и повече!  Laughing
Имам една леля-стара мома, често ми идва на гости на вечеря. И все казва: ау, колко вкусно готвиш! Ами ще готвя, я! За 7000 пъти ако не съм се научила...

# 80
  • Бургас
  • Мнения: 1 267
Научих се да готвя по телефона.Живеехме заедно с нашите и майка ми работеше от 8 до 17.30.Беше ми съвестно-аз в къщи с бебето по цял ден и да я чакам тя да сготви.....Повечето неща ми ги обясняваше като на идиот-кога е завряла водата-като почне да пуска мехурчета,кога да посоля боба-като се изкачи на повърхността на тенджерата. И т н -мили спомени.Сега дъщерите ми са същите-ако искат се пробват, бяха сами 10 дни ито преди две години-всичко им напазарувахме,направи се график -кога и какво ще си готвят и се справиха децата. Не ги насилвам,ще им дойде времето, тогава аз ще съм на телефона.Само дано не ги отнесе живота много надалече, че и да пробвам отвреме навреме какво съм ги научила.

# 81
  • Мнения: 431
Когато бях някъде 6 -7 клас постоянно ходех след баба ми с една тетрадка и записвах всичко което слагаше в манджата. След това го пробвах у нас и така се научих много малка да готвя  Wink

# 82
  • Мнения: 1 299
Когато бях някъде 6 -7 клас постоянно ходех след баба ми с една тетрадка и записвах всичко което слагаше в манджата. След това го пробвах у нас и така се научих много малка да готвя  Wink

Аз така ходя сега след баба ми, майка ми, приятелят ми ...  и записвам ли записвам  Laughing

# 83
  • Мнения: 431
newsm62   бъди сигурна че ще се научиш  smile3521

# 84
  • Мнения: 3 268
Аз се научих да готвя от любов.Исках да радвам съпруга си и така лека полека,след като изчетох доста книги се научих.Обичам да приготвям интересни ястия,особено като имам гости,менюто е доста завъртяно.  chef

# 85
  • Мнения: 3 416
Много обичам да готвя,първата си манджа направих  на 7 год-картофени кюфтета,станаха супер PeaceНо както е писано по-нагоре,трябва да имаш желание за това и да искаш да зарадваш семейството си с нещо хубаво.
Към авторката на темата-опитай наистина с по-лесни манджички,после нещо по завъртяно и разбира се тука във форума има страшни рецепти стъпка по стъпка.Ето аз например с манджите и месенто на разни тестени неща нямам проблем,но например с тортите и сладкишите ми някой път все още стават изненади Grinning

# 86
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Не обичам да готвя ,но няма как.Днес това утре друго и хващаш тънкостите.Аз като ям нещо и горе-долу схващам как се прави.Като се сетя какви пържоли правех на мъжа ми преди 10 години-истинска подметка.Чудя се как нито веднъж не се оплака.А майка му е превъзходна готвачка.
За тортите- изцяло дължа на "Моите любими торти".Сега вече и други глезотии.

# 87
  • Мнения: 6 713
Винаги адски много съм харесвала домакинстването и най-вече готвенето. На 13-14 години си купувах вестник "За дома" (а моите съученички списания за музика  Laughing Laughing)

Като се преместихме с приятеля ми да живеем заедно (преди да се оженим) имах вече цяла купчина със тефтери, тетрадки, списания и какво ли още не за готвене.

После се оказа, че човек най-добре се учи с практиката!  Peace Peace

# 88
  • Мнения: 4 569
Уча се още.Оставят ми 5-10 лева и казват:Да сготвиш!Засега правя като хората само картофи на фурна-добре че беше моя та да ме научи.Днеска-супа и СТАВА ЗА ЯДЕНЕ LaughingУтре сигурно ще е спагети.
Обаче всичко се изяжда-все пак сме 6 човека.Който мрънка-да си готви.

А като се отделим с него как ще я караме-не ми се мисли  newsm78

# 89
  • Мнения: 2 804
Научих се на основно готвене от съпруга ми и най-голямата ми зълва !
А като цяло това изкуство -готварството е необятно и не мога да кажа , че е възможно някой да го е изучил цялото .
Справям се прилично в кухнята и щом се изяжда съдържанието по чиниите значи съм постигнала приличен резултат !

# 90
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Като ученичка само правих опити за кекс и други сладкиши.

Като студентка-на готова храна.

Като се ожених започнах една тетрадчица, първата ми рецепта е пиле с ориз, след нея боб, яхния и т.н.

Сега съм доволна от кулинарните си умения, мъжът ми също...  Wink

Опит, практика, успехи и провали и... си се научил. Но ако нямаш желание, нищо не очаквай като резултат. Успех.

# 91
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Като студентка - гладът ме научи.  Laughing

# 92
  • Smallville
  • Мнения: 994
Нищо не можех да готвя до преди 4-5 години,дълго живях с мама и тя се грижеше за това.Но после се наложи да се науча и с оказа,че не било толкова трудно.Моят трик е,не пържа нищо,за което майка ми изпада в потрес,готвя само прости ястия,т.е. такива рецепти,които първо свари,после запържи и накрая запечи,ги пропускам.Всичко ми е сурово и пека,независимо дали приготвям мусака или пиле с ориз.Така се запазват полезните вещества в яденето и е здравословно Peace

# 93
  • Мнения: 1 427
"Неволята учи" са казали старите хора.
Научих се като станах вегетарианка-вкъщи се ядеше само месо. Та започнах да си готвя-хареса ми, започнах да готвя и за семейството...и така!

# 94
  • Мнения: 14 489
откак се помня готвя. даже не помня кое ми е било първото ядене, което съм сготвила сама нито пък помня някой да ме е  учил макар, че баба ми, с която живеехме заедно беше голяма майсторка.

# 95
  • Мнения: 178
Аз се 'научих' от нямане какво да правя, от любов, от глад...  Wink Като ученичка бях (и още съм) луд фен на Бон Апети - записвах си всички рецепти и -> в специална папка. Мечтаех си някой ден да имам възможност да ги сготвя всичките.  Blush

Напоследък се застоявам в кухнята и експериментирам от желание да зарадвам близките си, но като си помисля в Студентски град какви неща съм съворявала с подръчни средства поради липса на пари... Там се научих да не се притеснявам да мятам в манджите, каквото има в наличност и сметна за добре. Процентът на успеваемост беше над 90 и околните пак бяха щастливи, само дето на мен не ми пукаше особено.  Laughing

И досега имам изцепки в кухнята, но коя домакиня ги няма?!

Горещо препоръчвам готвенето в екип! Като има друг човек с мен, забравям най-шантавите идеи и остават само тези, които обещават добър резултат. Нали знаете, в спора се ражда истината и когато съм готвила заедно с мъжа ми, винаги се е получавало превъзходно!  Peace

# 96
  • Мнения: 1 187
Научих се от любопитсво,експериментирах и продължавам да го правя.Не мога да готвя по книга-не се получава!Винаги по усет и на око.

Първата ми супа/картофена постна/ измайсторих в 4-ти клас.   Laughing

# 97
  • Мнения: 674
 Сама се научих по рецепти, след като заживяхме заедно с мъжа ми. Честно казано, нищо не бях правила дотогава, но ми беше интересно да готвя, а и явно ми се отдава! Първите няколко дни живяхме на омлети и полека-лека на всичко се научих! Успех!

# 98
  • Мнения: 216
От малка първо гледах а после по4нах и да експериментирам, и до ден днешен не съм 4ула оплакване а само как ..... как... и така  Peace

# 99
  • Мнения: 6 958
С времето човек се учи... Пробваш разни нешица и лека полека всеки път ще стават по добри и по добри принципно  newsm78 Ако ти е по лесно готви по точни рецепти, но лично аз готвя инпровизирано и ми се отдава просто и нямам проблеми в това...  Rolling Eyes

# 100
На мен това ми е страст, хоби направо. Обожавам да готвя. Може би тази вътрешна потребност ме кара да пробвам и още и още. Когато мъжът ми каже супер е това, само ти можеш така да го направиш и направо ми идва да го Hug
А иначе и аз съм имала провали. Първото нещо което сготвих беше в първи клас с най добрата ми приятелка. Беше уж паниран кашкавал ама нищо общо с панировка просто парче кашкавал че и на всичкото отгоре в пластмасова чиния. Няма да ви казвам как го чистихме от фурната и как го заровихме в кофата за боклук да няма бой #Cussing out.Като се сетя и просто ми става така смешно Joy
Не се отказвайте ако ви идва отвътре. Практиката и желанието учат. bowuu

Общи условия

Активация на акаунт