Хубавите български имена като че ли са вече кът

  • 41 076
  • 475
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 950
Аз много харесвам българските имена. Вече си имаме Йоана. Живот и здраве, след няколко месеца ще имаме Христо и Йордан!  Praynig

# 31
  • Мнения: 1 426
Сигурно не са съвсем кът, около мен децата са си със съвсем нормални имена, само тука във форума, гледам, че са се завъртяли едни Ивеи, Данаи, Марлени и Стив-Роджъри... Главата да ти се замае... Но пък - имена. Колкото по-различни, толкова по-добре. Че погледнете в телефонния указател на Иван Иванов, примерно, или на Димитър Димитров... Доде си намериш телефона на твоя точно, можеш да се озъбиш... Laughing

# 32
  • Мнения: 2 171
Ами и моите наблюдения са, че няма много деца с такива "засукани" имена. Чувала съм от моя приятелка за детенце в ДГ на дъщеря й, което се казва Айвън. Много се чудих защо родителите му не са го кръстили Иван. Иначе децата около мен са все - Александър, Мартин, Калоян, Йоана... изглежа това са сега модерните имена. Пък аз много харесвам имената на българските царе - Борис, Симеон, Иван, Борил, Самуил, Петър... Не съм запозната много с произхода на имената и не знам доколко са български обаче.

# 33
  • Мнения: 4 451
Избрах името на малката си дъщеря от Йовковите разкази - Василена. Мислих, че е някакво позабравено българско име. Оказа се, че името е от гръцки произход hahaha и означава "царствена". Но пък чудесно се връзва с презимето и фамилията.
А-а-а, аз познавам бебе, което е кръстено Цонка и Василка. И двете баби са "върли гърли" (както аз наричам баш свекървите Joy) и казали, че ако децата не се казват точно така, значи не били кръстени на тях. Но това са по-скоро изключения.
Момичета, много ви благодаря за добрият тон в темата.  bouquet

# 34
  • Мнения: 4 621
Мисля, че напоследък поотмина "модата" за кръщаването на децата с чужди имена. Все по-често се срещат хубавите и благозвучни български имена Hug

# 35
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Моето момиче се казва Михаела.Не е от бълг.произход, но не е от онези "странните" Не виждам кое му е модерното?Първи започнаха ромите да си кръщават така децата си, на герои от сериалите Simple Smile

# 36
  • Мнения: 8 505
Не ви ли се струва, че българските имена като че ли започват да изчезват? Все по-често срещаме дечица с имена като Памела, Ивон, Дженифър, Кристофър, Майкъл и т.н. Нищо против всеки да си кръщава детето както иска, но дали след години ще съществуват имена като Георги, Димитър, Христо, Иван....?

Аз пък си мисля,че това време поотмина-бумът на засуканите чужди имена.Все по-често срещам деца с нормални имена-дори да не са български,поне не звучат странно (и смешно).Името на дъщеря ми също идва от гръцки език.

# 37
  • София, България
  • Мнения: 2 222
И на мен са ми странни имената с чужд привкус. Не е лошо да се разнообразяват имената и у нас, но да звучат по нашенски - например Ерика, Каролина, Карина - поне окончават на А. Обаче Никол, Денис ... определени не си отиват с фамилиите. Обаче наистина ми се струва, че тая мода поотминава и вече майките се връщат към имената с българско звучене. Синът ми се казва Деян - исках хубаво име, което ще стане после хубава фамилия, което има хубаво умалително, лесно се помни и изговаря. Обаче сега като ме пита как се казва и като кажа Деян - и се почва едно питане: "Как, как?", "С Е или с И?", "С Я или с А?". Защо трябва да е нещо толкова изчекнато, мисля че си е най-нормално име...

# 38
  • Мнения: 27 524
За съжаление има подобна тенденция, надявам се да е временна. Много често родителите си в старанието си за нещо уникално и интересно изпускат здравия разум и после детето страда цял живот  Confused
Не харесвам чужди имена на български деца.  Naughty

# 39
  • Мнения: 3 500
Избрах за детето си небългарско, но универсално европейско име - Моника. Не съм привърженичка на крайностите - Дженифър и Джон и т.н. ми звучат ужасно, особено вързани с българска фамилия, но има много приемливи небългарски имена. Оня ден в парка една майка викаше след детето си "Кристофърееее, Кристофърееее", ми ужасно ми прозвуча. Но съм на мнение, че всеки има право да избира да си кръсти детето  както си поиска. Има много българи в чужбина, които кръщават децата си с чужди имена. Всеки си има някаква причина.Уважавам избора на другите.

# 40
  • Мнения: 865
според мен модата със странните,изчанчени имена сякаш взе да отминава,поне в послените една-две години.сапунките бяха дали лош тласък,за съжаление ooooh!

# 41
  • Мнения: 701
На мнение съм че има много "наши" си имена,които са позабравени и биха звучали чудесно!/казвам наши си защото не съм сигурна дали наистина са български/

Не бих се учудила или възмутила на имена като Ния,Рая,Десислава,Самуил,Калоян,Крум и др.

# 42
  • Мнения: 728
Незнам каква е модата с имената сега, но ми прави впечатление, че всяко второ момченце, с което си играе сина ми, се казва или Александър, или Калоян или Мартин.
За имената на момиченцата нямам наблюдения.

# 43
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Незнам каква е модата с имената сега, но ми прави впечатление, че всяко второ момченце, с което си играе сина ми, се казва или Александър, или Калоян или Мартин.
За имената на момиченцата нямам наблюдения.
Права си, така е, и на мойте приятелки така се казват. Казват жените: "Ми тва име ми харесва, какво да направя като всяко второ се казва така". Аз пък исках да е малко рядко срещано. Въпреки, че и Деянчета напоследък срещам доста!

# 44
  • Мнения: 24 467
В нашата градинка имената на практика са Мартин, Георги, Николай, Виктор, Тихомир, Мариела, Преслава, Калоян, Тома /имаме си такъв приятел/, т.е. има си и български и не чак дотам, но българските определено преобладават, а несъвместимо с нашите традиции нямаме. Явно латиносериалите не са на кой знае какво уважение...
Мен пък не ме е грижа колко деца носят името на моите. Моите са си индивидуални, имената сме си избрали ние с таткото и съвпадат с имената на светците, по чиито празници са родени. Е, няма как да са Памелка, Джудзепе, Волф, Констанс, Игнасио и т.н., пък и ние сме го искали.

Общи условия

Активация на акаунт