Гърне - от кога?

  • 2 803
  • 51
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 360
Преди да навърши годинка започнах по малко да я слагам на гърнето.На година и половина махнахме дневния памперс,а на две-вече е и без нощен HugНе срещнах никакви трудности Wink

# 16
  • Мнения: 1 420
Много полезна тема  Peace И аз мисля да започваме отрано с гърнето, като почне на сяда стабилно т.е. около 6-7 месеца. Ще следя темата  Simple Smile

# 17
  • Мнения: 385
На 7 месеца го сложих. На него му стана интересно гърнето и от тогава си ака там. Слагам го на гърнето след всяко хранене - такъв му е режима просто. Е, не винаги ака, но аз го слагам, за да свиква. С пишкането сигурно ще е по-трудно и доста по-нататък. Simple Smile

# 18
  • Мнения: 8 242
След като захраних и си изгради някакъв режим на ходене по голяма нужда започнах да го слагам на гърне (на 6м.). На 7м. вече акаше винаги на кукуто.
Като проходи (на 10м.) започнах да го уча да пишка прав.
На 1г. махнахме памперса.
Остана само нощния, но докато го кърмя по 20 пъти през нощта не виждам как ще стане да го махна  Crazy

# 19
  • Мнения: 2 005
Аз започнах да слагам синът си на гърне , когато беше на 1г., но разбрах че не е готов и не съм го мъчила и тормозила повече Hug От скоро се научихме да го използваме по предназначение , като стана на 2г.  точно за 1 седмица започна да си казва , а сега вече е и самостоятелен и ме гони , когато го усетя  какво иска да прави Joy Joy Joy Смятам, че е немислимо да ги мъчим децата , когато те самите не са готови за подобен вид манипулация  Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 8 999
Моите започнах да ги слагам на гърне, когато се научиха да седят стабилно /ок. 7-8 месеца бяха/. На тях им беше забавно, а пък и посвършваха някоя работа. Да се похваля, но откакто ги запознах с този уред, не ми се е налагало да пипам оакани памперси.
Памперсите махнахме чак когато навършиха 2 г., но нощно време не се напишкваха откакто станаха на 1.5 г.

# 21
  • Мнения: 7 201
Цък

Последна редакция: пт, 31 авг 2007, 15:40 от Mam4е76

# 22
  • Мнения: 183
цитат от               http://www.biberonbg.com/info/chetiri_pravila.htm
Не слагайте бебето си на гърне

От време на време срещам майки, които са се опитвали да слагат бебето си на гърне още през първата му година. Това е рядка, но монументална грешка. Една майка, извършила тази грешка, веднъж ми доведе седемгодишното си моми­ченце да го лекувам.
Детето имаше някои психологически проблеми, между които ужасен страх от училището, трудности в сприятеляването, крайна привързаност към майка си и неспособност да установява отношения с другите деца. Към всичко това се прибавяше и редовно напикаване.
Когато едно дете на повече от пет години се напикава, можем да се обзаложим почти със сигурност, че то по ня­какъв начин е било неправилно гледано. Най-често детето си отмъщава на родителите за тормоза, на който са го под­лагали, опитвайки се да го приучат към чистота, като това става подсъзнателно, тоест не е нито съзнателно, нито на­рочно.
Майката, за която споменах, започнала да приучва бебе­то си, когато било на осем месеца. Попитах я защо толкова рано. Отговори ми: „Всъщност нямаше сама да се сетя. Това бе първото ми дете и не бях много опитна. Една съседка ми каза, че сега е моментът и че когато навършил годинка, нейният син вече не се напикавал. Много добре се спра­вих. Слагах я на гърнето веднага след ядене и тя се изхождаше като па часовник." Бе ужасена, когато й казах, че всъщност е приучвала себе си, а не детето, което съвсем не е регулирало собствените си нужди. То просто пасивно е откликвало на майка си, а тя си бе създала навик да се занимава с нуждите на дъщеря си. Попитах я какво е станало с „обучението" й, откакто детето й отново се напикава. Отговори ми засрамено: „Ами не мога да разбера. Щом проходи, и отвикна от гърнето. Започнах от нулата и точно тогава взе всяка нощ да се напикава." Обясних й, че момиченцето не е отвикнало от гърне­то, защото всъщност никога не е свиквало с него.
За да се научи да не се изпуска, детето трябва да е овладя­ло известен брой сложни дейности, включително нервно-мускулния контрол върху сфинктерите си. Този нервно-мускулен контрол е абсолютно непостижим за дете, ненавършило две години. Тогава е моментът да се започне привиква­нето, а не докато е бебе. Не че не можете да обучите и дете, което няма годинка, но преждевременното обучение ще бъде скъпо заплатено от психологическа гледна точка. Аз лично не мисля, че си струва.

# 23
  • В кошера...
  • Мнения: 527
Да - Фъцхю Додсън!
Има логика, но за себе си знам, че има лесни, има и трудни деца. Моето е от вторите. Никога не сяда на едно място, та камо ли на гърнето, пък камо ли да направи нещо в него! Всички техники не работят при него. Вече си маха и памперса сам, но развитие нама. Ще го чакам да "узрее" за идеята. Пък и не ми се вижда много привлекателна идеята да го "пробвам"на всеки 30мин. дали ще пишка-цял ден това ли ще правим? Вечер изпива по 2 литра вода и сменям 2-3памперса, така че през нощта пък е пълен абсурд засега. Ще чакаме по-добри времена...

# 24
  • Мнения: 2 849
Купихме скоро този атрибут и така си стои в банята .Пробвах ,показвах ,скача от гърнето като ужилен .Ходи по гащи да ми е по-удобно за гърнето и като маркира няколко пъти и прах и мих ,се отказах .Гърнето ще почака още малко .

# 25
  • Мнения: 3 478
Аз ще чакам до 2 годинки. От много четене се оказа, че тогава бил най-добрият период. Разбира се всяко дете си е различно. Моята я пробвах след годинката на тоалетната ( на детска седалка), но беше чудо на чудесата и се отказах. Ще чакам докато почне да разбира за какво иде реч.

# 26
  • Мнения: 4 428
По този въпрос има две коренно противоположни мнения и всеки ще те убеждава до последно в правотата на своето. Ще ти цитират сумати "професори", които от своята "дълга практика" с откачени единични случаи ще те убеждават в разни неща. Аз реших да действам нещо средно и да видя как ще реягира дъщеря ми, а не да слушам подобни истории. Започнах да слагам Маги от време на време за по 1-2мин към 8мес. Идеята не беше да си върши работата там, а да свиква с гърнето. То си седеш отгоре, тя си го разнасяше и сама си сядаше на него, когато й скимне. Никога н е имало въобще някакъв проблем да седи на него. Сега лятото реших да я пробвам да го ползва вече по предназначение. Удобно е защото може да ходи само по гащи. Ами общо взето се справяме за сега доста добре. Като й се ходи започва да се наглася пред него  да си дърпа гащите надолу. Общо взето сама си го търси и се мъчи да си се обслужи. Не ме търси всеки път, за да й помагам. Още си излизаме навън и спем с памперс. Но, както влезем в къщи сме по гащи и така си караме  Peace Е, понякога бърша локви  Laughing

# 27
  • Мнения: 49
като стана на 7 месеца го сложих на гърне и за 1-2 седмици се научи да ака там, е като го дебна в началото.., но сега си чака да го сложа..много рядко цапа памперса, а за пишането сега започнахме да се учим, пък да видим... Hug

# 28
  • Мнения: 1 947
Здравейте мами!
Въпросът ми е от кога започнахте да слагате Вашите деца на гърне? За колко време успяха да свикнат с него и съответно да си казват, че имат нужда от него? Как свалихте памперса през деня? Ние вече го ползваме от два месеца , но само за ходенето по голяма нужда. А за пишкането ми се струва, че ще е доста трудно ...

   Каквото и да правиш, не насилвай детето в никакъв случай! Без значение дали на 3, на 8 месеца или на 2 годинки е то.
   Аз лично се водех по детето и за мое щастие то веднага разбра за какво иде рече и от няколко дни е на детска седалка
за тоалетна - справя се чудесно. Разбира се, че има пропуски, но те са поради моето невнимание. Салагам я само, когато
покаже, че има нужда. Памперса може да свалиш и без да се е научило детето да върши работата в гърнето - това много
ще му помогне да рабере какво става с тялото му - моето дете се попипва по намокреното и гледа учудено. Simple Smile
   За пишкането не се притеснявай - ще се научи с времето - нали по-мръсното влиза, където трябва. Wink Успех!

# 29
  • Мнения: 389
Когато Криско стана на 7 м се пробвах да го сложа на гърне, но всички опити се оказаха безуспешни. Реших че просто не му е дошло времето и зарязах  гърнето. Точно 1 ден ден преди да стане на една годинка, реших да пробвам пак да го сложа, гърнето беше пеещо (като се изпишка детето и започва една мелодийка да свири) . Сложих го и той взе, че седна, започнах да му обяснявам, как ще започне да свири гърнето, когато Криси се изпиша и да му приказвам, за да му привлека вниманието и да остане седнал на гърнето.След няколко минути гърнето започна наистина да пее и започнахме да викаме браво и да пляскаме. И оттогава явно му стана интересно, като го сложех все пишаше, само че гърнето много скоро спря да пее, защото Криско разглоби пеещият механизъм, но продължихме да си пишаме вътре. 

Общи условия

Активация на акаунт