За продажба на имот по дан. оценка?

  • 12 743
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 1 762
Съвета които са ви дали е правилен и всички мнения изказани до сега го потвърждават освен всичко друго в утрешния ден ако решите да продавате и вашия купувач иска да пишете действителната цена а пък вие сте го купили за .... лева, ще платите данък печалба за разликата , който никак не е малък

# 16
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Това са физически лица, какъв данък печалба?

# 17
  • Мнения: 1 277
Аз не мога да разбера следното: кой определя по каква оценка да се изповяда сделката, банката ли? Питам, тъй като в банката, от която вероятно ще теглим кредит, казват, че при тях сделката се изповядва по сумата на кредита. А в нашия случай кредитът ще е 1/2 от реалната цена и малко повече от данъчната оценка. На въпросът ми към тях, може ли да я изповядаме сделката на реалната цена (което би ни натоварило с още 1500-2000 лв.), те не можаха да отговорят конкретно и казаха, че този рядък казус трябва да го разгледат техните специалисти, т.е. едва ли би станало това.

# 18
  • София
  • Мнения: 3 405
Не е данък печалба, разбира се.
Придобивате имот и дължите данък в размер на 2% от стойността му, когато го декларирате.
Възможността за тежести или противопоставими права върху имота се решава с клауза в договора със съответната неустойка с конкретен размер.
В същото време се вади едно удостоверение за тежести, което показва моментното състояние на имота, но ако все пак има сключени други договори за продажба, със платено капаро или по-значителна част от имота, няма как да бъде отразено в удостоверението за тежести, ако не е имало нотариална сделка.
Затова моят съвет е да изповядате сделката на дан оценка, или почти на данъчна оценка, но да впишете в предварителния договор все пак клауза за противопоставими права въру съответния имот.
Данъчната оценка се вади от съответната община, в която се намира имотът.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 405
Казусът изобщо не е рядък.
Въпросът е във формата, по която се отпуска кредита.
Ако изповядате на дан. оценка, остатъкът от сумата ще ви се отпусне под формата на кредит за ремонт или нещо подобно-всяка банка има различна форма.

# 20
Аз не мога да разбера следното: кой определя по каква оценка да се изповяда сделката, банката ли?

Вижте, може би съм глупак, но в случая няма ли ясни закони? Не винаги разбирам юридическата логика, но в случая касаещ задълженията и договорите договорът би трябвало да отразява ИСТИНАТА за една сделка. От там нататък когато аз сключвам договор с някого никой друг не би трябвало да ми "казва" какво да пише в неговите основни клаузи, хеле да ме кара да лъжа. Защото подписът отдолу е моят.  И ако трябва да сме точни, ако платя на някого 1000 за нещо по договор, а в договора сме вписали 100 лева, платили сме такси за 100 лв, и т.н., ние двамата (купувач и продавач) солидарно сме виновни за съставянето на документ с невярно съдържание. И това, че един закон масово се нарушава, означава ли, че е правилно да го нарушаваме?

# 21
  • Инсбрук
  • Мнения: 591
Ние миналото лято си купихме жилище и в договорът беше вписана данъчната оценка, направена в общината, а не релната сума.Така наистина се плащат по-малки такси, а данъчната оценка все пак е направена от експерт.Тук не става въпрос да купиш жилище за 100 000, а да напишеш за 1 лв.Просто за внасяне на задължителните такси се позоваваш на данъчната оценка, която е реална и законна.

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 702
Не е данък печалба, разбира се.
Придобивате имот и дължите данък в размер на 2% от стойността му, когато го декларирате.
........

Ако обаче в рамките на 3 или 5 години (в момента не мога да отделя време да търся кое от двете е вярно) го продадете, разликата между продажната и покупната цена се добавя към данъчната основа при годишното преизчисляване на дължимия данък общ доход. Друг е въпросът дали това може да се проследи от данъчните.

# 23
  • Мнения: 547
Това не важи ли само за случаите, когато жилището не е основно?

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 702
Мисля, че не. Важи за всички имоти.

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 702
Така или иначе до такива случаи май изобщо не се стига, защото по правило сделките се изповядват на данъчна оценка. Дори (ако например междувременно данъчната оценка е повишена) за продажна цена може да се напише сума, по-малка от данъчната оценка. Така че вероятност от плащане на данък общ доход в резултат на продажба на теория има, но на практика - не.
Остава рискът от двойната продажба. Той пък се изключва, като се тегли кредит: тъй като плащането се извършва няколко дни, а понякога и седмици след продажбата, евентуалните проблеми вече са се появили и плащането просто не се състои.

# 26
  • Мнения: 547
Знаех си, че съм права... Сутринта нямах време да проверя и писах по спомен, но ето сега извадка:


ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА
(обн.,ДВ,бр.95 от 24 ноември 2006 г.; изм.,бр.52 от 2007 г.; изм. и доп.,бр.64 от 7 август 2007 г.)
...
Облагаеми доходи

Чл.12. (1) Облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
(2) Когато в този закон е предвидено приспадане на разходи, при определяне на облагаемия доход от съответния източник се вземат предвид разходите, определени по този закон.

Необлагаеми доходи

Чл.13. (1) Не са облагаеми:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) един недвижим жилищен имот, независимо от датата на придобиване на имота;
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 702
Знаех си, че съм права... Сутринта нямах време да проверя и писах по спомен, но ето сега извадка:


ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА
(обн.,ДВ,бр.95 от 24 ноември 2006 г.; изм.,бр.52 от 2007 г.; изм. и доп.,бр.64 от 7 август 2007 г.)
;

Явно си права. Или пък това е ново и аз не съм разбрала за промяната. Което не пречи да си права де.

Общи условия

Активация на акаунт