Меденки

  • 16 661
  • 28
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 105

Това е моята любима рецепта за меденки. Научи ме една приятелка, за което съм й много благодарна. Дано и на вас ви харесат.

Продукти:

2 яйца
1 к.ч. мед
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. олио
1 ч.л. сода бикарбонат
1 ч.л. канела или 2 пак. ванилия
брашно

Яйцата се разбиват със захарта. Добавят се медта, олиото, содата и канелата (ванилията). Всичко се разбърква до хомогенна смес, след което се прибавя брашно докато се получи меко, лепкаво тесто. С лъжица се оформят топки и се поставя в намазана тава. Пекат се до зачервяване.

Само искам да добавя, че аз не ги пека във тава, а във формички за меденки, които си купих от магазин за 1 лев.

# 1
  • Мнения: 6 017
Благодаря за рецептата изглеждат вкусни и лесни, скоро ще ги пробвам.

# 2
  • Мнения: 3 622
pinpina стават ли твърди меденките, като изстинат?

# 3
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
pinpina стават ли твърди меденките, като изстинат?

Tasha, моята рецепта  за меденките е почти същата и съм забелязала, че ако се пекат по-дълго от 8 мин. стават твърди. На силна фурна и за кратко 6-8 мин.

Но нека се изкаже и  pinpina.. .

# 4
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
И моята рецепта е същата. Наистина стават твърди, ако се препекат (аз така ги харесвам Mr. Green), но не съм засичала време.
А какви са тези форми за меденки? Аз си ги правя на топчета или изрязвам с формички.

# 5
  • Мнения: 105
Tasha, не стават много твърди меденките. Според мен колко са твърди зависи предимно от брашното - пробвала съм ги с по-твърдо, и с по-меко тесто, но определено са по-хубави с по-меко.

Anomalia, формичките, който аз купих са като мини тавички. Едните са със формата на мече, а другите на сърце. Много са удобни. До колкото си спомням ги взех от магазин за 1 лев и струваха 1.5 лв. Хубавото им е, че ако направиш по-меко тестото няма как да ти се разтече в тях. А аз като правя тестото го правя меко - не мога да го разточа за да изрежа формички.

# 6
  • Мнения: 1 065
А формичките по отделни бройки ли се купуват ?

# 7
  • Мнения: 105
Да djily - може да си купиш колкото искаш.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 951
А в кой магазин ги има.Благодаря,предварително!Може и на лични.

# 9
  • Мнения: 2 829
моята рецепта за меденки е малко по-различна от тази,но
аз моите меденки ги слепвам с шипков мармалад след изпичане и ги слагам в кутия с капак Peace

pinpina--с най-голямо удоволствие ще пробвам и по твоята рецепта Laughing

# 10
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Имам желание да ги приготвя сега, но какво означава силна фурна  newsm78?
Моята е до 360гр..

# 11
  • Мнения: 105
marianasot моите формички ги взех от магазин за 1 лев в Пловдив - срещу площад "Съединение". Това беше миналата година - може би ноември месец. Предполагам, че ще могат да се намерят и в магазините за домашни потреби, но не съм търсила.

Tedulina не мога да ти кажа колко е моята фурна, защото е много стара - поне на 20 г  Blush ..... когато правя меденки, ги пека в загрята фурна. Предполагам, че до 200 гр. е нормално. Дано ти харесат!

# 12
  • Мнения: 105
Мънки, благодаря ти за идеята за мармалада. Така ще са и по-меки, предполагам Simple Smile

# 13
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Правилно ли разбрах, ако тестото се остави по-меко и се пекат по-кратко меденките стават по-мекички. Аз също много ги обичам, но рецептите, които имам все стават твърди и чак като престоят поомекват, а аз искам да са мекички като купешките ония големките ммммм.

# 14
  • под тепетата
  • Мнения: 9 292
Такива формички има в магазина за 1 лв в началото на главната (на 3-те етажа), ама ми се виждат малко големи за меденки  newsm78.

# 15
  • Мнения: 105
КорНиШонка защо не пробваш идеята на Мънки за мармалада и кутията? Предполагам, че така меденките ще останат по-меки.

bilqna не знам дали става въпрос за същите формички, а и по принцип в нашето семейство сме си по-ящнички и малки меденки не биха ни впечатлили  Laughing

# 16
  • Мнения: 2 829
аз моите меденки ги късам на съвсем малки топчета -като орех,и -да пека ги по-кратко,най-добре се разбира дали са готови ,като с една клечка за зъби ги проверяваш от време на време
Корнишонка,можеш и с по-голяма форма да ги направиш,меденките стават твърди,ако се сложи повечко брашно,според мен

рецептата ми е от добружанския край,Добрич Laughing Laughing

# 17
  • Мнения: 24
Не знам каква е рецептата на майка ми, но прави страхотни меденки. Ще я попитам скоро.
Искам да добавя, че след като ги изпече, издълбава всяка една от тях, след което със забърка смес със прясно мляко, смлени орехи, захар и остатъците от издълбаването (гъста смес)
 Слепва ги две по две с тази смес, след като престоят, топи половината (или ги капе) с разтопен шоколад.    chef Стават разкошни!!
Скоро ще ви покажа как изглеждат.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Благодаря за рецептата pinpina !   bouquet
Направих ги днес.
МНого хубави станаха Simple Smile.
Май сложих по-малко брашно и се поразляха и нямат вид, но на вкус са супер  Peace.

# 19
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Колко брашно все пак трябва да се сложи за да станат както трябва?

# 20
  • Силистра
  • Мнения: 288
Моята рецепта е почти същата, и ако се слепят с какъвто и да е мармалад и се затворят омекват, но ако не се слепят се втвърдяват. Ние ги обичме с моя син твърди и тънки, а мъжът ми слемени и мекички, за това правя и от двата вида.
пробвайте ги няма да сбъркате.   bouquet

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Сега пека последната тава. Страхотно вкусни са!!
Първата тава ми се получи като блат за торта, май твърде редичко бях оставила тестото, но пак беше вкусно.
Аз вместо канела сложих от подправката за немски коледни курабии и е голяма вкусотия. Но може би трябваше да сложа 2, вместо 1 лъжичка, за да се усеща повече.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Моята рецепта е почти същата, и ако се слепят с какъвто и да е мармалад и се затворят омекват, но ако не се слепят се втвърдяват. Ние ги обичме с моя син твърди и тънки, а мъжът ми слемени и мекички, за това правя и от двата вида.
пробвайте ги няма да сбъркате.   bouquet
Моите и без да ги слепвам на следващия ден бяха мекички. Аз ги обичам всякак Simple Smile.

# 23
  • Мнения: 7 418
  Посредата на всяко топче тесто може да се мушне и половинка орехче.  Wink

# 24
  • Мнения: 5 001
 
Публикувано на: неделя, 07 октомври 2007, 21:45Публикувана от: Селма 
Вмъкни Цитат
  Посредата на всяко топче тесто може да се мушне и половинка орехче.   

Браво Селма и аз така смятам да пробвам smile3501

# 25
  • Мнения: 105
Радвам се, че са ви харесали!
Unknown_lady, честно да ти кажа никога не съм мерила брашното, което слагам.... Просто следя тестото - да стане подходяща плътност. Имаше 1-2 неуспешни опита в началото - едните бяха твърди, а другите разляти. Откакто използвам формичките все пак правя по-меко тесто и не се страхувам, че ще се разлеят.

# 26
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
КорНиШонка защо не пробваш идеята на Мънки за мармалада и кутията? Предполагам, че така меденките ще останат по-меки.

Ами и това е вариант, но мен ми се щеше да ги оставя натурални и отгоре да ги оцветявам както коледно новогодишните варианти , да са малко по-веселки за децата  Mr. Green и да са мекички. Ще пробвам и тя ще се чуе. Още веднъж благодаря за рецептата   bouquet

# 27
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Аз ги правя на топчета и ги държа в добре затворен съд и са си меки
Много вкусни сладки

# 28
  • Мнения: 1 800
Не знам каква е рецептата на майка ми, но прави страхотни меденки. Ще я попитам скоро.
Искам да добавя, че след като ги изпече, издълбава всяка една от тях, след което със забърка смес със прясно мляко, смлени орехи, захар и остатъците от издълбаването (гъста смес)
 Слепва ги две по две с тази смес, след като престоят, топи половината (или ги капе) с разтопен шоколад.    chef Стават разкошни!!
Скоро ще ви покажа как изглеждат.

Подобни правя и аз Grinning. Само, че не слагам орехи,a конфитюр, но ми харесва идеята Hug

Последна редакция: вт, 09 окт 2007, 09:21 от benson10

Общи условия

Активация на акаунт