Петиция против матури

  • 2 963
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 258
Нямам нищо против матурите.И без това не е сложно-образователната ни система е под всякаква критика...

# 16
  • София
  • Мнения: 62 595
На матурите им няма нищо.
"Децата", какви деца са на 19 години? Законът им дава всички видове права и задължения като на възрастно хора. Ако с една матура не могат да се справят, как ще я карат после?
И доколкото разбрах матурите не са толкова гадно направени като по наше време с онези измислени теми за социалистическия реализъм. Поне да се научат да пишат грамотно и като излязат от училище да не бъркат употребата на "кой и кого" с "на кой".

# 17
  • Мнения: 2 865
Аз съм против матурите. Не виждам защо някой който ще кандидатства химия трябва да се явява на матура по български и литература. А и как ще се оценява? Ще има големи разлики в критериите в големите и малките градове, освен ако не е тест.
Предпочитам висшите учебни заведения да си провеждат кандидатстудентски изпити според собствените си критерии.

# 18
  • Мнения: 494
  Какви съм пък тия глупости с тоя линк? Naughty
  Абсолютно "за" съм за матурите. В моето училище се държаха 5 задължителни матури и една,от която можеше да се освободиш само с пълна шестица от всичките години на обучение в училището(8-12клас).Не само,че съм оцеляла,ами бях така добре подготвена за кандидатстване,че изобщо не съм ходила на допълнителни уроци по какво ли не,както правят сега децата(наистина,то пък какви деца по на 19 години?!).Така или иначе,планът,по който се учеше ,беше напълно съобразен с това,че се явяваш на матура.Подкрепям и факта,че явяването на матура показва какво е действителното ниво и на учащите се,и на учителите.Никакво "против" не съм и няма да бъда!И имам две деца,за да не каже някой,че не мисля от позицията и на родител.
  А колкото до критериите,не е толкова трудно да се направят равни за всички.Не съм съгласна и с тъпотиите,че,видиш ли,щом ще се кандидатства химия,защо ще трябва да се явяваш на матура по математика и български...Е,аз като съм завършила музикално училище и кандидатствах с музика,това трябва ли да значи,че не мога пиша грамотно и да не знам кой е Дебелянов(примерно) или изобщо да нямам никаква обща култура,м?Айде,моля ви се-та нали това е най-сериозната цел на средното образование-общата култура!Позамислете се,моля ви се... Naughty

# 19
  • Мнения: 2 865
Ами аз смятам че съм достатъчно грамотна без да съм държала матура, даже и висше образование съм завършила. Ама ако трябваше да зубкам теми по литература вместо да се готвя за изпит по математика щеше да ми е супер гадно.

# 20
  • Мнения: 14 654
Много неприятно за випуск 2008, свикнали са с мисълта, че ще се освободят от матурите. Петицията не подписвам, смехотворно е съчинена, не звучи сериозно. Нали идеята е да не ходите на кандидатстудентски изпити, оценките от матурата щели да важат, но кой знае какво ще излезе от цялата работа.

# 21
  • Мнения: 1 152
Arizona, формата на матурите вече е различен. Никой няма да развива теми. Матурата е под форма на тест, който включва около 45-50 въпроса и текст от изучавана творба, който трябва да се анализира в определен обем, напр. страница и половина. Целта на теста е да провери и оцени грамотността на учениците.
Друг е въпросът, че часовете по БЕЛ са толкова недостатъчни в обикновените гимназии (за разлика от такива, в които има паралелки с профил БЕЛ, например), че едва стига време да се вземе новият материал, пък какво остава да преговаряме правописни, пунктуационни и граматически правила, които се учат в основен курс. А сериозните пропуски тръгват от там. Да не говорим, че има случаи, когато в 10 клас  пишат грешно собствените си имена  #Crazy.
За един час български език и два часа литература седмично е невъзможно да преминеш през всички, заложени в програмата автори и творби, че и да ти остане време за упражнения. А часовете в 12-ти клас са все още по 2 (преди да отменят временно матурите бяха по 3, но с днешна дата, въпреки че матурите ще са факт през юни, часовете са си още 2). И това не зависи от учителите, въпреки че нееднократно сме го отправяли като въпрос към инспекторите ни. Ами ако и на моето дете не му се предоставя достатъчно време в училище, за да му се предаде учебния материал, и аз ще съм принудена да го пратя на частни уроци. Може и да ви се струва, че няма връзка с темата, но е така. Една от причините децата ни да ходят на уроци за кандидатстване в гимназия или преди матура е именно тази- малкият брой часове, предвидени за подготовка по изпитните предмети.
Аз лично съм "за" матурите да са вход за висшите учебни заведения, но това означава огромни загуби на средства от кандидатстудентски кампании за ВУЗ-овете. Предполагам, че ако изобщо се реализира подобна идея, най-вероятно само на пълните шестици ще се даде такава възможност.
Матури трябва да има, но тогава, когато на децата се предоставят пълноценни условия и равни възможности за обучение.

  bouquet

# 22
  • Мнения: 1 813
Не съм искала да се подписвате,а се чудех каква е тази поредна петиция. На мен общо взето ми е все тази дали ще държа матура или не. Подготовка ТРЯБВА да имам,а и задължителната е по БЕЛ,а това мен никак не ме стряска.С граматиката съм на "ти" ,литературата я обичам.
Нека не превръщаме темата в "едно време....." имам си баба и дядо,майка и баща,чичо и леля,които да ми разказват  Laughing

Не са се дъвчели от години,говореха за тях,но никой през 2003-та не каза "2008-ма са първите матури". Всеки "да ще има,не няма да има,може да има..." без конкретна дата. И изведнъж "ИМАТЕ ДОГОДИНА!"  .Ах,каква приятна изненада........ Та това е неприятната част-отново поредната бъркотия в системата.

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 1 270
Ох,добре дошла в реалния живот,миличко.
Друг път да слушаш майка си,като ти мели на главата, че нещата не винаги стават така, като на нас ни е удобно.
добре,че ще кандидатстваш с български, та да се видиш къде имаш пропуски и да ги поправиш навреме! smile3521

# 24
  • Мнения: 2 865
Аз лично съм "за" матурите да са вход за висшите учебни заведения, но това означава огромни загуби на средства от кандидатстудентски кампании за ВУЗ-овете. Предполагам, че ако изобщо се реализира подобна идея, най-вероятно само на пълните шестици ще се даде такава възможност.
Матури трябва да има, но тогава, когато на децата се предоставят пълноценни условия и равни възможности за обучение.

  bouquet

Няма как да стане това. Не може на място където се кандидатства с химия, физика, рисуване и пр. да се влиза с оценката от матурата по български. Как ще задължат едно автономно висше учебно заведение да приема тези оценки и да няма изпит. И ако на едно място се държи изпит как ще стане така че в други вузове да няма. Нали те губят от това?

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
На мен ми е ясно, че никой няма да е съгласен да държи матура ако е ученик. И аз най-вероятно нямаше да съм съгласна.
Но вече пораснах и виждам какво става наоколо. И пак с "едно време" - на нас оценката от матурата ни беше отделна в дипломата и заради нея успехът можеше много да се промени.

# 26
  • Мнения: X
Нямам нищо против  децата ми  да държат матури когато им дойде времето.
Държала съм и по БЕЛ и по математика и оживях, че и висше завърших даже. Laughing


OFF: Постоянно чета заглавието на темата като "Петиция против марули" Crazy


Edit:Специално заради  Crystalls   си редактирах поста.

Последна редакция: ср, 03 окт 2007, 16:25 от Анонимен

# 27
  • Мнения: 222
"Нямам нищо притв матурите"-все едно вие ще ги държите.Ще има матури,но още нито един учител не е наясно какви точно ще бъдат и не знаят как ди ни подготвят,нищо не се знае-ще има ли трети предмет...и т.н.Поне да имаше някаква яснота,а не в последни момент да се казват нещата.

# 28
  • Мнения: 25 662
Ами четете, бе дечица! МОН си има сайт, ако не знаете!
Хайде, ето ви го сдъвкано и изплюто:

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2771&sectio … 28&id=0001401

# 29
  • Мнения: 1 172
Крайно време е да станат задължителни матурите. Няма значение кой какво висше ще записва после. На хора, завършили каквото и да е висше образование, не им отива да пишат "функций", "исходни точки", "убида", "забелешка" и т.н.

Несериозно е някой да учи или да не учи според това дали ще има матура.

Crystalls
,  когато нещо е неясно по независещи от теб причини, то е неясно за всички. Ако си подготвена добре, ще се справиш не по-зле от някой друг, който не се е подготвял. Та дори и балообразуваща да ти е тази оценка, къде ти е проблема?
Повечето ще имат 4 и 3 при трудна матура, вместо 6 и 5 при лесна. Но наредбата във класацията ще си е същата. Толкова ли не можете да разберете, че не вашите оценки са важни (като числа), а вашето ниво, съпоставено с нивото на конкурентите ви.

Общи условия

Активация на акаунт