Дайте акъл...

  • 2 503
  • 45
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 7 190
... за чистене на носле на дете на 1 годинка. Направо си питам: може ли да не се чисти?
Моята дъщеря изключително много мрази това упражнение - крещи, пищи, ужас. Свела съм го до веднъж седмично - в повечето случаи тя сама си "изкихва" секретите, но понякога не става и нослето ù се оказва запушено. За размекване на секретите Стеримар и разтвор не мога да ползвам, тъй като от тях се появяват капчици кръв - явно има слаби капиляри. Известно време опитвах с малко водичка докато ù мия лицето, но преди няколко дни се задави, и вече не смея. За аспираторче и дума не може да става.
Всъщност аз се чудя толкова ли е наложително да им се чистят нослетата? Няколко майки, които познавам, твърдят че ДА, защото било лошо за дихателните пътища да дишат през устата. Ама аз какво да направя - такъв стрес ù причинявам, че..... Опитах да го превърна в игра, не се получи. Така че чакам съвети   bouquet

# 1
  • на село
  • Мнения: 3 916
Че аз никога не съм  чистила носа на моите дъщери, освен в случаите когато имат хрема.

Ако има нещо то само си излиза, при къпане в банята, при кихане,
не мога да разбера защо трябва да се бърка насила и да се чисти,
това за дишането не бях го чувала.

# 2
  • Мнения: 743
Аз и чистя носа когато се налага,т.е когато е болна.Процедирам по следния начин:слагам я да седне в скута ми с лице към мен като обгръща кръста ми с краката си и я навеждам назад така че главата и да е между коленете ми,тогава и капвам физиологичен разтвор и разтърквам нослето и те излизат,а после мажа носа с клечка за уши потопена във вит.С,той свива кръвоносните съдове и така.
Много често докато я къпя от водата сами излизат или докато суче ги издухва сама защото устата и е заета Wink

# 3
  • Мнения: 46 511
Никога не съм й го чистила  Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 865

Всъщност аз се чудя толкова ли е наложително да им се чистят нослетата? Няколко майки, които познавам, твърдят че ДА, защото било лошо за дихателните пътища да дишат през устата.
Ако е здраво детето не виждам смисъл да се прави прочистване на нослето.Излишно престараване според мен.

# 5
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Като го къпя и го обливам с вода, каквото има да се изчисти, само си пада от нослето.
Моя син се научи като му обливам главата с вода да си издухва нослето.

# 6
  • Мнения: 2 587
Не мъчи и детето и себе си.Ако има нещо то си излиза и само при къпането.

# 7
  • Мнения: 5 183
Че аз никога не съм  чистила носа на моите дъщери, освен в случаите когато имат хрема.

Ако има нещо то само си излиза, при къпане в банята, при кихане,
не мога да разбера защо трябва да се бърка насила и да се чисти,
това за дишането не бях го чувала.

И аз така.
От какъв зор да му бъркам в носа, както и дълбоко в ухото, та да набутам вси4ко по-навътре?! newsm78

# 8
  • София
  • Мнения: 7 190
 newsm78 Значи нещо аз живея с грешни представи.
Едната ми позната имат частен педиатър, води се супер добър, и тя ми обясни, че направо е жизненоважно да се чисти редовно нослето на детето, защото иначе ако диша през устата, можело да е предпоставка за ..... фарингит ли, не мога да се сетя.
Другата майка, фен на това мероприятие, също най-усърдно, по 2-3 пъти на ден чисти нослето на дъщеря си.
И явно аз съм решила, че така и трябва ooooh!
А съпругът ми вечно недоволства как мъча детето.
За мое успокоение все пак не съм прекалила  Embarassed

# 9
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
2-3 пъти на ден ако е здраво детето и няма хрема, какво му чисти?  Crazy

# 10
  • София
  • Мнения: 7 190
2-3 пъти на ден ако е здраво детето и няма хрема, какво му чисти?  Crazy
Ами всички възможни мънички сополчета. Здраво си е детето. Тя така прави откакто се е родило. Даже веднъж ми обясняваше как видяла друго детенце с носле пълно със сополки, ама и станало неудобно да направи забележка на майката Crazy И понеже ми е приятелка, аз приех това като правило някакво. Понеже като работеща майка, не общувам кой знае колко с други майки....... Embarassed

# 11
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
 Joy  Joy  Joy
Ох, извинявай , но ми стана смешно...Представих си как сондира мозъка на детето и търси ли търси някой заблуден сопол  Joy

Нищо лично, надявам се да го приемеш от смешната му страна  Peace

# 12
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Не съм чистила.
Бебетата кихат често и така изкарват секретите. Природата си знае работата.
Не тормози детето. От Стеримар сам по себе си не може да се появи капчица кръв - съставът му е физиологичен разтвор, може би с накрайника на флакона нараняваш лигавицата, което е по-лошо, отколкото някой секрет.
Не е хубаво детето да диша през устата, но не е фатално, а и ако е здраво, няма да го прави.
Не винаги "частен педиатър" значи по-добро обслужване, а съветите за постоянно чистене на носа ми се виждат прекалени.
Но, всеки е свободен да си гледа детето според разбиранията си... Човекът е много издръжливо същество, оцелява въпреки грижите.

# 13
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
аз чистя нослето след баня с фитилче от мека салфетка. Истината е че почти всеки път вадя доста големи сополи. А не е болен. Явно моя малчуган не ги изкихва. Даже му ги виждам засъхнали в нослето. И при нас това не е най любимото занимание, но го дразнят и непрекъснато си мачка нослето, а ако не го изчистя хърка нощем. И диша през устата, което все ме притеснява че се разболява. Има и вечери в които пропускам, но пък има дни в които го правя и по два пъти.

# 14
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Ако няма хрема, няма какво да му чистиш. Детето или изкихва коричките, или при банята те омакват и с леко стискане на нослето излизат.

# 15
  • Русе
  • Мнения: 2 354
носа на дъщеря ми се чисти само когато има хрема

# 16
  • Мнения: 353
Добре де, здрав е ! Има едни корички, които се виждат сега , и аз какво ще чакам довечера да го изкъпя, че да паднат. Ааааааа не още ей сега съм ги махнала. Че как ще го изведа така навън, та аз немога да го гледам с тези кори....... как ще ходи с "пипета" в носа, както казва големият ми син.
Извинявам се , но това си е мое мнение. Hug

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 576
Аз чистех докато беше бебенце. Сега прочиствам нослето насила само като е болна, че да може да диша спокойно.

# 18
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Чистех първия месец. Сега вече не ми дава да пипна и аз не се и натискам Grinning

# 19
  • Мнения: 4 621
Носа на Яна чистя само, когато има хрема.  Peace

# 20
  • Мнения: 5 362
И аз не съм чистила носът на Калина.

# 21
  • Мнения: 24 467
Ха, че аз за себе си акъл нямам, та да раздавам... Laughing

Мога да споделя обаче- ние чистим нос само при наличие на хрема. Такава не сме имали вече половин година. Когато сме имали, а и очаквам такава сега, през предстоящите два сезона, съм ползвала аспиратор за нос на Чико и съм изключително доволна. Не разранява носа, върши работа и не се налага да бърникам и да вадя с клечки или други подръчни материали. Ако, както често се случва, секретът е на дълбоко помпичката е много добър вариянт.

# 22
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Добре де, здрав е ! Има едни корички, които се виждат сега , и аз какво ще чакам довечера да го изкъпя, че да паднат. Ааааааа не още ей сега съм ги махнала. Че как ще го изведа така навън, та аз немога да го гледам с тези кори....... как ще ходи с "пипета" в носа, както казва големият ми син.
Извинявам се , но това си е мое мнение. Hug

Тези естествено ще махнеш Simple Smile Но такива има обикновено само след хрема, а тук аз разбрах че става дума за ежедневно почистване Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 2 677
Чистя го само при нужда.

# 24
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Аз се справям със Стеримар, дъщеря ми не протестира, даже сама се опитва да се пръска. но щом при вас е проблем - остави детето.

# 25
  • София
  • Мнения: 7 190
Да, категорично реших, че повече няма да я мъча!
Мерси за "акъла"  Mr. Green  bouquet

# 26
  • Мнения: 1 701
По аптеките се продава физиологичен разтвор под формата на капки, не е задължително да ползваш Стеримар. Аз лично го ползвам, когато се налага, но Калина търпи, милата.  Heart Eyes
Ползвам и аспиратор, но сега има жестока хрема и доктора ми забрани.  Confused

# 27
  • Мнения: 8 917
Когато има секрети, прочиствам носа със Стеримар. Само тогава.

# 28
  • Мнения: 192
Добре де, здрав е ! Има едни корички, които се виждат сега , и аз какво ще чакам довечера да го изкъпя, че да паднат. Ааааааа не още ей сега съм ги махнала. Че как ще го изведа така навън, та аз немога да го гледам с тези кори....... как ще ходи с "пипета" в носа, както казва големият ми син.
Извинявам се , но това си е мое мнение. Hug
и мое също Hug

# 29
  • Мнения: 3 929
Очевидно на детето никак не му е приятна тази процедура. И моят беше така. Сестрата ми казваше да го правя с усукан край на мека кърпа, но и това го ужасяваше. Когато къпеш детето, от парата в банята сополките стават меки и при леко поглаждане на нослето отвън - отгоре надолу - те сами излизат.

# 30
  • София
  • Мнения: 7 190
Именно, моето дете просто не дава да му доближиш нослето - нито с памуче, нито с клечка, нито с аспиратор. Мрази и това си е!
И точно за засъхналите корички идеше реч, ама каквото падне в банята, падне!
Че иначе очевидно страда.

# 31
  • Мнения: 100
Joy  Joy  Joy
Ох, извинявай , но ми стана смешно...Представих си как сондира мозъка на детето и търси ли търси някой заблуден сопол  Joy

 newsm62

# 32
  • Мнения: 649
никога не съм им чистила нослетата с нищо, ако не се налага. като малки бебета им втечнявахме секретите вечерно време при къпане с водичката. до скоро не сме имали проблем с течащ или запушен нос, но преди 1 месец се запуши и на двамата. започнах да слагам стеримар, но на единия на едната ноздра му течеше кръв от нослето, непосредствено след борбатаза впръскването. обяснявам си го с това,че аз му разранявам ноздричката като се боря с него, защото не беше често.

# 33
  • Мнения: 864
Първото ми детенце вече е на 15 години,но като бебе много мразеше да му пипам нослето.
Никога не съм го чистила по какъвто и да е начин.

# 34
  • Мнения: 554
Откакто се е родила и чистя нослето след баня с фитилче от памук! Но тя е още мъничка и не може да ги издухва, а и пречат разни корички, понякога и след по-дълга разходка пак и го чистя, искам детето да си диша спокойно, а и то няма нужда кой знае от какво човъркане. Аз поне и моя нос си чистя всеки ден и нищо не си излиза само, така и на детето искам да му е комфортно, при тая пушилка в целия град от тези скапани строежи се надишва с достатъчно пушилка. #2gunfire

# 35
  • Мнения: 983
newsm78 Значи нещо аз живея с грешни представи.


Ами и аз откакто са се родили, след баня бъркам ли бъркам и все улавям някое марсолче. Това всеки ден по веднъж го правех, но май ще спра. Или поне ще го правя веднъж в седмицата.

# 36
  • Мнения: 566
мисията невъзможна.
само при нужда с голям зор

# 37
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Никога не съм й го чистила  Rolling Eyes
И аз  Mr. Green

# 38
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Мога да споделя обаче- ние чистим нос само при наличие на хрема. Такава не сме имали вече половин година. Когато сме имали, а и очаквам такава сега, през предстоящите два сезона, съм ползвала аспиратор за нос на Чико и съм изключително доволна. Не разранява носа, върши работа и не се налага да бърникам и да вадя с клечки или други подръчни материали. Ако, както често се случва, секретът е на дълбоко помпичката е много добър вариянт.
Аспираторът върши работа бързо и безболезнено. Използвам го мноооого рядко.
Той си бърка в нослето ако го дразни нещо, тогава го чистя, иначе няма за какво.

# 39
НЕЗНАМ КАКВИ СА ТЕЗИ ПЕДИАТРИ И ЛЕКАРИ НО НОС  СЕ ЧИСТИ САМО АКО ИМА ХРЕМА.ТОВА Е ПЪЛНА ЛУДОСТ ДА СЕ ЧИСТИ ВСЕКИ ДЕН ИЛИ ПРЕЗ ДЕН -ОТ КАКВО ДА ГОЧИСТИТЕ??УШИТЕ СЪЩО НЕ ЧИСТЯТ  НАВЪТРЕ В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ.ОБИРА СЕ САМО ОТ ВЪН КАКВОТО ИМА . ДВА ТРИ ПЪТИ ПРЕЗ СЕДМИЦАТА МОЖЕ ДА СЕ ПРОМИВА СЪС СТЕРИМАР ВОДИЧКАТА.--УСПЕХ!!! Simple Smile Simple Smile

# 40
  • Мнения: 100
Нослето не трябва да се чисти, дори е вредно чисти го само когато има хрема.

# 41
  • Мнения: 3 069
До сега 2 пъти само ми се е наложило да го почистя и то съвсем повърхностно.
Опитай пак със Стеримара но не да му го впръсваш а да впръскаш от него в една пипетка и да му истискаш набързо едната половина в едната ноздра и така и с другата.Много по-добре промива!

# 42
  • Мнения: 230
При нужда капвам физиологичен разтвор или мажа с "Низита". Това омекотява сополите и те излизат при дишане навън. Някъде из "умните" книги за отглеждане на деца бях чела да не се бърка в носа с памучен тампон, за да не останат влакънца, които да дразнят и да предизвикат хроничен ринит.
При нужда значи, когато има хрема или яростно си търка носа, защото нещо вътре го дразни.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 230
Чистя само когато видя нещо засъхнало и естествено, когато е болничка. Но преди това накапвам хубаво физ. разтвор за да ги махна по-лесно. Имаме игра с Ани, и с нея, тя не протестира много-много. Почиствам с детска клечка за уши.

# 44
  • София
  • Мнения: 44 100
Чистя му носа, само ако има хрема....

# 45
  • Мнения: 34
досега съм го чистила само веднъж-беше запушен. не ми даде да го почистя с помпичка и капнах 2-3 капки Vigantol. от мазното само си излезе сополчето Simple Smile Докторът ми каза, че може да капна физиологичен разтвор-същото е.

Общи условия

Активация на акаунт