Въпрос за тенджера под налягане

  • 8 867
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 955
Нашата е 7 литра, купена е от Метро, правена е в Турция - Солинген. Не са много скъпи, не повече от 20 лева. Предишната беше много тежка и миенето доста ме изтормозваше. Сега с тази съм доволна.

# 16
  • Мнения: 3 927
Цитат на: Ивета Вучева
Нашата е 7 литра, купена е от Метро, правена е в Турция - Солинген


И аз ги гледах и май ги харесах Simple Smile . Не са истински Солинген, вярно, но имам други две тенджери пак по техен патент, произведени в България и съм много доволна. Моделите на Солинген ми изглеждат някак си по-удобни, другите са много тумбести и механизмите им за затваряне стърчат навсякъде.....

# 17
  • София
  • Мнения: 3 328
Цитат на: Taneto
Защо така търсачката не ми даде почти нищо Thinking
Затова ще попитам, че от години се каня да си купя.........Тенджери такива, видях най-различни - от 6, 7 или 9 литра, с най-различни системи за затраряне.

Мисля, че дори от 6 л. ще ми върши работа.....защото не готвя големи кол-ва освен сармичките зимно време....

Колко литра е вашата? И доволни ли сте?
За какво да гледам при такава покупка?

Нашата е стара, руска, 7-8-литрова, доста тежка, но доколкото знам тъкмо това е гаранция, че тенджерата е сполучливо направена /не само за тенджерата под налягане важи, ами и за тези с двойното дъно, дето сега се продават във всеки магазин за дом. потреби/ - ако е лека, дъното бързо "изметва" и вместо в тенджера почваш да готвиш в уок Laughing
Напоследък се заглеждаме с мъжа ми в новите тенджери под налягане - най-много ни допада моделът, при който капакът се отваря чрез развъртане на една голяма черна "врътка" отгоре. Другите са по-сложни и неудобни от тази гледна точка, а тя не е маловажна, като се има предвид, че отваряш съд под налягане с вряло съдържание в него.  Цените се движат между 20 и 220 лв. - въпрос на възможности и претенции.
За обема - в големия обем можеш да сготвиш и много, и малко. Обратното определено не е възможно Laughing
За обезопасеността казаното по-горе е вярно - всички тенджери имат по два вентила - основен и резервен, така че няма проблеми. Е, винаги си имам едно на ум, когато я сложа на котлона Wink

# 18
  • Мнения: 1 680
На нас ни подарих на сватбата една - уж италианска, а за 3 гадене су развали. Изпуска пара отстрани под капака.
според мен капака и е твърде тънък и не е издържал на налягането. Самият механизъм на затваряне е една дръжка, която като я завъртиш опъва капака т.е. той е гъвкав и сменя формата си при затворено и отворено палажение.Дало ме разбра?
Не съм сигурна, но май тези на Солинген са на същия принцип.

# 19
  • Мнения: 3 091
Моята ми е подарък за сватбата от колеги - най-обикновена турска. Вече 5 години не е мръднала! много съм доволна! грамадна е - 8 литрова!

# 20
  • София
  • Мнения: 3 328
Цитат на: Samsara
На нас ни подарих на сватбата една - уж италианска, а за 3 гадене су развали. Изпуска пара отстрани под капака.
според мен капака и е твърде тънък и не е издържал на налягането. Самият механизъм на затваряне е една дръжка, която като я завъртиш опъва капака т.е. той е гъвкав и сменя формата си при затворено и отворено палажение.Дало ме разбра?
Не съм сигурна, но май тези на Солинген са на същия принцип.

Ако мен питаш - разбрах те Simple Smile Не харесвам неща, дето сменят формата си при опън - с ма-а-алки изключения:mrgreen: На Солинген май са с едно лостче /поне на мен на това ми прилича/, което притяга капака. Във всички случаи не тях съм имала предвид в постинга си по-горе.

# 21
  • Мнения: 2 028
след прочетеното и аз се замислям да си купим такваз ми ти тенджера! с колко горе-долу се съкращава времето за приготовление с тенджера под налягане в сравнение с обикновените тенджери? например, при варенето на свинско?

# 22
  • Мнения: 3 927
Благодаря още веднъж за допълнителните препоръки Simple Smile

Samsara, на майка ми се получи същото на нейната ГДР-ийска тенджера, но след около 10-тина години употреба - просто гуменото уплътнение на капака се амортизира и всъщност то изпускаше парата.....може би в това е проблема...
Иначе разбрах обяснението ти: капака е един такъв малко елипсовиден и се огъва - някъде съм виждала такава

# 23
  • София
  • Мнения: 625
Моята тенджера е 8 л. и изобщо не ми е голяма. Съвсем добре е. След дълго маркетингово проучване решихме да купим испанска тенжера Magefesa. Струваше около 95 лв, но си заслужава всеки лев. Страхотна е! Три предпазни клапана, защита спещу отваряне под пара, универсално уплътнение! Взехме я от Халите, но сега са махнали щанда, били се преместили в ЦУМ!

# 24
  • София
  • Мнения: 3 328
Цитат на: ray
след прочетеното и аз се замислям да си купим такваз ми ти тенджера! с колко горе-долу се съкращава времето за приготовление с тенджера под налягане в сравнение с обикновените тенджери? например, при варенето на свинско?

Ако за доброто сваряване на свинското в обикновена тенждера ти е необходим час - час и половина, тук са нужни само 25-30 мин. А телешкото направо не се наемам да го варя в друг съд, освен под налягане.

# 25
  • Мнения: 3 926
Ние подарявахме на едни приятели за сватбата и когато се консултирахме с майка ми каква големина да вземем тя каза - Най-голямата. В голяма тенджера винаги може да сготвиш малко ядене, но в малка - много ядене не става Wink
Ние имаме 6 литрова - подарък за сватбата. Малко се прецака една гумичка и сега трябва да я водим на ремонт Sad Обаче това е чудо голямо - леща за 40 минути - мека като масло Grinning А какви постни сърмаци спретнах за Коледа...

Общи условия

Активация на акаунт