САМО за РЕЦЕПТИ за машина за хляб

  • 1 042 858
  • 736
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 472
Не мога да се въздържа да не си похваля козунака,който сътворих по моя рецепта и стана прекрасен - жълт,на конци,пухкав,направо се топеше в устата!А на следващия ден,все така мек и пресен! Hug

Козунак



150мл прясно мляко
2 яйца
50мл олио
40гр краве масло (предварително разстопено)
150гр захар
11-12гр жива мая
450 - 500гр брашно (на око ако трябва се добавя да стане тестото на топче; по-меко от хлебно, но да може да се плете, да не е каша)
настъргана кора на 1 лимон
1 ванилия


по желание може да се добавят стафиди при звуковия сигнал (аз не добавих,защото нямах) и бадеми за отгоре
Пуснах на програма за 3.13h.Като извадих бъркалките след последното премесване,извадих тестото и го оплетох,после върнах в машината да втасва и пече!Докато плетох,капака на машината беше затворен- да не изстива.Наду се страшно много,а дозата е малка,както виждате,но се напълни машината.Стана просто идеален! Mr. Green


преди печенето се ръси обилно със захар
С колко грама суха мая мога да заместя живата?   Hug

# 571
  • Мнения: 7 779
жива-суха  съотношение  3:1

# 572
  • София
  • Мнения: 1 762
Моля, споделете изпробвана рецепта за лимецов хляб. Досега правя смесен- лимец с бяло брашно и пак не става много добре. Знам, че не може да бухне като белия, но все пак не може да няма някоя хитринка. Имам Мулинекс и пека на програмата за пълнозърнест хляб 3:40 h.

Аз правя хляб с лимец последните два месеца. Ето как:
В контейнера слагам около 3- 4 с.л. олио върху перката. После сипвам 150 мл прясно мляко и толкова топла вода. В единя ъгъл 1 с.л. сол, в другия 1 ч.л. захар. Чуквам и едно яйце. Слагам около 250 гр. бяло брашно, после около 350- 400 гр. лимец. Върху тях изсипвам 10 гр. инстантна мая и около 1 ч.л. оцет. Включвам на дългата програма с предварително месене. Меси около 5 мин. и спира да си почине. Като започне истинското месене обикновенно стоя над машината и добавям брашно от лимец, докато стане хубава топка, но не твърда. На тази програма има звуков сигнал за добавяне на екстри. тогава слагам семена, ако искам. Оставям тестото да се домеси и после да втаса. Щом си удвои обема и започне пак да меси веднага изключвам и вадя тестото. Не го премесвам. Както е го слагам или в тава или във форми и във фурната на 50 градуса да втаса пак. Щом се надигне и омекне, като памук затварям фурната и вдигам градусите на 200. След 15 минути намалявам на 180- 170 градуса до пълно опичане. Става невероятно вкусен и пухкав хляб.  Peace

# 573
  • SOFIA
  • Мнения: 158
Моля, споделете изпробвана рецепта за лимецов хляб. Досега правя смесен- лимец с бяло брашно и пак не става много добре. Знам, че не може да бухне като белия, но все пак не може да няма някоя хитринка. Имам Мулинекс и пека на програмата за пълнозърнест хляб 3:40 h.

Аз правя хляб с лимец последните два месеца. Ето как:
В контейнера слагам около 3- 4 с.л. олио върху перката. После сипвам 150 мл прясно мляко и толкова топла вода. В единя ъгъл 1 с.л. сол, в другия 1 ч.л. захар. Чуквам и едно яйце. Слагам около 250 гр. бяло брашно, после около 350- 400 гр. лимец. Върху тях изсипвам 10 гр. инстантна мая и около 1 ч.л. оцет. Включвам на дългата програма с предварително месене. Меси около 5 мин. и спира да си почине. Като започне истинското месене обикновенно стоя над машината и добавям брашно от лимец, докато стане хубава топка, но не твърда. На тази програма има звуков сигнал за добавяне на екстри. тогава слагам семена, ако искам. Оставям тестото да се домеси и после да втаса. Щом си удвои обема и започне пак да меси веднага изключвам и вадя тестото. Не го премесвам. Както е го слагам или в тава или във форми и във фурната на 50 градуса да втаса пак. Щом се надигне и омекне, като памук затварям фурната и вдигам градусите на 200. След 15 минути намалявам на 180- 170 градуса до пълно опичане. Става невероятно вкусен и пухкав хляб.  Peace



Не знам аз къде сбърках, но хлябът ми не се получи по тази рецепта.Стана много пухкав, обаче лепнещ и като влажен отвътре.Но твърдо съм решила и пак ще пробвам.😊 Embarassed

Последна редакция: пн, 06 апр 2015, 22:55 от zoli

# 574
  • София
  • Мнения: 2 411
Привет,
Ето една модифицирана рецепта за кекс в хлебопекарна. Според колегите на ММ се получава много вкусно. За мен е малко по-сбит от кекс бъркан с миксер, но е нормално предвид, че бъркалката не развива скорост както миксера, за да стане наистина пухкав кекс.
Оригиналната рецепта, взета от интернет (има я в няколко сайта, както и като видео-клип) и Модификацията направена от мен:
120 мл вода - 120 мл прясно мляко или 60 мл вода+60 мл мляко (за по-мек вкус)
120 мл олио
4 яйца
300 гр брашно
1 с.л. бакпулвер - 1 пакет бакпулвер (за да бухне малко повече)
160 г захар - 100 г обикновена захар + 60 г кафява захар (от най-кафявата, влажната - има много по-силен аромат и интересен вкус)
5 с.л. какао - 2 с.л. нишесте + 2 с.л. какао (нишестето го прави по-лек и с еднаква текстура; намалената доза какао омекотява вкуса и аромата)
Пожелание - ванилия или ванилова есенция

Приготвяне: течните съставки + захарта, разбивам с телена бъркалка в отделен съд, докато се разтвори захарта. Прехвърлям в хлебопекарната, добавям сухите съставки (пресяти заедно) и пускам на програма CAKE, с лека коричка.
Ето и крайния резултат:

Последна редакция: чт, 10 сеп 2015, 13:52 от Earth80

# 575
  • Мнения: 287
моля за рецепта за милинки. Трябва ми спешно. Никога досега не съм правила и затова предпочитам нещо изпитано, което да се прави лесно и да е сполучливо. Питам в тази тема, тъй като имам машина за хляб и мисля тестото да го прави машината, а само да ги изпека във фурната.

Виж рецептата на Бу, на нас много ни допадна.
За жалост, не мога да пратя линк, но по името на автора ще излезе.

Моля за тази рецепта за милинки - не ми дава търсачката резултати

# 576
  • София
  • Мнения: 418
Да се включа и аз в тази тема. Съвсем нов притежател на хлебопекарна, след няколко опита създадох много хубава рецепта, която реших да споделя. (на базата на една от рецептите в книжката, които са само за бял хляб, дори пълнозърместият им хляб е микс от бяло и типово брашно Sad )

Пълнозърнест хляб със семена

За 500 гр. (предпочитам малки хлебчета, не ядем много хляб, за 1 кг. удвоете съставките)

215 мл. прясно мялко 
3 сл. зехтин
1 ч.л. сол
1 с.л. мед
150 гр. типово брашно
180 гр.пълнозърнесто брашно (тип 1850) (ползвах брашна на Слънце и луна)
1 ч.л. суха мая

След сигнала добавих около половин кафена чашка микс от:
ленено семе,
бял сусам,
черен сусам,
тиквено семе,
слънчогледово семе

Омесих в хлебопекарната, оставих да втаса добре, оформих и опекох във фурната (не ми харесва формата и кората на хляба в пекарната), като преди второто втасване намазах с прясно мляко и поръсих със сусам. Пекох 40-50 мин. на 185 градуса.
Хлебчето стана много вкусно!

Мисля да пробвам с орехи и сушени домати в същата рецепта.

# 577
  • София
  • Мнения: 7 874
ТАЗИ ТЕМА Е САМО И ЕДИНСТВЕНО ЗА РЕЦЕПТИ, А НЕ ЗА ДИСКУСИИ!

Водете дискусиите в други теми, защото така разводнявате и обезсмисляте темата!

# 578
  • Мнения: 3
Здравейте,
Не знам от къде имам тази рецепта за кекс,но ви я предлагам,защото я пробвах в хлебопекарна и се получи много добре.

КЕКС в ХЛЕБОПЕКАРНА

Слагам продуктите в казанчето в следния ред:
0.5 ч.ч. олио
1 ч.ч. кис.мляко
1 ч.л. сода за хляб
1 яйце(леко го разбърках)
1 ч.ч. захар
2 с.л. какао или 2 ч.л. канела
1 ванилия (по желание)
2 ч.ч. брашно
Леко разбърках с дървена лъжица,колкото брашното да не е най-отгоре.
Може да се добавят малко начукани орехи или шоколад при звуковия сигнал или в началото.
Включих на програма КЕКС - 2ч.50мин..Машината ми е Горение с висока кошничка.Кекса я напълни.
Пекла съм го и в друга хлебопекарна с по-ниска кошничка  с една бъркалка,също на програма КЕКС ,която е 1ч.50мин.
Дано ви хареса!

# 579
  • Мнения: 76
Като новак в тази дейност да попитам типовото брашно като бяло или като пълнозърнесто го печете?

# 580
  • София
  • Мнения: 7 874
Като новак в тази дейност да попитам типовото брашно като бяло или като пълнозърнесто го печете?

Като пълнозърнесто ако говорим за хлебопекарна!

# 581
  • Мнения: 76
   Да, за хлебопекарна. Благодаря, първият опит на типово с тази програма излезе чудесен, вкусен, но формата беше като на кратер, защото отворих по време на втасването    EmbarassedEmbarassed

# 582
  • София
  • Мнения: 7 874
   Да, за хлебопекарна. Благодаря, първият опит на типово с тази програма излезе чудесен, вкусен, но формата беше като на кратер, защото отворих по време на втасването    EmbarassedEmbarassed

В началото има графично разяснение за тези неща, ако я няма вижте в блога.

# 583
  • Мнения: 199
Може ли някой да сподели изпитана рецепта за хляб със сода в хлебопекарна?
Благодаря предварително!

# 584
  • Мнения: 42
Моля ви може ли да ми напишете изпитана рецепта за кекс в хлебопекарна.
Благодаря предварително, може и на лични.

Общи условия

Активация на акаунт