за бебетата от 0 до 6 месеца, съвети за бъдещи мами

  • 86 450
  • 732
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 940
Провокираха ме няколкото хубави теми за излишните бебешки вещи, за задължителните бебешки принадлежности. Реших да напиша от моя гледна точка повече за психологическия аспект на майчинството през първото полугодие. Това, което може да очаква една жена, която става майка за първи път. С това да провокирам и другите мами да се включат, за да подготвим бъдещите майки.
За раждането:
-Раждането много рядко е някакъв ужасен филм. То не е нещо извънредно, страшно и непоносимо. Няма начин как да не разбереш кога ще раждаш. Раждането е най-естественото и важно нещо в природата. Раждането в повечето случаи е болезнено, но забравяш болката, минути след като видиш бебето си. Срещата с детето е един от най-красивите мигове в живота.
Естественото, вагинално раждане не е инквизиция, то е съвсем нормален начина да се срещнеш с рожбата си.
-Когато поради медицински причини вагинално раждане не може да има, секциото не трябва да се превръща в драма. Става бързо, безболезнено и доколкото съм чувала бебетата се раждат розови и неизмъчени. Възстановяването понякога е трудно, но  почти винаги е факт.

За бебето в първите часове и дни:
-В повечето случаи срещата майка-бебе е любов от пръв поглед. Възможно е, обаче да не харесате бебето си. В първите часове от живота, някои бебета не покриват представите ни за съвършени малки създания-често ушичките им са прегънати, нослетата сплескани, кожата им червена или бледа. Някои бебоци са много малки и сбръчкани, други големи и подпухнали. Буквално след дни всички бебоци стават прекрасни малки сладури.
-Когато ви дадат рожбата в родилния дом, за да я накърмите е възможно да не знаете какво да я правите.Да ви е страх да я хванете, да не знаете как правилно да я сложите на гърда и т.н. Питайте за всичко акушерките, дори и да не са много любезни, питайте, питайте.
За бебето вкъщи:
-Многото баби могат да помогнат, но и да направят ситуацията непоносима. Ако не сте подготвена, може да намразите свекървата завинаги. На вашата майка ще простите след време.
Искайте от помагачите съвет и помощ, но не им позволявайте да изземат вашите функции. Те по-добре да се включат в домакинската работа, отколкото в отглеждането на детето.
Таткото в първите дни и през целия си живот ще бъде незаменима фигура за детето. Позволете му да почувства тази си мисия още в първите часове на бебока вкъщи. Сменяйте заедно памперси, къпете заедно, споделете чувствата си, емоциите от срещата с бебчо.
-След раждането често те болят ребрата, белега от епизотомията, от секциото. Може да ви е трудно да седите дори. Най-прекрасният помощник от моя гледна точка е сестра ти, ако имаш такава, или добра приятелка, която е минала по този път.
 - Понякога коликите започват седмица след изписването от родилния дом. Коликите понякога са кошмар. За него обаче не е виновна нито една майка. Единственото, което трябва да направи е да се подготви с капки срещу колики и много търпение. Да гушка много бебчо и да живее с мисълта, че все някога минават. Защото наистина минават.
- Може да ви се струва, че детето прекалено много спи или обратното. Всичко е индивидуално, но ако имате възможност, винаги, когато детето спи, спете и вие, за да се възстановите.
- Трябва да направите всичко възможно да кърмите. Ценен помощник е подфорума за кърмене. Все пак, ако не успеете, не трябва да превръщате това в драмата на майчинството. Добрата майка не се измерва само и единствено с начина, по който храни детето си.
- Чак към 30-я -40-я ден след раждането майката и бебето започват да общуват някак по-пълноценно. Възможно е тогава да чуете първото гукане, да видите най-прекрасната и сладка усмивка на света. Възможно е другите хора да не разбират щастието ви, но то пък си е ваше и трябва да му се насладите пълноценно.
-Говорете много, много на бебока. Те разбират и отвръщат.
-Гушкайте си бебетата, имат нужда да ви усещат.
-Ако по това време педиатърката ви посъветва да захраните със сок, просто подминете съвета.
-Винаги, когато е възможно извеждайте бебетата на разходки, те се чувстват прекрасно, вие релаксирате и се възстановявате след раждането. Може да ускорявате ход с количката, например, помага за стягане и отслабване.
-На три месеца почти всички бебоци се усмихват, гукат и са много, ама много сладки. Тогава вече се заглеждат, посягат с ръчички да хващат предмети, задържат. В други теми мамите са писали за играчките над леглото и други принадлежности, които улесняват и забавляват и майката, и бебето.
Възможно е първите месеци на бебетата леко да подхърква нослето, посетете педиатър, но не изпадайте в паника, че нещо фатално е станало, при повечето бебета се случва
-бебетата хълцат и кихат. Няма нужда да броите по колко пъти, ако ви се стори ненормално много, посетете педиатър.
-Някои бебоци имат пъпки, така се изчистват, не е задължително да е признак на атопичен дерматит или нещо такова.
-Правете масажи на бебоците, много им е хубаво.
-От четири до шест месеца бебетата започват да стават индивидуалности. Тогава започваш да откриваш характера им. Някои бебета са по-бъбриви, други по-подвижни, някои нетърпеливи, други кротки. Някои бебета казват първите си срички, други мълчат и след годинка, две, че и три. Нищо не е ненормално, не сравнявайте бебето си с бебето на съседката. Всяко бебе е различно. Радвайте му се, обичайте го.
-След четири месеца вече, ако сте много нетърпелива като мен, може да захраните. Иначе изчакайте поне месец още.
Сигурно има още много, много неща. Ама за това се сетих. Дано и другите мами имат желание да споделят, за да подготвим бъдещите.

# 1
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
Прекрасна тема! Благодаря ти!  bouquet
Ще я следя с голям интерес.

# 2
  • Мнения: 2 660
Valerie, благодаря за чудесната тема! Тъкмо бях натрупала доставъпроси и смятах да питам.

Например - как се мие бебе след като се е наакало? Имам предвид в каква последователност... специално за момиченцата сигурно е важно, за дане се получи някоя инфекция.

И как  изглежда деня на едно новородено? Кога се сменя памперса -винаги след или винаги преди ядене? Или когато плаче и усещаш, че може да е напълнило памперса?

С какво трябва да се маже бебето винаги след миене? Кога с олио, кога с кремче за подсичане, кога с лосион? Пудра използва ли се все още или е остарял метод?

С една дума - искам да знам всичко  Grinning Нямам никаква представя за грижите около бебето - мога само да си представям... Както преди първата целувка - чувал си какво е, но нямаш понятие  Wink
Бих искала да съм чула всичко предварително - така аз самата ще се чувствам по-спокойна, дори и да не съм предварително "научена"  Grinning

# 3
  • Мнения: 1 008
Супер тема! Момиченцата се мият посока отпред към дупето,за да не попадат секрети. Не е необходимо памперса да се сменя на всяко хранене. След всяко измиване е хубаво да се маже с кремче,а вечер след къпане с лосион или мляко,аз мажа с олио и крем.

# 4
  • Мнения: 1 694
Valerie, темата е страхотна, а ти доста изчерпателна информация си дала на бъдещите мамчета  Hug
бих добавила, че шевоете от епизиотомията могат да болят доста(поне в моя случай беше така) и седенето да е трудно едно известно време. В тая връзка наскоро прочетох един съвет - седиш върху надуваем пояс - ако го знаех лятото, щеше много да ми помогне
Pati6onka, аз мия отпред назад...а колкото до памперса различно е - някои бебета си вършат работата докато ядат, така че няма смисъл да го сменяш преди ядене, други пък са склонни да повръщат и при тях сякаш е по-добре първо да ги преобуеш и после да храниш...а ако се падне комбинация от двете  newsm78 храниш малко докато си свърши работата, преобуваш и после дохранваш...за лятно бебе олио не се препоръчва (твоето май е юлско  Wink), аз лично пудра не съм използвала, а масажът, който наистина май всички бебета обичат, го правя с крем за тяло, кремът против подсичане го слагах на всяка смяна в началото...и правя уточнение, че споделям собствения си опит, това не означава, че няма и други варианти...

# 5
  • Мнения: 5 940
В началото сменях памперса винаги преди хранене, но после се оказа, че сина ми е голям гладник и по-добре да изчакам след. Освен това понякога бебетата се изхождат, докато се хранят. Иначе памперса се сменя най-вече при необходимост, бебетата правят едни специфични физиономии, когато акат и се разбира. Имам син, но предполагам, че момичетата се мият отпред назад.
Аз мажех бебчо в първия месец всеки път с крем против подсичане, защото беше доста подсечен. След това един -два пъти седмично. След къпане, бебешко олио. Пудра не съм използвала.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 020
Много полезна тема.  Ще я следя с интерес.

# 7
  • Мнения: 1 264
Parishonka, в началото денят и нощта се сливат. Бебето се буди през определен период от време, 2-3-4 часа, за хранене. Не е нужно да се буди детето точно на 3 часа, както и е излишно да се опитвате да премахнете нощното хранене само защото лекарите казват, че трябва. Аз бях изключително доволна и отпочинала ако ми се съберат 3-4 часа непробуден сън, а това се случваше вечер, когато мъжът ми поемеше бебо, за да си почина. Струва ти се, че се в един омагьосън кръг от хранене, преобуване, гушкане, но при нас "трудният период" беше 3 месеца. Тогава Калоян сам се отказа от нощното хранене, а и коликите отшумяха.
Бебетата се чувстват по-добре, когато са навън.  Изкарвайте ги винаги, когато времето позволява. Peace

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 1 198
И аз се включвам да благодаря за полезната тема,предполагам много бъдещи мами като мен ще се включват с въпросите си.Информацията,която давате на нас майките-първескини ще ни помогне донякъде в началното лутане. Hug

# 9
  • Мнения: 22 277
Здравейте и от мен. ))

Аз засега ще мога да дам съвети само за бебетата до 3месечна възраст, тъй като госпожицата е на толкова. ))

При мен нещата са малко по-различни, но предполагам на никого няма да му е излишно.

Дъщеря ми се роди в 32г.с., тоест недоносена.
Раждането беше секцио по медицински причини и бих искала да кажа, че няма нищо страшно в това. Много важно за този тип раждане е изправянето на крака на родилката до 4часа след операцията. Първата седмица доста боли, шевовете се опъват и е много неприятно. След махането на шевовете всичко е ок.

Поради ранното раждане дъщеря ми прекара 1месец в кувиоз.
Схващанията са, че голям процент от майките не харесват първоначално бебетата си.
Мисля че ако се подходи към това с положителна емоция и без предубеденост няма как майката да не си хареса бебето.

Относно кърменето, много важно е да помолите някоя сестра или акушерка да ви покаже как става. Да нагласи бебето и гърдата ви и да ви наблюдава известно време.
Също така е добре да имате помпа за кърма в себе си, не винаги кърмата тръгва веднага и може да се подпомогне малко този процес.

Чудесно е ако имате желание и възможност колкото се може повече да гушкате бебето. Така то се чувства сигурно и спокойно, а и вие също. Ако обаче сте раздразнени, ядосани, или ви тормозят други неприятни емоции по-добре не го правете.

Гледайте внимателно как акушерките къпят бебето. Ще ви бъде доста полезно когато се приберете в къщи. Най-добре е сами да си къпете бебето още от първите дни, за да свикнете с него. Няма нищо страшно в този процес, дори е изключително приятен.
Бабите хич не са най-добрите помощници, все пак не забравяйте, че те са гледали бебета, когато вие били сте малки, а това време е минало преди 20-30г. ))

Не се притеснявайте да преобличате бебето - в началото ще се бавите повечко и ще се притеснявате, но няма нищо страшно. Бебето няма да се счупи, нито ще изстине ако вместо за 5мин сте го преоблекли за 10мин. )))

Не слушате съветите да изведете бебето на 40тият ден. На бебето му трябва въздух и светлина и се чувства изключително добре навън. Единствено условие, когато е по-мъничко да е добре облечено и с шапка, тъй като най-голямо количество топлина бебетата отделят през главата.
Все пак не излагайте бебето продължително време на пряка слънчева светлина, тъй като кожата е още много нежна и е възможно да се получат обриви.

# 10
  • Мнения: 1 666
Прекрасна тема!
Валери, толкова си изчерпателна, че човек може само да допълва леко някой подробности оттук нататък!
Patishonka, в началото е добре да се сменя памперса преди хранене, за да не се лашка детето с пълно стомахче. После обаче ако видиш, че не е от повръщащите спокойно може да го сменяш и след хранене. Аз лично още през втория месец започнах да сменям, когато има нужда от смяна - когато е наакан или издут. За мазането - аз съм привърженик на лосионите и млеката за тяло, олиото ми се струва доста тежко. Пудрата изобщо не ми харесва. А най-добре отначало със зехтин. Кремчето против подсичане се го ползвахме при нужда само, не на всяка смяна. Когато видя, че има някакво зачервяване, обривче или от сорта, го мажех няколко пъти до изчезване на проблема.
Да допълня Мирама за излизането навън. Да, излизането навън е прекрасно нещо, разнообразие в живота и на бебето, и на майката. Забравете суеверията за 40 дни и т.н. Не страхувайте и от студа, освен ако не е наистина зверски. Но не забравяйте кремче за личицето според сезона - през зимата - кремче против студ и вятър, през лятото - слънцезащитно.
А! Сега се сещам и за друго - не навличайте бебетата! Има един прост и лесен начин за проверка дали на бебето му е студено - проверете ръчичките и крачетата. Ако са топли - няма нужда от допълнителни дрехи. Вредите от претоплянето (изнежване, обриви) мисля, че са повече от ползите.
Не се притеснявайте да гушкате бебето си колкото искате или колкото то има нужда. Оставете дисциплината и възпитанието за понататък. В самото начало и бебето, а по мои усещания - и майката, имат нужда да се чувстват един друг, за да са спокойни и щастливи.
И най-важното - не се притеснявайте да отстоявате вижданията си за отглеждането на детето пред всички искани и неискани помощници. Ти си майката - ти решаваш! Това е!

# 11
  • София
  • Мнения: 1 244
Чудесна тема! Браво на авторката!   bouquet
Ще си позволя да се позова на някои от твоите констатации, защото при мен съответните неща протекоха различно.
- Раждането е много различен процес за различните жени. Да, от дистанция на времето със сигурност не бих казала, че е филм на ужасите, но при все това е ново и не чак толкова приятно (за съжаление) преживяване. Добре е бъдещите майки да не са с изключителни надежди, че минава като песен, но пък е важно да се знае, че минава. Честно, дори да е било по-тежко, после ще ви се струва като предимно хубав спомен!
- Не е задължително да почувствате безгранична любов при първото изплакване на човечето. То е малко, смешно, сбръчкано и понякога с доста странно оцветяване  Grinning Може да ви е трудно да направите аналогията с това, което сте си представяли, че е в корема ви, и това, което ще се появи. През първите дни и седмици то наистина изглежда малко странно. Но ще се разхубавява с всеки ден! В никакъв случай не смейте да се обвинявате, ако понякога чувствате "че ви лази по нервите", че май не е каквото точно сте очаквали или че "може би не го обичам достатъчно, защо?". Лично при мен в началото бе чисто любопитство, а голямата любов идваше постепенно! Но за разлика от тази между мъж и жена, няма никаква вероятност от разлюбване!  Laughing Просто търпение!
- За кърменето. Постарайте се да се подковете малко теоретично предварително, но винаги търсете и помощта на акушерките за практиката! Само едното или другото определено не е достатъчно.
- След раждането вкъщи: Първите трудности може да са не само покрай незнаенето как да се борави с бебе, но и ако майката се възстановява по-бавно. Не се колебайте да потърсите помощ. Може да е даже от приятелка, а не роднина, защото натрапването и досаждането от родата понякога могат да ви затруднят повече, отколкото да ви улеснят.
- Никога, ама никога не сравнявайте бебето си с чуждо! Колко спи, колко яде и колко ака са абсолютно индивидуални величини. Не изпадайте в паника! Колкото сте по-спокойни, толкова по-лесно ще ви бъде! Първоначалният период на адаптация трае 1 до 2 месеца, след това ще се чувствате абсолютно в "свои води". За всякакви съмнителни въпроси от пъпки до режим се обръщайте към педиатъра, това му е работата.
- Бебето може да се буди често нощем, не го лъжете с вода и т.н. Но може и да спи цяла нощ. Не го будете, по-добре, освен ако нямате проблем с кърмата.
- Няма нужда да се прекалява с кремовете и мазилата.
- Нищо не се случва и ако пропуснете къпането. Особено ако сте несигурна, а трябва да свършите работата сама.
- Да, гушкайте бебето, не го оставяйте да плаче много. Но не го и насилвайте, ако се е заиграло само. След време тези минутки спокойствие и без това няма да ги има  Wink
- Памперсът се сменя по лични разбирания. В началото е най-добре преди всяко хранене, защото след хранене има опасност да повърне. След 1-2 мес. се сменя като се понапълни или ако е наакан, т.е. не чак на всяко хранене. Ако личното ви усещане е друго, то не се придържайте задължително към тази теория.
- Никога не прилагайте медикаментозно лечение (а и тези от категорията "бабини деветини") след консултация със съседката, приятелка или форум. Винаги питайте лекар. Ако същият обаче вземе да ви предписва антибиотици за малко сополки... по-добре го сменете. Или поне потърсете и мнението на друг лекар.
- Ако не сте сигурни в температурата - проверява се по носа на бебето. Студените ръчички не са показател и повод за притеснение. На бебето може дори да му е горещо, а ръцете въпреки това да са студени.
- Говорете му много, може да са всякакви глупости, каквито ви хрумнат, просто със закачлива интонация. И му пейте. Скоро ще видите, че даже има предпочитания към някои "парчета"  Laughing

# 12
  • Мнения: 2 660
Благодаря на всички за изключително полезната информация! Grinning

Споделете и за най-удобните си пози при кърмене - ще ми бъде много интересно и полезно. Все повече се зачитам в кърмаческия подфорум, но след като така или иначе сме отворили темата за гледането на бебето ...  Grinning

# 13
  • Мнения: 146
Наистина страхотна тема smile3501
За сега се сещам само за едно нещо - бъдещи мами, които ще имате много шевове като мен, боли, но минава, избягвайте да ядете неща, които лесно биха ви задавили - тогава става СТРАШНО #Shocked
За кърменето - на мен лично ми беше много удобно във фотьойл, слагах си и няколко възглавнички, за да не ми умаляват ръцете - понякога бебоците сучат много бавно. А за да имате кърма много хора препоръчват следните неща: ядки, бира, яйца, натуралек сок(ако намерите от онези старите, от едно време - в бирените бутилки, те са най-резултатни), има и чайчета в аптеките, но от личен опит ви казвам - когато кърмата тръгна да ми спира, нищо не помогна. За да избегнете коликите не яжте банани, избягвайте и газирани напитки. За да са по-спокойни бебоците ви не пийте кола и по-малко шоколад.
Ако се сетя още нещо, което не е споменато, ще докладвам.  love001

# 14
  • София
  • Мнения: 1 244
За яденето и кърменето - експериментирайте малко. Ако има фамилна обремененост с алергии, избягвайте кравешки продукти  Laughing - кис. и прясно мляко, сирене ... или просто по малко хапвайте. За останалото е тото. При някои деца коликите са по-изразени и се влияят от храните, които майката поема. Казват, че при момчетата така ставало... не знам, аз имам момиче, ядях всичко от самото начало и колики имаше съвсем малко, при това не съм забелязала връзка с моята храна.
Като поза - най-удобно ми беше на фотьойл или легло, подпряна с възглавници - в полу-седнало, полу-легнало положение. В никакъв случай седнала с изправен гръбнак и не-подпряна - изключително уморително е, а и така редовно се стига до позата лежащо в скута бебе и надвесена  над него цица... В Кърмаческия има теми и картинки - поне в началото бебето трябва да е с лице и корем към майката в хоризонтално положение, постепенно нещата се наместват и променят, след като свикне да суче (бебетата не се раждат научени, не се учудвайте и не се отчайвайте, ако нещата не стават от раз!) Приятна е и легналата поза - настрани, но ако кърмите и от двете гърди е досадно, че по някое време трябва да се обърнете.  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт