Има ли вече елхи на пазара, ама истински?

  • 3 354
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Не съм излизала из София от доста време. Има-няма - откакто застудя. Седя си вкъщи с детето, само с колата на два-три пъти бръмнах до някой друг квартал по работа /малкия с мен/ и това беше. Из квартала почти всеки ден излизам с бебето, че нещо се налага, ама с колата. Нещо ми е студено и брррр - седи си ми се на топло. Пък и мъжа ми все ми взима колата, че сме с една само ...

И сега не знам нищо - къде, какво се продава, как са Коледните цени, стоките по базарите и магазините /от МОЛ-овете съм пазарувала само на 3-4 пъти - скъпо ми е там./

А пък как искам вече да си купим елха - истинска, голяма, за хола ни. То така или иначе все вътре си седя у нас  Simple Smile - поне да ми е уютно. Някой знае ли дали има вече елхи - къде, на каква цена - говоря за голяма, към 2м.

И пак благодаря ...

# 1
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Пред ХИТ-Младост има.

# 2
  • Мнения: 92
И аз купувам само живи... но от горчив опит знам, че колкото е по-голяма, толкова по-трудно се хваща после  Sad

# 3
  • София
  • Мнения: 1 819
Ние купихме от Бриколаж

# 4
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Ние купихме от Бриколаж

ама там има ли живи елхи?
в смисъл, да не е изкуствена?

# 5
  • Мнения: 4 965
Жал ми е за истинските елхи, освен ако не са в саксия.
Далеч не са живи вече...

# 6
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Жал ми е за истинските елхи, освен ако не са в саксия.
Далеч не са живи вече...

Ние вкъщи никога не сме имали жива елха. Сестра ми купи на Алекс една изкуствена и доста години карахме с нея. Тя е сравнително малка - към метър, но да ви кажа честно, няма никакво настроение от нея. И стаята не мирише на бор, на зеленина.
Миналата година си обещах, че тази Коледа ще си купя истинска.
И ще го направя!  Peace

# 7
  • Мнения: 4 965
А защо не си вземете в саксия?
Ние сме в момента с няколко мънички изкуствени, защото ги украсих на 1-ви декември и да може да им се радват децата. Но винаги за Коледа украсяваме истинска - вземаме някоя мъничка в саксия, радваме й се и после я засаждаме на двора на вилата или в гората. Така хем ухае на бор, хем после елхата продължава да живее и да ни краси двора.
 Peace

# 8
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
А защо не си вземете в саксия?
Ние сме в момента с няколко мънички изкуствени, защото ги украсих на 1-ви декември и да може да им се радват децата. Но винаги за Коледа украсяваме истинска - вземаме някоя мъничка в саксия, радваме й се и после я засаждаме на двора на вилата или в гората. Така хем ухае на бор, хем после елхата продължава да живее и да ни краси двора.
 Peace

хмм  newsm78
щеше ми се висока елха ...

# 9
  • София
  • Мнения: 1 819
Жива, в смисъл в саксия. такива има. Отсечени не, но аз не съм привърженик на отсечените

# 10
  • Мнения: 4 965
...хмм  newsm78
щеше ми се висока елха ...


Е, сигурно има и големи. Аз си вземам малки, защото са ми "по-уютни", но и големи в саксия съм виждала.

# 11
и в надежда триъгълника има истински  newsm26

# 12
  • Мнения: 2 631
Ако искаш да си вземеш истинска отсечена елха, която да поставиш в кръстачка, забрави да ти преживее коледните празници! Ще и изпадат бодличките до тогава. Ако сега я купиш.
Ние всяка година сме с такава елха, но я купуваме чак на 22 - 23.12. и едвам не изкапва цялата до 2-3 януари.

# 13
  • Мнения: 1 849
Простете ме за офа, но като горски и еколог ме заболява сърцето по Новогодишните празници. Иглолистните видове растат много бавно, едно средно голямо дръвче на около 5-7 години, а едно голямо на около 10-15. Струва ли си това дърво да бъде резнато и за един месец да се изхвърли... А в днешно време разсадниците са много малко и дърветата които се предлагат на пазара са си отсечени от гората...
Нашето настроение не бива да зависи от поразиите които правим на природата, то зависи от самите нас, как и с кого ще си го създадем.
Извинявайте, че ви досадих, просто винаги ме боли...

# 14
  • Мнения: 690
Простете ме за офа, но като горски и еколог ме заболява сърцето по Новогодишните празници. Иглолистните видове растат много бавно, едно средно голямо дръвче на около 5-7 години, а едно голямо на около 10-15. Струва ли си това дърво да бъде резнато и за един месец да се изхвърли... А в днешно време разсадниците са много малко и дърветата които се предлагат на пазара са си отсечени от гората...
Нашето настроение не бива да зависи от поразиите които правим на природата, то зависи от самите нас, как и с кого ще си го създадем.
Извинявайте, че ви досадих, просто винаги ме боли...
Подкрепям този пост!! Имаме изкуствена от години и само нея ползваме! Party

# 15
  • Мнения: 1 586
Простете ме за офа, но като горски и еколог ме заболява сърцето по Новогодишните празници. Иглолистните видове растат много бавно, едно средно голямо дръвче на около 5-7 години, а едно голямо на около 10-15. Струва ли си това дърво да бъде резнато и за един месец да се изхвърли... А в днешно време разсадниците са много малко и дърветата които се предлагат на пазара са си отсечени от гората...
Нашето настроение не бива да зависи от поразиите които правим на природата, то зависи от самите нас, как и с кого ще си го създадем.
Извинявайте, че ви досадих, просто винаги ме боли...
Подкрепям този пост!! Имаме изкуствена от години и само нея ползваме! Party
И ние сме с изкуствена!

# 16
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 667
И ние сме с изкуствена, миналата година си взехме много сполучлива от Хит.
Иначе мисля да пооткърша малко клонки, и с тях да доокрася, ще подбера така, че да не съсипвам и осакатявам дървото. Все пак гората ми е на един хвърлей място.  Simple Smile

А пред Хит-Младост снощи и аз видях сума ти отсечени.

# 17
  • София
  • Мнения: 289
В неделя видях, че на пазара "Ситняково" имаше най-различни. За цени обаче не съм питала.

# 18
  • София
  • Мнения: 5 188
Защо искаш да си сложиш труп в хола? (висок 2 м)
Дори и да го украсиш , после все е труп...

# 19
  • София
  • Мнения: 5 188
   Мили майки и бащи, нека преди да вземем решение дали да си купим изкуствена елха и въобще нещо от пластмаса, да помислим дали тази постъпка не наврежда на децата ни.
    Директно - в стаята и дългосрочно - стимулирайки производителите, търговците и потреблението, замърсявайки околната среда. А околната среда не е нещо извън нас и около нас. Околната среда сме ние самите!

   Струва ви се, че си противореча. Хем казвам да не се сече дърво за единия кеф да ни краси и да ни мирише приятно ,хем да не се купува пластмасова (ако е китайска се обзалагам, че е вредна), защото замърсяваме.

   Как да зарадваме децата си тогава?

   Ние сме засадили дръвче (юниперус май се казваше), високо беше 80см., сега 140см. и ще украсим отново него. Заедно с детето сме го садили, заедно ще го украсим. Вярно, че детето ни пита, защо не е имало подаръци под нашата елха, а само под тази на бабите. Този път ще сложим и ние. И в друга тема писах, че пред един голям жилищен блок би станал голям купон да се украси иглолистно дърво и отдолу да се слагат чувалите с играчки (както ви е традицията в семейството). Ако няма подходящо, не е ли още по-хубаво точно вие да посадите!?

   А като начало на промяната на мисленето можем да си украсяваме домашното растение или клони, останали ненужни около и под купчините от отсечени елхи... Това е нещо като рециклиране или като вдъхване на живот на никуму непотребната част от вече изгубен живот.
   Благодаря, че прочетохте!

повече за пластмасите http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=246662.20

# 20
  • Мнения: 3 880
Ако искаш да си вземеш истинска отсечена елха, която да поставиш в кръстачка, забрави да ти преживее коледните празници! Ще и изпадат бодличките до тогава. Ако сега я купиш.
Ние всяка година сме с такава елха, но я купуваме чак на 22 - 23.12. и едвам не изкапва цялата до 2-3 януари.
Може би зависи от сорта елха и от това в какви условия се държи, но ние всяка година слагаме елхата преди 10. декември и я махаме на 6.-7. януари, досега всичките ни елхи са преживели коледните празници, че и новогодишните Wink. Чак като започнем да я дърпаме, за да сваляме украсата, тогава започва да губи иглички. Поставката ни е така, в която може да се слага вода, а преди да я поставим в нея подрязваме малко отдолу, за да поеме по-лесно водата, също се стараем да спазваме и останалите съвети за "дълготрайна" елха и няма проблеми.

# 21
  • Мнения: 1 849
Ей, изби рибата с тези сортове  Grinning
В България се срещат само два вида смърч, обикновен и сребрист, който последния е повече декоративен и не се среща в природата сводно растящ. Та това което се продава в момента на пазара е обикновения смърч. Продават се и бял и черен бор, които са с по-дълги игли...

Относно, дали замърсяваме природата като купуваме пластмасови елхи...ако събираш разделно отпадъците си, не вредиш толкова, колко изсичането на гората, което води след себе си, промени  в климата, намаляване на водния баланс, ерозия, наводнения...

# 22
  • Мнения: 4 965
Изкуствената елха не вреди толкова на природата, колкото изсечените дървета, че дори и клони. На практика, изкуствените елхи не са за еднократна употреба. Аз самата казах, че украсяваме живо дърво в саксия и после го засаждаме навън, но имам 2 изкуствени елхи, които ползвам вече близо 10 г. и сигурно ще изкарат още толкова. А после просто ще ги предам за рециклиране.  Peace

# 23
  • София
  • Мнения: 2 896
Не разбрах къде продават елхи/борчета в саксии?

# 24
  • Мнения: 3 880
Изкуствената елха не вреди толкова на природата, колкото изсечените дървета, че дори и клони.
Елхите които се продават, са отгледани точно с тази цел- да се отрежат за Коледа, т.е. с тях не се нарушава баланса в природата. Ако не се режеха за Коледа нямаше да бъдат засадени и изобщо нямаше да ги има (както и Коледната гъска Wink) Peace

# 25
  • Мнения: 4 965
Изкуствената елха не вреди толкова на природата, колкото изсечените дървета, че дори и клони.
Елхите които се продават, са отгледани точно с тази цел- да се отрежат за Коледа, т.е. с тях не се нарушава баланса в природата. Ако не се режеха за Коледа нямаше да бъдат засадени и изобщо нямаше да ги има (както и Коледната гъска Wink) Peace


Грешиш!
Вече почти няма такива разсадници. Достатъчно наблюдения имам - работила съм в еко-министерството, а и имаме горичка - миналата зима ни изсякоха всички борчета в нея и после мъжът ми ходи да я засажда. Дано тази зима не ги пипат, че ми иде да ида да пазя с пушка  #2gunfire.

# 26
  • Мнения: 3 880
Изкуствената елха не вреди толкова на природата, колкото изсечените дървета, че дори и клони.
Елхите които се продават, са отгледани точно с тази цел- да се отрежат за Коледа, т.е. с тях не се нарушава баланса в природата. Ако не се режеха за Коледа нямаше да бъдат засадени и изобщо нямаше да ги има (както и Коледната гъска Wink) Peace


Грешиш!
Вече почти няма такива разсадници. Достатъчно наблюдения имам - работила съм в еко-министерството, а и имаме горичка - миналата зима ни изсякоха всички борчета в нея и после мъжът ми ходи да я засажда. Дано тази зима не ги пипат, че ми иде да ида да пазя с пушка  #2gunfire.

Е, това за което говориш ти е бракониерство, с други думи- престъпление, срещу което трябва да се предприеме нещо. Аз обаче знам от къде съм си купила елхата и знам, че не е избракониерствана, т.е. не мисля че съм навредила значително на околната среда, като съм си сложла елхичката в къщи.... Peace

# 27
  • Мнения: 4 965
... Аз обаче знам от къде съм си купила елхата и знам, че не е избракониерствана, т.е. не мисля че съм навредила значително на околната среда, като съм си сложла елхичката в къщи.... Peace

Всеки има право на мнение.
 Peace

# 28
  • Мнения: 12

Грешиш!
Вече почти няма такива разсадници. Достатъчно наблюдения имам - работила съм в еко-министерството, а и имаме горичка - миналата зима ни изсякоха всички борчета в нея и после мъжът ми ходи да я засажда. Дано тази зима не ги пипат, че ми иде да ида да пазя с пушка  #2gunfire.
аз имам такъв разсадник, лично мой. Всъщност то не е по принцип разсадник, а малка горичка. Засадени са на гъсто обаче елхите и смърчовете и трябва да ги разреждам, иска ли някой?

# 29
  • Мнения: 1 849
Рекламата се заплаща!!!

# 30
  • София
  • Мнения: 512
Не купувайте живи елхи от Младост 3, пред Била, защото са отсечени и завити с чувал, с отрязани корени и пръс  #Cussing out

# 31
Ей, изби рибата с тези сортове  Grinning
В България се срещат само два вида смърч, обикновен и сребрист, който последния е повече декоративен и не се среща в природата сводно растящ. Та това което се продава в момента на пазара е обикновения смърч. Продават се и бял и черен бор, които са с по-дълги игли...

Относно, дали замърсяваме природата като купуваме пластмасови елхи...ако събираш разделно отпадъците си, не вредиш толкова, колко изсичането на гората, което води след себе си, промени  в климата, намаляване на водния баланс, ерозия, наводнения...

Наистина има различни сортове.
миналата години си купи елха Нордман, малко по-скъпа, но пък издържа един пълен месец в къщи. Дори когато тръгнахме да я хвърляме си беше като нова. За съжеление там от където си я купих миналата година,каза, че тази година няма да има този сорт.

# 32
  • Мнения: 3 880

миналата години си купи елха Нордман, малко по-скъпа, но пък издържа един пълен месец в къщи. Дори когато тръгнахме да я хвърляме си беше като нова. За съжеление там от където си я купих миналата година,каза, че тази година няма да има този сорт.

Аз точно Нордман имах предвид, но не знаех, че и в България така й казват. Много са издръжливи особено ако са във вода, а и в сравнение с другите са по-пълни, игличките не бодат и са супер за домове с малки деца...

# 33
  • Мнения: 1 849
Това което аз говорех е за предлаганите на нашия пазар т.н. елхи, които хората наричат по този начин и са смърч р Picea (Picea abies).
Това за което вие говорите също не е сорт, а вид и е на дървото ела т.н. кавказка ела Abies nordmanniana Кавказката ела е разпространена в Западен Кавказ и Мала Азия. Не се среща свободно в България, макар,че има сведения, че района около Ямбол е добър за развитието й...
Разликата между елата и смърча е по разположението на игличките и тяхната форма. На игличките на елата от долната страна имат две бели ивици и са разположени перпендикулярно и на една повърхнина с клончето. Листата на смърча са конусовидни, но са разположени по цялото клонче. Двете дървета могат лесно да се различават и по короната, малките клончета на смърча висят надолу, като "ръкави". Разбира се имат и още доста различия но това на първо четене.

# 34
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Здравейте, мамчета!

Много пъти съм казвала, че всички в този форум ви имам за доста близки.
Всичките си притеснения и вълнения споделих с вас, получих приятелски, човешки отзиви отсреща.
Всичко, което ме двоумеше, доуточних с вас - получих насърчителни и мотивиращи отговори.
За всичко, което попитах, получих конкретни и най-важното ПРАВИЛНИ! отговори.

И както съм казвала не веднъж, по-ценни съветници сте ми от майка ми.

Поради тази причина, още след първата реплика по повод на изсичането на горите, аз размислих и се преборих с неудържимото си желание да си купя естестевна елха. Забавих се досега, защото забавиха малко на любимия заплатата. Вчера си купих елхата, днес я украсих, и сега ви пускам една снимка, малко като да ви уверя, малко като да се похваля, че стана готина. Жалко, само че не се вижда как светят лампичките - стана много хубава елхичка, макар че не е голяма.
Мислех да си купя бяла и да украся със синьо - по-нетрадиционно е, но после прецених, че червено и зелено са си коледните цветове и така ...
Ето я нашата елха:



Прегръщам ви всички и ви желая много радост и добро настроение по домовете ви, весело изкарване на Коледа и Нова година и много късмет и любов  Hug

# 35
  • София
  • Мнения: 5 188
Браво! Красота!
Възхитих се и на организацията ти и на куража, с двете момчета, да се справиш така добре!
Обещай да не им се сърдиш, ако искат да я опознаят отблизо - аз на тяхно място бих искала...
Бъдете щастливи!
Авторката, семейството й и всички в тази тема!!!

# 36
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
ето ни я елхата в по-завършен вид

# 37
  • Мнения: 721
Чудесна е елхата ти, поздравления за решението да купиш изкуствена елха. За много години!
  bigdance2

Общи условия

Активация на акаунт