Модерна детска градина - има ли тя почва във Варна или не?

  • 18 897
  • 427
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 578
Доня Туфиня, дори и да имаме различия, в крайна сметка в Отвореното писмо, което е реално официалният документ внесен днес в Общината, в деловодството и с вх.номер надълго и нашироко е обяснено, защо родителите предпочитат част, от сегашните правила да отпаднат. Реално, нещо по-което така или иначе общината ще трябва да излезе с официална позиция!
Имаш документа на пощата си.

Това, че днес не сме получили положително становище, за всичко което предлагаме, не е повод да се откажем. Нещата се случват тогава, когато е назрял момента да се случат. В по горен пост обясних, че днес не беше денят на електронният прием и придружаващите го промени. Трудно се брулят зелени ябълки, затова предлагам заедно да ги почакаме да узреят! Сигурна съм, че това ще стане. Искрено се надявам, че оставаш една от нас и че ще има още много твои постове в темата.

Благодаря на всички за активната гражданска позиция!
Въпросът е какво следва нататък?

Среща между самите нас...
Анкетата – продължаваме да събираме мнения.
Анализ на анкетните карти
Среща с шефът на Ученическо и столово хранене.
Среща с представители на РИОКОЗ.
Среща с представители на Дирекция Информационно обслужване.
Среща с представители на Дирекция Здравеопазване във връзка с яслите

Среща с г-н Борислав Гуцанов в началото на февруари.
Втора среща с г-н Базитов и представители на Дирекция Образование, след като се изясни как е заработил електронният прием в София.

Кой какъв ангажимент поема? Конкретни предложения и идеи?


# 346
  • Мнения: 5 500
Поемам г-н Кадънков.
С РИОКОЗ какво ще говорим? Представям си само, че ще ми кажат, че препоръчват меки масла  и маргарини и  #2gunfire
Някой сеща ли се нещо подробно относно новия рецептурник? Само датата ми е останала в ума - до 15.02!

# 347
  • Мнения: 578
Пепино, статиите са добри... но не ни променят нещата.

Виж едно журналистическо разследване дали наистина доставните цени на продуктите за "Ученическо и столово хранене" са толкова по-високи от пазарните, колкото е описано в статията
би свършило добра работа .... това би обяснило защо децата ни в ДГ и училище редовно хапват долнопробни вафли, компот, маргарин в големи дози, боза с аспартам и прочие вреднотийки.

Последният хит в закуската на Масларова бяха желета и компоти внос от Китай, пакетирани в БГ от фирма с гръмкото име "Екотрейд". Добре че са толкова гадни, та директно постъпват в кошчето за боклук! 50ст х 24 деца в клас=12лв. в кошчето за ден; 500 деца в училище=250лв в кошчето/за ден! ....  #Crazy  #2gunfire  #Crazy  #2gunfire  #Cussing out  #Cussing out  #Cussing out

# 348
  • Мнения: 578
Поемам г-н Кадънков.
С РИОКОЗ какво ще говорим? Представям си само, че ще ми кажат, че препоръчват меки масла  и маргарини и  #2gunfire
Някой сеща ли се нещо подробно относно новия рецептурник? Само датата ми е останала в ума - до 15.02!


Добре е да работите съвместно с Ivy, стига и тя да е съгласна.

Аз горе долу си представям нещо такова....
1. Ще трябва подробно проучване на менюто примерно в рамките на седмица в различни градини на града.
2. Консултация със специалист какво може да се промени, в рамките на съществуващата в момента нормативна уредба/визирам в кратки срокове и със същите средства за храноден/ Изготвяне на примерни менюта за деца на специални хранителни режими
3. Писмо до РИОКОЗ с конкретните предложения.

# 349
  • Мнения: 163
Ще напиша много малко.
За мен срещата протече положително, като се има предвид, че ще бъде последвана от редица други и не са затворени вратите за обсъждане на предложенията и исканията ни.
Не бъдете сурови в оценките си и в самооценките си, това не е в наш интерес.
На линия съм да работим заедно.

# 350
  • Мнения: 3 595
Това родих в 4:30, за което трябва да се помисли:

1. Да не се подават в един и същи ден документи и заявления за ДГ и ДЯ. Родителите, които трябва да кандидатстват за двете едновременно няма как да чакат на две опашки. Както имаше едноседмичен период между яслите и градините тази година беше добре, но да се огласят двете дати, за да няма объркване сред родителите.
2. Да се работи за електронен регистър и за яслите. В момента съществува само за ДГ. Тук незнам как стои въпроса, че яслите са към Здравеопазване и дали би било пречка. Ако могат да си сътрудничат би било чудесно.
3. Подаване по електронен път на документи не само за ДГ, а и за ДЯ.
4. Да се актуализира информацията за броя свободни места в ДЯ и ДГ в електронния регистър преди подаването на документите. Примерно, ако документите за децата навършващи 3 г ще се приемат първия ден след априлската ваканция, то до тази дата да се обявят какви ще са свободните местата за тези деца по ясли и градини.
5. Включвам и точката две деца родени в една и съща година да се приемат с предимството на близнаците. Примерно, ако първото дете е родено януари 2007, а второто дете е родено септеври-декември 2007, те биха кандидатствали едновременно в градина и в момента не могат да се ползват с предимство за две деца, тъй като първото реално все още не е прието. Тези родители са много малко, но съществуват.

Аз смятам, че постигнахме нещо и че следващи срещи ще продължат да вършат работа.
Афрото е много по-наясно от мен за здравословното хранене и спокойно мога да и се доверя. Нямам нищо против да обмисляме заедно нещата, но искам първо да се излекувам.

За мен почивните дни са най-трудните и няма да мога да дойда.

Факта, че вече е говорено с фирмата, разработила софийския електронен прием, за мен значи че се мисли по въпроса и е въпрос на време стартирането. Дамата от информ.обслужване каза, че технически пречки няма, само трябва да определим критериите - е хубаво ще ги мислим критериите пак. За мен районирането трябва да отпадне, но общината си го брани и ако то остане поне да се въведе райониране по местоживеене и/или месторабота. Кръстосан прием за градините - даден район да спада към 2 детски заведения с цел хората районирани към ОДЗ примерно да имат някакъв шанс за прием, а не да кандидатстват N деца за 5 места.

Последна редакция: пт, 18 яну 2008, 05:12 от Ivy

# 351
  • Мнения: 1 277
Кръстосан прием за градините - даден район да спада към 2 детски заведения с цел хората районирани към ОДЗ примерно да имат някакъв шанс за прием, а не да кандидатстват N деца за 5 места.

Мисля, че идеята за "кръстосан район" е някакъв компромисен вариант. Самата идея може да се доразвие така: освен двете най-близки до дома на детето градини да се включат най-близката до местоработата на майката градина+ най-близката до местоработата на бащата градина. Родителите ще подреждат тези градини по реда на своето желание. Това обаче ще стане възможно едва след като се разкрият достатъчно места.
Колкото до предимствата: писах по-нагоре, че някои от тях са регламентирани със закон. Общината, дори да иска, не може да прескочи разпоредбите на закона.

# 352
  • Мнения: 386
["Децата ни по закон имат равни права, независимо от трудовата заетост на родителите и от тяхната адресна регистрация.Основавайки се на Конвенцията за правата на детето и изразявайки желанието на много млади семейства във Варна,  се надяваме общината да подсигури места в разумни срокове за нуждаещите се .т.е за всички кандидатстващи за ясли и детски градини."
Горното   съм го писала аз. Мисля ,Туфи, че  в основата си  мненията ни съвпадат.
 Относно това, което те ядосва ,ето логиката:Какъв е смисъла да искаме нови правила, ако те  се заобикалят от всеки. Какъв е смисъла да правим нещо , ако то се приема само на думи, за успокояване на общественото мнение , а действаща е древната система на приятели и дарения?  Ако това е , което искате, включително така ми прозвуча  изказване от управляващите , аз нямам финансови проблеми. Като гражданин обаче, се надявам  това да започне да се променя именно чрез прозрачноста на исканата от нас  система .

# 353
  • Мнения: 376
Анкетата май е безмислена, защото е зададена в електронното пространство (така да се каже). Просто констатация, не ми се ядосвайте.

# 354
  • Мнения: 578
Анкетата май е безмислена, защото е зададена в електронното пространство (така да се каже). Просто констатация, не ми се ядосвайте.

Напълно си права ...

# 355
  • Мнения: 3 595
ами като пиша по нощите така е...
Исках да кажа, че може от самата Община да се провери във всички ясли хартиен прием ли предпочитат родителите или електронен. Това са родителите, чиито деца ще се приемат в градина. Разбира се има и други, чиито деца не ходят на ясла, но ще е някаква примерна извадка. Както някой каза 20% имат компютри , но те са сигурно 80% млади хора, вероятно и повече.

# 356
  • Мнения: 532
Здравейте , аз ви чета , но не съм писала до сега в темата.Интересува ме това ли ще е окончателният вариант на анкетата и дали мога да я разпространявам?

АНКЕТА
как да се подобри приема, средата и начина на живот на децата в ОДЗ, ЦДГ, ясла

1.   Смятате ли, че е наложително да се намерят начини за строителство на нови ясли и детски градини, за да се удовлетвори в максимална степен нуждата от такива?

 да    не     друго; моля, посочете!

*****
9.   Имате ли някакви конкретни предложения как да се подобрят условията в ДГ, материалната база, храненето, подаването на документи?

Вие сте:  родител    учител    директор    лекар       друго

Имам........деца на възраст.........      местоживеене/месторабота в квартал_________/________

Дата:..........2008г.
гр. Варна

# 357
  • Мнения: 163
Ivy, добро предложение за анкетата и за по-горе!  Peace

# 358
  • Мнения: 3 927
Майчета, както си готвя и мисля  Wink, защото аз мисля бавно  Embarassed, и след като прелистих малко софийски теми за приема в детски заведения, измислих следното - пак за критериите за прием иде реч.
Смятам, че трябва да проучим в кои държави децата се записват в детско заведение докато се намират още в корема на майка си (както Иви каза за Англия) и да видим колко са те. Смятам, че това може да бъде разумен начин, защото по този начин единственият критерий за прием в ясла/ДГ ще бъде Господ Бог и  Неговата воля кога един сперматозоид ще си свърши работата и ще се появи плод  Simple Smile Simple Smile И тогава няма да имат значение нито местоживеене, нито безработица, нито нищо......Е да, тези, които ще се родят през декември ще са последни в списъка, но това вече си е природен въпрос.......
Моля ви, не ми се смейте  Praynig, кажете намирате ли някаква логика?
Знам, ще скочите - ама нали в София беше така и го премахнаха. Да, премахнаха го, но чак след като се оказа, че записаните по този начин деца (още неродени) не дават право на вече порасналите и техните майки, които не са ги записали по-рано.......

Ако има изобщо справедлив начин да се реши проблема с приемането на децата в ДЗ, това ще се разбере след като той работи години наред. Ако се сменя процедурата през година, две, винаги ще има ощетени......

Последна редакция: пт, 18 яну 2008, 20:04 от Taneto

# 359
  • Мнения: 5 500
Неделя - 20.01, 17.30-18 ч, Хепи, удобно ли е?

Последна редакция: сб, 19 яну 2008, 00:26 от AFRODDITA

Общи условия

Активация на акаунт