Великденска изложба

  • 6 505
  • 56
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Толкова много великденски теми....великденското настроение е завлазяло форума !
В духа на това настроение предлагам да покажем кой какво е сътворил и да се похвалим Wink
Ами да. Аз честно казано имам нужда от похвала. Цял ден не съм седнала, изгърбих се. Току що приключих с всичко.
Агнето е направено, яйцата са измайсторени, всичко е измито и почистено - къщата свети.
От децата не очаквам потупване по рамото. Мъжа ми отбеляза с едно око, че яйцата са хубави и толкоз. На него ли да разказвам с какви бои съм ги направила, какви техники съм използавала, колко яйца са ми се пукнали / ето тук е едно от постиженията ми днес - само едно пукнато яйце при варенето...и две изпуснати лечно от мен при боядисването Embarassed / - толкова и ще ме чуе... мъжка му работа:evil:
Та тъй...
Какво ще кажете за моето предложение ?Да си направим една великденска изложба с красоти и вкусотии ! Grinning

# 1
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Става  Sunglasses , но....аз не държа  Crossing Arms  да видя УФСЪ-та "Пенка" у тавата  #Silly

 Laughing  Laughing  Laughing Весел празник  Laughing  Laughing  Laughing

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Нея няма да я показвам, споко Wink , че тавата не ми влиза в обектива Mr. Green

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Лоша работа...никой не иска да си покаже творенията Cry
Е, нищо. Ето ги моите, сега ги качих :
http://bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=4052&AlbumId=10737

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Цитат на: dodo_dodo
Лоша работа...никой не иска да си покаже творенията Cry


  Как бе - ето ме втора кипра наредена Wink.Много добра идея - и аз днес си мислех как са ни пръснати по темите красотите.
  Това е козунака по рецептата на Спаска - една доза, разделих го на 4 козунака. рецептата е разкошна, стана на конци, страхотен на вкус, само малко повече брашно глътна. А яйцата са със седефените бои ( между другото хич не станаха само с тях - имам предвид че ако яйцето не е боядисано преди това не покриват добре, затова ги боядисах първо в основен цвят и отгоре капах от капсулите).

http://community.webshots.com/album/334370129nLDsdO

 Додо, много хубави са станали кристалните яйца - миналата година моите кристали ми проядоха яйцата и тази година не купих.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 906
Хайде и аз да похваля рецептата на Спаска. Жалко само, че не се сетих да разделя тестото и стана ХХL - козунак. Ама утре ще видя конците и вкуса. Тавата ми е голяма - 33-35 см. в диаметър - правя питите в нея.

http://community.webshots.com/photo/207800975/334352597uohDPO

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Цитат на: mam4e
Цитат на: dodo_dodo
Лоша работа...никой не иска да си покаже творенията Cry


  Как бе - ето ме втора кипра наредена Wink.Много добра идея - и аз днес си мислех как са ни пръснати по темите красотите.
  Това е козунака по рецептата на Спаска - една доза, разделих го на 4 козунака. рецептата е разкошна, стана на конци, страхотен на вкус, само малко повече брашно глътна. А яйцата са със седефените бои ( между другото хич не станаха само с тях - имам предвид че ако яйцето не е боядисано преди това не покриват добре, затова ги боядисах първо в основен цвят и отгоре капах от капсулите).

http://community.webshots.com/album/334370129nLDsdO

 Додо, много хубави са станали кристалните яйца - миналата година моите кристали ми проядоха яйцата и тази година не купих.


Страхотни са ти нещата ! Козунака е разкошен ! Яйцата също Grinning  А защо казваш, че седефената боя не ти е покрила ? При мен нямаше проблем.
А с олио ли си ги мазала ? Че можеш да се огледаш в тях Grinning

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Цитат на: Raya
Хайде и аз да похваля рецептата на Спаска. Жалко само, че не се сетих да разделя тестото и стана ХХL - козунак. Ама утре ще видя конците и вкуса. Тавата ми е голяма - 33-35 см. в диаметър - правя питите в нея.

http://community.webshots.com/photo/207800975/334352597uohDPO


ТВоя козунак го видах в темата ти. Поздравления - изглежда чудесно !
В интерес на истината ми беше много смешно докато ти четях за патилата, разведрих се страхотно, макар че на теб хич не ти е било ведро предполагам. Simple Smile

# 8
  • Мнения: 2 792
Ами и аз бих се изфукала, но нямам камера в момента Rolling Eyes
 Яйцата тази година ги боядисаха изцяло децата, така че екстрите по тях са зелени детски пръстчета по жълтите яйца, тук таме капки от друга боя, защото и четки за боядисване участваха, но честно казано, така най си ми харесват Grinning
 Козунаците станаха много добре, нищо че цял ден месене и втасване си искаха, количеството е огромно, не им знам бройката Tired , само брашното беше 6 кг., но това е за цялата рода Grinning.
Ще трябва да ме приемете на доверие, защото снимки не мога да пусна Wink

# 9
  • Мнения: 1 355
Поздравявам Спаска и и благодаря за чудесната рецепта за козунак, която за втора година дава при мен великолепен резултат (снимка 1)
(снимка 2).
Додо, твоите яйца са станали разкошни! Трябва да споделиш как стават тези преливащи цветови ефекти.

# 10
  • Мнения: 6 243
тази година нямах муза за шарении, затова яйцата са дюс:
http://community.webshots.com/photo/337465061/337479827feWzfQ
а това са някои от нещата на трапезата - Великден, рождени дни, накуп Grinning
http://community.webshots.com/photo/337465061/337480929nqFTwY
http://community.webshots.com/photo/337465061/337481095TPdKco
http://community.webshots.com/photo/337465061/337481209BazaGU
Агнето не го снимах, защото не ми се видя интересно.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 906
sladka hapka,

Поздравления за майсторството. Да попитам - листенцата върху тортата ти ли ги прави или ги взе готови?

Между дугото - козунака нс Спаска беше страшно вкусен и конците бяха по една педя дълги.

# 12
  • Мнения: 6 243
мерси, мерси
листенцата ги правих сама. Ако имаше откъде да ги купя, щях да ги купя Crazy

# 13
  • Мнения: 4 358
Хайде и аз на хорото Wink
Тази година не можах да се развихря в месенето, но догодина живот и здраве ще се постарая повече  Grinning
козунакът
едните яйца
другите яйца
... и още нещо Wink

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 21 625
Еййй ... , ето ме и мен . Амо то много мъка с влизането тия дни , та чак сега - Яйца и Козунак ( първия в живота ми ) ! Добре че стана , че да не ме отчае за в бъдеще !  Laughing

# 15
  • Мнения: 4 371
Ето ме и мен след кратко отсъствие.
Тази година много мързеливо го раздавах-козунак от машината за хляб, яйцата се боядисваха по време на варенето, но нямаше оплквания от родата. Даже напротив-козунака много се хареса-и на вид, и на вкус Wink  
Снимки

# 16
  • Мнения: 1 116
Яйцата ми не са за хвалене, щото вече бях много уморена и гледах набързо да ги боядисам, но пък козунаците ми станаха разкошни. След три неуспешни поредни опита да направя козунаци по-миналата седмица, реших повече да не опитвам, в събота правя и или ще ядем или няма да ядем козунаци на Великден. Е те пък взеха че станаха супер, най-успешните ми до сега. Ето ги козунаците , а тук и конците  Simple Smile Трите козунака са замесени само с 500г брашно, увеличиха обема си около 4-5 пъти.

# 17
Di5,
козунаците ти са страхотни. Би ли споделила рецептата?

# 18
Аз съм друг гост.
Ди5, прекрасни са ти козунаците! Правих и аз по твоята рецепта в машината за хляб и тестото ми втаса страхотно (залепи се за капака). Дотук добре. Обаче, след това реших (от много четене), че трябва да ударя стотина пъти тестото в масата, да втаса пак, после да оплета козунаците и пак да втасат (трябвало три пъти да втасват). В крайна сметка не се получи пухкав козунак с конци, а някаква сбита тестена маса. Само на вкус го докарах и много ме беше яд!
Всъщност молбата ми е да споделиш как процедираш след като втаса тестото в машината. Защото мисля да изкарам един поправителен, макар и след Великден.
Поздрави!

# 19
  • Мнения: 3 091
Момичета - ужас! не можах да се включа със снимки - изядоха всичко моите разбойници!!! Козунаците ми станаха супер, ама...
Следващия път ще се подготвя предварително!!

# 20
  • Мнения: 5 877
Ето моите от тази година. Само кухи са, защото на самия Великден не би беше до яйца и ги прави свекърва ми, но тези са от по-рано. Зайката е от кесии за франзели, изсъхнали мокри кърпички и роклята на една кукла на Ането.
http://community.webshots.com/photo/338216253/338216634oyDbPM

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 21 625
Цитат на: Di5
Ето ги козунаците , а тук и конците  Simple Smile ....


Еееее... НЕ  #Shocked  #Shocked   върха....,  жестоко... тюх свършиха ми определенията  ooooh! ! Искам и аааааззззззззззз такива конциииииии ! Моля те Ди , кажи как ?!!  Praynig  
И колко пъти и време ти втасваха ?

А и още нещо да питам как ги изваждате от съда , в който сте пекли , на мен ми беше голяма мъка  Sad ?!

# 22
# 23
  • Мнения: 6 472
Ето ги и моите творения:) Козунака стана на конци, но тях нямаше как да снимам, защото се изяде за отрицателно време Mr. Green

# 24
# 25
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Спаске...искам догодина да дойдеш у нас  и да ми направиш такава аранжировка
страхотна си . БРАВО

# 26
  • Varna
  • Мнения: 321
newsm81   Аууу- изплакнах си очите.Нагледах се на страхотни неща- браво момичета smile3501  
 У нас тази година празниците минаха под мотото- "Няма време" и едвам успях набързо да направя яйцата, а козунак..... е догодина smile3503
Поне малката ги оцени: снимка  smile3521

# 27
  • САЩ
  • Мнения: 323
Цитат на: sladka hapka
мерси, мерси
листенцата ги правих сама. Ако имаше откъде да ги купя, щях да ги купя Crazy


А ще може ли да споделиш как се правят?

# 28
  • Мнения: 6 243
Цитат на: summer
Цитат на: sladka hapka
листенцата ги правих сама.

А ще може ли да споделиш как се правят?

Правенето е с натурален шоколад - аз използвах Своге. За това количество ми беше необходим 1/2 от шоколада, дори остана материал като за още две листенца. Шоколадът се нарязва или начупва на много малки парченца и се разтапя на водна баня с малка колкото грахче бучка масло (за блясък), като се разбърква. В момента, в който се разтопи, се отнема от огъня (заедно със съда с водата). Внимавайте да не прегори шоколадът. После ви трябват различни листа - аз използвах роза по няколко причини - декоративната, защото със сигурност знам, че листата не са отровни и защото са твърди и нямат власинки като индришето например. Изобщо розата май е най-прачтичния вариант (освен фикуса Grinning ).

С помощта на малка лъжичка (използвах старите лъжички за кахе с надписа "Велико Търново" на дръжката - тя е правоъгълна и идеално става за шпатулка) се нанася малко от разтопения шоколад от долната страна на листото. Внимава се шоколада да не протече и от другата страна, защото после трудно се отлепя. Намазаните листенца сложих във фризера за около половин час (те стягат бързо).

Отлепянето е най-рисковата част. Опасностите са да не се разтопи шоколада от телесната температура на ръцете и да не се счупи листото. Първото го реших, като вадих листата едно по едно, а до себе си имах и купичка с лед, в която да си потапям пръстите преди да почна отлепянето. Свалянето на листото се пави внимателно и бавно - понякога се къса, но с помощта на малко ножче лесно се надига. Внимавайте дане докосвате горната част на шоколадовата отливка, защото дактилоскопните отпечатъци се появават за секунди Grinning Като за първи път успях да счупа само едно листо, и то докато ги арнжирах на тортата, но с един шоколадов бонбон маскирах криво - ляво положението.

Общо взето е това. Звучи по-трудно, отколкото е,всъщност става доста лесно, но трябва да се работи бързо и на студено. Mr. Green

# 29
  • Мнения: 264
ето и моите  яйчени творения .   Laughing  изпробвах новата технология с ориз, за която писах и определено съм доволна ;о) а козунаците си ги консумирах на готово  Wink

# 30
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Спаске,страшна си!

# 31
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Опитах да кача и моите,но не успях.Тази година нямах време покрай тези бебешори,но ми бе достатъчно да видя вашите.Всички сте страхотни!

# 32
  • В офиса
  • Мнения: 4 012
Цитат на: Спаска
Хайде, дойде и моят ред да се присъединя към изложбата с тези неща:


Спасич, без думи останах! Невероятна си. А Крис колко ще е горд с майка си, като порасне Simple Smile Да му мислят снахите Stuck Out Tongue

# 33
  • Мнения: 5 877
Ий, а мойте никой ли не ги хареса? Rolling Eyes

# 34
  • САЩ
  • Мнения: 323
Мерси, sladka hapka, страшна майсторка си ти! Heart Eyes

# 35
  • Мнения: 4 371
Цитат на: Anda
Ий, а мойте никой ли не ги хареса? Rolling Eyes

Аз ги харесах Sign Exclamation  
Овцата ми обра точките Laughing

# 36
  • София
  • Мнения: 3 906
Anda,

на мене най-много ми харесаха овцата (страхотна е) и дядото с очилата.

# 37
# 38
Момичета, страшни сте. Всички сте се справили блестящо. Ръкостискам ръцете на всички ви, защото го заслужавате.   friendship .Чудни козунаци и творения от яйца. (Анда, щерката сигурно е останала много очарована - даде ли ти сърце да ги развалиш или това е от "изцедени" яйца Grinning )
Още веднъж БРАВО

# 39
Много вкусни снимки сте направили всички Simple Smile)
Добре че зареждат много бавно (освен тези в уебшотс), та не преядох.
За жалост не можах да видя нито една от тези на Спаска  Close

# 40
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Айде "барабар Петко с мъжете" и аз да покажа: http://www.bgphoto.net/photos/1033/o632510550511562500.JPG

За тази година - толкоз  Wink .
Пък и след Спаскините яйца има ли смисъл другите да си показваме творенията?!  Rolling Eyes[/url]

# 41
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Леле, страхотни яйца сте направили! Браво!!!

И аз да се включа в изложбата:
http://www.bgphoto.net/photos/1552/o632511986906718750.JPG
http://www.bgphoto.net/photos/1552/o632511988251250000.JPG

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
аз пък нищо не съм снимала Rolling Eyes

# 43
  • Мнения: 750
Момичета,

Че ме зарадвахте с хвалби, зарадвахте ме!
Ама се почувствах като зубъра на класа.

И ми стана криво, че не отбелязваме по достойнство на додо кристалните яйца, на мамчето яйцата и козунаците, на рая ХХЛ-козунакът, на лулуто рисуваните яйчица (особено тези на ивичките!), на теди и морена красотите, на Ди5 перфектния козунак, на сладка хапка уникалната торта, на елфчето вазите и на лъчезарка оризовите яйца. А на Анда-Зенда талантът е просто дар божи! Златни ръце имаш, мила! Дано Ана те наследи!

Истината е, че си поиграх малко повече с украсата тая година, ама имах сили и вдъхновение да си лягам цяла седмица след 2 ч., че да смогна да си начеша крастата. Особен талант нямам - гледам и повтарям, но пък желанието ми е вповече!  Grinning  Иска ми се да оставя в паметта на сина ми усещане за детство с пъстри и топли празници, с много красота и настроение, да го науча да цени красивото и труда, който се полага за него.
Пожелавам и на вашите деца такива спомени и знам, че ще ги имат, защото виждам какво правите!

# 44
  • Мнения: 5 877
Спаске, как ги направи тези кокошчици? Фантастични са. А рисунките с восък?

# 45
  • Мнения: 750
Цитат на: Anda
Спаске, как ги направи тези кокошчици? Фантастични са. А рисунките с восък?


Кокошката е купена от една будка на Красно село. Ако се напъна, мога и да я ушия, защото е елементарна, но знаеш как е с деца на море - време излизшно няма за нищо!  #Silly Каквото мога да си позволя да купя готово, купувам!

Виж, восъкът е друга работа! Много се запалих по идеята. На изложението Произведено в БГ в НДК имаше щанд само за великденски украси, бои, стикери и т.н. Продаваха и специални писалки з арисуване с восък - дървена дъсчичка с метална мъничка фунийка в единия край. Слагаш парченце восък във фунийката, нагряваш я на свещ и като се втечни восъка, рисуваш фигурки по яйцето. Аз предварително си ги нарисувах с молив по черупката. После пускаш яйцата във загрята вода с боя (да не завира) - восъкът се разтапя и образува нещо като филм, който не позволява боята да оцвети рисунката и тя остава бяла. Иначе останалата част от яйцето си се оцветява.

# 46
  • Мнения: 5 877
Разкошни са! Аз в първия момент не можах да повярвам, че са правени с восък, много правилни ми изглеждаха - като знам моят опит да рисувам с църковна свещ до какви първолашки резултати доведе... то се разтичаше, свещта ми се кривеше, абе ужас!
А твоите са фантастични. Догодина ще потърся такъв инструмент!

# 47
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Наистина великолепни яйца си изписала, Спаске, браво  newsm20 И козунаците ти предизвикват обилно слюнкоотделяне, макар че се връщам от рожден ден   261uu Абе златни ръце имаш, ммм дали не се намира още козунак в кухнята  #Silly

# 48
  • Мнения: 750
Цитат на: Anda
Разкошни са! Аз в първия момент не можах да повярвам, че са правени с восък, много правилни ми изглеждаха - като знам моят опит да рисувам с църковна свещ до какви първолашки резултати доведе... то се разтичаше, свещта ми се кривеше, абе ужас!
А твоите са фантастични. Догодина ще потърся такъв инструмент!


С тази "писалка" е много удобно. Единствената пипкава работа е в това, че трябва да слагаш много мънички парченца восък в писеца-фунийка, после нагряваш перодично - на едно две драсвания (все едно топваш писеца в пламъка). А малките парченца свършват сравнително бързо и пак пълниш. Но пък понеже отворът е малък, изтича тънка струйка восък и не се разтича, защото веднага засъхва по яйцето.

Освен това в кутийката на писалката има и диплянка със снимки на направени яйца и описание на още технологии. Има вариант за рисуване с топлийка например.

# 49
  • Мнения: 5 877
Пробвах с топлийката, ама много неравномерно стана, засъхва ми още по нея - може би защото не беше истински восък, ами парафин, запалих една дебела свещ и топвах близо до фитила.

# 50
  • Мнения: 750
Ако ми остане време тези дни, ще взема книжката в офиса и ще преразкажа описаните технологии. Но не обещавам кога, че нещо се струпва работа тези дни.

# 51
  • Мнения: 1 808
Момичета страхотни са ви и козунаците и яйцата. Просто сте върха  Grinning
Ето и моите творения тази година. Само козунака не съм го месила аз а свекървата. Надявам се догодина и аз да се включа в месенето и тогава вече да се похваля и с козунак  Grinning

http://community.webshots.com/album/338198384XqZRPC

# 52
  • Мнения: 5 877
Супер са, особено пчеличката! Жалко, че не мога да видя хубаво щъркела.

# 53
  • Мнения: 1 808
Аааа, този щъркел ми го донесе баща ми от една командировка след като разбра че ще става пак дядо и си го окачихме в хола. А щъркела носи бебенце в сини пелени. Та щъркела правилното бебенце е понесъл, сега чакаме момченце Grinning

# 54
  • Мнения: 750
Страхотно! А яйце-2 направо си е Фаберже!
И браво на щъркела!   Hands Clap Пожелавам ти най-хубавото бебе! И ще видиш, че пожеланието ми ще се сбъдне!  Grinning

# 55
  • Мнения: 1 116
Цитат на: Morena

Еееее... НЕ  #Shocked  #Shocked   върха....,  жестоко... тюх свършиха ми определенията  ooooh! ! Искам и аааааззззззззззз такива конциииииии ! Моля те Ди , кажи как ?!!  Praynig  
И колко пъти и време ти втасваха ?

А и още нещо да питам как ги изваждате от съда , в който сте пекли , на мен ми беше голяма мъка  Sad ?!


Момичета извинявайте че чак сега се включвам, ама последните седмици нямам време нито за готвене, нито за готварския клуб.
Та за всичко е виновна Спаска Simple Smile
Значи козунаците си ги направих по моята рецепта, коята доста е пускана тук

Козунак
3 яйца + 1 белтък(жълтъка остава за намазване отгоре)
½ ч.ч прясно мляко
1 ч.ч захар
¼ чаша разтопено масло + ¼ чаша олио
1 tbs(чаена лъжица) мая
около 3 и 1/2 ч.ч. брашно, всеки път ми отива различно количество
настъргана кора от един лимон

но този път добавих и една лъжичка ром и следвах технологията описана в рецептата на Спаска.

Маята се размесва с 1 ч.л. захар и щипка сол, добвая се топло (но не горещо!) прясно мляко (не цялото количество) и малко брашно до получаване на кашичка. Покрива се с кърпа и се оставя да втасва. Като втаса веднъж (горе-долу трябва тройно да увеличи обема си), се разбръква и се оставя да втаса още веднъж.
Брашното се пресява в затоплена тавичка. Млякото се затопля със захарта (без да завира), докато захарта напълно се разтвори в него.  Маслото се разтапя в съд (следи се да не се запържва!).


Сложих първо яйцата(извадих ги още вечерта от хладилника) в машината за хляб и ги разбих, после прибавих топлото мляко със захарта, маслото, олиото, втасалата мая и най отгоре брашното. Първо сложих около 3 чаши брашно и в процеса на месенето добавях по малко докото се получи нелепкаво тесто. Този път ми отидоха около 4ч брашно с това което първо сложих в маята. Пуснах програмата за тесто, като свърши месенето я спрях и пак наново я пуснах, така и трети път, тогава сложих и кората от лимон, захаросани портокалови корички и оставих целия цикъл да продължи с втасването. Е този път тестото ми изпълни цялата кошничка, а предната седмица като правих съвсем малко се беше надигнало. ИЗвадих го от кошничката, бях затоплила добре стаята(за ужас на мъжа ми), оформих го на плитки и го сложих във  формите( парчетата за плитки ги пораздърпах малко с ръце върху намазнена плоскост, поръсих със стафиди и навих на руло. Тези руленца ги уплетох на плитки и ги сложих във формите да втасват в топла фурна.) Чакох докато увеличат обема си 3-4 пъти, намазах ги със жълтъка и сложих да се пекът на 375 F за около 20 мин.

Този кръглия е печен в силиконова форма, нея я мажа само с олио и се вади без проблем, малкия е в съд от иена, него го мажа с олио и поръсвам с брашно както и другия, той пък е печен във форма за еднокротно печене от фолио, леко минавам с ножа отстрани преди да ги обърна и няма проблем с ваденето.


След като седмица преди Великден правих три поредни пъти козунаци и не станаха смених всички продукти, купих ново брашно, нова мая, органик яйца. Едва ли е било от брашното и маята, щото от тях продължава да става много хубав хляб и питки. Просто май тогава не са ми били толкова топли продуктите, макар че уж пак топлех млякото.

# 56
  • Мнения: 39
реших и аз да изпратя моите произведения, дано да ви харесат

http://community.webshots.com/user/sisil103

Общи условия

Активация на акаунт