Един трудово-правен казус!

  • 1 995
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Ползуването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:
1. (доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) от работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5, изречение трето;

2. от работника или служителя - когато ползува друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.

http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?t=27729



В подобен казус зададен на експерт в трудовото министерство е отговорено, че молбата за ползване на годишния платен отпуск от минали години трябва да се подаде предварително най-малко две седмици преди посочената дата, от която започва ползването му(трябва да го подадеш преди да ти изтече този отпуск). Ако работодателя ти откаже ползането на този отпуск  трябва да поработиш две седмици, като още през първия работен ден подадеш молбата за ползването му. Прочети внимателно линка.

Последна редакция: пт, 01 фев 2008, 12:46 от Mishel_

# 16
  • Мнения: 1 426
на работа трябва да се явиш на рожденния ден на детето ти
не може да те уволни без разрешение от "инспекцията на труда", но може да те "принуди" да напуснеш доброволно, като те извика на разговор и се опита да те притисне - винаги имат предложения. Важното е да си знаеш правата и да си ги отстояваш.
Не си длъжна да си използвала отпуската си.

# 17
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако през тези две години на майчинство заплатата ти е променена(увеличена) за да ти изплатят отпуска по новата заплата, трябва да работиш минимум десет дни. В противен случай, ще ти изчислят отпуска на база последните ти десет работни дни, които са били преди майчинството ти. Но ако си на минимална заплата - няма смисъл.

# 18
  • Мнения: 286
В понеделник ходих до офиса, за да си пусна молба за платената отпуска. Направо ми казаха, че искат след това да си подам молба за напускане, защото с малко дете няма да работя пълноценно, а и през двете години майчинство съм "била изостанала, щото при тях нещата се били променили..."  Rolling Eyes Казах им, че ще помисля, но по принцип закона ги задължава да ме върнат на работа, а отговора им беше, че в такъв случай си отежнявам положението и само ще си късаме нервите взаимно. Е, очаквах нещо подобно, но сега не знам как е най-правилно да постъпя. Дайте съвет, момичета!  Embarassed
Харесвах си работата, защото освен началството всички други с които работя са чудесни, но шефа е л..но рядко и от скука ще ми разкаже играта. Ако се махна пък не знам накъде да поемам и тепърва да търся работа ...

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Така и така са решили да те освободят, тогава утежняването на положението ще е само за тяхна сметка. Съветвам те да си потърсиш правата. На работодателите е необходимо да им стане ясно, че не са богове и могат да разполагат с живота на хората както им кефне, законите са за това - да се спазват.
Сигнализирай в инспекцията по труда. А междувременно можеш да си потърсиш друга работа.

# 20
  • София
  • Мнения: 3 421
  Не могат да те махнат. Моля те, не се поддавай на натиска - да си подадеш ти сама молбата.
 Ако можеш изтрай 10 дни - пусни си молбата за отпуск още първият ден и през времето на платен отпуск и отпуска по чл.167а си търси друга работа. Междувременно се обади в инспекцията по труда.
 За късането на нервите - можеш да споменеш, че не искаш да стигаш до Инспекцията по труда, та да не се налага взаимно да си късате нервите. Може да се позамислят - повечето работодатели точно на това разчитат - че на хората не им се занимава или не знаят как да постъпят.

# 21
  • Мнения: 24 467
В понеделник ходих до офиса, за да си пусна молба за платената отпуска. Направо ми казаха, че искат след това да си подам молба за напускане, защото с малко дете няма да работя пълноценно, а и през двете години майчинство съм "била изостанала, щото при тях нещата се били променили..."  Rolling Eyes Казах им, че ще помисля, но по принцип закона ги задължава да ме върнат на работа, а отговора им беше, че в такъв случай си отежнявам положението и само ще си късаме нервите взаимно. Е, очаквах нещо подобно, но сега не знам как е най-правилно да постъпя. Дайте съвет, момичета!  Embarassed
Харесвах си работата, защото освен началството всички други с които работя са чудесни, но шефа е л..но рядко и от скука ще ми разкаже играта. Ако се махна пък не знам накъде да поемам и тепърва да търся работа ...
За сега си отдели време да помислиш сама, ти си познаваш най- добре положението във фирмата и положението си въобще. Пусни си възможните отпуски, ако искаш след платените и неплатения си пусни. Можеш и друга работа да си потърсиш. Едно е сигурно- при наложени такива отношения ти определено ще си в неизгодна позиция, дори и да се върнеш на работа, с МРЗ и с лошото отношение към теб.

# 22
  • София
  • Мнения: 38 488
nadili, работила съм 1-2 седмици за подобно издание за строителството и ги знам какви са измисляри и дървари. Предполагам се касае за списание, което се храни от рекламата. Рекламните агенти си скъсват подметките и се сменят като носни кърпи. А на дизайнера верно жална му майка.

Както разбирам, имаш комп вкъщи. Пусни си едно СВ в сайтовете за работа. Дизайнери се търсят много. Можеш да работиш дори от вкъщи или на половин работен ден.

# 23
  • Мнения: 286
nadili, работила съм 1-2 седмици за подобно издание за строителството и ги знам какви са измисляри и дървари. Предполагам се касае за списание, което се храни от рекламата. Рекламните агенти си скъсват подметките и се сменят като носни кърпи. А на дизайнера верно жална му майка.

Както разбирам, имаш комп вкъщи. Пусни си едно СВ в сайтовете за работа. Дизайнери се търсят много. Можеш да работиш дори от вкъщи или на половин работен ден.
Точно такова е положението при нас, чиста експлоатация.
Благодаря ви за съветите, момичета!  Hug Hug Hug

Общи условия

Активация на акаунт