Относно феномена "свекърва"

  • 2 989
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 753
Явно "синята кръв" си казва думата!)
много моля авторката на темата, ако може да разясни точно това изречение, че на мен нещо не ми е ясно коя точно кръв си казва думата и какво означава точно 'синя кръв'....благодаря предварително!

# 16
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Е браво, pearly. Организирала ви сватбата, помагала ти първите три месеца след раждането, като кажеш "на помощ" тя прелетявала. Точно това имах предвид. Прави ми впечатление, че масово "доволните" снахи се ползват от такива "дребни" облаги и после пускат теми да оплюят другите, които имат проблеми с родителките на мъжете им.

# 17
  • Мнения: 114
Как да започна... Ми не ми е ясно защо свекървите биват "мразени" - нали Това е жената, която е възпитала Вашия мъж(мъжа, когото Вие сте си харесали за свой). След като сте го Харесали, значи не можете да не харесвате тази, която го е "направила" такъв... Поне логиката води натам...

Не винаги, Sedada, не винаги! Една част от младото поколение е отгледано от баби и дядовци. Под отглеждане нямам предвид два дни в седмицата, а постоянно отглеждане до предучилищна възраст например. Следствие на това, детето създава силна връзка с тези хора. То тях възприема за родители, те го възпитават, те го подкрепят, те му превързват раните. Детето никога не успява да се привърже към своите родители така, както към баба си и дядо си. Ответната реакция - майката изпада в безизходица, всичките и опити /ако изобщо има такива/ да укрепне връзката си с детето, се провалят. На нея спира да и пука и приема положението такова, каквото е. Дядото и бабата продължават да възпитават внук си. На тях той дължи всичко.
Факт е, че аз приемам за майка на съпруга ми неговата баба. Нея обичам от цялото си сърце, защото тя е прекрасен човек. Тя също ме е приела като дъщеря.
Благодарна съм на хората, дали му онова зрънце, превърнало го в достоен човек.

напълно подкрепям това мнение!

# 18
  • Мнения: 5 401
Саня, не си ме разбрала добре!  Simple Smile Фактите, които съм изброила, са точно такива и не мога да се изметна и да не отправя благодарностите си към свеки. Но!!!! С нея имаме неприятни случки, за които съм писала главно в Кърмаческия и в темата със свекървенските смешки, заради които далеч не мога да се включа в групата на "доволните" снахи! Заради това и написах:

... имаме що-годе нормални отношения, които твърде рядко преливат в двете крайности.

Да ти пусна ли и препратки към темите, в които съм се оплаквала от думите и делата й, за да те убедя?! Имаше моменти през трите месеца след раждането на сина ми, в които именно свекърва ми, дошла да ми помага, ми съкрати живота! Така че имам за какво да съм й благодарна, но не и безрезервно. Отчитам много нейни грешки, отчитам и мои. По някакъв начин явно сме намерили баланса и никоя от нас не изпада в крайност - нито да твърди, че обича другата, нито, че я мрази.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Недей.  Laughing
За себе си мога да кажа-благодарна съм, че не дойде да ми "помага". Животът ми щеше да е тотално съкратен.

# 20
  • Мнения: 5 401
А напълно подкрепям Саня за подаръците - в момента, в който свекървата "забрави" да прави някакви материални и нематериални жестове, лоша ли ще стане????  newsm78

И какво стана със синята кръв, че не разбрах? Ще преливаме ли? Wink

# 21
  • Мнения: 118
Ами трудно е за разбиране докато не се наложи да го разбереш. За моята свекърва се въздържам по принцип да правя коментари, но ще дам един пример. Дойде жената след раждането ми да помага за беба. Аз не бях фен, ама тя особено много настояваше да дойде, защото "това й е първо внуче, какво ще кажат хората". Та помощта се изрази в следното - взема 5 дневното бебе да го гледа, а аз със n на брой шевове мъкна легълцето и чистя стаята на бебето. До тук добре, ама можеше да не обяснява после на всички колко много се е изморила като е помагала на снахата /докато държи беба и гледа сериалите.../. Е в един момент се издъни работата и всички разбраха как помага, но няма значение това. Та мисълта ми е - не искам подаръци, не искам и да ми помага, искам просто да не ми пречи. И за да ме разберете правилно - искам да си вземаме сами решенията без да се меси във всяко едно нещо със съвети и препоръки

# 22
  • Мнения: 53
   Аз лично, преди да се омъжа не съм имала негативно отношение към феномена "свекърва". Надявала съм се да ми се "падне" съвременна жена, интелигентна, с чувство за такт и прочие. Обаче ... получих точно обратното на очакванията си.
   Честно казано, на моменти  /в по-голямата част от времето/, не мога да повярвам че тази жена е родила и възпитала съпруга ми. Чудила съм се /съвсем сериозно/ дали не е осиновен. Разликата между начинът им на мислене, поведение, умствени възможности, манталитет и за каквото още се сетите, са коренно различни. Като Земята и Луната са.
   Ако не си приличаха толкова много, щях дори да съм убедена в това.
   Но в крайна сметка, същественния извод, който всяка семейна жена трябва да си направи според мен е следният:
Няма никакъв смисъл да имаш прекрасна свекърва /със синя кръв и пр./ ако съпругът ти не струва и пет пари!!!

# 23
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Та помощта се изрази в следното - взема 5 дневното бебе да го гледа, а аз със n на брой шевове мъкна легълцето и чистя стаята на бебето.

Аз живея със свекърва си...и тя предявяваше подобни претенции да гледа по този начин бебето...за да ме "облекчи" малко....и така,тя да гледа детето ми,докато аз, по същият начин с операция, трябваше да чистя,да готвя,да пера........В крайна сметка казах "НЕ!"
Опитвах се да върша всичко необходимо, но тя не препарваше до стаята на бебо без разрешение...а горката си беше взела отпуска....и така , още по време на бременността тя по цял ден лежешше и гледаше телевизия,докато аз с голямата тумба в горешините висях пред печката за да има какво да се яде,чистех,оправях.....че дори ми се беше разсърдила....за дето започнах да и отделям мръсните дрехи и отказах да и ги пера.....А за коментарите по мой адрес пред мъжа ми..просто не си заслужават внимание.
Звучи като някакъв филм,но това е истинската моя история.

Последна редакция: пн, 25 фев 2008, 15:41 от мама_на_фъстъче

# 24
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Цитат
Една част от младото поколение е отгледано от баби и дядовци. Под отглеждане нямам предвид два дни в седмицата, а постоянно отглеждане до предучилищна възраст например. Следствие на това, детето създава силна връзка с тези хора. То тях възприема за родители, те го възпитават, те го подкрепят, те му превързват раните.
 Peace

И в този случай детето израства не "благодарение на" грижите на майката/в случая свекървата/, а въпреки нейните "грижи". И добре,че е така, иначе пораженията върху детето щяха да са трайни.

Моята е от типа дето няма един близък човек, кара се с всички. Няма приятели, плюе съседи, роднини, безумно мрази бивщия си съпруг/и баща на децата й/. Живее с дъщеря си, с която е в почти перманентен конфликт и я е докарала до ръба на лудостта. Вечно мрънка и се мъчи да насажда чувство за вина... За да става за свекърва, трябва да може да приеме "чуждото дете", е да ама за нея и нейните са "чужди".
Абе каква помощ, какви подаръци, да стои надалеч и да не ми  се появява пред очите, че  #2gunfire ...

# 25
  • Мнения: 7 386
Как да започна... Ми не ми е ясно защо свекървите биват "мразени" - нали Това е жената, която е възпитала Вашия мъж(мъжа, когото Вие сте си харесали за свой). След като сте го Харесали, значи не можете да не харесвате тази, която го е "направила" такъв... Поне логиката води натам...

Мисля, че не точно във форума на мамите ще ми кажат как човек е отделна душа и не зависи от възпитанието си, тъй като кой друг, ако не "ние" имаме възможност да наблюдаваме (при познатите си де) какво прави възпитанието от децата им. (За нашите деца по-трудно го осъзнаваме, това правят "познатите" ни...)

Та, обяснението ви? Всеки знае само собственния си опит. Какъв е той?

(Аз може би съм вдъхновена да защищавам институцията "свекърва", защото моята свекървичка днес ми накупи сума ти подаръчета, също както и предишните две седмици, също както и всяка неделя - ако не е подарък, то е начин да покаже вниманието си към нас...  А освен това е толкова изящна, дори в никое младо момиче не съм виждала движения като нейните...
Явно "синята кръв" си казва думата!)
Ами ако спре да ти купува подаръци същата "изящна" свекърва ли ще е ? Да ти имах мерилото за човешки отношения и внимание. Sick

# 26
  • Мнения: 3
 Та мисълта ми е - не искам подаръци, не искам и да ми помага, искам просто да не ми пречи. И за да ме разберете правилно - искам да си вземаме сами решенията без да се меси във всяко едно нещо със съвети и препоръки
[/quote]
Напълно подкрепям.И моята ми купуваше купища подаръци(сега съм ги събрала в една торба и не искам да ги поглеждам).Защото има по-важни неща от подаръците и това е уважението...

# 27
  • Мнения: 71
Ревност е причината повечето свекита да не долюбват снахите. Смятат, че никой друг няма да се грижи за детенцето им така добре ,както те самите. Ама така и трябва да е, аз не искам да съм втора майка на мъжа си, а негов партньор в живота.

# 28
  • Мнения: 804
 Но в крайна сметка, същественния извод, който всяка семейна жена трябва да си направи според мен е следният:
Няма никакъв смисъл да имаш прекрасна свекърва /със синя кръв и пр./ ако съпругът ти не струва и пет пари!!!

Мисля, че това е най-важно.
Убедена съм, че има и властни, и лоши, и непоносими жени, и такива които се месят натрапчиво в живота на вече порасналите си деца.
Не се изненадвам - хора разни.
Чудя се обаче как един мъж допуска майка му да управлява ( и в някои случаи да съсипва) живота му.

# 29
  • Мнения: 753
така и не ме 'светнаха' за тази синя кръв..... Sick

Общи условия

Активация на акаунт