КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ"4- частни гимназии

  • 65 809
  • 455
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 4 412
И аз благодаря на включилите се. Много е полезно да имаме повече обективна информация.

# 271
  • Мнения: 4 877
И аз отново благодаря за информацията за дипломите.
НО  Grinning апетитът май наистина идва с яденето, така че сега имам още повече неизвестни и питанки.
nedelya, bib.bib, Muhata, qwertyui1961 и мами на по-големи деца, ще ни ориентирате ли в ситуацията с гимназиите?
Всъщност добре дошли на новите родители  Hug
Аз лично гласувах в анкетата за Ам. колеж, Фр. лицей и Англо-ам. у-ще. Както виждате - нищо "българско и родно".

А с кандидатстването в чужбина след 7 клас - как стои въпросът? Заслужава ли си? Или е пълна глупост? Или пък къде си заслужава, за да не е глупост?

Като ви чета инфото за SAT, SAT2, TOEFL, ме хваща яд, че в Английската гимназия изобщо дори не ми се занимаваше с тях. Тийнейджърска работа!

Благодаря!


P.S. Моля ви - клубът си е напълно отворен за всички родители, дори само бегло решили да надникнат какво става с частното образование. Единствено, нека сме толерантни един към друг и да уважаваме избора - ЧДГ/ЧУ/ЧГ.

Добре дошли!



Последна редакция: сб, 03 май 2008, 11:15 от май :)

# 272
  • София
  • Мнения: 2 952
nedelya, bib.bib, Muhata, qwertyui1961 и мами на по-големи деца, ще ни ориентирате ли в ситуацията с гимназиите?
Не ме бийте  Laughing, съгласна съм за гимназиите, но ако искате първо да минем през добрите прогимназии: 5-7 клас.
Аз харесвам две прогимназии, с уговорката, че частните немски училища са ми извън фокуса, а в някои от тях подготовката не е лоша. Харесвам СМГ и Св. София. Чуваха се и тук добри отзиви за ПЧМГ, моите резерви са свързани с това, че подбора на децата там не е като в СМГ, всяко платило дете може да бъде записано. Това не прави училището лош избор, но на нас ще ни коства и почти 1 час придвижването до там. Отново уговорка - синът ми е добър в точните науки и предпочитам да не учи в привилегирована среда, а в конкурентна. Защото не може детето да не е учило в такава и изведнъж да вкарваме Харвард в разговора  Laughing Наскоро гледах реализацията на децата от Св. София и може аз да се лъжа, но в първата половина от съществуването му, профила й повече ми допада. Визирам броя на приетите в Ам колеж и СМГ деца, както и липсата на инфо дали иде реч за първите 50 в Ам колеж.
Това, което харесва на мен и допада на профила на сина ми, естествено може да не пасва на 95 % от семействата. Резервен вариант е ДОБРО ОСНОВНО квартално училище - без големи ученици, без загубено време в път и с добро ниво - естествено, това не е опция във всяка точка на града.
Относно гимназиите не съм все още много добре ориентирана, защото всичко зависи и от това в коя насока ще покаже способности детето в прогимназията. Все пак в духа на прогимназиите харесвам Ам колеж, СМГ, 1-ва и 2-ра Английска и 1-ва Немска. Нямам никаква инфо за гимназиите с икономически профил - Търговско-банкова и поне още една, която се споменава тук, а при тях бала е доста висок. Миналата година имаше интересни теми, където Мина и още едно момиче даваха много полезна информация.
Знам, че темата е за частното образование, а аз тук смесвам двете, но описвам 1 към 1 информацията си, гледам да е полезна, а не да стиква с името на темата  Hug

# 273
  • Мнения: 4 877
изобщо не се притеснявах, че омесваш 2-та вида училища - държ. и частни. Все пак и те не са затворени системи.  Simple Smile
А ако знаеш, че и аз харесвам точно тези у-ща СМГ и Св. София (сигурно за ЧУ говориш) + после АК, но и немската гимназия ми беше допаднала.
СМГ и Св. София по принцип са си по-"момчешки" у-ща - чисто неофициално и сигурно заради многото математика. Е, разбира се, че има и равен брой момичета, но това са у-ща на точните науки и най-вече математиката. А аз като мама на момчета - ясно е защо ги харесвам.  Laughing

А освен СМГ и ПЧМГ има ли други у-ща с прием от 5 клас? Св. София няма прием тогава.

Последна редакция: сб, 03 май 2008, 11:54 от май :)

# 274
  • София
  • Мнения: 2 952
В Св. София приемат деца на мястото на отпадналите ежегодно, въпрос на уговорка е предполагам. Имам познато дете, което отида там така преди доста години и след сериозни усилия на майката. Липсата на точен регламент е нещото, което по принцип не харесвам. Отношението към децата не трябва да се води от който и да е аспект на семейния им статус, но това е в сферата на пожеланията, като имам предвид къде се намира Бг.
107-мо в Лозенец прави нещо като прием след 4-ти, 104-то в Гоце Делчев също - говоря за СИП математика. И двете са основни, както писах  Laughing Срещала съм се и с двете директорки и моите симпатии са повече в полза на 104-то, въпреки, че 107-мо е по-често споменаваното и е асоциирано с НПМГ. Не искам децата ми да учат на място, където някой отговаря кисело и след няколко отказа да се срещне или да си вдигне телефона, като отидеш на място се крие. Обявява първо резултатите на своите учиници и след една седмица на външните  Laughing
Вероятно има много други училища с цедка по други предмети, но честно казано не съм запозната.

# 275
  • Мнения: 4 877
само 1 уточнение - при отпадане на деца от някой клас, влиза се с изпит. Почти 100 % съм сигурна (разбира се, без да коментирам конкретния случай и примера ти).  Има доста желаещи за там.  Wink В повечето добри ЧУ вече е така - само с изпит.
"От втори до седми клас - нови ученици се приемат, само ако има свободни места.
Срок:
       - от втори до четвърти клас - от 1-ви до 10 юни
       - от пети до седми клас - от 15-ти до 25 юни
Кандидатът полага изпити по:
    * български език;
    * математика;
    * английски език;
    * общ тест."
http://www.svetasofia.com/indexa1.html

# 276
  • Sofia
  • Мнения: 4 736
Бях чела нещо подобно за това, че е по-лесно да влезеш в немски университет с българската диплома като чуждестранен студент, отколкото с немската от специализираните паралелки в някои езикови гимнзии.
Когато кандидатствах за уни и на мен ми го обясняваха това. Дано не забравя да питам майка ми, защото аз не помня  Embarassed и после ще пиша.
Но ако човек има и бг и немска диплома, може да избере с коя от двете да кандидатства, не се кандидатства автоматично с немска.

# 277
  • София
  • Мнения: 2 952
само 1 уточнение - при отпадане на деца от някой клас, влиза се с изпит.
Да, така е, първо прочетох ЛС, чак сега тук и зацепих, че не съм се изразила ясно, а по-скоро тенденциозно  Hug

# 278
  • Мнения: 4 877
е, айде сега.  Simple Smile Всеки говори въз основа на своя информация, базирана на 1-2 деца, това не може реално да е на 100% чиста информация. И аз съм така - може пък аз да си въобразявам нещо. Но затова е форумът един каже нещо, друг - друго.  Hug


Маймунка хапва шунка, за малко скокнах до "Нашите деца" и какво да видя - пак една стара светлинна тема. Как издържаш (имам предвид темата)? Hug То бетер "Дързост и красота".
 

Имам интернет! newsm44
И кой пак да ме спаси - горкият ми мъж! Simple Smile

Последна редакция: сб, 03 май 2008, 17:33 от май :)

# 279
  • Sofia
  • Мнения: 4 736
май, гледам да не обръщам внимание вече. Всеки си пее своето. Аз повече мисля да не пиша в онези теми (и преди съм се заричала, но не се сдържах), вече съм си казала около 1000 пъти мнението и няма смисъл да се надприказваме. Който иска, да ходи да види и да прецени сам толкова ли е гадно. Аз, макар и да съм малко неглиже относно обстановка, храна и т.н., няма да си зарежа детето на някое ужасно място, както го описват някои, че и да плащам луди пари за това (по таблиците на едю-деди сме далеч от средна класа).  Embarassed
Щом детето се чувства добре там и си личи, че го обучават, а и сега - не е ходила от 3 месеца на градина, но и не е спряла да говори за децата и за учителките, значи това е нашето място и приказки по форумите не могат да ме разубедят. Другите да решават на кое мнение да вярват или да отидат да си изградят сами такова.
Директорката и другите учителки също са чели темата и сме разговаряли с тях, чух и тяхната гледна точка.
А сега вече е готова и новата база, така че от сряда пак сме на градина. Толкова красива къща, широка и светла с прекрасен зелен двор, честно казано, едва се сдържах да не се хвърля на тревата и да се въргалям като куче, когато я видях. Embarassed

Както се казва, за всеки влак си има пътници - ние ходихме и в прехвалената Чудна къщичка, и в ... Ескалибур ли беше или 101 Защо (в Красно село, някъде по уличките зад пазара) - е, особено във втората никога не бих си дала детето, но и там групите били пълни и едва ли не с връзки щяха да ни уредят. Значи има и хора, на които им допада подобно място. Rolling Eyes И ако те пишат тук - нито те ще ме убедят, че тяхната градина е най-добрата за моето дете, нито аз ще ги убедя, че всъщност е отврат.  Crazy

# 280
  • Мнения: 4 877
Маймунка хапва шунка,
готино разказа.  smile3501

Аз по-скоро на темата се чудех и на тези, които нон-стоп задълбават там.  newsm78 Ако не си доволен, не можеш да разчиташ само на оплюване във форум. Има си инстанции.

Но наистина е така "за всеки влак си има пътници" - аз държа на едно, друг - на друго. Но ми прави впечатление, че се взираме в детайлите при ЧДГ/ЧУ - не, че не са важни.  Но поне имаме  свобода на избор. Отстрани сигурно изглежда като капризи.  newsm78

# 281
  • Sofia
  • Мнения: 4 736
Да знаеш колко време го мислих, добре, че наживо нямам толкова време, иначе досега с никого да не съм общувала.  hahaha

Не знам защо задълбават - много гняв имат насъбран явно.
С бившата учителка си разменихме няколко лични съобщения, на всичките ми въпроси защо не се е оплакала, където трябва, имаше много удобни отговори.
В моята фирма имаше доста съкращения напоследък - е, никой не се е оплакал в ИТ, но доста хора са си изляли гнева в бгработодател.ком. Реално няма от какво да се оплачат на институциите, затова единствено могат да плюват в интернет.  Wink

Когато търсих градина за пръв път, нямах време, нито някакви особени изисквания, единствената ми цел беше да запиша някъде детето, за да мога да започна работа. Ходих само в "нашата" градина, защото беше най-близо, нямахме кола да я водим по-надалеч. Хареса ми какви ми ги наговори директорката  Laughing, но не съм държала напр. детето ми да се храни разделно - интересуваше ме само дали приемат непроходили деца, дали ги водят навън и дали могат да остават и след официалното работно време.
А тази година, като търсихме, сериозно се замислих - аз ли съм станала толкова претенциозна или градините в района просто не са добри.

Друго също ме очуди - в нито една градина, където звъняхме, нямаше свободни места и имало списък с чакащи. Така че и при ЧДГ изборът май е поограничен... Thinking

# 282
  • Мнения: 4 877
Маймунка хапва шунка,
да, и аз дочух, че посвършват местата в ЧДГ - все пак не са чак толкова много.
А за оплакването - не знам, може би аз съм сбъркана - като нещо не ми харесва, казвам на хората, че ще пусна жалба или моля писмено да се направи проверка на случая. Обикновено ме гледат невярващо, ама после - ле-ле. Мисля, че това е коректният начин. Но определено като общество има "още много хляб да ядем" в тази насока. Аз съм доволна от това, което съм постигала след жалбите и сигналите си.




# 283
  • Мнения: 4 877
Ето нещо интересно за дипломите пак в любимия ни "Капитал" http://www.karieri.bg/show/?storyid=334779

Muhata, стискам ти ръката! Пак си точна.

статия на Екатерина ПОПОВА,27/04/2007 "Капитал" - "Кариери" http://www.karieri.bg/show/?storyid=334779

Диплома в повече
Струват ли си усилията чуждестранните документи за средно образование, придобивани в България

"Петър* е завършил 91-а гимназия с преподаване на немски език "Константин Гълъбов" в София. Той е учил в специална паралелка за отличници, т.нар. Leistungsklasse, и е положил немска матура. Ето защо освен българска има и немска диплома за средно образование.
Тя му дава право да кандидатства в немски университет като германец. Опитът му да запише "Архитектура" с немската диплома в престижно висше училище във федералната република обаче удря на камък. Защото конкуренцията на германските кандидати е много голяма, а местата са малко. Тогава Петър просто прибира немската си диплома в шкафа и изважда българската. Явява се на изпит за сертификат по немски език и се записва за студент по архитектура като чужденец.


Гимназиите в България, които издават чуждестранна диплома за средно образование, се броят на пръсти. Това се прави съгласно специални междудържавни договорености. До такъв документ се стига наистина трудно - с много усилия и изпити. Няма спор, че немската, испанската или американската диплома, както и дипломата по международната програма International Baccalauareate носят знания и престиж. Но наистина ли дават на българите предимство при кандидатстването в университет?

Да, но не съвсем

"Дори сега, когато страната ни е член на Европейския съюз, при кандидатстване в немски ВУЗ статутът на германците е различен от този на чужденците. Най-важната разлика е, че българската диплома се получава без матура, а за немската се държат зрелостни изпити", казва Вера Катранджиева, директор на 91-а гимназия, която единствена в България издава и немски дипломи. Според нея българските зрелостници се представят много добре - средният успех от немската матура в София е около 1.8 (почти 5.50 по българската скала). Тя самата не е чувала някой да е кандидатствал в Германия с българска вместо с немска диплома, ако притежава и двете. Все пак допуска това да се е случило с нейни възпитаници с по-слаб успех от немските зрелостни изпити, и то за специалности, при които действа т.нар. numerus clausus - местата са ограничени и се прави подбор въз основа на средния успех от матурата. Такива специалности са например "Право", "Медицина", "Фармация", "Архитектура".

"В Германия има разлика в отношението към кандидатите с немска и с българска диплома", твърди и Румяна Таулова, референт за немски говорещите страни в Министерството на образованието и науката (МОН). "Тези деца знаят повече и това се отчита при приема", смята тя и вероятно е права, когато става дума за специалности без numerus clausus. Практиката показва обаче, че с българската диплома, комбинирана с успешно положен изпит за езиков сертификат, влизането в немски университет е сигурно, докато с немската - не съвсем. От немското посолство в София също не отричат този факт. В "Гьоте институт" пък са най-директни:"За най-желаните специалности немската диплома е по-скоро пречка, отколкото предимство, тъй като за немците има ограничения, а за чуждестранните кандидати - не или поне не толкова строги. Немската диплома има смисъл само ако човек е решил да обвърже трайно живота си с Германия. За следване там българската в комбинация с езиков сертификат е напълно достатъчна", категорична е Любов Мавродиева, референт "Сътрудничество в образованието - немски език" в "Гьоте институт" в София.

Тъй като пътят до немската диплома действително е тежък, редно е тя да носи някакво предимство при кандидатстване в българските университети - например притежателите й да бъдат освобождавани от кандидатстудентски изпит по немски език. Засега обаче тази диплома се признава само в германския факултет на Техническия университет в София. В останалите вузове нейните притежатели кандидатстват на общо основание в специалностите, за които се изисква немски език.

Напразни усилия

В цели 12 държавни гимназии в България може да се придобие испанска диплома за средно образование
. Три от тях са в София. Испанската матура е по желание. Факт е, че не повече от20български зрелостници годишно се явяват на изпитите, за да получат испанския документ. Причината е, че той не дава абсолютно никакво предимство при кандидатстване в испанско висше училище. "Това е просто една диплома повече, която не носи никакви изключителни права. Освен това няма кандидат с българска диплома, който да е върнат от испански университет", казва Веселина Попова, държавен експерт в дирекция "Политика в общото образование" в МОН.

В Испания има национален изпит за вход в университетите - т.нар. Selectividad, който се изисква от всички - и местни кандидати, и чужденци. До миналата година неговият съкратен формат за чуждестранни ученици с приравнени дипломи за средно образование се е провеждал и в България и интересът към него е бил многократно по-голям, отколкото към испанската диплома. От тази година Selectividad ще се полага само в Испания. Но испанските вузове ще приемат и българи, издържали кандидатстудентските изпити в нашите университети.

Ненужната на практика испанска диплома обаче не обезсмисля споразумението между българското и испанското министерство на образованието, по силата на което тя се издава в България. "Ползата от него е, че осигурява учители испанци в билингвалните паралелки във всичките 12 езикови гимназии, някъде дори по двама", посочва Веселина Попова. Същото впрочем важи и за специалните паралелки за немска диплома в 91-а гимназия - там също преподават немци по немска методика и подготовката наистина е на по-високо ниво.

Лесен достъп в САЩ

Американският колеж в София също издава на българските си възпитаници две дипломи за средно образование - българска и американска. Това е така от 1997 г., от когато колежът има пълна акредитация от американската Асоциация на колежите и училищата от средните щати (MSA). Американските дипломи улесняват приема в американски университет, където продължават образованието си около 60% от завършилите колежа. "Предимството е, че тези дипломи са по-разпознаваеми за американските колежи и университети, защото следват техните стандарти", отбелязва заместник-директорката на Американския колеж Мария Ангелова. "Това обаче не означава, че кандидатите с български дипломи не влизат в чуждестранни, включително американски висши училища. При кандидатстване в университети в европейски държави, с които България има сключени двустранни спогодби (например Германия, Австрия, Великобритания), завършилите Американския колеж използват българските си дипломи. Те са лесно разпознаваеми в тези страни и лесни за легализация", уточнява тя.

Международната програма

От две години колежът предлага, макар и засега само на чуждестранните си ученици от 11-и и 12-и клас, още един вид чужда диплома - по международната програма International Baccalauareate (IB). Срещу сериозна сума тя е достъпна и за българи в частната гимназия "Проф. д-р Васил Златарски" в София, която е оторизирана от Международната бакалауреатска организация да я предлага от 2003 г. Обучението в тази програма се води изцяло на английски език. То обединява най-добрите страни на няколко образователни системи и осигурява стандартизирани изисквания към дипломите и тяхното признаване от множество университети в Европа, а и в САЩ. Всеки ВУЗ обаче има собствени изисквания за броя точки в IB дипломата в зависимост от специалността, както се процедира със сертификатите TOEFL и SAT например.

"Предимството на този вид диплома е, че в зависимост от броя точки тя спестява част от таксата за следване, дава също и определен брой кредити, които висшите училища признават", обяснява Диана Робова, помощник-директор в гимназия "Златарски". Досега с IB диплома са завършили близо 40 българи. Всички те следват в чужбина.

Защо изобщо съществува практиката български училища да издават чуждестранни дипломи за средно образование? Отговорът е прост - защото българските все още не са достатъчно конвертируеми извън страната. Надеждата е това да се промени с въвеждането на традиционните почти за целия свят зрелостни изпити. Тогава българските ученици няма да имат нужда да доказват знанията си с две дипломи.

* Името на ученика е променено."


Нищо не успях да съкратя и я пуснах цялата статия.  Sorry!
Много точно е написана. Подчертаванията са мои.


nedelya, bib.bib, Muhata, qwertyui1961
и мами на по-големи деца, какви се струва инфото?

Последна редакция: нд, 04 май 2008, 01:10 от май :)

# 284
  • Мнения: 3 271
zari65k, изненадвам се от негативното ти мнение за г-жа Таня, ако искаш разкажи по-подробно. Не е водили лично часове на моите деца, но ме изумяваше с правилната си преценка и чувство към децата, затова я харесвах много. А и знам, че даде много от себе си и в голяма степен е отговорна за добрите резултати в теста Питман.

Последна редакция: нд, 04 май 2008, 15:32 от Millena

Общи условия

Активация на акаунт