Номинации за най-голяма муня

  • 3 512 505
  • 18 481
  •   2
Отговори
# 11 955
  • Мнения: 615
Sharky,

Лещата трябваше да я представиш като екзотично, източно ястие... Щяха да я ометат!

Което ми напомня за първата ми пилешка супа, на която сложих и домати, и кимион, та и куркума  Shocked

Ядох си я с мисълта, че е някаква индийска супа. Е, по-голямата част замина за боклука!

# 11 956
  • София
  • Мнения: 10 825
Канелата много отива на лещата. Аз така я готвя. Е, не с две супени лъжици сепак Wink 1 чаена лъжичка слагам, и я запържвам с лука та да си пусне аромата и става мммм.

Абе, Шарки, 2 супени лъжици дори и червен пипер не е ли страшно много?!

# 11 957
  • Мнения: 615
Ооо, две супени лъжици червен пипер слагаха бабите едно време и мноого олио... Явно са давали така вкуса на простичките манджи.

# 11 958
  • София
  • Мнения: 16 202
Беше 23.30, слагах от буркана "на око" . Нищо не искам да казвам в свое оправдание, защо няма такова. Потресена съм от себе си.

# 11 959
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 782
И аз слагам канела на лещата, но една-две щипки.  Убива киселината на доматите.  Слагам и щипка захар. На фасул и леща върви повечко пиперец,  дава хубав аромат.

# 11 960
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 400
А аз никога не съм яла леща с червен пипер, а камо ли пък с канела.
Съжалявам, че не съм по темата, но ми стана интересно!  Кога слагате червения пипер? За канелата ми стана по-ясно, може да пробвам някой път.  Simple Smile

# 11 961
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 782
Накрая,  с доматите. Като поври малко,  колкото да станат доматите,  е готова.

# 11 962
  • Мнения: 615
А аз никога не съм яла леща с червен пипер, а камо ли пък с канела.
Съжалявам, че не съм по темата, но ми стана интересно!  Кога слагате червения пипер? За канелата ми стана по-ясно, може да пробвам някой път.  Simple Smile

Червеният пипер се слага винаги със запръжката от лук и олио. Това е основата на българските манджи.

# 11 963
  • София
  • Мнения: 16 202
Аз нищо не запържвам (то и не пържа...), слагам лютеница вместо домати и червен пипер. На мен злополучната леща ми се провали не само канелено, успях днес да я прегоря на котлона. Миризмата на загоряло смесена с канела - безценно. Направо си спомних първата манджа, която сготвих: пуйка с грах, удавена в три литра вода в тенджера под налягане. //Грах не готвя оттогава...//

# 11 964
  • при късмета
  • Мнения: 24 014
Червеният пипер се слага винаги със запръжката от лук и олио. Това е основата на българските манджи.
Глупости на търкалета


elleni , и аз слагам червения пипер с доматите накрая. Аз рядко ползвам домати за готвене де, правя го с пюре обикновенно и по-бързо е готово. А иначе и чушка може да нарежеш и да си ври с лещата, вместо пипер

# 11 965
  • Мнения: 6 004
И аз не правя запръжка на лещата, червения пипер слагам като поврат малко зеленчуците, не ги запържвам предварително. Канелата звучи интересно, ще пробвам другия път. chef

# 11 966
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Червеният пипер се слага винаги със запръжката от лук и олио. Това е основата на българските манджи.
Глупости на търкалета

не са глупости.
процесът се нарича кавърдисване, баба го правеше към боб и леща чорба: като се сварят варивата, махаше тенджерата от котлона и в малко тиганче слагаше олио и като се загрееше слагаше червен пипер. трябва да се внимава, че бързо изгаря. това се слага в супата и пак се връща на котлона.

ето и цитат:"Интересни са кулинарните технологии, които се препоръчват и преобладават в Славейковата книга, във видим стремеж тези новости да достигнат и до българските домакини. При разните чорби основно това са варене, кавърдисване на лук с добавени подправки, отново варене и застройване в края с жълтък."
източник

аз никога не съм готвила така, но яденето има по-различен вкус от този препържен червен пипер.

# 11 967
  • Мнения: 615
То нищо в домашното готвене не е задължително. Всеки си готви както си иска. Но, традиционните български манджи имат запръжка от лук, червен пипер и олио.

# 11 968
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 400
Благодаря ви! Аз боба така го готвя, с червен пипер, понякога и със запръжка дори, но лещата не. Затова попитах. Извинявайте отново за спама!  Embarassed

# 11 969
  • при късмета
  • Мнения: 24 014
И аз съм виждала готвене със различни запръжки, дори и брашно да се запържва, не само чер. пипер, но скоро даже имаше спорове, че ние нямаме българска кухня, всичко е "на заем", камо ли традиционна. Така, че е сложно дори да се генерализира каква е тази кухня. И това, че някой някога е опитвал да го наложи, не значи, че е успял.
Иначе и запържени манджи са ми харесвали, да не се чете, че съм твърдо против запръжките.
И олио слагам във всичко, което се яде с лъжица, но рядко пържа нещо в него, като заври слагам малко да си ври с яденето. На супа топчета например не слагам, че достатъчно си има от каймата.

Общи условия

Активация на акаунт