За земетресенията иде реч...

  • 6 741
  • 124
  •   1
Отговори
# 75
  • Варна
  • Мнения: 25 266
Ей, по Нова вчера пуснаха новината за унищожително торнадо по черноморието, бтв бързат да отвърнат на удара с опустошително земетресение в София.
Който оцелее да гаси лампите и толкова.

Шегата настрана, нека сме живи и здрави и дано да ни подминават такива бедствия. Успешен ден на всички Peace

# 76
  • София
  • Мнения: 958
Има ли някъде карта на България, примерно по райони и градове - къде активността е най-висока и къде по-ниска, например?

# 77
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Ако щете вярвайте,ама се разтреперах.
Нагласих една чанта с най-необходимото до вратата.
Дрехи и пампи за малчо, мокри кърпички, за нас дрехи и по един дезодорант Grinning и за мен д.п.
Взех всички важни документи, актовете за раждане, нотариалния акт и т.н.
В една малка чанта сложих няколко кроасана, бисквити, солети и един шоколад и вода сложих.
Много ме е страх.
На 12-ти този месец тръсна при нас и то яката. Бях на 7-ми етаж във висока сграда и не мога да ви опиша как ни разлюля. Много се уплаших още повече, че няколко минути нямаше мрежа и не можех да се свържа с градината.
Не мога да ви опиша какво безсилие изпитах тогава, че не знам как е детето ми.
Дано Бог пази България! Praynig

# 78
  • Мнения: 673
Има ли някъде карта на България, примерно по райони и градове - къде активността е най-висока и къде по-ниска, например?
  Територията на цяла България е сеизмично активна. Hug

# 79
  • София
  • Мнения: 958
Има ли някъде карта на България, примерно по райони и градове - къде активността е най-висока и къде по-ниска, например?
  Територията на цяла България е сеизмично активна. Hug

Да, явно няма голяма разлика. Мерси.

# 80
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
В момента професор Гюров е гост в "Тази сутрин".

Моля , споделете какво каза, че нямах възможност да го гледам  bouquet

# 81
  • Мнения: 1 840
Стига бе, хора, не се притеснявайте излишно! Каквото има да става, ще стане и без да се притесняваме. Не можем да избегнем неизбежното. Защо да го преживяваме мислено тогава и стотици пъти да умираме от страх - само веднъж ще се мре.

ОБАЧЕ, много ми се набива на очи вече, когато стават разни неблагоприятни неща в държавата - като инфлация, вдигане цени на ток и горива и разни такива, които създават социално напрежение, все измислят по медиите някаква истерия от предстояща опасност - дали ще е земетресение, дали ще е птичи грип, дали ще е нещо друго. Така човек започва да си казва: абе какво ще и се ядосвам на инфлацията, като явно животът ми е в непосредствена опасност и може утре въобще да не съм жив. Помните ли истерията с птичия грип преди две години. В интерес на истината един човек умря тогава заради птичия грип. Самоуби се от страх, понеже имаше птицеферма.

# 82
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
"Проф. Рангел Гюров за мен е най-големият авторитет в областта на сеизмологията. Преди около 2 години беше предупредил за земетресение на о. Тонга. Определи дни преди това точния магнитуд (8 степен по Рихтер), точния ден и точното място. Това земестресение се случи наистина. Прогнозите му според мен са над 80% верни и не знам дали има друг на света с толкова точни прогнози.

Ходих на една публична лекция тогава (преди 2 години) и той обясни как се правят прогнозите. Земетресенията са свързани с еластичността на скалите. Основен фактор е и водата. Може да се изчисли, като се познават какви са скалите в даден район, заедно с метеорологичната прогноза и цуклите на луната (заради водата) и някои други неща. Ако някой от Науките за земята може да обясни повече (някой от студентите на проф. Гюров), ще е много полезно за всички. "

Това е пост от форума на НБУ Tired

# 83
  • Мнения: 673
  Ей, тия от НБУ-то са се взели много насериозно ,бе! Crazy

# 84
  • Мнения: 9 904
Ако щете вярвайте,ама се разтреперах.
Нагласих една чанта с най-необходимото до вратата.
Дрехи и пампи за малчо, мокри кърпички, за нас дрехи и по един дезодорант Grinning и за мен д.п.
Взех всички важни документи, актовете за раждане, нотариалния акт и т.н.
В една малка чанта сложих няколко кроасана, бисквити, солети и един шоколад и вода сложих.
Много ме е страх.

освен това сложи фенерче с батерии и свирка.

# 85
  • Мнения: 256

Моля , споделете какво каза, че нямах възможност да го гледам  bouquet
Каза,че прогнозата му е около с 30% вероятност да се изпълни и като цяло държавата трябва да обърне внимание на профилактика на подобни бедствия,както и образоване на населението.

# 86
  • София
  • Мнения: 13 206
  Ей, тия от НБУ-то са се взели много насериозно ,бе! Crazy

Хмм, не ми се искаше да го казвам, за да не подразня хората учещи и преподаващи в НБУ  Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil, но си го мисля откакто чух за въпросния учЕн  Mr. Green

Не е необходимо да се ръсят глупости и да се всява паника, за да обърне държавата внимание на превенцията на каквото и да било. Така мисля аз. Стил "казвам ти дъще, сещай се снахо" не върви изобщо. Най-много народа да изтрещи панически  Grinning
Безхаберието по отношение на превенцията е на всички нива, не само от държавата.

# 87
  • Мнения: 673
 Така си е. Паниката сред населението всъщност е доста по-опасна от самото земетресение.
  Аз също не искам да засегна хората свързани по един или друг начин с НБУ, но след като Учени от Геофизичния институт твърдят ,че такава прогноза не би могла да се направи , считам ,че на тях по- трябва да им се вЕрва.
   Земетресението е явление характерно за планетата Земя и ние нищо не можем да направим ,за да го предотвратим. Защо японците не избягат от Япония???
  А по повод прогнозите на въпросния професор...мисля ,че са на принципа :"...лошата реклама ,също е реклама", но медийния ентусиазъм нещо не ме влече.

# 88
  • София
  • Мнения: 203
Така си е. Паниката сред населението всъщност е доста по-опасна от самото земетресение.

 Peace

# 89
  • Мнения: 2 759
...но след като Учени от Геофизичния институт твърдят ,че такава прогноза не би могла да се направи , считам ,че на тях по- трябва да им се вЕрва...
                      Да, повечето хора вярват в каквото им изнася  Mr. Green.

...Защо японците не избягат от Япония???...
                     Защото са го ударили на превенция, и се справят добре.

Общи условия

Активация на акаунт