За банковите кредити иде реч

  • 3 717
  • 51
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Рових се в сравнение на кредити- ипотечти. И установих нещо доста странно. Да уточня, че сме теглили кредит декември 2007г. при лихва 6,35%. Април месец - значи само 4 месеца по-късно някак си банковият продукт се оскъпи внезапно и лихвата е вдигната на 7,75%, което в цифри ще рече към 60Е отгоре на месец.
Дотук добре, обаче..............е как аджеба същата банка оферира ДНЕС същата услуга на 6,50% newsm78 newsm78 newsm78 Аз ли нещо не схващам или това си е класическа нелоялна конкуренция- да зарибиш клиента, пък после работата е ясна. 
Не ми е ясно и друго-пред кого да се жалвам. То ясно, че съм подписала договор, според който на банката се разрешава всичко. И да съм гледала, и да не съм, взаимноизгоден договор няма шанс да се сключи, едната страна (банката) може всичко, а другата (клиентът) да си плаща като поп. Да ги съдя значи нищо няма да постигна.
Да сезирам КЗК- освен да ги глобят (евентуално) някоя дребна сума, друг ефект също няма да постигна.
А иначе навсякъде се коментира повишаването на лихвения процент и по същото време продължават да вървят реклами и зарибявки със съвсем други цифри.
Та питам, какво се прави в такива случаи newsm78 Щото много мразя да ме правят на балама, а точно така се чувствам някак си  Confused.
Неслучайно не споменавам име на банката, да няма подозрения в световна конспирация, както с една друга банка, пък и името всъщност няма значение-при всички е така

# 1
  • Мнения: 3 405
Питай в банката, където ти е кредита. Тези по-ниски проценти обикновено са за някакъв начален период и там, където оферират би трябвало да го пише. Прочети си обстойно договора.

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 779
И на нас вече за втори път ни вдигат лихвата и съм бясна.Вноската се вдигна с близо 100 лв ,а тя изобщо не е малка.И там ми прави впечатление ,че сега дават кредити на по-ниски лихви.И изобщо няма да крия коя е банката-ДСК... #2gunfire
А такъв номер погодиха на колегата с тези лихви,че горкия в кожата си не можеше да се побере от яд.. #2gunfire

# 3
  • Мнения: 103
И ние имахме проблем с банков кредит или по точно с кредитна инспекторка, която заместваше наша и явно се бореше за мястото и. Закъснявахме с вноската с една седмица за което си плащахме лихвата и когато се прибрахме в БГ отидохме да поговорим и да разрешим проблема. Съпругът ми има добра кредитна история в съответната банка. На срещата ни дойде и друг служител който не беше юрист, но в процеса на разговор вмъкна, че може и да забрави да вдигне запор върху задграничните ни паспорти. Аз бях супер изумена, защото съм работила в сферата на съдебното изпълнение и процедурата по налагане на запор върху задграничен паспорт ми е позната. Остатъка от кредита ни беше под 5 000 лв. От прочетеното по горе и от това което се случи с нас преди няколко месеца съдя, че банките си правят каквото си искат и никой не ги контролира. По ТВ текът все по примамливи реклами, излъганите и разочарованите стават все повече.

# 4
  • Мнения: 46 515
Да. Обикновено в началото има промоционална лихва, затова е по-ниска.
На вече скючилите договор могат да го променят без тяхно съгласие, според промените в икономиката.
На нас лично от 2004 г. до сега ни го свалиха 3 пъти (общо -4%) и го вдигнаха веднъж с 0.5%.
Така че има и сваляне, просто такъв период сте уцелии.

# 5
  • Мнения: 3 405
Целта на банката не е да излъже клиентите си. Четете внимателно, вижте за какъв пероид е промоционалната по-ниска лихва и пр. подробности.
Нормално е да има афектирани, но нека не се изкарват всички банки и техните служители мошеници, пуснали промоции и реклами с цел да подведат народа  Laughing
Всяка промяна си има обяснение и съответната банка ни го дължи като нейни клиенти.
Просто отивате там, където ви е кредита и разговаряте. Дано попаднете на служител, който знае какви продукти предлага банката и какви промени са настъпили, че напоследък такива хора са рядкост  Wink

# 6
  • Мнения: 1 992
Никол, към коя банка сте? Че за пръв път чувам някоя банка да сваля лихва.

# 7
  • Мнения: 4 300
Т.нар. плаващи лихви се променят при всяка промяна на базовия индекс. Ако е ОЛП през 2004 и 2005 падаше ( по спомен).

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Никол, вие клоните към единствен и неповторим случай Laughing Чела съм твои постове, знам коя е банката, но други техни клиенти май не познавам да са доволни като вас Rolling Eyes Вероятно е въпрос на светнат банков служител, не знам.
Анджелина, съвсем не става въпрос за промоционален период. И не, няма малки букви нито в моя договор (там си пише, че си правят каквото си щат), нито в новия офериран- говорим за еднакъв период, стандартен, на равни вноски, без промоционален срок. Още като го теглихме на 6,35% вече вдигаха на хората, изтеглили малко преди нас. Междувременно продължиха да раздават на същия процент- около 6,50, включително сега. И така, керванът си върви... За мен това е очевадна лъжа с цел зарибяване на клиенти. И ако цената на моя кредит се е повишила, как така остава същата вече 4 месеца за новите клиенти.....
Р0кси, така е, но друго ме чопли в случая...

# 9
  • Мнения: 3 405
Най-добре отиди в банката. Може да техническа грешка. Ако не е поискай обяснение.

# 10
  • Мнения: X
Никол, към коя банка сте? Че за пръв път чувам някоя банка да сваля лихва.

Не знам коя е на Никол банката, но  банката, от която ние теглихме ипотечен кредит за три години два пъти ни сваля лихвата. За сега не са я вдигали.

# 11
  • Мнения: 127
Нашия ипотечен кредит е от Булбанк,изтеглен края на 2005.Преди 6-7-месеца ни вдигнаха лихвата,но това,което ме възмути,не е самото повишаване(не че му се зарадвах,де),а факта,че по никакъв начин не ни уведомиха за него.Просто чух по ТВ,че някои банки вдигали лихвения процент,и реших да попитам в нашата как е.След справка с компютъра,служителката ми казва:"Да,и вашата лихва е вдигната".На въпроса ми каква е сега(преди беше 6.78)ми отговаря:"Ами тук на компютъра не ми излиза,но ще получите скоро уведомително писмо" Е,това писмо го чакаме вече повече от половин година,и явно няма да го дочакаме.

# 12
  • Мнения: 307
Използвам темата да попитам - може ли да се тегли кредит като се заложи стар автомобил (би трябвало да е вид ипотечен) и ако да, коя банка предлага тази услуга ?

# 13
  • Мнения: 3 405
Използвам темата да попитам - може ли да се тегли кредит като се заложи стар автомобил (би трябвало да е вид ипотечен) и ако да, коя банка предлага тази услуга ?

До колкото знам, не.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 1 593
Единственото практично нещо което може да направиш е да рефинансираш към друга банка или да пуснеш искане за предоговаряне към твоята банка. Само че и в двата случая трябва много добре да смяташ такси и таксички.
Искането за предоговаряне  е към  твоята банката пуска се плаща се някаква такса и след една седмица се уведомяват на основата на кредитната ти история на колко може да ти намалят лихвата - това е по-добрият вариант според мен и не чакай банката сама да се сети да ти намали лихвата , просто си пусни едно искане за предоговаряне и виж какво ще ти отговорят

# 15
  • Мнения: 232
Наистина, с какви банки работите дето ви свалят лихви? Нашата лихвичка в ДСК никога не е падала,даже наскоро се качи. #2gunfire

# 16
  • Мнения: 491
И ние имахме проблем с банков кредит или по точно с кредитна инспекторка, която заместваше наша и явно се бореше за мястото и. Закъснявахме с вноската с една седмица за което си плащахме лихвата и когато се прибрахме в БГ отидохме да поговорим и да разрешим проблема. Съпругът ми има добра кредитна история в съответната банка. На срещата ни дойде и друг служител който не беше юрист, но в процеса на разговор вмъкна, че може и да забрави да вдигне запор върху задграничните ни паспорти. Аз бях супер изумена, защото съм работила в сферата на съдебното изпълнение и процедурата по налагане на запор върху задграничен паспорт ми е позната. Остатъка от кредита ни беше под 5 000 лв. От прочетеното по горе и от това което се случи с нас преди няколко месеца съдя, че банките си правят каквото си искат и никой не ги контролира. По ТВ текът все по примамливи реклами, излъганите и разочарованите стават все повече.

Няма начин да ви наложат запор над задграничните паспорти. Това може да стане единствено, ако имате задължения към държавата ( над 5000 лв., ако си спомням точно). А банката не е държавата! Peace
Някой "компетентен" ви казва това, за да ви стресне!

Последна редакция: ср, 04 юни 2008, 19:15 от vok

# 17
  • Мнения: 1 775
Използвам темата да попитам - може ли да се тегли кредит като се заложи стар автомобил (би трябвало да е вид ипотечен) и ако да, коя банка предлага тази услуга ?
Не мисля, че е възможно да се учреди ипотека върху движимо имущество. По скоро някакъв залог, но не съм срещала банка, която да отпуска точно такъв вид кредит.

# 18
  • София
  • Мнения: 459
И при нас банката в момента отпуска кредити на по-ниска лихва от вече вдигната наша такава, но аз говорих с инспектора и той ми обясни следното:
ние плащаме 1% годишна такса за нещо си (не помня вече какво), а тези с новите кредити, и с по-малка лихва от нашата нямат такава такса, но имат друга, която е 0.9% МЕСЕЧНО
което компенсирало повишената лихва и в крайна сметка, с 0.5% по-високата лихва всъщност излиза по-евтино.
Честно казано не съм си играла да го смятам, но нямам причина да не вярвам на този човек, изглежда ми достатъчно коректен и компетентен.

Ако си спомняш какъв ти е бил ГПР на твоя кредит, можеш да провериш в Моите пари какъв е на предлагания в момента от тази банка.
Така ще успееш най-добре да сравниш офертите

# 19
  • Мнения: 128
Jul, най-доброто, което можеш да направиш, е да отидеш в банката, да попиташ каква е ситуацията и съответно да поискаш намаляване на лихвен процент /което задължително би ти струвало нещо от рода на 0.5- 2% върху остатъка от главницата/.

Използвам темата да попитам - може ли да се тегли кредит като се заложи стар автомобил (би трябвало да е вид ипотечен) и ако да, коя банка предлага тази услуга ?
Ипотека се прави на недвижимо имущество и все още малко банки отпускат чисто ипотечни кредити.
Когато се залага движима вещ става въпрос за реален или особен залог. Аз лично не съм чувала да има случаи, в които банка да се излъже да даде кредит само, ако се заложи движимо имущество /да не говорим за старо/.

Относно запора на задграничен паспорт - до колкото знам е възможно да се направи такъв, дори и задължението да не е към Държавата. В практиката си като банков служител съм имала случаи на запориран паспорт на нередовен платец по кредит.

Последна редакция: ср, 04 юни 2008, 20:17 от kokona24

# 20
  • Мнения: 46 515
ОББ е банката (беше, вече сме към, друга по др. причини), клон Лозенец, но не мисля, че клонът има значение, на всичките ни познати с ипотечни кредити в тази банка им намалиха %-та, 2004 г. беше първото намаляване, останалите през 2005 г., лихвата от 12.75% стана 8.75%, вноската от 422 лв. падна на 326 лв.  Peace

Наистина, с какви банки работите дето ви свалят лихви? Нашата лихвичка в ДСК никога не е падала,даже наскоро се качи. #2gunfire

То и затова се изнесе маса народ от ДСК към други банки преди 3 г. Laughing

# 21
  • Мнения: 3 405
Може да се навият залогът да е движимо имущество, ако е ролс-ройс, например  Laughing

# 22
  • Мнения: 1
каквато и добра кредитна история да имаш банката много трудно ще ти свали лих % ако си клиент само седин кредит .... не че е невъзможно но трудна работа ,има световна  Naughtyмеждубанкова криза   лихвите се вдигат в целия свят и тенденцията за близките две години е още да се вдигат така че....

# 23
  • Мнения: 331
майко, като ви прочетох, направо онемях. Абе, хора, кредити се раздават масово вече от няколко години. Не си ли направихте предварително проучване, че винаги ще сте минати с вашия кредит. Това е нещо като да си купиш нова кола и след една година тя естествено ще струва по-малко и ще е по стара от тези дето са в магазина. Това дето го казвате за новите клиенти е точно така. Не четете ли какво пише в тия обяви - лихвата се отнася само за нови клиенти. Старите - е, те вече са клиенти, какво да ги ухажваме. Единствения опит, който може да направите, без да гарантирам за успех е да проучите по-изгодни условия в други банки и да им заявите, че вероятно ще си преместите кредита в еди коя си банка - някои може да кажат - о.к. дай да предоговорим с вас кредитните ни условия, ама други може да не им пука - напр. за ДСК се съмнявам. Така че какъв е извода - не тегли кредит в тая държава. Например за Германия знам, че няма качване, няма сваляне - като си го изтеглил с лихва 4 % за 20 години, е, 20 години си плащаш с тая лихва - ама не е от личен опит, а от чуто от човек, който живее там.

# 24
  • Мнения: 5 178
ОББ е банката (беше, вече сме към, друга по др. причини), клон Лозенец, но не мисля, че клонът има значение, на всичките ни познати с ипотечни кредити в тази банка им намалиха %-та, 2004 г. беше първото намаляване, останалите през 2005 г., лихвата от 12.75% стана 8.75%, вноската от 422 лв. падна на 326 лв.  Peace

Да така беше 2004, защото кредитните условия рязко се подобриха и много хора започнаха да си местят заема в други банки.. логично е ако искат да си запазят клиентите да им предложат адекватни условия

А сега лихвите си хвърчат нагоре и това е в цял свят, ние ако не в Европата, сме поне все още на планетата Земя..

Бг-мама относно това дали си луд, че взимаш кредит ще ти кажа две основни мярки :
1) размера на вноските не бива да надвишава 20-25% от дохода на семейството
2) специално за ипотечните винаги сравнявам с наема, ако вноската е по-малка или равна на наема си струва да го вземеш. Варианта при мама или свеки за мен е не приемлив за самостоятелно семейство и винаги залагам на сравнението с наем Simple Smile и не виждам защо трябва 20 години да плащам жилището на хазаина, като мога да си изплатя мое Peace

# 25
  • Мнения: 331
КОТЕ, никъде в моя пост (вече съм с екранно име КАЗАБЛАНКА)не употребявам думата "луд" за човек, който е изтеглил кредит. Просто онемях от това, че хората се учудват на вдигането на лихвите по техните заеми, при положение, че толкова "се изговори" (дори по телевизията) по въпроса за оскъпяването на кредитния ресурс на банките, включително и на нашите. А иначе - разбира се, всеки преценява сам за себе си дали, кога и в какъв размер да тегли кредит, при кого да живее и как да управлява личните си финанси. Сравнението с наема е добро, но не е валидно за всяка ситуация, още повече, че наемите се движат в диапазон от 300 до 1700, че и повече лева - зависи кой какъв наем плаща и кой какъв кредит е изтеглил (и за какво). Защото под кредит не се разбира само ипотечен такъв, но има и потребителски и кредитни карти и т.н., дори вече има и кредит "Ваканция" (цел-да си прекараш лятната почивка на кредит),  който как точно да го обвържа с наема? - а, може напр. Абе, живея под наем, ама вместо да му плащам на тоя нахалник наемодателя, ще  си плащам кредита "Ваканция". Да, това е моя фаворит сред кредитите, ако живееш под наем.
Така че КОТЕ, както виждаш нещата не са еднозначни и никак не са елементарни. Имам предвид, че при толкова различни финансови услуги, които ни заливат, ако не внимава човек , без да се усети може да попадне в много сериозни ситуации от финансово естество.

# 26
  • Мнения: 5 178
Kazablanka, кредити от типа на "ваканция" са абсолютна глупост и заемат много малък дял от банковия ресурс. Те не са страшни нито за банките, нито за изтеглилите ги, защото реално там обезпечение няма.
Потребителските кредити за телевизори, перални и тн техника са малки суми и са краткосрочни и там вноската не може да скочи с повече от 10-15 лв.

Големите ангажименти и гърмежи са при ипотечните. Аз си сравнявам с наем за жилище, което нас ни устройва, че то има и за 2500 евро, но определено не мога да си го позволя

# 27
  • Мнения: 331
КОТЕ, най-опасни за банките са точно кредитите, при които няма обезпечение. От потребителстите кредити, раздадени за 1997г. - 5 на сто за за почивки, а 19 на сто са за рефинансиране на кредитни карти, така че не им е чак толкова малък дела. А че ипотечните са шампиони - спор няма.
Желая на всички  Money Money Money Money Money Money Money, за да си плащат безпроблемно заемите, за каквото и да са те.

# 28
  • Мнения: 5 178
извинявай, но от 1997 год минаха две петилетки.. този тип заеми вероятно са отдавна изплатени. А и 97 год е известна с едни други събития и кризи

# 29
  • Мнения: 331
оф,   ooooh!hahaha, който не гледа пише пак - за 2007 г. става въпрос.

# 30
  • Мнения: 331
Банката най често обвърза лихвата по кредита с лихвата, която самата тя плаща за собственото си финансиране. Т.е. просто казано банката определя цената на кредита съобразно цената на парите, с които тя се финансира. Ако от централата - майка ( а повечето банки, които видях да обсъждате се финансират от чужбина от централи майки) цената на ресурса е EURIBOR плюс 1%, нормално е банката да финансира кредити на EURIBOR плюс 4% примерно. С нарастването нацзената на ресурса е нормално да нараства и цената на кредита. Най често в договорите ( особено при финансиране във валута) лихвата е уговорена в именно като  euribor плюс определен процент и е нормално при нарастването му да нараства и лихвата по кредита. Просто трябва при сключване на договорите за кредит да се следи точно как е определена лихвата - като постоянно число или е обвързана с определен индекс. За информация  - последната година, че и повече, EURIBOR само расте. Ако сте сключили договор при EURIBOR 3.5% с надбавка 3.5% - то лихвата към датата на усвояване е била 7%, днес тя ще е 4.8% (текущ EURIBOR) плюс 3.5% - 8.3%

# 31
  • София
  • Мнения: 980
само ще вмъкна нещо ,ако не знаете, когато баната свали лихвения си процент , вие имате право да напишете молба и автоматично се прихвърляте на по-малката лихва
надявам се ,че съм била полезна.
п.с мой познат ми каза който е кредитен експерт

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Така...Благодаря на всички, които писахте. EURIBOR-и, проценти....това ми е ясно и е ОК, че лихвите се вдигат, кредитният продукт поскъпва (ЧЕТЕМ ВЕСТНИЦИ И ДРУГА ИНФОРМАЦИЯ-за тези, които препоръчват да се прави). Само че възмущението ми е на съвсем друга база. ТОВА Е НЕЛОЯЛНА КОНКУРЕНЦИЯ. Банката през цялото време е наясно, че предлага примерно 5% лихва и само след 2 месеца ще я вдигне на 7% (не защото ще се променят условията след 2 месеца, те вече са променени). И за да стане още по-ясно - продуктът се предлага на 5%, но не се запазва на 5% за новите клиенти, защото те стават "стари" след месец-два, като през същото това време пордължава зарибявката на нови, които веднага стават стари клиенти.

# 33
  • Мнения: 154
И ние имаме същия проблем с лихвата. на всичкото отгоре се оказа, че фигурираме в списъка на "сбърканите кредити". В края на втория погасителен план, който ни връчиха след вдигането на лихвения процент, се появява сумата от над 17 хил евро (последна месечна вноска!), при положение, че сме на равни вноски от по 400 Е. Сбъркали били нещо при изчисленията, моля ви! И сега проблемът бил НАШ!?  #Cussing out

# 34
  • Мнения: 5 178
elfpath,  я обясни пак за какво иде реч..

# 35
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Записче да следя темата.

# 36
  • Мнения: 5 178
само ще вмъкна нещо ,ако не знаете, когато баната свали лихвения си процент , вие имате право да напишете молба и автоматично се прихвърляте на по-малката лихва
надявам се ,че съм била полезна.
п.с мой познат ми каза който е кредитен експерт

Да, но има и една подробност плащаш си и такса за преразглеждане на кредита и ти свалят на лихвата, на която отпускат в момента.
за различните банки е различна таксата, при едни е процент от сумата мисля пак 1% беше, а при други за диапазон примерно над 50 хил е 1100 лв, до 50 хил 550 лв и тн

# 37
  • Мнения: 154
elfpath,  я обясни пак за какво иде реч..

Речта ми, която днес би изглеждала така:  #Cussing out , е за следното: теглихме ипотечен кредит от Пиреос в евро, на 6,5% лихва, ако не се лъжа. След около година лихвата се повиши, разбира се. Издадоха ни нов погасителен план, в който всички месечни вноски са равни с изключение на последната, която е 17 и кусур хиляди  евро. Причината за това е грешка в програмата. Сега ще ми е малко трудно да ви го обясня, 'щото не арзбирам (затова и не работя в банка, за разлика от много други).... та.. заложили са ни 395 Е месечна вноска, да ама е трябвало да бъде 407 Е и липсващите 12 Е се натрупват в последния месец (след дългите 30 г). банката обаче не ни уведоми за това, сами го забелязахме. Когато поискахме обяснение, ни казаха, че ще проверят и ще се обадят. Още чакаме. Та тази грешка на не знам кого щеше да ни струва 17  хиляди евро накуп след 30 г. Или по-голяма месечна вноска (не, че 12 Е са от кой знае какво значение, но все пак не смятам, че е редно така да изненадват хората). Може би е объркано, но и на мен ми е трудно да схвана цялата ситуация. Не е непоправимо, но ми дойде до гуша от некомпететни служители навсякъде!

# 38
# 39
  • Мнения: 5 178

Сега можете да подадете жалба срещу кредитния инспектор, защото грешката е негова, но пък от друга страна винаги се подписва и погасителен план, а с вашите подписи вие сте се съгласили с този начин на изплащане
А и за да не се главоболите, вероятно пак ще имате увеличение на лихвата и тогава, нещата ще се преизчислят и нормализират

# 40
  • Мнения: 331
Така...Благодаря на всички, които писахте. EURIBOR-и, проценти....това ми е ясно и е ОК, че лихвите се вдигат, кредитният продукт поскъпва (ЧЕТЕМ ВЕСТНИЦИ И ДРУГА ИНФОРМАЦИЯ-за тези, които препоръчват да се прави). Само че възмущението ми е на съвсем друга база. ТОВА Е НЕЛОЯЛНА КОНКУРЕНЦИЯ. Банката през цялото време е наясно, че предлага примерно 5% лихва и само след 2 месеца ще я вдигне на 7% (не защото ще се променят условията след 2 месеца, те вече са променени). И за да стане още по-ясно - продуктът се предлага на 5%, но не се запазва на 5% за новите клиенти, защото те стават "стари" след месец-два, като през същото това време пордължава зарибявката на нови, които веднага стават стари клиенти.

Ако всичко ти е ясно, ще четеш не вестници и друга информация, а договорът, който подписваш с банката... И ако ти предлагат 5% за първите шест месеца и след това примерно 10%, може би ще се насочиш към банка, която не предлага 5% за началото, но не предлага и увеличение след първите шест месеца. Зарибявките са за тези, които се зарибяват....

# 41
  • Мнения: 154

Сега можете да подадете жалба срещу кредитния инспектор, защото грешката е негова, но пък от друга страна винаги се подписва и погасителен план, а с вашите подписи вие сте се съгласили с този начин на изплащане
А и за да не се главоболите, вероятно пак ще имате увеличение на лихвата и тогава, нещата ще се преизчислят и нормализират


Вторият погасителен план не е подписан от никого. само първият, който си е ок.  Благодаря за съвета   bouquet

# 42
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
KOTE , грешката не е в кредитния експерт,а както е казала elfpath такава е системата и не само те са така Mr. Green
elfpath,не ви ли извикаха да ви дадат нов погасителен план преди десетина дни,в кой тези 17 000 да ги няма накрая? И спокойно няма да ви карат да ги платите като последна вноска, но това не означава,че трябва да си траеш.
Аз пък имам друг проблем,който няма решение,пак системата!

# 43
  • Мнения: 5 178
а извинявай, ама кредитния инспектор проверява данните.. ако им е толкова калпава системата си има ексел.Как точно се ползва се учи още в първи курс на университета..
И да ме извинявате уважаеми потребители, но повечето грешки в резултата на софтуера идват от некоректно зададени входни данни  Stop
За пример : нашата кредитна беше вкарала мъж ми от жеснки пол и ми се обажда .. о не мога да ви дам кредита за 25 години "системата  дава грешка, ще е навършил пенсионна възраст", при все че до неговото пенсиониране оставаха 27 години.

# 44
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
KOTE, приеми,че на своя глава не се прави нищо. Както и да ти изглежда и колкото и да е странно, това е положението.Не е от въведени грешни данни, така го изчисляваше системата,но уж го оправиха скоро.А в София се иска подписан точно този погасителен план!

# 45
  • Мнения: 154
KOTE , грешката не е в кредитния експерт,а както е казала elfpath такава е системата и не само те са така Mr. Green
elfpath,не ви ли извикаха да ви дадат нов погасителен план преди десетина дни,в кой тези 17 000 да ги няма накрая? И спокойно няма да ви карат да ги платите като последна вноска, но това не означава,че трябва да си траеш.
Аз пък имам друг проблем,който няма решение,пак системата!

Никой нищо не благоволи да ни каже. даже ние не бяхме забелязали. Обади ни се наша близка, която работи в банката, защото ни видяла в списъка на "сбърканите" кредите. Когато попитахме в нашия клон какво се случва, казаха, че ще проверят и ще се обадят "след малко"... Минаха 3 дни. ни вест, ни кост. Аз наистина съм с намерение да пусна жалба. И ще практикувам така към всеки служител на всяка фирма, където срещам подобно безхаберие.

# 46
  • Мнения: 5 178
KOTE, приеми,че на своя глава не се прави нищо. Както и да ти изглежда и колкото и да е странно, това е положението.Не е от въведени грешни данни, така го изчисляваше системата,но уж го оправиха скоро.А в София се иска подписан точно този погасителен план!

Не мога да се съглася, че на кредитен инспектор не бива да му прави впечатление как последната погасителна вноска е ужасно висока

# 47
  • Велико Търново/Latitude: 43 ° 32 '47 "North - Longitude: 6 ° 56' 17" East
  • Мнения: 1 220
Сега можете да подадете жалба срещу кредитния инспектор, защото грешката е негова, но пък от друга страна винаги се подписва и погасителен план, а с вашите подписи вие сте се съгласили с този начин на изплащане
А и за да не се главоболите, вероятно пак ще имате увеличение на лихвата и тогава, нещата ще се преизчислят и нормализират
Е, чак жалба срещу КЕ...Имай в предвид, че в голяма част от случаите договорите за кредит изобщо не минават през кредитния експерт, а се изготвят от администрация!


 

# 48
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
elfpath , щом е постъпил така можеш да се оплачеш с основание. Нашата кредитна това го показваше и обясняваше още в началото,но вината не беше в нея,че излиза такава последна вноска. кредитните освен да събират документи и да изготвят справки нямат никакви правомощия, всичко се решава в София от Кредитен отдел и ЧР.
 Моят кредит също беше от "сбърканите".

# 49
  • Мнения: 5 178
Е, чак жалба срещу КЕ...Имай в предвид, че в голяма част от случаите договорите за кредит изобщо не минават през кредитния експерт, а се изготвят от администрация!
 
Това изобщо не е така, кредитния изготвя договорите, разглежда документите и тн.. Одобрението наистина става от централата, но всичко останало се придвижва от кредитен инспектор.. А и каква е тази администрация в банка ? те не са ли с образование по финанси..
Може и аз да не съм попадала на точното място, но в повечето клонове
 - има шеф, счетоводство - касиер, кредитни инспектори.. и помощен персонал чистачка и тн ..

# 50
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Това изобщо не е така, кредитния изготвя договорите, разглежда документите и тн.. Одобрението наистина става от централата, но всичко останало се придвижва от кредитен инспектор.. А и каква е тази администрация в банка ? те не са ли с образование по финанси..
Може и аз да не съм попадала на точното място, но в повечето клонове
 - има шеф, счетоводство - касиер, кредитни инспектори.. и помощен персонал чистачка и тн ..
Във въпросната банка Човешки ресурси определят кой може и кой не може да получи кредит. Кредитните, в централата, се занимават с техническАта част.  А кредитния в клона събира документите,преглежда ги дали са както трябва и каквито трябва и ги праща в София(най-общо казано за физическите лица).Аз все пак съм по майчинство точно откакто започнаха да работят по този начин,но това знам от колегите. И сега понеже искам да променя кредита,защото не ми е изгоден по този начин,трябва ЧР да кажат може ли или не.
А защо този не им е обяснил за последната вноска си носи отговорността.

# 51
  • Велико Търново/Latitude: 43 ° 32 '47 "North - Longitude: 6 ° 56' 17" East
  • Мнения: 1 220
Е, чак жалба срещу КЕ...Имай в предвид, че в голяма част от случаите договорите за кредит изобщо не минават през кредитния експерт, а се изготвят от администрация!
 
Това изобщо не е така, кредитния изготвя договорите, разглежда документите и тн.. Одобрението наистина става от централата, но всичко останало се придвижва от кредитен инспектор.. А и каква е тази администрация в банка ? те не са ли с образование по финанси..
Може и аз да не съм попадала на точното място, но в повечето клонове
 - има шеф, счетоводство - касиер, кредитни инспектори.. и помощен персонал чистачка и тн ..
Виж сега, явно там където работиш ти,не е така, но аз имам преки впечатления от банка, в която договорите за кредит се изготвят изцяло от т.нар.кредитна администрация. И защо си мислиш, че тези служители нямат икономическо образование? Тяхната работа не свързана само и единствено с техническо набиране на данни. В повечето клонове /пак зависи в коя банка и какъв точно е клона, дали не е  само офис/ наистина има изброените от теб лица, но има и мнго други.
Извинявам се за спам-а!

Общи условия

Активация на акаунт