Програмата за детегледачките - 2

  • 32 864
  • 374
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 8 242
  Здравейте!
 Но дали правилно съм разбрала, но само пенсионери , които се явяват баба и дядо на детето ще могат да се възполват от програмата newsm78?
 Предварително благодаря за отговора  Hug


Не не си разбрала правилно.
Програмата е за "хора в пенсионна възраст" .. Това с тълкуването на баба и дядо си го правят по телевизията..
Не е окончателно приета програмата, така че още нищо не е сигурно  Mr. Green

# 316
  • Мнения: 91
Точно преди малко слушах новините, и новината точно така бе представена ,като за баба и дядо Embarassed, но сигурно  журналистите пак малко не са рабрали  Rolling Eyes

Последна редакция: чт, 02 окт 2008, 14:39 от nat_ko

# 317
Здравейте!Искрено се надявам да намеря компетентни отговори на въпросите си тук.Учителка съм и през февруари 2009 изтичат 315-те дни болнични и аз или трябва да се върна на работа или да продължа с 240лв. месечно.Интересува ме дали след като се върна на работа и си наема гледачка мога да изляза в платен отпуск.Известно е ,че учителите имат големи отпуски и се притеснявам дали след като лятото изляза в отпуск няма да ме изхвърлят от програмата.И още един въпрос, който не е пряко свързан с програмата:до момента майките, които отглеждат децата си вкъщи се ползват с преференции да им се пази работното място, но в случай че наемеш гледачка и ли се върнеш на работа с 50% майчинство как стоят нещата.Благодаря предварително за отговора.

# 318
  • Мнения: 4 181
Момичета, имам добри новини.  Hug
Вчера окончателно беше приет текста в парламента, който позволява наемането на пенсионери по тази програма.
Нещата вървят  Peace Трябваше да се направи тази промяна в закона и сега ще могат вече да направят изменение на програмата.
изменението позволява пак казвам да се наемат по програмата хора в пенсионна възраст, няма никакво ограничение дали те да са роднини или не. Peace

# 319
  • Мнения: 167
Здравейте!
Прехвърлих темата, но не съвсем и се извинявам ако е коментирано вече, но да попитам по повод хората в пенсионна възраст - ще се регламентират ли случаите с пенсионери инвалиди? Защото свекърва ми има група поради белодробно заболяване, което не й пречи да гледа малката. Тя и без това го прави.

# 320
  • Мнения: 163
снощи разбрах че и на второ четене депутатите са приели промените в закона за  насърчаване на заетостта/във връзка с възможността пенсионери да гледат деца до 3 години/
в момента майка ми която е пенсионерка гледа дъщеря ми и понеже е от друг  град ми се иска да науча малко повече за това какви документи ще се изискват за да може да се възползваме от програмата.
Предполагам че ще трябва да се регистрира в Бюрото по труда,а за това трябва да и направим настоящ адрес тука.и ...т.нПросто ако вече има някаква информация моля да я споделите с подробности
Знам че влиза в сила от догодина ,но с каквото можем документално да оправим сега ще е хубаво да го знаем

# 321
  • София
  • Мнения: 14 683
И аз се интересувам как стои въпроса с пенсионер по болест, който същевременно си работи по трудов договор? Коя програма ще е приложима за него-гледане до две или три години?

# 322
  • Мнения: 10

Вчера в блога на министерството излезе статия за новия закон.
Няма много подробности, но доколкото знам може да се задават директни въпроси. Току виж някой ти отговорил.........много ще се учудя, но все пак нищо не ти пречи да опиташ.

# 323
  • Мнения: 4 181
И аз се интересувам как стои въпроса с пенсионер по болест, който същевременно си работи по трудов договор? Коя програма ще е приложима за него-гледане до две или три години?
Можеш да прехвърляш майчинството на работеща баба.
Ако искаш да я наемеш по програмата, то тя трябва да е безработна, регистрирана в Бюрото по труда.

# 324
  • Мнения: 4 181
снощи разбрах че и на второ четене депутатите са приели промените в закона за  насърчаване на заетостта/във връзка с възможността пенсионери да гледат деца до 3 години/
в момента майка ми която е пенсионерка гледа дъщеря ми и понеже е от друг  град ми се иска да науча малко повече за това какви документи ще се изискват за да може да се възползваме от програмата.
Предполагам че ще трябва да се регистрира в Бюрото по труда,а за това трябва да и направим настоящ адрес тука.и ...т.нПросто ако вече има някаква информация моля да я споделите с подробности
Знам че влиза в сила от догодина ,но с каквото можем документално да оправим сега ще е хубаво да го знаем
Мисля че няма пречка да се регистрира и в Бюрото по труда по местоживеене.

# 325
  • Sofia
  • Мнения: 143
Здравейте мами,
Вчера официално съобщиха за приетата промяна към закон за насърчаване на заетоста, за платена помощ на пенсионерите при отглеждане на дете до навършване на 3 год. възраст, която влиза в сило от 01, Ян., 2009г.  Предполагам доста от мамите ще се възползват да добавят една мин. работна заплата към и без това никаквите пенсии на нашите баби/дядовци.
Конкретният ми въпрос е къде мога да науча каква ще е процедурата за регистриране на пенсионер по тази програма и от кога е срока за подаване на документи? Нашата баба ще може да се пъзползва само четири месеца, но все пак е нещо. Обещахме и че работим по въпроса за второ внуче и при него живот и здрава ще може да използва тази добавка поне година и нещо  Grinning

Поздрави  Hug

# 326
  • Мнения: 2 481
Имам въпрос може ли да се отпусне това,ако не работя а съм редовно студентка,и къде се подават молбите в НОИ или в Социалното?
  И бабата трябва да е регистрирана в бюрото по труда ли?

# 327
  • Мнения: 804
Сега с програмата за наемане на безработни като детегледачки се занимават общините по местоживеене. Мисля, че и с тази програма тях ще нагърбят. Дано скоро зарадвате бабата с второ внуче  Peace

# 328
  • Sofia
  • Мнения: 143
Мерси, мерси за пожеланието  Grinning
Ако са общините по местоживеене, тагава коя община нашата или на бабата? Хмм, дали ще публикуват в Държавен весник или и аз незнам... newsm78

# 329
  • Мнения: 958
Не е общината, поне нашият дядо го пратиха в социални грижи. От там казвали какво трябва, а иначе трябва да се регистрира на трудовата борса. В понеделник, ще имам повече информация и ще пиша.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт