Примерна схема за захранване 8

  • 55 736
  • 619
  •   1
Отговори
# 270
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
Здравейте мили майки! От няколко дни редовно чета темите (най-накрая ми остава и време за това) и виждам, че правилно съм разбрала почти всичко. Все пак има някои противоречиви мнения.
Например за млякото: в много книги и във форума съм чела, че не се замества млечно хранене до 1вата година. Но това може да се разбира, че трябва да има мляко в пюрето и кашата. Например аз слагам АМ в пюрето (с кърмата става твърде течно) и кърма в кашата. Така имаме 5-6 млечни хранения или повече според желанието на Ники. Но тъй като ядем пуйка през ден интересува ме дали трябва да слагам мляко в месното пюре? Не ми звучи и месо и мляко, но пък знам ли...
Искам да ви питам и още нещо - от къде купувате разнообразни каши? Къде да намеря каши на Хипп, Хумана и т.н.
Благодаря ви за инфото и хубав ден на всички!

# 271
  • Мнения: 277
а какво точно е заместено хранене. моето дете винаги поема кърма след пюрето/кашата (тя обикновено е и с кърма), но понякога това са 50мл. (знам, защото цедя и това му се дава на следващия ден) на обяд и следобяд, всички други яденета са кърма. вече не кърмя от 10 вечерта до 5 сутринта и по мои сметки, детето поема около 600мл кърма на ден

а мислите ли че е възможно и разбира се добре за детето като го отбия на 11-12 месеца (зависи колко време ще отнеме), да го храня с кисело мляко, а не с АМ. това не е толкова скоро, но имам някои сметки, които трябва да направя

благодаря ви

# 272
  • Варна
  • Мнения: 3 262
Vencho, заместено хранене за мен е детето да яде толкова пюре или каша, че да не иска после мляко, и да издържа 3 часа.
А за другия ти въпрос, голямото ми дете така и не пропи АМ, отбих я на 10 месеца, след като я бях захранила с кисело мляко. Сутрин се будеше за закуската направо, а вечер й давах кисело мляко или млечна каша.

# 273
  • Мнения: 277
алекс, благодаря

# 274
  • Мнения: 469
благодаря ви много за помощта! ще пробвам кашата на Хумана с ябълки и ориз, дори днес я разглеждах в един магазин.

# 275
  • София
  • Мнения: 1 835
а какво точно е заместено хранене.....
а мислите ли че е възможно и разбира се добре за детето като го отбия на 11-12 месеца (зависи колко време ще отнеме), да го храня с кисело мляко, а не с АМ. това не е толкова скоро, но имам някои сметки, които трябва да направя
Заместено хранене е, когато детето започва да изяжда такова количество твърда храна, че да го засити, като не е необходимо да му  се додава мляко след това. Заместването е да се замени изяжданото количество мляко на едно хранене с твърда храна (пюре, каша).

Кърмата/адаптираното мляко/ може да се замести с млечни продукти след като детето навърши 1 година.

# 276
  • Варна
  • Мнения: 1 180
Благодаря ви за отговорите  Grinning

Искам да попитам дали е проблем ако започна да давам каша от елда след като съм въвела глутена? На обяд да давам пюре с глутен а за следобедна закуска  - кашата?

Вчера се опитах да дам на Коко парченце диня (за 1 път му давам твърда храна в този вид); той  изобщо не я дъвка, не успя да я глътне и в резултат повърна много  Sad Кажете ми с какво да започна да давам твърда храна? Как да го науча да дъвче  Rolling Eyes

И последен въпрос  Embarassed - мисля да започна да давам праскова. Пак ли да я въвеждам в рамките на 5 дни? И мога ли да пасирам прясна и така да му я давам?

Дълго стана Blush , но дано някой да отговори Simple Smile

Последна редакция: пн, 28 юли 2008, 20:51 от Yanina

# 277
  • Мнения: 410
здравейте.днес купих царевична каша с вкус на ягода.сварих я и сложих 30мл.и 120мл АМ.общо 150 колкото си яде.изяде го без проблем.утре ще сложа повече каша и така докато стане гъсто.после ще и давам каша в лъжичка и мляко да си дояжда.докато замести кашата едното ядене.моля кажете-правилно ли е?така поне ми каза бебешката лекарка ама знае ли се? newsm78мерси.  bouquet

# 278
  • София
  • Мнения: 1 835
Vencho, добавям и тази статия Често задавани въпроси за млечните продукти , на която попаднах днес  и мисля, че частично засяга въпроса ти за заместването с кисело мляко.

# 279
  • Мнения: 1 167
Косе Босе и който знае да ме посъветва:
1/ Моя бебо е на 7 мес и трябва да му давам жълтък. Каква е схемата за захраневане с него, в смисъл по колко за колко дни и после -един ден жълтък се слага в зеленчуковото пюре а на следващия се дава место ли?
2/ Захранила съм с пуешко месо само досега. Преди да дам заешкото ли да захраня с жълтък или след това?

3/ Към кашата кое е по-добре да добавям :зехтин екстра вържън или рапично масло/то=лие на рапично олио?/

# 280
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 335
Записвам се да следя, защото и ние сме на вълна захранване. От 4 дни давам картофено пюре, днес смесих с малко морков. Но май Човекът не е възхитен, предпочита си кърмата. Кърмя на поискване.

# 281
  • Мнения: 1 449
Четох, че до годинка не трябва да има заместено млечно хранене. Но от друга страна Косе Босе често споменава, че това може да се тълкува по-свободно, ако бебето е на поискване, както е в нашия случай.

По-горе вече има отговор на всички въпроси.
Само едно уточнение относно по-широкото тълкуване за млечно хранене преди 1 год.:

Идеята да не се замества кърмене изцяло с твърда храна е да се осигури нужния прием на мляко преди 1 год. – той трябва да бъде средно 750 мл (600-950 мл).

Ако това условие е изпълнено, няма значение дали се спазва съвсем стриктно правилото всяко твърдо хранене да е придружено от кърмене 30-60 мин. преди/след това. Тъй като на възраст 6-8 м. стомахчето е много малко, това мляко трябва да се осигури с поне 5-6 пъти кърмене на денонощие или предлагане на АМ. Едно-две от тези кърмения няма как да не съвпада с обедното или следобедното предлагане на твърда храна (+/- около час) т.е. храненето остава млечно.

На възраст 8-10 м. дечицата вече сучат по-бързо и по-силно и е възможно да си набавят кърмата с не повече от 4-5 пъти кърмене на поискване.

Освен това, тъй като дечицата на поискване често се будят нощем, възможно е да разредят дневното кърмене до 3-4-5 пъти. Ако през нощта се будят поне 1-2 пъти и сучат добре (не само се успокояват или търсят начин да заспят), тогава е логично да си набавят кърма с някое от тези нощни кърмения и едно от дневните хранения да остане без кърмене. Това важи особено за летния сезон, когато някое от дневните кърмения може да стане по-лениво или дечицата да го пропускат заради топлото време за сметка на нощното сукане.

==> Зависи от детенцето и неговия режим, зависи как и колко суче за денонощие.




едни пишат с каши други директно  с пюрета било то плодови или зеленчукови, трети  със  сок.
И въбще си нямам предства с каво  трябва да започна?
ще изчакам да навърши 4 месеца. Само  на кърма сме ама наддаваме по малко и още не сме си  удвоили кг от раждането. Роди  се 3340 и  все още нямаме 5 кг.

Това може да бъде от полза:

Каша, пюре или сок за захранване
Каша или пюре като първа храна
Соковете в захранването – преди и сега

Килограмите от бебето се удвояват на 6 м. и се утрояват на 1 год.
Според стандартите на СЗО (които все пак се усреднени и ориентировъчни стойности) при рождено тегло 3300 г килограмите на 3 месеца следва да бъдат 5.8-6.0 кг - около 5 кг не е чак такова сериозно изоставане. Зависи как детенцето ще наддаде през 4-ия месец, захранването не винаги решава дилемите с теглото.

# 282
  • Мнения: 1 449
а мислите ли че е възможно и разбира се добре за детето като го отбия на 11-12 месеца (зависи колко време ще отнеме), да го храня с кисело мляко, а не с АМ.

След 1 год. може кисело мляко или друг млечен продукт вместо АМ и кърма.

Добре е обаче да се следи какви и колко желязосъдържащи храни се предлагат. В доста схеми на захранване прясното мляко е заместител на АМ или кърмата след 1 год. и няма необходимост от специалните детски млека за пиене за след 1 год. Но остава в сила препоръката да се предлагат храни, допълнително обогатени с желязо, като каши, детски йогурти и подобни. Или просто да се поддържа добър хранителен баланс с достатъчно и разнообразни храни, които са естествен източник на желязо.

Количеството млечни продукти след 1 год. трябва да бъде поне 500 мл, като стандартната препоръка е около 1/3 да бъдат продукти от типа на кисело мляко, йогурт, сирене, извара, кашкавал и т.н. При наличие на хубаво кисело мляко с жива закваска, то може да бъде 1/2 или повече от всички млечни продукти т.е. спокойно може да се предлага сутрин и вечер примерно.

След 1 год. е важно да се осигури необходимия прием на мляко за деня. Кога, под каква форма и как е разпределено през деня – няма определящо значение. Дечицата вече имат някакви хранителни навици и могат да поемат повече храна на 1 ядене, така че млечният режим може да се балансира по различен начин. Не е желателно и да се прекалява с общото количество мляко за деня, включително киселото мляко.

# 283
  • Мнения: 1 449

Пропускането на зеленчуковото пюре означава:
- приемат се по-малко калории дневно (храната+кърмата може да не покриват дневните енергийни нужди)
- балансираното хранене изисква всеки ден да присъстват храни от различен тип: плодове, зеленчуци, зърнени (освен млякото)
- ако зеленчуковото пюре е месно или когато стане такова, не се приема редовно най-пълноценният източник на желязо за тази възраст
- детенцето отказва често зеленчуковия вкус, а това е период на интензивно формиране на вкусовите възприятия

--> Зеленчуците е добре да се приемат всеки ден, макар и малко количество, за да се поддържа навика и вкуса. Домашните зеленчукови пюрета дават възможност да се промени комбинацията и консистенцията, това би могло да провокира интереса на детенцето.
--> Плодовете не са толкова калорични като зеленчуковото пюре (по презумпция - с ориз и пр.), освен това повече плодови киселини + повече фибри в пресните плодове (в сравнение с плодовото пюре) в рамките на деня могат да дразнят все още крехкото храносмилане.
--> Кашата на обед е вариант, защото внася още калории. Но няма витаминния и минералния принос на зеленчуковото пюре. Освен това, кашите по принцип съдържат по-малко целулоза от зеленчуците, може евентуално да се появи проблем с регулирането на стомахчето.

Количествата не са толкова важни – ако целта не е да се замести мляко изцяло с твърда храна и ако детенцето наддава в норма.
Количествата не са определящи – полезен ориентир е съотношението на типовете храна в рамките на деня. Добре е да бъде горе-долу такова: плодове = зеленчуци = каша.

Вода може да се предлага по всяко време:
- на всеки час или по-често (заради топлото време)
- след хранене (има мнения, че бебетата пият най-много именно тогава)
- преди хранене (15 мин. преди това - на възраст 8-10 м. няма опасност водата да е за сметка на храната)
- преди разходката навън (по-големите дечица могат просто да забравят да пият заради интереса към околния свят)
- вода е добре да се предлага по-настоятелно ако или когато в менюто се включат сухари, хляб и подобни скрити източници на сол

Още малко по темата: Вода и захранване

# 284
  • Мнения: 1 199
Със закъснение, Косе Босе, много ти благодаря за информацията! Чета с голям интерес всичко, което пишеш.

Общи условия

Активация на акаунт