Религиите /сектите/ в България

  • 12 767
  • 69
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 710
Бахаите с какво са опасни?

# 16
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Бахаите с какво са опасни?

Не скачай така, де .... добри сте си  Grinning

# 17
  • София
  • Мнения: 1 783
Бахаите с какво са опасни?
Доколкото знам - с нищо.

# 18
  • Мнения: 5 710
Сектите се спрягат, като много опасно нещо. Има десетки, сигурно стотици християнски секти.
Като бях ученичка ме каниха от Българска Божия Църква, присъствах на 1-2 техни сбирки. Имах съученички, които направо 'превъртяха', но никоя не можа да ме 'запали', имам сигурно 8 библии подарени от тях.  После разбрах , че (май) зад вярата и тези сбирки са търсили ( и намерили) начин да емигрират и да учат в Щатите.  Но това са 90тте години, сега сигурно е различно.

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
За някои от религиозните течения зная какво представляват, за други - не.
Всеки от последователите има своите причини да е там. Явно така сме устроени, че имаме нужда да вярваме в нещо или някого и религиозните течения ще се сменят, но ще продължават да съществуват.

# 20
  • Мнения: 155
Ами ти не можеш да знаеш какво да очакваш като не знаеш към какво общество се е присъединила приятелката ти.

Възможно е да се е присъединила към някоя католическа или протестанстска църква, а може да е секта, но няма такова нещо като ХРИСТИЯНСКА СЕКТА, както е писала 10 cent's - религията или е християнска или е сектантска (или вече спада към другите общопризнати религии като исляма напр), но не може да е и двете.
Така, в България има три легални християнски църкви - Православна, Католическа и Протестантска. ПРавославната е ясна, Католическата също в известна степен. Протестантската църква (ако някои не знаят) произлиза от католическата като началото й поставя католическия монах Мартин Лутер когато заковава 95-тте тезиса против католическата вяра. В основни линии той не е съгласен с множеството преиначени доктрини в католическата църква, зверствата и ограбването на хората чрез продажбата на индулгенции. Който се интересува по-подробно може да прочете повече или да пита и ще пиша пак.
Така, протестанските църкви имат много подразделения (легални) но тези, които са верни на класическото протестантско богословие са Презвитериянските, Реформираните, Лутеранските Англиканските, Конгрешанските (или Съборни - думата идва от анг. чуждица), Методистки и Баптистките църкви.
Техните богослужения са по-скромни, пеят химни от стари сборници нар. песнарки, после има проповед, пак химни. Участват дейно в социалния живот - имат домове за сираци, за стари хора, столова за бедни. Раздават помощи, строят болници. В Германия и Швейцария голяма част от тези звена са поети от църквите. Цивилизацията на Щатите е изградена от заселниците пуритани, идващи от Англия (които са протестанти) - те строят първите университети (като Харвард напр), пишат конституцията, изграждат селища, облагородяват земята, строят училища, църкви и тн.
 
Съществуват и множество по-модерни "течения" в протестантските църкви и това са Петдесятни, Божия църква и харизматичните.   За съжаление е много лесно те да бъдат объркани със сектите, и макар да се различават от традиционните прот. църкви и да понасят критика те КАТЕГОРИЧНО НЕ СА такива. Ще ме извините, но не искам да се впускам в подробности за тях, за да няма обидени и наранени хора, нито разпри и спорове.

Такааа, Съботяните произлизат от протестанските църкви, но те биват окачествени вече като култ (или секта) поради учението на Елена Уайт за скорошното второ пришествие на Христос , като тя "пророкува" за определена дата в който Той щял да дойде ( първата дата която тя "определя" за това събитие е през 1844 год. Тъй като това очевидно не се случва се насрочва нова дата и така и до днес. Хората спират да се развиват в работата и учението си и чакат да дойде "Второто пришествие" и след като то не се случи биват разочаровани и някои се самоубиват и т.н.

Отличителните черти на сектите  са че те са изключително затворено общество където е лесно да влезеш, но веднъж влезнал става трудно да излезеш оттам (тука вече зависи много от сектата). В някои секти ти се "прикачва" втори човек който ходи с теб навсякъде, че и до тоалетната. Всички живеят и се хранят заедно, работят заедно и всичките си пари и имущество дават на сектата. Основната причина за възникването им е паричната печалба. Търсят лесни жертви - хора в криза, нещастни или отритнати от обществото - привличат ги, заживяват заедно (някои женят напълно непознати хора като Муун например), дават им упойващи вещества в храната и въобще поемат контрол върху живота им. Ако са влезли двама ги разделят за да са по-слаби и манипулативни. Хората приписват на тях апартаменти, имущество и тн., после работят за тях.
Тези с табелките са мормони. Те си имат и цял щат - Юта. В Крисчън торентс има много интересен филм за тях и за зверствата, които вършат в Щатите (напр убиват хора, които са излезли от сектата).
Всички секти са на нива - има хора, които са на върха и вземат парите, има други които участват в оргиите (ако са от "децата на БОга"), занимават се с различни окултни дейности и тн гнусотии. Хората, които са постъпили наскоро са в по-ниско ниво като един вид послушници и могат да не знаят нищо от това което се върши по високите етажи.
Други секти в Бг. са Свидетелите на Йехова или Стражева кула (едно и също нещо са) - и те си имат разни дати за Второто пришествие от десетилетия насам. А другото име на мормоните е "Църквата на светиите от последните дни" За Муун знам, че техния водач Муун бил "изпратен" от Христос като негов заместник на земята. Муунистите се кланят на негова статуя. Живеят заедно, хранят се заедно (с психотропна храна демек), продават цветя напр и така.
За Децата на Бога знам, че там секса играе голяма роля  и по високите етажи се правят оргии.
Дъновистите или Бялото братство мама мия не ми се говори за тях - леля ми и братчед ми са такива  ooooh! ooooh!
Относно десятъка - него го има във всички християнски църкви и той е постановен още в Стария завет. Бог ни дава земята, на която да живеем и от която да се храним, дава ни живот и сила за да произвеждаме и ние му даваме 10 процента от това, което сме произвели като почит към Него (спомняйки си че Той ни е дал всичко, което имаме) и "за да има храна в дома Ми" както пише в Ст. Завет. Демек в синагогата (тогава) или църквата служат свещеници, които нямат друга професия и десятъка покрива техните ежедневни нужди.
Днес много от църквите плащат и наем за сграда, заплата на  свещеник, ако има сиропиталище, болница и др соц. звена те също се финасират от църквата. Тези пари идват от десятъците на членовете. Никой не може да ви задължи да плащате десятък. Това се прави доброволно. Има и дарения ако искате извън десятъка да дадете за работата на църквата.

Ами това е.

Мойте скромни знания се дължат на няколко прочетени книги за сектите и религиите (ако някой иска заглавия ще си напъна мозъчните клетки и мога да родя някое ама сега не се сещам, че ги четох в училищните ми години, както и от факта, че мъжа ми е богослов.
Ние сме протестанти презвитериани.
ПС Сори че стана дълго и скучно ама темата е обширна

# 21
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Учеше в чужбина. Та тя в момента е част от едно такова общество и е променена. Иска ми да знам какво да очаквам?  Rolling Eyes
Всъщност... какво можеш да очакваш от поведението на приятелката ти зависи от това, към какво общество се е присъединила.

Иначе има и други, не много известни, с по-малко последователи, не толкова известни. Например Сахаджа-Йога. Вярват, че Шри Матаджи, или Майката, е живата богиня, т.е. божеството в плът. Мият й краката на снимка по време на ритуал, наречен "пуджа" и разни други смехории. Пеят песни на санскрит и ... хинди, май.  newsm78 Много миролюбиви, приветливи. Не те преследват по улицата, техните програми за "зарибяване" се рекламират като безплатни курсове по медитация.

# 22
  • Мнения: 11 607
Такааа, Съботяните произлизат от протестанските църкви, но те биват окачествени вече като култ (или секта) поради учението на Елена Уайт за скорошното второ пришествие на Христос , като тя "пророкува" за определена дата в който Той щял да дойде ( първата дата която тя "определя" за това събитие е през 1844 год. Тъй като това очевидно не се случва се насрочва нова дата и така и до днес. Хората спират да се развиват в работата и учението си и чакат да дойде "Второто пришествие" и след като то не се случи биват разочаровани и някои се самоубиват и т.н.

Тц......за Съботяните  трябва да си опресниш и актуализираш знанията си.......Скоро в интернет , в православен сайт, четох нещо за тях, където точно това пишеше,че не са култ....

Ето тук - http://religia.start.bg/ - има линкове към различни сайтове на различните религии......

# 23
  • Мнения: 690
Такааа, Съботяните произлизат от протестанските църкви, но те биват окачествени вече като култ (или секта) поради учението на Елена Уайт за скорошното второ пришествие на Христос , като тя "пророкува" за определена дата в който Той щял да дойде ( първата дата която тя "определя" за това събитие е през 1844 год. Тъй като това очевидно не се случва се насрочва нова дата и така и до днес. Хората спират да се развиват в работата и учението си и чакат да дойде "Второто пришествие" и след като то не се случи биват разочаровани и някои се самоубиват и т.н.

Тц......за Съботяните  трябва да си опресниш и актуализираш знанията си.......Скоро в интернет , в православен сайт, четох нещо за тях, където точно това пишеше,че не са култ....

Ето тук - http://religia.start.bg/ - има линкове към различни сайтове на различните религии......
И не само за съботяните!! Peace

# 24
  • Мнения: 1 885
Точно мормонка е станала. Заради мъж при това.
За тях знам единствено, че е/било/ характерно многоженството  Rolling Eyes

# 25
  • София
  • Мнения: 1 783
Многоженството вече официално е забранено в щата Юта. Мормоните имат по една жена.

# 26
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
След като е станала мормонка, сигурно следва техните канони.
Зависи доколко са й промили мозъка.
Ако е там заради мъж, а не от свои убеждения, може и да не е много променена.

За сектите е характерно, че имат и друга свещена книга, освен Библията. Мормоните също имат такава.
Говори се, че онези страхотии, които четем в романите от преди 120-150год, вече са престанали. Някои фирми дори имали политика да наемат мормони, заради строгата им дисциплинираност.

Към наличните у нас култове мога да добавя Общество Път на мъдростта, или култ към Ваклуш Толев.
По същността си е нещо като по-осъвременен Дъновизъм. Учениците са убедени, че Ваклуш е прероден Христос, и че носи Учението, което ще стане религия на следващите 2000 години. Уж са християни, но вярват в прераждане и тн.
Това нещо е замаксирано като курсове по история на религиите. В началото започват да се разглеждат различни религии и после на тяхна база се преминава на учението на Ваклуш.  Той има и такава книга издадена.
Уж не са секта, ама и при тях не се толерира общуване с външни хора. Връзка с човек извън техните щяла да откъсне човека от идеите. Според мен има хипноза на лекциите, те гледат като омагьосани. Един приятел искаше да ми "спаси душата" като ме замъкне, но мен не ме лови хипнозата явно. През цялото време виждах комбинация от остарели и по-съвременни ораторски похвати за грабване на вниманието - напевен глас, особен патос, сложни изречения, думи с по 2 и повече корена и тн.

# 27
  • Мнения: 155
Такааа, Съботяните произлизат от протестанските църкви, но те биват окачествени вече като култ (или секта) поради учението на Елена Уайт за скорошното второ пришествие на Христос , като тя "пророкува" за определена дата в който Той щял да дойде ( първата дата която тя "определя" за това събитие е през 1844 год. Тъй като това очевидно не се случва се насрочва нова дата и така и до днес. Хората спират да се развиват в работата и учението си и чакат да дойде "Второто пришествие" и след като то не се случи биват разочаровани и някои се самоубиват и т.н.

Тц......за Съботяните  трябва да си опресниш и актуализираш знанията си.......Скоро в интернет , в православен сайт, четох нещо за тях, където точно това пишеше,че не са култ....

Ето тук - http://religia.start.bg/ - има линкове към различни сайтове на различните религии......
И не само за съботяните!! Peace

Ами този сайт е огромен - къде точно чете, че съботяните ВЕЧЕ не са култ?

А кои още освен тях са се превърнали в легитимна християнска доктрина?

Ще съм благодарна за повече информация  Hug
Многоженството вече официално е забранено в щата Юта. Мормоните имат по една жена.


Това са само официалните данни.
Демек чети - има само една жена (плюс една дом. помощница, една братовчедка, дето живее временно при тях, една бавачка и тн.) Ама само една му е жена Wink

# 28
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
Съботяните не са ли Адвентисти? Моят мъж има леля такава. Не знам как им промиват мозаците, но е на 78г и младее повече от мен. А и като дойде у нас и почне да ми проповядва направо ще откача. Как не съм била отдадена на бога, не съм била достатъчно вярваща... А аз съм православна и не вярвам на нейните глупости. Иначе това харесвам у тях ,че са много задружни, ако някой е беден му помагат било с храна било с друго.

# 29
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Нямам близки и познати, които да са дълбоко вярващи, нямам или поне не зная за сектанти. Може би съзнателно или не не се сближавам с такива хора и ми е добре.
За някои религии знам толкова, колкото за обща култура и история, но не се задълбочавам, защото започвам да откривам противоречия.

Общи условия

Активация на акаунт