Дали ще отпаднат бабите като вариант?

  • 4 899
  • 77
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 804
Еdelia, майка ти е сигурно около 50 - 55 години и съм убедена, че се справя чудесно, но ако се промени пенсионната възраст, първите "баби пенсионерки", които могат изцяло да поемат грижата за децата ще са около 65. Напълно възможно е някои от тях да са вече прабаби.

# 61
  • Мнения: 289
Е да, но това вече е друга тема - аз ще бъда първата, изказала се ПРОТИВ в нея  Grinning на прабаба НЕ бих поверила дете под 5-6 години.
От друга страна, "престижът" на това занимание - гледането на деца - напоследък хич го няма - майка ми много често става обект на съжаление едва ли не как е изпаднала до там, че да гледа внучето си  Confused и то от жени, които примерно гледат болни баби в чужбина.. не че в това има нещо лошо, но аз лично не схващам кое му е по-кофтито на това да гледаш малко дете, вместо да гледаш нечии чужди възрастни родители.. ако бабата е с добра кариера, естествено, не би могла да се заеме изцяло с гледане на внуци - но ако не е - не мисля че гледането на дете е чак толкова лош вариант.

# 62
  • Мнения: 804
Напълно съм съгласна с теб, що се отнася до бабата и кариерата. Не мисля обаче, че гледането на внуци не е престижно занимание. Убедена съм, че всяка една от жените гледаща баби в чужбина би предпочела да си е у дома и да се грижи за собствените си деца и внуци. Гледането на старци в чужбина е предизвикано не от любов към заниманието, а от финансова необходимост и понякога от безизходицата и ненормалните отношения между деца и възрастни родители. Прочети колко теми има за омразата към свекървите и неразбирателството със собствените майки.

# 63
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Аз съм на мнение, че който има деца - да си ги гледа.
Който иска кариера - да не разжда деца. Или да се справя сам.
При баба е хубаво 1-2 пъти месечно или през лятото (ако не работи и има желание), на гости.
Представям си се някой ден като баба (живот и здраве), ами хич няма да ми се гледат внуци... Ха, на 50 години да търча из парка с внучето, за да не падне или налапа кучешко л...но.
На 50 години искам да съм си отгледала и изучила добре децата, за да мога с дядото да попътувам по света, да си гледам градинката, чета всички книги за които нямам сега време... и да се наслаждавам на тишината.

# 64
  • Мнения: 958
Моите баби не работеха, едната беше в София, лека и пръст, и много мразех да ходя при нея. Беше с големи претенции,и само плюеше майка ми, пък и ме ограничаваше в всичко. И ме караше да ям охлюви.  Sick
Обичах другата ми баба, обичах всяко лято да ходя на село, плачех като ме прибират в София. Готвеше прекрасно, възпитаваше ни също, беше отгледала 5 сестри и три дъщери. За мен тя е идеала за жена. Как успяваше, гледаше мен и братовчедка ми, къщата и беше идеално чиста, 2 декара двор също. Имаше най-красивата градина с цветя. Идваха от къде ли не, да и искат семе. Винаги имаше наготвено, сутрин, обед и вечер. Зимнина за всичките си деца, три на брой и за нея. И в същото време винаги беше чиста, спретната облечена, вечер преди дядо да се прибере, даже слагаше червило  Hug
Вече е много възрастна, но все още всички и се подчиняват Simple Smile

Майка ми е пенсионерка, съответно гледа детето, аз работя. Имам и най-голямо доверие. Затова съм поверила детето на нея. Не искам нито да чисти, нито да готви, нито да прави зимнини Simple Smile
Искам само да се занимава с малката.  И тя го прави добре.  Peace
ако имам второ дете, пак на нея ще го поверя. Но до 3 годишна възраст,след това детска градина, детето има нужда от комуникация с други деца. Аз така съм гледана, така ще гледам и децата си.
Но при нас беше такава ситуацията, майка се пенсионира по-рано, има възможност. Ако работеше, щяхме да се спасяваме по друг начин.

# 65
  • Мнения: 315
Не зная дали ще отпаднат бабите като вариант, дано доживея да видя този момент с внуците, но мен и брат ми ни е гледала баба ми. Мен основно от 1-годишна възраст до 5-годишна, а брат ми по три месеца през всички възможни летни ваканции и зимните ваканции. Изключително ни е гледала баба ми. На нея дължа първите си седем години. Което никак не е малко. Не съм ходила на детска градина. Родителите ми са работили. Сега майка ми е на 62 г., но с неохота гледа през деня дъщеря ми. С огромна неохота. Е, свърши почти и това, от септември живот и здраве тръгваме на детска градина, така че бабата ще си отдъхне и ще се отдаде на фризьори, приятелки, готвене и не знам още какво си. Вероятно поне уикендите ще иска да види внучката си (засега единствена).
Днешните баби не са като едновремешните, с носталгия го констатирам. Защото много ми липсва онова време. Няма да ме разбере никой, който не е имал село, баба и дядо и двор пълен със съседски деца и цял ден игра, игра, безкраен празник.
-много добре те разбирам - и аз съм с детство като твоето.
много ми липсват тия дни.....и баба, която винаги е наблизо, приемаш я като даденост, но в един момент.......и вече я няма.....

И мисля, че тъкмо ще отгледам моите и ще се прехвърля май на внуците. С радост бих ги гледала, защото знам какво е да няма помощ. Установила съм и нещо друго-На който са му гледали децата, внуци не гледа!
- майка ми ме е родила на 19 год./студентско бебе/.
баба е била на 47 год.нашите - студенти първи курс в софия, бебето/аз/-на село при баба и дядо.ама никой не ги е питал искат ли.после майка ми градеше кариера-или я нямаше, или беше уморена.възпитаваше ме по макаренковски/да не ме разглези/.
за по-младите обяснявам-никакви целувки, прегръдки и подобни лигавщини и вечно не си доволен от детето - все има какво още да се желае в крайния резултат.
сега, като баба, която още прави кариера се опитва и с внука си да се държи така - от позиция на началник, но той/възпитаван в демократичен дух, че всеки е личност и има право на мнение/ отстоява правата си и грам не отстъпва.
преди пет минути ми звъни от село, където е с бабата : "идвай да ме вземеш повече не се издържа!тя е нетърпима!!" Joy Joy Joy
аз ще гледам внуци, ако родителите им имат нужда, защото знам какво е да няма на кого да разчиташ .

# 66
Имам двама племенници на 5 г. и на 3 г. и двамата майка ми ги гледа, дори и в момента е така заради лятната ваканция и ремонтите на градините. Не са ходили на ясла направо на градина. Моето бебе в момента е на 10 месеца. Майка ми не е пенсионерка. Свекървата ми е пенсионерка и уговорката беше, че тя ще гледа малката , но каза че неможе да се оправя с нея. Счетоводител съм и в края на януари по годишно приключване ми се наложи да се върна на работа - на четири часа. От тогава майка ми я гледа. Аз се прибирам от работа. Тя бяга да вземе батковците от градина.  В момента се занимава и с тримата едновременно. От другата седмица поне батковците тръгват на градина - Ей това се казва баба.

# 67
  • София
  • Мнения: 407
Абе много е хубаво да има винаги при нужда една баба, която е готова по всяко време да отмени родителското тяло. Иначе при този напрегнат живот, които се води, е все по-трудно да отделиш време само за себе си.

# 68
  • Мнения: 599
Нямам наблюдения, че "едно време" децата са гледани от бабите си.
Ние сме 3 деца и са ни гледали родителите ни.
Аз съм тръгнала на ясла от 1 год.Майка и татко бяха на смени и си ги правеха така, че да са в различни, за да може единия да си е вкъщи, докато другия се върне от работа.
Баба ми никога не е работила през живота си, живееха си на село(което е на 13 км.от града ни).
Чак след тръгването на у-ще, сме ходили там през ваканциите.
Когато сме били болни пак нашите са си поемали грижите за нас.

# 69
  • Мнения: 278
Много обичах да ходя лятото на село при баба!Имам много братовчеди и беше голяма веселба!
Като се замисля, за баба не е било много весело! Пет бройки на различна възраст, с различни нужди...На мен много ми помагат с малкия, но той не беше на градина. Сега го приеха/слава богу/
и вече всичко е друго! Свекърва ми идва когато иска и така.
А за себе си съм казала, че мога да помагам, когато се налага, но...който си има деца да си ги гледа!

# 70
  • Кубрат/ Пишурка
  • Мнения: 4 304

 Хайде още една баба да се изкаже.
Аз също съм расла до 15год. на село при баба и дядо (всяко лято)VЗа моите дъщери ми помагаха и свекървата и майка ми.С голямата се случи така,че беше на 6 месеца,когато директорът на у-щето дойде да моли свекървата да гледа малката,защото нямат назначен българист.И тя се съгласи.Малката пък тъкмо стана на годинка и майка ми се пенсионира и пое грижата за нея,а аз почнах работа.
Сега аз съм баба на две слънца,които са в Русе и Варна.Русенското е на 3 годинки и 7месеца и от 1 юли беше при нас на село.Една седмица беше с нас,но виждах,че ожида за детска компания.Затова го записах на тукашната детска градина и така два месеца - сутрин и вечер сме с него,а през деня хем той е сред деца,хем аз си виждам работата. Сега си го взеха и ми е терсене,но да е жив скайпа.
 Варненската кокона е още мъничка.Като се роди пак аз ходих 15 дена да помагам.И ако догодина ми я доверят - мисля че ще се справя - ще бъде на повече от 2 год.

 Какъв  е извода: Винаги,когато има нужда една баба може да помогне.Особено ако има и време,както аз през ваканциите (щото съм даскал).За постоянно гледане ( освен при извънредни ситуации) детето си има родители - нека и те да видят как се гледа дете и тогава ни оценяват повече!Щото и на нас не ни е било лесно!

# 71
  • Мнения: 9 990
...И ако има Желание.Сиреч-ако иска.Истината е, че се получава само в семейства, където спори.Взаимоотношенията са изчистени и всеки гледа да помогне.Ако не е така-не се получава  нито помощ, нито нищо.

# 72
  • Кубрат/ Пишурка
  • Мнения: 4 304
...И ако има Желание.Сиреч-ако иска.Истината е, че се получава само в семейства, където спори.Взаимоотношенията са изчистени и всеки гледа да помогне.Ако не е така-не се получава  нито помощ, нито нищо.

 И това е вярно!Чак ми е чудно,че има такива баби,но на русенската ми сватя още не съм виждала очите.А и тя е виждала малкия един-два пъти до сега ( разведени са с бащата на зетя,но това не би трябвало да е пречка,нали?)

# 73
  • Мнения: 9 990
...и Е така и Не е...зависи
понякога в една раздяла има много помия и времето не може да заличи.
...съдби-всякакви
Аз по-скоро визирах взаимоотношения тип-майка/дъщеря/свекърва/син и бла-бла-най-близките около едно младо семейство.Не само бабите, но и младите.Двустранен процес е това.Понякога-просто не се получава.А където се получава-има и баничка и село и т.н.

# 74
  • Мнения: 295
Бих искала да мога да помагам.  Майка ми е далеч в България и ми помага само лятото като си идем, ама то колко е - доде се поглезим и станало време да се връщаме обратно. Свекърва ми, въпреки че живеем заедно, предимно има време за дъщерята на дъщеря си, за сина на сина си почти не й остава време. Не мисля да си отмъщавам на бъдещата си снаха заради моята свекърва. Ако мога ще помагам, без да гледам да досаждам и да се меся. Но това на теория, а на практика ще видим какво ще излезе, има много време до тогава.

Общи условия

Активация на акаунт