В заведение кой се обслужва първо - жената или мъжа?

  • 3 425
  • 54
  •   1
Отговори
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
В 90% от случайте това е мъжа ми. /Няма значение дали сервитьорът е мъж или жена!/
Обаятелна личност е той /мъжът ми де/, казвам Ви!
Един  плам в очите, една снажна стойка, едни дрехи, а за обувките - да не говорим! Нали такава е думата: "По дрехите посрещат ..."
Мене ме гледат явно като сополиво цигане около него. А може би като некоя злобна змия-очиларка  newsm78

Не мога се по скъпи ресторанти да го водя /мъжа ми де/, където сервитьорите са обучавани в специализирани курсове. Къде отива семейният бюджет, а?!

Сигурно ще е от географската ширина /близо сме до Средния изток/, а може би всички сервитьори с малко по-високо АйКю и с нещо останало от първите 7 [години] са в Европа, САЩ, по морето /особено през лятото/

И накрая - хич не ми пука , че го харесват повече от мене /мъж ми е/, въпросът ми е за етикета

Последна редакция: чт, 28 авг 2008, 16:41 от InaDot

# 1
  • Мнения: 2 241
 Laughing е нормално е да обслужат първо теб, т.е.
първо на теб да донесат менюто и първо теб да попитат
дали си си избрала нещо, но от там нататък, на който
яденето стане по - бързо, той е с преференции  Laughing

# 2
  • Мнения: 539
От елементарна етикеция поне би трябвало да сервират първо на жената, но май май много не им пука на сервитьорките и действат както дойде или по симпатия Wink

# 3
  • Мнения: 3 675
Според мен първо се сервира на жената, това е въпрос на етикет и възпитание от страна на обслужващия персонал, без значение дали става въпрос за сервитьор или сервитьорка.

# 4
  • Мнения: 2 173
Laughing е нормално е да обслужат първо теб, т.е.
първо на теб да донесат менюто и първо теб да попитат
дали си си избрала нещо, но от там нататък, на който
яденето стане по - бързо, той е с преференции  Laughing
Поръчките на една маса трябва да се носят едновременно, като се сервира първо на жената. Peace

# 5
  • Мнения: 2 401
Ти пък, на мен направо сметката ми пльосват (мъжете се изчервяват и заради тях), а ти си седнала да ревеш за реда на обслужване.  Laughing

# 6
  • Мнения: 243

Поръчките на една маса трябва да се носят едновременно, като се сервира първо на жената. Peace

Абсолютно точно. Няма такъв филм като " На който яденето стане първо... " Всичко зависи от сервитьора/ката.  Peace

# 7
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Обслужването е болната ми тема. В 99,99 % от заведенията, в които съм била сервитьорите са некадърници. Не, те дори не са сервитьори- те са разносвачи.

# 8
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Минутки за реклама.

# 9
  • Мнения: 17 546
Може мъжът ти просто да изглежда по-гладен Laughing На моя пък винаги му връчват сметката, колкото и хора да сме на масата, а като предлагат вино за дегустация, все на него го дават да опитва, а той милия нищо не отбира от вина... Joy

# 10
  • Близо до София
  • Мнения: 896
В голяма част от заведенията персонала е некадърен - не са обучени.
Често ми се е случвало, когато сме с половинката да ни донесат едно меню, а ние сме двама все пак. Последно това ми се случи в Пицария О!Шипка в Люлин. И когато поискахме още едно меню - познайте.... така се държеше сервитьорката все едно поисках да ми плати обяда. Оправданието й беше че нямали достатъчно, а заведението беше почти празно /15 ч. след обяд/ - просто я мързеше.
Преди няколко дена посетихме едно заведение Вещиците - за пръв и последен път. И двата прибора бяха поставени пред мъжа ми, и двете пици също  newsm78 #Crazy Кво беше това сервиране...... Да не говорим че беше с къс потник, корема й се виждаше /бихме го преживели/, но имаше и някой неща по него  Sick който не бяха много приятни при условие че отиваш там да се храниш, а тази мадама ти сервира.

та на въпроса - по протокол жената трябва да бъде обслужена първо - първо на нея да се подаде менюто, първо на нея да се сервира питието, първо на нея да се сервира храната и на мъжа сметката. Обаче това го има само в изисканите ресторанти, където персонала е специално обучен.

# 11
  • София
  • Мнения: 18 679
Зависи. Виното например се предлага първо на кавалера за одобрение и после на дамата. Храната, естествено, се сервира първо на дамата. Поне така правят в хубавите заведения Peace Иначе как трябва да е по етикет не знам, не съм учила за сервитьорка Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 1 970
Може би сервитьорите смятат мъжа ти за кавалера, който избира и за дамата  Wink

Да, редно е едновременно да се сервират поръчките за цялата маса  Peace първо поставяйки ястията на дамите. Не че няма изцепки - последния път с мъжа ми на една пицария той си изяде неговата и сервитьорката взе чинията когато ми сервираше моята  Crazy  умрях от глад докато я чаках тая пица  Crazy ....  Joy

# 13
  • Мнения: 2 173
Преди няколко дена посетихме едно заведение Вещиците - за пръв и последен път. И двата прибора бяха поставени пред мъжа ми, и двете пици също  newsm78 #Crazy Кво беше това сервиране...... Да не говорим че беше с къс потник, корема й се виждаше /бихме го преживели/, но имаше и някой неща по него  Sick който не бяха много приятни при условие че отиваш там да се храниш, а тази мадама ти сервира.


Ами то явно затова заведението се казва "Вещиците".... Joy

# 14
  • София
  • Мнения: 1 176
Не съм се замисляла. Всъщност няма да ми хареса да сервират на него първо, аз дама ли съм или какво?  Crossing Arms

# 15
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 821
Меньото с ястията се подава първо на дамата, а след това на кавалера. Сервитьорът( в елитени ресторанти съм срещала само мъже сервитьори това в Европа и Канада, докато в Азия са повече жени) приема поръчката от кавалера, алкохол първо се сервира на кавалера, ако е вино, той го одобрява или не и така се сервира на дамата. Мисля, че храната се сервира първо на дамата (тук не съм много сигурна) Мъжът комуникира с персонала. Обикновено в елитните ресторанти всяка маса си има 1 сервитьор и един негов помощник. При избора на ястията може да присъства и сомелиер, които да ти препоръча напитка за определеното ястие. Листът с вина се дава на кавалера. Начинът, по които си поставил приборите в чинията показва дали си свършил с това блюдо, доволен ли си и др такива.  В този тип ресторанти винаги ме е обърквал големия брой прибори и кои за какво служи (това си е цяла наука). Сметката задължително се дава на кавалера.

# 16
  • Мнения: 9 990
Laughing е нормално е да обслужат първо теб, т.е.
първо на теб да донесат менюто и първо теб да попитат
дали си си избрала нещо, но от там нататък, на който
яденето стане по - бързо, той е с преференции  Laughing
Поръчките на една маса трябва да се носят едновременно, като се сервира първо на жената. Peace

Tова е...най-общо.Обаче тук масово се носи-което първо е станало и се получава, че един гледа, друг яде, а не заедно.

# 17
  • Мнения: 919
Не съм обърнала внимание по кафетата как е newsm78
Но в ресторантите сервират първо на мен bowuu Laughing

# 18
  • Мнения: 6 206
Лично аз съм доволна
ако има менюта за всички
ако до 10 мин се вземе поръчката
ако до 15 мин дойдат салатите или нещо си там
ако сервитьорката не ми се скара за нещо
ако не обърка или забрави нещо
всичко друго не му предирям, толкова съм тренирана вече...
офф - в сегашното ми състояние съм доволна дори ако мога да отида до ресторанта

# 19
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 513
ИнаДот - скъсах се от newsm62 Joy Laughing


Може мъжът ти просто да изглежда по-гладен Laughing На моя пък винаги му връчват сметката, колкото и хора да сме на масата, а като предлагат вино за дегустация, все на него го дават да опитва, а той милия нищо не отбира от вина... Joy

А това просто ме довърши! Момичета поздравявам ви за чудесното чувство за хумор, оправихте ми настроението.

# 20
  • Мнения: 25 681
алкохол първо се сервира на кавалера, ако е вино, той го одобрява или не и така се сервира на дамата.

Когато  алкохолът се сервира с бутилка, обикновено това е вино, първо се налива малко в чашата на кавалера, той отпива, преценява го и ако го одобри, сервитьорът пълни чашата на жената, след това допълва чашата на мъжа.  Grinning
Еееех, никога не съм очаквала, че ще се затъжа за старите сервитьори от Балкантурист. Те поне задължително караха курс, преди да получат право да сервират.

# 21
  • Мнения: 4 447
Уж на жената трябва първо. Ама то в някои заведения
в нащата мила родна стърана, понякога и меню  не дават.

И много от нещата не са както трябва да бъдат. Има още
бая хляб да изядат бармани, сервитьори/ки и ресторантьори,
докато научат веднъж за винаги истинския етикет на обслужване.

# 22
  • Мнения: 3 241
Яденето се сервира на жената първо разбира се!
А в много изисканите ресторанти на дамата се дава меню без цени Wink

За виното мисля, че все повече минават към това да питат, кой ще опита  Peace

# 23
  • Мнения: 4 447
Това с менюто без цени ни се е случвало веднъж и то
в някакво не особено звездно заведение. Тогава се
пошегувахме, че мъжа трябва да плаща без значение.
Според нас съвсем случайно ми беше дадено меню без цени  Mr. Green

# 24
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Ние изглежда посещаваме по-долнопробни заведения (което не личи от цените), но повечето сервитьори ни хвърлят на всички по едно меню и после носят кое както дойде. Преди няколко дни на Боровец (баровец по правото) направо се карахме с управата да ни подхвърли някой по едно меню за да можем да хапнем преди да затворят кухнята. Що се отнася до яденето, моето обикновено идва първо защото докато другите се подмотават с ракии и салати аз се съсредоточавам върху вечерята, така че не съм обърнала внимание дали ме пренебрегват като дама. Виж сметката задължително идва при мен независимо в кой край на масата са я сложили след като веднъж се опитаха да ни преметнат с около 200 лв.

# 25
  • Мнения: 2 759
Яденето се сервира на жената първо разбира се!
А в много изисканите ресторанти на дамата се дава меню без цени Wink
                     Събудихте у мен два много важни въпроса, които не за пръв път задавам, но не ми се отговаря: 1. когато в подобен ресторант отидат две жени и двете ли получават меню без цени? и 2. кога и по какъв повод е прието мъжа да ми поръчва храната, вместо сама да си я поръчам. Имам още подвъпроси за менюто без цени, но точно тази вечер не ми се пише за гейове и лесбийки...

# 26
  • Мнения: 25 681
                     Събудихте у мен два много важни въпроса, които не за пръв път задавам, но не ми се отговаря: 1. когато в подобен ресторант отидат две жени и двете ли получават меню без цени?

Хм, имаше нещо и за тези случаи, но не помня. Май се очакваше от по-възрастната да плати или тази, която изглежда по-висшестояща?  newsm78
Същото е и при мъжките компании.
Етикетът не е просто нещо, неслучайно има хора, които го учат в движение с години. Мисля, че тук става въпрос за опитността на персонала - да успее безпогрешно да отгатне на кого какво кога да поднесат, за да няма недоволни.  Laughing
Къде ти такива сега у нас?

# 27
  • Мнения: 5 940
Сервират първо на мен. След това обаче екипът в ресторанта бързо схваща кой от двама ни има повече отношение към храната и алкохола, кой разбира какво яде и пие.

# 28
  • Мнения: 2 386
алкохол първо се сервира на кавалера, ако е вино, той го одобрява или не и така се сервира на дамата.

Когато  алкохолът се сервира с бутилка, обикновено това е вино, първо се налива малко в чашата на кавалера, той отпива, преценява го и ако го одобри, сервитьорът пълни чашата на жената, след това допълва чашата на мъжа.  Grinning

Всъщност сервитьорът налива 2-3 пръста в чашата на кавалера първо не за да го одобри, а за да избегне евентуални частички от корка да попаднат в чашата на дамата.

# 29
  • Мнения: 25 681
Добрият сомелиер го прави в отделен съд, преди да налее на клиента, ама карай...  Laughing

# 30
  • Мнения: 2 386
Епа много си луксозна.  Laughing  В нормално скъп ресторант това е причината, така са ми казвали.

# 31
  • Мнения: 3 423
Айде, де, утре ще се оплачеш, че
и сметката на него първо носят...

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 3 745
                     Събудихте у мен два много важни въпроса, които не за пръв път задавам, но не ми се отговаря: 1. когато в подобен ресторант отидат две жени и двете ли получават меню без цени?

Хм, имаше нещо и за тези случаи, но не помня. Май се очакваше от по-възрастната да плати или тази, която изглежда по-висшестояща?  newsm78
Същото е и при мъжките компании.
Етикетът не е просто нещо, неслучайно има хора, които го учат в движение с години. Мисля, че тук става въпрос за опитността на персонала - да успее безпогрешно да отгатне на кого какво кога да поднесат, за да няма недоволни.  Laughing
Къде ти такива сега у нас?

Облечения в най-тъмен цвят на костюма плаща.  Joy Това е по принцип. Друг е въпроса, че в Бг хал хабер си нямат, че тъмен цвят на одеждите значи положение в йерархията. Разбира се и материята е важна, но никой не очаква сервитьор да има подобни познания.

А причината да се налива първо на "месомелачката", как Сийка го е обяснила обстоятелствено.

# 33
  • Мнения: 10
А шкембе чорба сервират ли?

# 34
  • Мнения: 2 018
Тази тема ми напомни случка от преди няколко години. На плажа. Аз и мъжът ми - сами без децата  Mr. Green. Пием си бутилка вино с рибно плато...идилия, романтика.
А сервитьорката не спря да изпива с поглед мъжа ми. Все към него се обръща, все него пита. Мен не ме базари и за 2 стотинки. Не и обръщах много внимание, но ме дразнеше. Когато исках да поръчам нещо не ме чуваше изобщо, но когато мъжа ми само я погледнеше и тя ту такси дотърчаваше. Даже беше смешна /на мен де Wink/!
Дойде ред да отсервира. Бяхме омели всичко, а аз си бях пийнала доста Crazy. Обръща се оная с най-зъбатата усмивка към Милото ми и го пита: - Всичко ли е свободно?
Аз реагирах толкова бързо Laughing, че чак се учудих на себе си: Той не е! Crossing Arms

# 35
  • Мнения: 2 407
По принцип -жената, ама повечето пъти господина е с предимство.

# 36
  • Мнения: 2 018
Добрият сомелиер го прави в отделен съд, преди да налее на клиента, ама карай...  Laughing

Добрият сомелиер, не допуска да попаднат коркови частички в шишето с вино. Има начин на отваряне  Wink

# 37
  • Мнения: 1 970
аз пък се сетих как напуснахме едно заведение в столицата, защото сервитьорката
искаше да вземе поръчката чак когато всички сме си избрали, а тогава на масата с нас
беше колежка която много дълго избира  Crazy Crazy вдигнахме й лек скандал  Mr. Green

# 38
  • Близо до София
  • Мнения: 896
Преди няколко дена посетихме едно заведение Вещиците - за пръв и последен път. И двата прибора бяха поставени пред мъжа ми, и двете пици също  newsm78 #Crazy Кво беше това сервиране...... Да не говорим че беше с къс потник, корема й се виждаше /бихме го преживели/, но имаше и някой неща по него  Sick който не бяха много приятни при условие че отиваш там да се храниш, а тази мадама ти сервира.


Ами то явно затова заведението се казва "Вещиците".... Joy

 Joy И ние така решихме - имало защо да се казва Вещиците...

# 39
  • Мнения: 51
А ако на милото порцията е готова преди моята, това означава ли че той ще яде студено ястие ако са решили да спазват етикета Thinking

# 40
  • Мнения: 2 617
Зависи за каква категория "заведения" говорим   Grinning

Последна редакция: пт, 29 авг 2008, 14:58 от Tsugumi

# 41
  • София
  • Мнения: 53
Веднъж на морето попаднахме на сервитьор от "старата школа", беше впечатляващо - с един поглед към масата разбираше до къде сме стигнали, и от какво имаме нужда.
Аз лично много се дразня, когато донесат всичко на куп - супа, салата, основно, и докато приключиш с едното, другото вече е студено.

# 42
  • Мнения: 3 241
А ако на милото порцията е готова преди моята, това означава ли че той ще яде студено ястие ако са решили да спазват етикета Thinking


Двете по етикет трябва да са готови и поднесени по едно и също време.
Работа на ресторанта е как ще се организират да го направят Simple Smile

# 43
  • Мнения: 243
А ако на милото порцията е готова преди моята, това означава ли че той ще яде студено ястие ако са решили да спазват етикета Thinking


Двете по етикет трябва да са готови и поднесени по едно и също време.
Работа на ресторанта е как ще се организират да го направят Simple Smile

Така е. Същото се отнася и за супа, салата и основно .... Сервитьорът следи масата и преценява кога да поръча основното, за да стане готово след като клиентът е свършил със салата или супата.

# 44
  • Мнения: 2 759
...Облечения в най-тъмен цвят на костюма плаща...
                     Много благодаря   bouquet. Сега си изясних и склонността си да се нося в бяло от глава до пети...

# 45
  • Мнения: 1 174
Да кажа и аз по темата: винаги първо се сервира на жената. Виното, което се налива пред мъжа е само за дегустация.
И да споделя, че безкрайно се дразня, когато сервират основното  наред със салатата, пък аперитивът идва по някое време после и или не е охладен или нещо друго все има, което да не е наред. Понякога наистина не ми се ходи да вечерям "на кръчма", защото като редовни клиенти персоналът ни познава и щом седнем се лепват на масата и просто забравят, че сме дошли да се храним, а не да им бъдем отдушник за тежкия работен ден.

# 46
  • Мнения: 39
Задължително първо на дамата се сервира...а сметката е за кавалера hahahaто е ясно!
Много малко са в България местата,където има обучен персонал. Ама те добрите сервитьори,т.е. професионалистите не са в България. Тук в Кипър има страшно много българи,повечето от които са сервитьори и то добри. Няма добър ресторант по плажовете и в Никозия,където няма българи сервитьори. Дори има кафе-ресторант в Никозия изцяло с български персонал и обслужването е перфектно-всичко ти се носи по ред,винаги дамата е на първо място!

# 47
  • Мнения: 2 891
Севрира се първо на най-възрастната дама, после на останалите жени. Следват мъжете, отново по възраст. Децата - по преценка на сервитьора, се обслужват в първи или накрая. Отсервира се едновременно всичко от масата, след като всички са готови. Междувременно се следи, кога да се поръча основното, с оглед на времето за приготвяне и натовареността на кухнята. След 3 до 10 минути следва да се поднесе основното по реда описан по-горе. Тази пауза се оставя, за да има възможност стомахът да си почине. В изисканите ресторанти това е моментът, в който се поднася сорбе за прочистване на небцето. Следва десерт/кафе/диджестив, по същия начин. Поръчката се взима за всички ястия в самото начало, така клиентите не се тормозят, както и не се разнасят менюта напред-назад непрестанно. Когато едно питие е към края си, задължително се предлага следващо. По този начин се избягва оставянето на клиента с празна чаша.

# 48
  • София
  • Мнения: 1 311
...и аз да се включа в темата...Аз работя в бранша и честно казано всичко зависи от заведенията колко квалифициран персонал ще си подберат,но от това зависи и заплащането ако ме разбирате  Money а колкото по малко пари за персонала,толкова повече за собственика затова по повечето заведения работят 18,19годишни които нямат представа какво значи етикет..Има и друго по някога колкото и усилия да полагаш файда никаква,защото заплата на бармана и сервитьора не е много голяма и предимно работиш за бакшиш..така че..има и друг въпрос... Колко % бакшиш оставате вие върху сметката? Peace

# 49
  • Мнения: 39
Севрира се първо на най-възрастната дама, после на останалите жени. Следват мъжете, отново по възраст. Децата - по преценка на сервитьора, се обслужват в първи или накрая. Отсервира се едновременно всичко от масата, след като всички са готови. Междувременно се следи, кога да се поръча основното, с оглед на времето за приготвяне и натовареността на кухнята. След 3 до 10 минути следва да се поднесе основното по реда описан по-горе. Тази пауза се оставя, за да има възможност стомахът да си почине. В изисканите ресторанти това е моментът, в който се поднася сорбе за прочистване на небцето. Следва десерт/кафе/диджестив, по същия начин. Поръчката се взима за всички ястия в самото начало, така клиентите не се тормозят, както и не се разнасят менюта напред-назад непрестанно. Когато едно питие е към края си, задължително се предлага следващо. По този начин се избягва оставянето на клиента с празна чаша.

Е такова обучение съм минала и аз  Peace

# 50
  • Мнения: 2 891
...така че..има и друг въпрос... Колко % бакшиш оставате вие върху сметката? Peace

Ще оставя колкото реша, че заслужава, защото не съм длъжна да го правя. Най-пък обичам някой да ме преценява очеизбождащо от вратата, колко ще му оставя. Уважавам трудът на тези хора, с тази така не лека професия, но възнаграждавам само този, който си разбира от работата. Освен това, на мен не ми е важно този сервитьор на каква заплата е. Негов е занаята и той сам да се старае да си докара допълнително.

# 51
  • Мнения: 1 174
...така че..има и друг въпрос... Колко % бакшиш оставате вие върху сметката? Peace

Ще оставя колкото реша, че заслужава, защото не съм длъжна да го правя. Най-пък обичам някой да ме преценява очеизбождащо от вратата, колко ще му оставя. Уважавам трудът на тези хора, с тази така не лека професия, но възнаграждавам само този, който си разбира от работата. Освен това, на мен не ми е важно този сервитьор на каква заплата е. Негов е занаята и той сам да се старае да си докара допълнително.

Напълно подкрепям! Simple Smile
Винаги ми прави впечатление обслужването в едно заведение и съм склонна да спра да посещавам мястото, ако не ми допада персонала.
Работила съм известно време като сервитьорка и съм  наясно с етикета и без да са ме учили. Задържах се в заведението не заради заплатата, а заради клиентите си, които ми се отблагодаряваха достатъчно и предпочитаха моето обслужване...Пазя много хубави спомени от онова време. Simple Smile

# 52
  • Мнения: 152
Тема: В заведение кой се обслужва първо - жената или мъжа?
Който плаща ноу ясно... то си личи от километри!  Mr. Green

# 53
  • Мнения: 11 607
То е същото положението и в домашна обстановка - свекървата на кого първо сервира? А тъщата? На нас най-често се е случвало да сервират на децата - като най-гладни.......

# 54
  • София
  • Мнения: 1 311
...така че..има и друг въпрос... Колко % бакшиш оставате вие върху сметката? Peace

Ще оставя колкото реша, че заслужава, защото не съм длъжна да го правя. Най пък обичам някой да ме преценява очеизбождащо от вратата, колко ще му оставя. Уважавам трудът на тези хора, с тази така не лека професия, но възнаграждавам само този, който си разбира от работата. Освен това, на мен не ми е важно този сервитьор на каква заплата е. Негов е занаята и той сам да се старае да си докара допълнително.
Две мнения по този въпрос няма!Друго имах в предвид bowuu

Общи условия

Активация на акаунт